IŽ-94

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: IŽ-94

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. Ten čok tam šel údajně našroubovat bez problémů, ale jeden neví, jestli není třeba o nějakou desetinu silnější uvnitř. Zdá se, že ne.
Druhá hlaveň je slabá kule, takže i při vystřelení magnumu a kule by to neměla být taková hrůza. Stejně ale raději minimagnum. Ostatně. Kdo někdy vystřelil z Mosina v tričku, ví co je to sado praso. Dva zásobníky a můžete dát domině týden volna. Uspokojí i náročné.
Ocelové broky mě zajímají, protože jsem chtěl vědět, jak je ten čok dělaný. Pro všechny případy. Jeden nikdy neví, kdy se to může hodit.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: IŽ-94

Příspěvek od Lotr »

Na ocelové broky je speciální choke s označením "steel" Ale jak píše Honzík, mimo mokřadů už ocelové broky po novele zákona k 01. 07. 2014 pozbývají smysl, leda že máš doma staré zásoby a chceš je někde vybouchat.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: IŽ-94

Příspěvek od dalas »

Nevím teď z hlavy přesně od jakého průměru (3,5?), musí mít zbraň vyšší zkoušku na ocelové broky. To asi 94 nemá, i když by to zřejmě vydržela. Na plném zahrdlení pro olovo je např ocel zakázána (údaj na choke) pro 3/4 olovo je to full pro ocel atd. Alespoň na mých choke je údaj zahrdlení jak pro olovo, tak pro ocel, ale rozdílné hodnoty. Jen pro 1/4 a cylindr je zahrdlení společné. Jábych se na ocel vykašlal a byl rád, že je to za náma. Taktéž ty 76 komory, nikde jsem nenašel, jak je to s použitím 70 nábojů s ocelí v komorách 76. Veškerá povolení se týkaly olova.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: IŽ-94

Příspěvek od Lotr »

Jde o tlak a pak až o průměr broků. Pokud nemáš na kulobroku lilii, tak máš možnost střílet náboje s tlakem do 1050 Barů a průměru broku tuším 3,25mm. Pokud máš testováno, tak můžeš střílet náboje s vyšším tlakem, tuším 1350 Barů, o čemž pochybuji, že kulobrok bude mít. Na velikosti broků pak nezáleží, protože všechny tyto náboje jsou zapouzdřeny v košíčku, aby nedošlo ke styku ocele s vývrtem hlavně. Z tohoto důvodu pak ani nevadí náboj 70 v komoře 76, protože jak tu bylo mnohokráte popsáno, komora je kónická a košíček se jí protáhne, aniž by ji poškodil. Co se choke týče, tak do velikosti broků 3,25mm je možné použít čoky 0 - 1,0 a při větší velikosti je možné použít maximálně čoky 0 - 0,5.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: IŽ-94

Příspěvek od Začátečník »

S ocelovými broky by to mělo být nějak tak, že do průměru 3.3 se dají z 12 střílet normálně z jakéhokoliv zahrdlení, pokud je to náboj pro tyhle zbraně určený ( tlaky). Mezi 3.3 a 3.8 lze požívat zahrdlení jakékoliv, ale k tomu určené a flintu na to zkoušenou a od 3.8 lze použít maximálně poloviční zahrdlení. Ten typ zahrdlení se normálně nenajde, ale na zkušebně se vyjádřili, že je to hlavní důvod, proč je velká šance, že neprojde normální stará brokovnice, přestože má třeba jen povolené poloviční zahrdlení. U Baikala by asi neměl být problém, že to nevydrží. Ten lauf je obdivuhodně silný. Zkušebnu samozřejmě nemá a nebudu jí dělat. Snad jen, že budu muset sehnat čoky a když už bych je kupoval, budu se snažit, aby byly použitelné. Je to za jedny peníze a předpisy se mění rychle.
Koupil jsem rychloupínací montáž od Kozapu. Je na Baikal, ale přesto mi bez úprav nejde nasadit. Překáží spodní část šíny. Máte někdo typ na nějakou obdobnou, která by se nemusela upravovat? Měla by jít bez problémů sundat nebo být průhledová.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: IŽ-94

Příspěvek od Začátečník »

Zkoušel jsem vyndat čep mezi hlavněmi. Rozebrat šel, ale jinak tam drží pevně a moc se mi nechce experimentovat, protože jsou to přeci jen hlavně. Jak to odtud dostat aniž by člověk musel nějak moc páčit? Nebo možná i páčit, ale nějak bezpečně.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: IŽ-94

Příspěvek od Začátečník »

Dal jsem do flinty plné zahrdlení. Není originál, ale je pro Baikal. Zkoušel jsem na cca 40 m, jak z ní kryjí jednotlivé náboje se 4 mm brokem. Saga Export dělá kruh po kraji papíru. To je typické. Ještě jsem nezažil flintu, která by to měla jinak. Snad kromě kulobroku ZH.
ZVS minimagnum s 3,75 mm brokem kryl vcelku solidně. Beskyďákův test zhruba 7 broků.
Náš minimagnum 4 mm žádný zázrak. cca 6 broků kolem středu.
Náš papírák 4,5 mm byl hrůza. Ani jeden zásah na pistoláku. 3 broky okraj papíru.
Lord 4 mm byl jeden z nejlepších. 8 broků v kruhu 15 cm kolem středu.
Máte někdo s tímhle krytím vyzkoušený náboj, který není s 50 gramy broků a při tom funguje? Nebo je lepší pro 4 mm brok menší zahrdlení? Polovina mi taky nepřišla jako zázrak. Předem děkuji za případné odpovědi.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: IŽ-94

Příspěvek od beskydak »

Vesměs to funguje tak, že když používáš plné zahrdlení, musíš ládovat plsťáky. Do plného zahrdlení je náboj s košíčkem vesměs kontraproduktivní, ale můžou být vyjímky. Vyzkoušej Black Flash od SaB (pokud se v 12 vyrábí - nechce se mi to hledat). V 16 se vyrábí a má velice pravidelné krytí. Lesu, lovu
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: IŽ-94

Příspěvek od beskydak »

Tak se omlouvám, nakonec jsem si uvědomil, že mě přepadla lenost a napravil jsem to. Ten Lord co jsi zkoušel je plsťák 36g (proto asi ten slušný výsledek). Black Flash je sice taky plsťák, ale jen 32g, takže asi lepší než ten lord nebude. A nad 4,1mm patronu na lišku zbytečně netestuj. Nepamatuji, že by to někdy vyšlo lépe než klasika 4,1mm max.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: IŽ-94

Příspěvek od Začátečník »

Dostal jsem se k vyzkoušení dalších nábojů v plném zahrdlení. Papírák Red and Black se 4 mm brokem se neosvědčil. Beskyďákův test 2 nebo 3 broky. Fortuna 4 mm byla úplně jiná třída. 15 broků. Zatím nejlepší ze všech. Mnohem lepší než minimagnum. A pak se v tom vyznejte. Za nedlouho bych měl dostat 3/4 čok. Myslím, že bude flintě vyhovovat více než plný.
Kulová hlaveň má vcelku dobrou přesnost. Magtech celoplášť 55 grainů rozptyl cca 3 cm. na 100 m. Na to, že je to patrona za 9 Kč, bych to považoval za dobrý výsledek.
Nemáte někdo nějakou vlastní navážku, která z v téhle flintě funguje? .
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: IŽ-94

Příspěvek od Walter »

pre Začátečníka: nábojnica S&B, strela Hornady V-Max 55gr, p.prach Lovex S060 24gr,zápalka CCI 4,4SR- vyskúšaj a napíš, mne robia rozptyl do 3cm na 100m
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: IŽ-94

Příspěvek od Začátečník »

Díky. Když se chvíli nikdo neozýval, objednal jsem 60 grainů., protože bych chtěl používat i jiné střely v téhle váze. Nalaborovali jsme to jen tak zkusmo. TU 5000 23 grainů a D060 19 grainů. Zápalka Vlašim PM. Nevím, jestli tam patří, ale jiné jsem honem nesehnal.
Výsledky s Tu 5000 vcelku dobré. Rozptyl kolem 3 cm. Jen ta rychlost nebude moc vysoká. S D060 to bylo horší. Zhruba 6 cm. Poladíme délku nábojů, kterou jsme dělali jen podle tovární Sierry 69 grainů a zkusíme té D 060 méně.
Když jsem se díval do přebíjecích manuálů pro Vectan, našel jsem tam navážky i 26 grainů. Těžko se tam vůbec vejde těch 23. To se dá dělat taková komprese nebo je takový rozdíl v objemech nábojnic? Nábojnice jsem měl Magtech. Na SB musím počkat. Vystřelené nábojnice u obou navážek byly hodně očouzené. U TU 5000 bych tomu rozuměl. Hoří pomaleji. Ale proč je to u té D060, to opravdu nevím. Je něco špatně?
Ještě jsem zkoušel Vegu s brokem 3.75 mm. Beskyďákův test 6 broků a Saga High Speed 3.75 mm. Zhruba 7 nebo 8 broků. Jen o kousek od sledovaného místa ale shluk zhruba 15 bok. Zbytek papíru však skoro prázdný. Plné hrdlení bude asi hodně i na 3.75 mm brok.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: IŽ-94

Příspěvek od Začátečník »

Zkoušel jsem novou laboraci. 60gr. Hornady V max chodí na 100 m s 24,5 gr Lovexu D 073.4 do vnitřní desítky na pistoláku. Dalekohled Fomei 7x50. Ta flinta střílí daleko lépe než vypadá.
Nikomu nedoporučuji rychloupínací montáž od Kozapu. Ani po důkladném utažení neudrží brokovou ránu. Musím sehnat něco jiného. Nemáte někdo nějaký typ na něco opravdu spolehlivého?
Odpovědět