TIKKA T3

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Durell »

tak som asi spravil chybu ja .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Michal_123 »

tibi1: netuším, puškař z fabriky řekl prostě zelený Loctite.

lanus: "Preto by mal byť celý komplet (púzdro záveru,lišta, montáž i tubus puškohľadu ) z jedného druhu materiálu t.j. oceľ alebo dural"
To asi ne, protože ocelový puškohled jsem ještě neviděl :)
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 325
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: TIKKA T3

Příspěvek od poli »

Třeba Meopta Artemis.
Ale osobně mi to také moc nesedí, že by všechno mělo být z jednoho druhu materiálu, například já si nevybavuji opakovačku s duralovým pouzdrem závěru.
Podle toho výpočtu je tedy rozdíl v tepelné roztažnosti ani ne 0.1mm. To mi tedy nepřijde jako důvod to řešit a zabývat se tím, protože mnohem větší vliv ta teplota bude mít na náboj, jeho rychlost a posun záměrného bodu. Ani si nevybavuji, že by roztaznost někdo ze střelců někde řešil, vždy se řeší pouze použití kvalitních komponentů a precize montáže.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: TIKKA T3

Příspěvek od lanus »

Duralové púzdro záveru má napr. Sauer 202 highland ; Rössler Titan . Na komplexné eliminovanie "nepresnosti" vplyvom veľkého rozdielu teplôt sa robí tzv. "letné a zimné" nastrelenie . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: TIKKA T3

Příspěvek od navip »

Není třeba letní a zimní nástřel, stačí přední kroužek utáhnout natvrdo, u výkonnějších ráží ho případně zdvojit a u zadního sevřít jen tolik aby vznikl těsný suvný spoj, ale to má smysl jen u nízké montáže. U střední a vyšší montáže se ten dilatační rozdíl srovná v pružnosti kroužků.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: TIKKA T3

Příspěvek od lanus »

navip - Postup čo uvádzaš (som skúšal cca pred 30 r.) sa síce snaží kompenzovať dilatačný rozdiel, ale nie je to komplexné riešenie ,nakoľko nie sú v ňom zohľadnené ďalšie atribúty a to korekcie na teplotu vzduchu a teplotu prachu .A preto je to "letné a zimné" nastrelenie najvšestrannejšie riešenie. :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: TIKKA T3

Příspěvek od navip »

Mnou uvedený postup se nesnaží kompenzovat dilatační problém, ale řeší ho beze zbytku a na ostatní proměnné, jako teplota okolí, vítr atd. mám v mobilu balistický program od Lapui, který pracuje s radarem změřenými parametry jejich střel a proto je velmi přesný - tedy pro mé potřeby :D. Používám střelu .308 Scenar 155gr, Vo=950 m/s, stoupání 12" . Pokud budu potřebovat celoročně konstantní teplotu prachové slože, pak si nastřelím náboji temperovanými pomocí přesné termokomory kterou mám stále sebou a to vlastní tělo :wink:
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: TIKKA T3

Příspěvek od lanus »

navip - Vďaka za do-vysvetlenie ,na porovnanie pohotovosti bolo užitočné . Mimochodom aj ten systém s "termokomorou" je "starý vynález", ktorý sa používal pri love malokalibrovkou za mrazov ,fungoval však len pár sekúnd než sa teploty prachu a hlavne vyrovnali . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: TIKKA T3

Příspěvek od navip »

Samozřejmě to není můj vynález, o použití u .22LR jsem neslyšel (jejich tepelná setrvačnost je zanedbatelná) ale prý to používali v severských oblastech odstřelovači za II WW.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: TIKKA T3

Příspěvek od vava »

Zdravím. Jaký je váš názor na 3-polohovou pojistku pro Tikku T3/T3x ....viz tady ...http://buema-hochwang.de/Tikka-T3-Schla ... ung-rechts

Nikdy jsem pušku s jištěním úderníku neměl, ale připadá mi, že možnost nabíjení a vybíjení s přerušeným úderníkem významně zvyšuje bezpečnost zbraně. Samozřejmě největší bezpečností je mířit pouze bezpečným směrem a tam kam chci střílet, o tom žádná.

Na druhou stranu nikdy jsem neměl problém s tím, že by se samovolně aktivovala pojistka - ať už u Tikky či jiné pušky.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: TIKKA T3

Příspěvek od lovec »

Blokácia úderníka je súčasným svätým grálom nemeckých jágrov a puškárov. Je to funkčné, prínos to má, tak prečo nie.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Gev
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 18.1.2017, 15:35

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Gev »

Zdravím,,už dlho pokukujem po TIKKE T3 Hunter ,,no v poslednej dobe som natrefil na rôžnych fórach na nepríjemné skúsenosti majiteľov s hrdzavením hlavne..Máte podobné skúsenosti ? Je na novej T3X nejaká zmena v povrchovej úprave ?
ďakujem ...
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: TIKKA T3

Příspěvek od vava »

Já jí mám teprve necelý rok, a zatím bez problémů. Jestli je na tom jiná povrchová úprava neumím posoudit. Vizuálně při porovnání T3 a T3x to vypadá stejně.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: TIKKA T3

Příspěvek od vava »

Tak jsem včera nainstaloval tu 3-polohovou pojistku jistící úderníku na T3x. Instalace bezproblémová, pouze finální ladění polohy a tím i funkce pojistky trochu s problémy. To s tím papírkem dle jejich videa se mi moc nevedlo, takže nakonec jsem blok usadil postupným zkoušením správné polohy. Zarazilo mně, že u té T3 se dá šoupat celým spoušťovým blokem dopředu - dozadu o cca 5 mm a že je upevněn pouze jedním šroubem. Na poloze toho spoušťového bloku závisí správná funkce téhle 3-polohové pojistky puškařství Hochwang. Čas ukáže, zda se mi osvědčí.
pavlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: ned 20.9.2009, 15:38
Bydliště: Morava

Re: TIKKA T3

Příspěvek od pavlas »

Nedávno,na naháňce se dva chlapi bavili o kulovnici Tikka T3 hunter. Jeden z nich říkal pro mě zajímavou věc a to takovou,že na své T3 když dá napínáček a odjistí,že už pak nejde zpět zajistit....
Zajímalo by mě,jestli je to běžné u těchto kulovnic,nebo to byla neduha kulovnice toho dotyčného.
Pánové,děkuji za případné objasnění.
7x64
Odpovědět