Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pro Poliho náboj program QL vypočte, při délce střely 30,4 mm (versus 30,25 v knihovně QL) a objemu dutiny nábojnice i s krčkem 56 greinů H2O, tlaky na úrovni Pmax podle CIP (4150 barů) při náplni 45,8 greinu Lovex D073.6 (100,6%). Úsťová rychlost je vypočtená na úrovni 833 m/s, vyhoří 99,99% náplně (s hlavní o délce 550 mm).

Mi naposledy Lovex D073.6-R, právě této série 4/14 hořel o poznání živěji než odhadl výpočet v QL, takže bys k hodnotám spočteným QL neměl ani dojít ...
první náboj nejlépe -10%
Safety First :)
Pufr
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 327
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Děkuji. Tak nějak jsem počítal s tím, že skončím někde na max 42gr. O téhle sérii jsem slyšel, že je ostřejší, ale zase lidi si jí chválí.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Mohu porovnat jen serie 7/08 a 5/11. S prvním prachem chodil 155gr A-max 834 m/s. Při přechodu na 5/11 se rychlost zvedla na 865 m/s. Modifikoval jsem parametry prachu, aby vypočtené a měřené rychlosti seděly. S takto modifikovaným prachem (je živější jak mateřský prach QL) a tvými daty je dosaženo Pmax při 44,75 gr a rychlost dává 843 m/s. Pro 85% Pmax je navážka 42,55 gr a rychlost 807 m/s. Ta 5/11 by mohla být podobná tý Tvý. Teď mám 10/16, ale ještě jsem netestoval. Uvidíme, jestli je ta živost trvalejšího rázu oproti QL, nebo je to náhodná funkce. (hlaveň 600mm)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Hoki »

Když něco nevím ,tak se zeptám, pokud možno zkušených přebíječů. Dospěl jsem k názoru, že by nebylo od věci provést rozměrovou úpravu krčku nábojnice pomocí frézky, např. KaM k dosažení stejné tloušťky stěny krčku, např. 0.31 mm
Otázka zní - v které fázi přípravy nábojnice toto frézování uskutečnit.
a) u vystřelené nábojnice (pouze odzápalkovaná, vypraná, zkrácená),
b) viz. a + zformátovaní krčku v matrici s bushingem (velikost bushingu 0.291, který používám u neobrobených nábojnic)
c) u vystřelené nábojnice je vnější průměr krčku větší než u nábojnice se zformátováným krčkem, ale pokud chci odebrat materiál, abych dosáhl tloušťky stěny nábojnice oněch 0.31 mm, tak je to možné podle a) i b) stačí jen přenastavit čepel frézky na jiný průměr. Dosáhnu-li požadované tloušťky krčku , ať tím či oním postupem, tak předpokládám, že budu muset udělat nové zformátování novým menším bushingem, např. 0.287 a ten logicky používat na všechny nábojnice, které jsem upravil obrobením krčku. Je moje úvaha správná ? Jak to děláte vy ?
Díky.
Hoki
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No, asi úplně nejlepší mi přijde způsob, pro který vymyslel nástroje nejspíš přímo stařičký Fred Sinclair, dlouhodobě "praktikující benchrester" (a prodává je Sinclair Int. - dnes patřící Brownells).
https://www.youtube.com/watch?v=PA2U8WHHr9U
https://www.youtube.com/watch?v=OqX9OLvd1aQ

Prožene nábojnice matricí s trnem o 0,03 mm větším než má přípravek na stružení krčků, takhle připravené krčky nábojnic jdou pěkně těsně, suvně nasadit a velmi přesně "osoustružit".

Možných postupů, které vedou k dobrému výsledku je určitě víc. Osobně jsem si nakonec nechal pro tři ráže/zbraně, pro které - jediné - nábojnice takhle upravuju, udělat od kamaráda nástrojaře vodící trny na soustružení krčků, které jdou pěkně těsně, suvně přímo do nábojnic vystřelených v dané zbrani - to mi přijde nejjednodušší a nejrychlejší :?
Pufr
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od zispo »

Osobně to řeším tak, že nejdříve oříznu a zkalibruji vnitří stranu. Frezka je od L.E. Wilnsono. Tim mám kalibraci vnitřku hotovou na daný trn. Poté teprve řežu venek. Pokud jsem ořízl pouze venek bez kalibrace vnitřku málo kdy jsem se dostal na nulovou hodnotu ovality.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Osobně používám K&M. Postup je následovný:
Obecná vystřelená nábojnice: Full formát, zkrácení délky nábojnice, roztažení expanzním trnem pro frézku, ofrézování.
Nábojnice z mé zbraně: Formátování krčku, zkrácení, roztažení expanzním trnem, ofrézování.
Pokud je trn frézky silnější, následuje opět kalibrace krčku.
Expanzní trn jsem vyrobil úpravou expandéru ze silnějšího kalibru, který dávám do univerzální vypichovací matrice. Asi by bylo výhodnější upravit trn frézky podle expandéru. Odpadlo by tím roztažení krčku a opětovné kalibrování. To ale nepůjde u matric používajících bushing.
Více najdete tady: https://www.naboje-prebijeni.cz/index.p ... 1&blogid=9
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Tak jsem trochu zmatený. Nasypal jsem ten D 73.6 Lot 10/16 do 8x57JS. Dal jsem 47,45 gr. pod 196gr SPCE, OAL 78,5mm. Použil jsem korekci pro živější Lot. 5/11. QL ukazoval 790 m/s a tlaky blízké maximu. S mateřskými daty pro tento prach to bylo něco kolem 770 m/s. Hradla ukázala 703 m/s :shock: :shock: :shock: . Na zápalce žádné výraznější známky tlaku, rána pohodová, na 8mm takové vyšší štěknutí. Co je moc, to je moc. Zkoušel jsem to nasimulovat v QL. Ani teplotní korekce, korekce na 0 výtahovou sílu, korekce na Ba (-10%), korekce na vyšší objem nábojnice se zdaleka neblíží naměřenému. Jediné, co by mohlo fungovat je -5gr. To si ale nejsem vůbec vědom, že bych to nějak lehkovážně vážil. I když je to výsledek 1 rány (tuhle ráži nevlastním), tak bych skousl nějakých 30m/s, ale tohle je nějak moc. Otázka zní: Máte někdo osahaný tento Lot, i v jiné ráži, zda se chová nějak extrémně jinak než by měl? Předem díky za jakékoliv info.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od medo »

Tiež mám podobnú skúsenosť s týmto prachom v 308 bol super v 8x57 jedna séria išla excelentne dobre a ďalšia už úplne inak . Usťovka tiež okolo 710 :shock: 45,5 gr 73.06 s týmto prachom som skončil kým to bol AA2520 bolo to OK , prejdem tak ako aj v 308 win na VW N150 a bude pokoj .
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1408
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Databaze prachu, podklady asi z univerzit a snad i FBI :D . Jen Skoda ze tam neni cesky Lovex pro zajimavost :D
http://www.ilrc.ucf.edu/powders/sample_ ... der_id=150
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

Databaze ma 3 zdroje: FBI, National Center for Forensic Science a The Nederland Forensic institute. Nase prachy muzes najit pod odkazem Search Database a vybrat Manufacturer: AccurateArms/Czech-Synthesia
Přílohy
Capture.PNG
Capture.PNG (24.02 KiB) Zobrazeno 6595 x
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

To ale vyfiltruje pouze prachy Accurate vyráběné Synthesií. Lovexy nevidím. Dělám něco blbě?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1408
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Vlady, nijak jsem to extra nezkoumal. Jen jsem treba koukal na Varget, ze ma docela shodna zrna. Pokud stale plati, ze uz Synthesia pro Accurate prachy nedela, tak to si nema moc smysl. Co bylo bylo, ted Skoda ze tam neni primo prach Lovex, ze by sla porovnat dnesni produkce. Jenze jaka je vlasten dnesni produkce, kdyz je kazdy lot pomalu jina :wink:
Dalasi, myslim, ze tam prave Lovexi asi nebudou. Ze tam je ta Synthesia z davnych dob co delala pro Accurate.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

No, myslim ze to ale zhruba sedi.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

I kdyby tam Lovex byl, je význam téhle databáze pro handloading celkem malý, neb je konstruovaná jako nástroj k identifikaci střeliviny použité ke spáchání nějakého protiprávního činu (ať už v hřebíkové bombě nebo ve zbrani) , nikoli jako zdroj dat pro výbušninářské/vnitrobalistické výpočty.

Je zajímavé se podívat, jak kolísá či se mění obsah některých látek u různých sérií stejného prachu (použité analytické metody jsou i při optimistickém pohledu pouze "semikvantitativní"), ale přesně určit, jak se změní hoření v balistické bombě nebo reálném náboji/zbrani to neumožní.
Pufr
Odpovědět