Double Slug Yavascalar 12/70

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Double Slug Yavascalar 12/70

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zkoušel jsem toto střelivo. Jedná se o dvě kule v plastovém kontejneru o celkové hmotnosti 30g. Byl jsem zvědavý na rozptyl na běžnou loveckou vzdálenost kolem 40 kroků. Střílel jsem to ze ZH301, z horní hlavně s udávaným krytím 68%,tj. nějaké 3/4 zahrdlení. Na 40 metrů zásah seděl a ty dvě kule byly od sebe cca 6 cm ve vodorovném směru,dost dobrý...
Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Ještě jsem viděl se třemi. (Nechci zde řešit, zda se jedná o jednotnou střelu nebo ne atd.)
http://munitop.cz/brokove/433-12x70-dou ... g-yas.html
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Double Slug Yavascalar 12/70

Příspěvek od ramo »

Honzo, to vypadá velmi zajímavě!! :?:
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Double Slug Yavascalar 12/70

Příspěvek od precechtel »

no k tomu poznamenám jen tolik, že již před několika lety, když nebyly k sehnání náboje s jednotnou střelou do r. 16, jeden velmi zkušený koumák, nebudu jmenovat, do plastové nábojnice po odstranění krytky a vysypání broků pomocí přípravku vystředil a umístil dvě olověné kuličky ráže .45 a zalil je včelím voskem a úspěšně je používal. Dva tyto náboje daroval kolegovi s klasickou ZP 16/70 a ten s tímto nábojem na natláčce úspěšně ulovil větší prase - jedna kulička přes srdce, druhá plícemi. Sám autor této laborace s tímto nábojem ulovil odbíhající lišku na cca 50 metrů, stříleno z naší samonabíjecí brokovnice CZ 241 r. 16/65. Takže asi už se něco obdobného kdysi tvořilo. F.
politice a politikům zmar
Balu
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 27.3.2008, 12:17
Bydliště: Sumava

Re: Double Slug Yavascalar 12/70

Příspěvek od Balu »

Zní to zajímavě . Doplním jedno historické ohlédnutí - rok 1923.
"...do levé hlavně ráže 16 dal jsem nábojnici, opatřenou nábojem tzv. Řetízkových postů. Nábojnice ta slučovala za silnější dávkou bezdýmného prachu a plstěnou, v loji povařenou, tvrdou zátkou, 12 kusů hrubých, drátky spojených kuliček, které jsem vtěsnal do jakéhos toulečku, urovnal tam po 4 kusech a zalil tvrdým voskem. Náboje tyto pořizoval jsem sám. Rána z nich byla koncetrovanější a vedoucí prostřední posty šly dva až čtyři blízko pohromadě , čímž účel dožadovaného krytí dosažen. Měl jsem vlastní zkušenost a složil tak ve skoku silnějšího medvěda , který zasažen dvěma posty na komoru, zůstal mně v ohni. Několik silných a kapitálních kusů odpálil jsem na vzdálenost až 80 kroků a dobře zasažená zvěř zalomila a zhasla takřka v bezprostředí. "
F. J. Buchal- Neustupovský
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Double Slug Yavascalar 12/70

Příspěvek od Petr1970 »

ten by dneska šel sedět za nedovolený ozbrojování, porušení ženevy, prostě všeho:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Double Slug Yavascalar 12/70

Příspěvek od Lotr »

Velice zajímavý náboj, objednám, vyzkouším.

Petře dřív byly tyhle náboje docela běžné, kulovnice nebyla taková běžná, za to brokovnic bylo všude dost a tak se tím nahrazoval účinek kulové střely, svazování většinou olověných kuliček byla taky běžná praxe, 3 svázané olověné kuličky slabým drátkem se nazývaly "náboj 3x dokola" :D apod. Drátek samozřejmě zajišťoval, že kuličky letěly pohromadě a zamezovaly nežádoucímu krytí. Dostat do břicha bych tím nechtěl. :lol: Takže to není nic nového, Yavascalar oprášil starý nápad. Používám jejich jednotné střely, bylo tady na to samostatné vlákno, ke vší spokojenosti.

Otázka, zda se jedná o jednotnou střelu je docela zajímavá, pro zajímavost popátrám a dám vědět.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Double Slug Yavascalar 12/70

Příspěvek od johanes1 »

Otázka zda se jedná či nejedná o jednotnou střelu je asi jasná...

Příloha k Zákonu o zbraních a střelivu, část druhá, odstavec 7:
7. Jednotná střela - těleso, určené k zasažení cíle nebo vyvolání jiného efektu, které se po opuštění hlavně nerozdělí.

Podle mého výkladu se tedy v tomto případě nejedná o nic jiného než o hromadnou střelu dle odstavce 8 výše citované přílohy, tedy laicky řečeno o brok ještě hrubší než hrubý :wink:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Double Slug Yavascalar 12/70

Příspěvek od Petr1970 »

takovej kartáč:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Double Slug Yavascalar 12/70

Příspěvek od zispo »

Měl jsem tu možnost zkusit pár ran. Zákon zní jasně, tudíž to není jednotná střela. Dále bych chtěl upozornit na riziko odrazů při lovu. Broky jsou ocelové a né olověné alespoň ty co jsem měl já. Doporučím náboj rozdělat a překontrolovat jelikož na střelnici se to slušně odráželo i od země.
Odpovědět