300 Winchester Magnum

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Myslivec Milda »

BwanaHunter píše:pufr> díky za tip.. ale 300 WM je ráže, která se mě už nejvíc natrápila, pokud jde o střelivo...
Mně taky ! Proto jsem pušku v této ráži daroval a přešel na výrazně, výrazně lepší ráži 8 x 68 S. Hlavní problém u .300 Win.Magnum jsem měl při střelbě na krátkou vzdálenost na subtilní zvěř. Kulka ji propálila jako papír a v první vteřině po výstřelu jsem se často leknul co se to vlastně děje.( minul/neminul ? ) Samozřejmě že zvěř zhasla relativně nedaleko. Ale nebylo to ono. U robustnější zvěře nebo při střelbě nad 100m bylo vše OK . One shot = one kill . Zkoušel jsem kde co, a právě ty Hornady s prachem Superformance byly to největší šméčko. (nekvalitní nábojnice, špatné značení zasaženého kusu) Blaser je vynikající a přesný, ALE je taky velice moc mlsný a náročný na kvalitu munice, nábojnic zvlášť. Jaxi-taxi dobře mi to fungovalo s nábojem RWS-EVO. Zejména pak na černou a vysokou. To padalo jako kuželky. Pak jsem dostal radu právě na náboje Blaser CDP ( to už puška nebyla moje ) a ty se ukázaly v cal. 300WM o něco málo lepší než EVO. V jedušce, v ráži .30R Blaser je to pro česko snad nejlepší možný náboj. Nic nerozbíjí a zabíjí okamžitě, vzdálenost 30 --- 300.m neřeším. Tož tak to vidím já.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Přidám do debaty zase jednu zkušenost s Nosler Partition v 300 WinMag. Šel jsem se podívat na prasátka, a vzal si tedy 300 WM, ale dopadlo to jinak. Stojím si tak za křovím, psa u nohou, "pirštok" před sebou a čumím do louky, kterou táhnou prasata do pole, a najednou mi něco napoví, ať se ohlédnu. Kouknu přes rameno, a u křoví za mými záda stojí srneček. Drobný ve zvěřině (9 kg výkupní váha), nevytlučené špičky pár cm. Jenže mezi mnou a ním byla jen posekaná louka a věděl o mě. Pozoroval mě, já se ani nehnul, a když otočil hlavu, dal jsem flintu do ramene, otočený dozadu, zamířil a vystřelil. Srnec značil tím, že se všemi čtyřmi odrazil do výšky, dopadl na zem a tradá pryč. Zaběhl až do křoví na druhé straně louky. Po ráně jsem změřil vzdálenosti, srnec, tedy nástřel, byl ode mě 95m, a utekl nějakých dalších dobře 70m, co jsem ho viděl. Po 300 WM mi ještě nikdy žádné trefené srnčí neuteklo, tak mě to trochu děsilo, k tomu ten výskok do výšky, nadával jsem si za ránu z volné ruky, ještě blbé polohy, že jsem nezodpovědný vůl a tak. Znáte to. Ale to, že při výskoku se nahrbil, takový ten kapří hřbet, mě trošku uklidňovalo. Po povinných 20 min. psa na nástřel, na volno, frčel po stopě, vběhl do křoví a - už ho táhl. A k mému překvapení, rána neseděla sice úplně přesně, ale ani ne tak zle, vstřel komora, výstřel chytil plec a přerazil přední běh v úrovni nižší komory. Výstřel nevypadal vůbec hezky, což mě ale u téhle ráže a srnčí nepřekvapuje, ale že s tím utekl tak daleko, to mě hodně zarazilo. Co pak čekat od prasat, že? Poškození zvěřiny mi není známo, šel do výkupu, a krabička CDP na test už je doma, jen co dostřílím ty NP.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od TT33 »

Při tomto zásahu je to celkem pochopitelné, já pro .300WM používám do konce července Ballistic Tip a od srpna AccuBond. Kamarád nalaboroval Partition, je spokojený loví převážně černou, je to dvoujaderná tvrdší střela a po zásanu žeber u srnčíno, když stojí pěkně na široko ("řeznická ranka"), většinou dostane práci i pes, prostě nepředá energii. Když jsou posečené louky a nechci dohledávat, tak .223 Rem., .243 Win. a podobné. Ulovená srnčí zvěř většinou zůstane v ohni, vypadá nepoškozená dokud ji nezačnu stahovat... :lol:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

TT33> neber to jako spor, každý má jiná očekávání. Mě to tedy po takovém zásahu nepřipadalo pochopitelné, jakékoliv srnčí jakkoliv střeleno touhle ráží SST bylo v ohni, dančí max. 3-5 kroků. Po NP mi běhá všechno, šikmo prostřelené prase 300m apod.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od TT33 »

Určitě je každý spokojený, pokud necvičí barváře, když po zásahu zůstane zvěř v ohni, ale ne pokaždé tomu tak je. Pamatuju srnče 8kg, abych jej nerozbil tak trochu dozadu na široko na žebra a jel jsem pro psa, bylo asi 80m v houštině v trávě, střela prošla mezi žebrama... tehdy AccuBond 200gr., šel jsem na prase, ne na srnče. NP nepoužívám, připadá mi drahá a zastaralá.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

TT33> tak samozřejmě není vždy vše ideální. Nevím, jak moc jsi četl dozadu, ale střílel jsem Interbondy, a 95% zvěře, veškeré, bylo v ohni, zbytek v dohledu od nástřelu. Ty NP jsou proti tomu ohromný rozdíl.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od roman300 »

Jsem na rozpacích z takových účinků NP, já je používal několik let v 300WM/920m/s a zcela bez problému, tak daleké odbíhání jsem vůbec nezaznamenal. Ulovil jsem s nima cca 70ks zvěře od lišky po černou přes 120kg...
Já se nechal zlákat a koupil jsem v "akci" stovku střel RWS Evolution (NP je dnes tak drahé, že za ty peníze asi nestojí), proto jsem neodolal a tu tolik chválenou a hlavně kritizovanou střelu nabil do 300WM/920m/s. Zatím uloveni dva srnci, jeden na 131m a druhý na 118m. První byl slabší (11kg) a byl ranou na střed komory sražen k zemi s poměrně dlouhým odkazováním. Výstřel velikosti max. 2cm a na výstřelové straně zlámaná asi tři žebra. Druhý srnec (15kg) po ráně těsně za lopatku jen přepadl dozadu přes hřbet a krátce odkázal. Už když padal, tak jsem viděl že dle barvy těsně za lopatkou sedí rána přesně. Výstřel o něco větší cca 4cm.
Na obou nástřelech spousta barvy a plicní tkáně, tolik jsem neviděl ani u Barnes TSX. No už se těším na siku a černou, zatím jsem spokojen, dál se uvidí.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

roman> já vím, žes to tu psal. Nečekal jsem od NP žádnou špekulaci a mé překvapení bylo o to větší. V umístění zásahu problém, není, protože píšu o zvěři, kterou jsem střelil a našel, takže vím zcela přesně, kam byla střelená. No nejvíc mě překvapil ten 9kg srneček, co s komorou a přestřeleným během na výstřelové straně utekl 70m do křoví. Takhle neutíkali ani po 7x57 a SB SP. Po té, co jsem v poslední době střelil 300 WM/NP dvě lišky, a obě odešly z nástřelu mě to přestalo bavit. Mám nachystané ty CDP, v sobotu to na to nastřelím, blíží se hlavní sezona, začnou říje, tak pokud Hubert bude milostiv, dám referenci.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Durell »

Srnci sú neuveritelný, mne srnec strelený 9,3x62 Speer HC rebrá vstrel, výstrel koniec rebier otvorený na 10 cm po výške s vytrhnutým črevom padol v rane . Prišiel som k nemu chytil za hlavu a v tom sa srnec schytil a ešte odbehol 10 m do kríčia a tam už zhasol do 5 min. No skoro mi cvrklo jak som sa zlakol. :lol: :lol: :lol:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od crif »

Sice OT, ale dám to sem. Mám podobnou zkušenost jako kolega Durel. Střelil jsem srnce 9,3x74R a ten zůstal v ohni. Došel jsem k němu, dal veškeré pocty a otočil ho na hřbet a sahal po noži. Vyndal nůž a shýbl se k němu.že pomalu otevřu zámek. Skloněný a...... a už se na to chystám, načež v ten moment kopl srnec jako kůň. Padl jsem na záda a nemohl chytit dech. Po pár vteřinách jsem se dostal alespoň na kolena a srnec pryč. Nevěřil jsem, srnec nikde. Dech taky v pr..... . Podle barvy jsem ho našel 38 kroků v kopřivách. Na vstřelu to chytlo žebro těsně za plecí, srdce hladký průstřel a výstřel v pleci plus částečně chycený kloub.
Tohle když jsem říkal chlapům, tak k tomu měli několik známých poznámek :lol:
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od roedear »

kamarád střílí NP z 300vky běžně. holt do 80ti metrů střílí na krk, nad 80m komora. samozřejmě je to plus / mínus dle posedu, klidu v rukou, apod. na těžší zvěř v pohodě.

malé OT: střelil jsem srnce v říji, odběhl asi 30m a padl. došel jsem k němu, že ho vytáhnu z těch kopřiv, no jak jsem ho vzal za parůžky, začal se stavět na zadní a škubat hlavou, výsady se mi zabodával do rukou, tohle trvalo snad 4 minuty, pak se ozvalo "pšššššt" a srnec "zvadl".
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Jasně že se vždycky dají vytáhnout historky, které jsou jistě pravdivé, ale v podstatě se vymykají obvyklému standardu, takové ty případy z konců Gaussovy křivky. Také kdysi dávno, když jsem začínal s myslivostí, jsem připískal srnce až pod posed, no 20m to nebylo. Pro jistotu jsem ho střelil přes otevřená miřidla, abych to nepokazil vlivem vysoké montáže (na tehdejší flintě byla fakt na žirafu, stará klapka s podhledem). A protože jsem si nevěřil, střílel jsem na komoru. Srnec vyletěl všema čtyřma kolmo do výšky, a davaj pryč, viděl jsem ho dobře 200 m letět po poli do lesa skokem. Pro hospodáře a pro psa, na nástřel jsem dal vzorně zálomek. Po návratu se kolegové podivovali, že jsem střílel takhle blízko, a srnec mi utekl, a že to bude "měkota" a bílé kousky tkáně na nástřelu (které mě i zcela jasně říkaly, že to jsou kousky plic) přeci musela být běl z toho trávníku atd. Pes na nástřel, po 300m ležel zhaslý srnec s ranou přesně za plecí, plíce-srdce... Tehdy 7x57 SB SP...
Ale abychom nebyli jen OT, přidám poslední zkušenost s NP a první zkušenosti s CDP. Min. týden, ještě než jsem to přestřelil na CDP, jsem vyrazil ještě s Noslery, střílel jsem sele, tak 15kg. vstřel před/nad pravou plecí, výstřel před levou kýtou. Šikmý průstřel, sele konečně v ohni, hurá, ale nebylo to tak divné, protože vstřel byl těsně pod páteří. Poškození zvěřiny minimální, co se NP musí nechat, je šetrnost ke zvěřině.
Pak jsem přestřelil na CDP a hned v sobotu se na mě usmál Hubert a střelil jsem s tím jelena něco přes 90 kg výkupní váha. Střílel jsem něco přes 150m rána na zadní komoře, ale stále komoře, tedy dutina hrudní, žebra, ne na měkko. Jelen byl do 100m od nástřelu zalehlý, ale po hodině od rány ještě živý, zvednul se, ale už moc nemohl, dostřelil jsem ho zblízka do krku, uvnitř plno barvy atd. nebyl daleko, ale udivilo mě, že ještě nebyl zhaslý. Dalo by se to přičíst zásahu, který byl sice komora, ale tak na prd, že byly zasaženy jen zadní hroty plic, devastace plic nebyla moc velká, a žádný jiný zásadní orgán zasažený pořádně nebyl a zjevně CDP nepůsobí podstaný hydrodynamický šok, po SST by ty plíce byly celé modré a jelen nejspíš zhaslý. Nedělám závěry z jedné rány, jen se dělím o nové zkušenosti.
Dnes večer srna se zlámaným během, 95m, komora, tentokrát za plecí, rozstřelené plíce a chycené srdce, padla v ráně, chvilku se "válela" na místě, vypadalo to, že odkáže a zhasne, ale zvládla se ještě zvednout a odskočit do křoví na kraji lesa, tam jsem jí našel, samo zhaslou. Na výstřelu docela slušná díra, barva natlačená mezi deku a žebra, nevypadalo to moc hezky. Na to poškození mě opět překvapilo, že se ještě dokázala zvednout a odskočit...
Oba kusy šly do výkupu, takže jsem nestahoval a poškození zvěřiny nemůžu moc posoudit. Tak uvidíme, jestli na mě Hubert nezanevře a nějaké zkušenosti přibydou, jak bude vycházet statistika. Ještě někdo tady loví/lovil s touhle střelou v téhle ráži? Zkušenosti? Je to 165grs. v tovární laboraci.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Tak nikdo se nehrne s informacemi o CDP v 300 WM... Já posbíral pár dalších zkušeností, tak se podělím. Možná by to patřilo spíš do účinků, ale už jsem to začal cpát sem. Pokud by moderátoři usoudili, že blbě, prosím o laskavé přesunutí.

Liška, letošní lišče. 142m. Komora. V ohni, devastace zásadní, kusy tkání metr až dva od lišky. Úhoz kule byl slyšet.
Sele, 20kg 155m, zadní komora přes žebra. Věděli o mě a mazali. Značení neznatelné, kus jen začal zpomalovat. Odběh cca 50m, postupně zpomalovalo, oblouček, vyskočilo do výšky :shock: , dopadlo a tam zůstalo. Poškození akceptovatelné.
Lončák 40 kg, 140m komora, vstřel za plecí, výstřel plecí. Značení zřejmé, ale celkem nepatrné. Odběh cca 30m.
Lončák 35kg, 90m šikmo ze předu, vstřel před plecí, pod kohoutkem, v ohni.
Laň 75kg, 175m, komora za plecemi, plíce. Značení pěkné, zřetelné, odběh do 50m, bohužel do šíleného terénu.. :evil:
Kolouch 35 kg, 160m, komora přes obě plece, tři skoky, padnul. Snažil se zvednout, napřed zadními - dělal "stojku", pak se dokonce zvednul na všechny 4 běhy, pro jistotu dostřelen do hlavy.

Dosavadní shrnutí - značení lepší a zřetelnější než u NP i Interbond. Barvení celkem slabé, i při průstřelu malý výstřel, barva zůstává uvnitř a po dekou. Devastace a podlití nezanedbatelné, ale to je u téhle ráže snad vždy. Vzdálenost odskoku se - aspoň na tomhle vzorku - zdá být významně menší, než u NP, ale větší než u Interbondu. Překvapující pro mě je poměrně delší zhasínání a schopnost se ještě zvednout a odběhnout i po těžkých ranách, u subtilnější zvěře - srna, kolouch (popsáno výše).

Jedna fotka CDP po průchodu lončákem, nalezen pod plecí na výstřelové straně.
Přílohy
CDP.jpg
CDP.jpg (46.96 KiB) Zobrazeno 8460 x
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

No moc se nikdo nehrne, tak já zase něco málo přidám, pořád vše Baser CDP:

lončák, bachyňka, 50kg s běhy a hlavou, stříleno cca na 80m, vstřel zadní část žeber, na komoře, tedy zadní komora v tom pravém významu slova :D , výstřel "měkotou" tedy šikmá rána. Výstřel velký, vytažená část vnitřností. S bohatým barvením odběhla s rudlem mlazinami hustě zarostlou strání, dosled se psem asi 250-300 m, pořád silně barvila, byla po cca hodině od rány ještě živá a ostružinách, pes stavěl, dostřel. Pro psa super, pro mě trochu překvapení a spousta práce. Poškození zvěřiny jsem nehodnotil, protože vstřel šel mezi žebry a výstřel bokem břišní stěnou. V té byla typická "třístovková" kapsa plná bordelu, tedy na ořezání, ale tím žádná škoda nevzniká...

Kňourek, výkupní váha 87 kg, stříleno na cca 60m, vstřel za plecí vyšší komora, výstřel okrajem plece. Typická "plicní" rána, ležel zhaslý do 100m od nástřelu, bez viditelné barvy, výstřel poměrně malý, ne o moc větší než vstřel, barva uvnitř, plíce ála želé. Poškození zvěřiny překvapivě malé.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Prodej to. Já bych s tím lovit nemohl. Mě po zatracované 8/64S a střižné hraně zůstává všechno na nástřelu. Jediné srnčí někdy odskočí pár metrů. Nějak extra to nerozbijí, ale co zde kolego popisuješ s 300WM,to by mi vadilo. Lovu zdar
Odpovědět