ráže 22lr.

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

ráže 22lr.

Příspěvek od Toma »

Na internetu jsem viděl náboje 22lr.Aquila Subsonic Sniper.Střelu to má o hmotnosti 4g (tě??í než 222Rem.).K nám se údajně nedováží.Máte někdo zkušenosti s účinkem na škodnou?
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Nedováží, nebo líp už nedováží - cca před 3 roky je u nás měli skoro všude - kdo to dovezl nevím, nábojnice je dlouhá cca jako 22Short, střela je dlouhá ukrutně :lol: .
Ke stabilizaci potřebuje tak něco kolem 10 až 12´, takže Suhlky 150tky se svými 16´ jsou zcela mimo - resp. tvoří v terči na 50 mkrásné klíčové dírky. Zvíře jsem s tím nezabil žádný :?
Martin
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od cr001 »

pánové nevíte někdo, jestli je možné někde sehnat náboje se svítící střelou ? Před 10 lety jsem je v prodejně viděl a dnes jen v zahraničí...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

Dotaz zkušenějším:
jaké střelivo, značka a typ , mimo HV a dutinku, je nejlepší v poměru cena/ rozptyl?
Mám zkušenosti z dřívějška s Lapuou Midas se kterou se střílela i olympiáda. Brna mod.1 to šlo do díry na 50m, ovšem cena 7-10kč :?

Co používáte vy?
Dříve jsem lovíval pernatou normálně SB standard, ale nynější rozptyly se nerovnají starší produkci a rozhazuje to. Na plinking dobré, na lov ale už nee.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od sara »

Je to různé od laufu k laufu. Mojí malorážce sedělo např Geco, černo červený obal. Už jsem s ní nestřílel aspoň 15 roků. sara
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Lotr »

Já mám dobrou zkušenost s American Eagle od Winchestra. HV střelivo, rychlé, přesné, i z obyčejné ZKM 451 to na 50m chodilo jednou dírou. Teď to čtu pořádně, HV nechceš :) Tak potom Blazer nebo sypané Lapuy Magazine.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od dalas »

Lotr> Nevyrábí ten American Eagle Federal CC? Ty nejsou špatný. Alespoň se Suhl 150. Dobře chodí i GECO. Je ale třeba si uvědomit, že univerzální rada neexistuje. Rozptyl malorážového střeliva je dost závislý od modelu zbraně a i mezi jednotlivými kusy se najdou rozdíly. Nic ve zlým, ale jak velká je ta díra, kterou to chodilo? :D :D :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od sara »

V zahraničí nabízejí službu, kdy dodáte malorážku a oni vám k ní najdou co možná nejpřesnější střelivo. To si samozřejmě může každý najít sám. Vyjděte z nabízených tipů viz před. příspěvky. Případně doplňte testem vámi vytipovaného střeliva. U malorážky je takové hledání spíš zábava než štrapác :) . sara
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Začátečník »

Zkusil bych Winchester Wildcat. Jsou sice HV, ale za ty peníze nebylo nic lepšího. Možná jen sypačky Lapua. Ty byly ale o něco dražší.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

dalas píše:Lotr> Nevyrábí ten American Eagle Federal CC? Ty nejsou špatný. Alespoň se Suhl 150. Dobře chodí i GECO. Je ale třeba si uvědomit, že univerzální rada neexistuje. Rozptyl malorážového střeliva je dost závislý od modelu zbraně a i mezi jednotlivými kusy se najdou rozdíly. Nic ve zlým, ale jak velká je ta díra, kterou to chodilo? :D :D :D
od počtu ran - v tříranných položkách běžně trojlístky - obecně mi lovecky stačí když na 30-40m flinta nastřílí do 10mm opsaná s Lapuou Midas to šlo a vcelku samo

momentálně dostřeluju SB standard kterou jsem používal roky a šlo to na 40m obdobně, průstřely se dotýkaly - šlo o výběrovou starší sérii

Lotr: lapua magazin sypaná po 500ks za 2,10kč/ kus - už není dostupná...
OT: vím že dost dělá i změna samomaziva na střelách - mazivo by se nemělo měnit, pak to lítá cca 30ran nějak a pak se to stabilizuje, anebo je třeba při přechodu na jiného výrobce důkladně vyčistit a odmastit lauf... :? to řeší závodníci, já nezávodím, ale je třeba na to myslet :wink:
Umístění dobrého zásahu na drobnou pernatou (aby nebylo třeba dohledávek se psem) , třeba hrdličku na těch 40-50m už si žádá fakt dobrý rozptyl (nestřílím s dutinkou, ale do kuchyně). S tím výběrovým SB Standardem to šlo, teď ale budu muset právě najít něco nového...
zde pokud by to někoho zajímalo, jsem našel starší celkem fundované testy
http://www.strelectvi.info/cz452/strelivo/strelivo.htm

vychází tam nejlíp nástřelka - rozptyl/cena Lapua, pak ELLEY a pak RWS
Měl jsem dříve i Lapua pistolking do vložné 300mm hlavně do kozlice - tam to chodilo s tou tvrdou zadní spouští kolem 2cm na 50m (takže dobrý - lovil jsem s tím do max 40ti metrů), výběrové standardy z té kratší hlavně a za použití tvrdší spouště, chodily dost hůř než s Brna. Bylo to kolem 3cm-4cm/ 50m/ 5ran -to je tak dobré na plinking do plechovek.

Pokud na něco přijdu hodím jsem pak výsledek. Souhlas střelba s 22LR je prostě kratochvíle a zábava i ty testy.
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne stř 11.5.2016, 8:38, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Choochoo007 »

Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

ještě se zmíním, je to trochu OT
a udělám nečekaně reklamu CZUB

měl jsem v ruce je to pár let tehdy žhavou novinku CZ 453 v 17HM2 - což je málo běžná ráž, ale se střelivem Hornady to chodilo tehdy na 50m tak že se nastřelil do papíru jeden zásah (4,5mm) a na ten se střílelo a ta díra se jen zvětšovala, vystřílel jsem tehdy snad 20ran a bylo to v díře 9-10mm? Ovšem na střelbu "do kuchyně" to nebylo...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

Hmmm díky... a zase ty Midasy :) no tak hold začnu s Lapuama a pudu od spodních tříd střeliva nahoru...

ale podle testu vidím že to kritérium 10mm opsaná (max 0,17 palce na středy) na 50yardů zvládne málo co...

My jsme ty Midasy tehdy prohnali balistickou hlavní v tunelu na 50m a tam bylo 10ran do 10mm opsaná - prostě díra jak po devítce :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Jiskra »

Zbrojováku nechci plácat blbosti,ale ty Midasy se mi zdá se už nevyrábí . Možná jsou ještě někde skladem. Pokud se nepletu.Jinak Midasy byly L a S . L jsou o 0.02 mm větší a jsou určeny do starších hlavní. Rozptyl dobrý,ale cena pekelná. Mě se do Brodské hlavně osvědčili Eley Sport (zelené). Cca 10-12 mm 10x na 50m. Ne samozřejmě vždy.Pokud člověk nezávodí,nemá cenu dávat za náboj 5-9 Kč. :? Problém je,že dnes není téměř nic.podařilo se mi několik tisíc těch zelených Eleyů sehnat ze dobrý peníz. Jinak nevím , čím bych občas z malosrajdy plivl.
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Kodiak1 »

To Jiskra:
Lapua Midas L a Midas M, jinak vše je OK. Midasy se stále vyrábějí, ale bohužel mi nechodí, tak, jak by člověk očekával s ohledem na starší produkci.
http://www.lapua.com/en/sport-shooting/ ... das--.html

Můj osobní názor - zelené Eley sport jsou ten nejvetší šunt, který jsem měl kdy v malorážce a zrovna malorážce se věnuji hodně!
Za mě pokud jde o střelbu z malorážky, tak jediné čím se dá střílet konzistentně a za malý peníz, jsou Lapua Magazine. Jen se bohužel už druhý rok nedovezla do republiky ani pleška. Můžu být rád za zásobu co mám, ale pokud se to nezmění, tak není čím trénovat.
Odpovědět