Nikon Prostaff Nikoplex nebo BDC

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
shotgunshooter
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: úte 25.6.2013, 18:56

Nikon Prostaff Nikoplex nebo BDC

Příspěvek od shotgunshooter »

Zdravím Vás, přátelé myslivosti a přesné střelby. Chci si na svoji cz 527 7,62x39 pořídit nový puškohled a už je rozhodnuto, jdu na 100 % do Nikon Prostaff 4-12 x 40. Ale mám teď dilema, nevím jestli si mám koupit ten s klasickou osnovou NikoPlex, nebo ten s BDC. Puškohled hodlám používat převážně navečer a brzo ráno (za šera). Žádám Vás tímto o radu, co bude lepší?
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: nikon Prostaff NIkoplex nebo BDC

Příspěvek od Jiří K. »

7,62x39 není ráže na LR takže za mně NikoPlex. Jinak pro přechod den noc asi nebude Prostaff nejlepší volbou.
shotgunshooter
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: úte 25.6.2013, 18:56

Re: nikon Prostaff NIkoplex nebo BDC

Příspěvek od shotgunshooter »

Díky za popostrčení k rozhodnutí :-D. Je mi jasné že na šero by bylo lepší něco s větším průměrem objektivu, ale pro Prostaff jsem se rozhodl, z mnoha důvodů, takže už je jen otázka toho typu.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: nikon Prostaff NIkoplex nebo BDC

Příspěvek od zispo »

Jde o to za jakých podmínek chceš lovit a jak daleko. Tento náboj má znatelnou balistiku. Takže pokud lovíš za dne tak BDc. A pořádně si ověřit nastřelení a zkusit si v kolika metrech se protne střela s daným bodem. Pokud lovíte za zhoršených světelných podmínek tak klasiku i stou se dá lovit na větží vzdálenosti a zhlediska myslivosti provozujicí v ČR je lepší.
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: nikon Prostaff NIkoplex nebo BDC

Příspěvek od Petr Vysok »

Nikony mám momentálně tři od Prostaff až po Monarch E, viz podpis, a na všech Nikoplex (Duplex). Je to sice výhradně na terčové střílení, ale i na loveckých puškohledech bych to uvítal, kdyby to mělo podsvícení. Měřítka vzdálenosti/poklesu střely - pokud jsou v 2. ohniskové rovině jako u všech Nikonů - dle mého stejně nemají smysl, chtělo by to ještě dálkoměr, a pak už je to stejně lepší řešit vnějšími točítky a "naklikáním". Pro danou flintu a ráži to oboje postrádá smysl, navíc na lov za šera je objektiv 40 hodně málo. Doporučuji ještě počkat, něco si přečíst a popřemýšlet.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: nikon Prostaff NIkoplex nebo BDC

Příspěvek od Flash »

Ahoj,
z vlastní zkušenosti s tímto puškohledem Ti ho také do šera nedoporučuji.
S Tvou zbraní předpokládám nebudeš střílet dál než na 150-180m. V podobné cenové relaci jako Tebou vybraný puškohled jsou i alternativy třeba od Hawka (japonské sklo, složené v Anglii).
Zkus si projít třeba Hawke Eclipse 30 8x56 - má i osvětlenou tečku.
Pak tu jsou třeba:
Hawke Panorama 4-12x50
Nikon ProStaff 3-9x50
Pro šero určitě vhodnější, než ten původní.
Ale abych se držel tématu, tak bych se držel Duplexu.
shotgunshooter
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: úte 25.6.2013, 18:56

Re: nikon Prostaff NIkoplex nebo BDC

Příspěvek od shotgunshooter »

Jak už jsem napsal, vím, že lepší by byl puškohled s větším průměrem objetivu, ale jak už jsem taky psal, pro tento jsem se rozhodl z mnoha důvodů. Jako jeden z nich je ten, že chci zachovat mechanická mířidla. A nechci vysokou montáž. Se zbraní budu samozřejmě také střílet ve dne, a taky často na střelnici (není nad to pořádně si zastřílet). A myslím že nebudu jediný kdo ho používá, samozřejmě ideálnější by bylo pořídit objetiv 56 nejlepe s bodem, ale ne všechno je ideální ne? ;-) Pokud to mi to bude vycházet, v nejbližší době ho koupím, pak vás budu informovat o poznatcích.
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: nikon Prostaff NIkoplex nebo BDC

Příspěvek od Flash »

Tak mám ještě jeden poznatek. Pozor na nízkou montáž a CZ 527 Carbine. Mohlo by se Ti stát, že fofrklacku bude zavazet puškohled. Vím o dvou výrobcích v USA, kteří dělají novou kliku (vyhnutou). Ohnout, nebo vyrobit by ji asi svedl i některý puškař u nás, ale tak jako tak je to další investice. Více info se o tom dá dočíst na fórech, ale anglických.
Kliky zde:
http://www.customreloadingtools.com/crt_065.htm
http://www.jamescalhoon.com/pricelist.php
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: nikon Prostaff NIkoplex nebo BDC

Příspěvek od Petr Vysok »

Při zachování optických mířidel je otázka osnovy BDC úplně bezpředmětná. Čím větší vzdálenost osy puškohledu a osy hlavně, a čím méně výkonná (rychlá) ráže, tím větší rozdíly v převýšení i při změně vzdálenosti o pár desítek metrů. V podstatě už před ONV - u 7,62x39 okolo 140m, bude změna vzdálenosti o 20-30 m znamenat výškovou změnu o hodně centimetrů.
Už to tady psalo hodně lidí, nevěřím, že budeš používat mechanická mířidla. Já mám puškohled i na vzduchovce, puškohledy nesundávám, mám tři zbraně úplně (továrně) bez mířidel, u dalších je vyražené hledí, a nikdy jsem nelitoval, střílím i zvěř v pohybu na naháňkách. Ale kdo chce kam, pomozme mu tam :lol:
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
shotgunshooter
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: úte 25.6.2013, 18:56

Re: nikon Prostaff NIkoplex nebo BDC

Příspěvek od shotgunshooter »

Nejde mi o to jestli je budu používat, nebo ne, ale jde mi o vzhled té zbraně, je to takový můj "mazel", tak mi na tom záleží. Každopádně díky za příspěvky a rady, při koupi ji vezmu sebou do gunshopu a vyzkouším jak to na to tam padne.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: nikon Prostaff NIkoplex nebo BDC

Příspěvek od Marpie »

Táta má na CZ 527 Carbine 7,62x39 Nikon Monarch 2 3,5-10x50 IL bez podhledu a mířidla má zachována takže vím, že i s větším objektivem to jde. Mezi objektivem a hledím je sice mezera tak 0,5mm ale je tam a jak jsem pochopil tak nejde o to mířidly mířit jen je tam mít. A za mne na karabinu jednoznačně Nikoplex.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: nikon Prostaff NIkoplex nebo BDC

Příspěvek od sako85 »

Súhlas s Marpie-ak 527 Carbine a Nikon TAK HALSUJEM ZA NIKOPLEX.Hlavne tam nedávaj montáž s podhladom,pri objektíve 40 to nebude potrebné.
Odpovědět