Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od majodus »

Podobnu skusenost mam par dni dozadu s 7,62x39 laboracia s 13g strelou RWS nam chodila vyssie ako 9.7 g SB
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Výstřel z palné zbraně je složitý děj, takže pokud jsou použity náboje s různou střelou (s různým průtlačným odporem, různou pozicí vůči vývrtu ...) jiným prachem - jinýn "výkonem", zápalkou, nábojnicí atd. nebude vždy platit, že bod dopadu "pomalejší" střely bude - při shodné záměrné - na terči na 50 - 100 m výš :?
Pufr
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od SamanFalco »

Mám dotaz, nejspíše na dobrotivé majitele quickloadu, testoval jsem reload swiss RS52 v 308W, čekal jsem sice výkon, ale tohle?!? Zajímalo by mě, jaké vycházejí tlaky pro sestavu: RS 52 - 45gr, délka náboje 72mm, střela 178gr V.Max. zápalka SaB V tabulkách uvádí pro 180gr ORYX jako max load 44,8gr...ale v uživatelském jsem našel pro 180gr ORYXe i 45,5gr. Naměřil jsem totiž na hradlech 850 m/s, tj. 4172J! Sice mám 65cm hlaveň s twistem 1:10 a 4 mi drážkami...jako na potvoru to byla ta nejpřesnější serie. Závěr šel otevřít lehce. Zápalky sice nesou znaky mírně vyšších tlaků, ale stejně vypadají třeba sériové winchestery. Pro zajímavost ve "stejné" konfiguraci s 44gr to mělo 828,1 m/s a s 44,5gr 833,8m/s. Trochu mě zarazilo, že čím rychlejší, tím to šlo na 50ti metrech vždy cca o cm níž...dá se tohle nějak logicky vysvětlit? :lol: Čekal bych opak... PS.: jinak obtékání zápalky SaB okolo úderníku, takový neznatelný otisk, tak trochu už ignoruji...dělali mi to tovární winchestry i saka. Někdo tvrdí, že to může způsobit i slabší pružina úderníku...
Malá oprava...ne Vmax, ale Amax 178gr...a ten má ale délku 33,6mm :? Jinak moje chyba
Naposledy upravil(a) SamanFalco dne ned 30.4.2017, 19:06, celkem upraveno 7 x.
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Reload Swiss RS 52 - 45gr; 308W; délka náboje 72mm, střela 178gr V.Max.(počítán A-Max, dle QL dlouhý 31,5 mm), hlaveň 650 mm.

QL pro tuto sestavu náboje s objemem dutiny nábojnice až po ústí 3,636 cm3 (56,0 gr H2O) spočte Pmax = 3570 bar; V0 = 814 m/s, vyhoří 99,9%
Pro Šamanem dodatečně opravenou délku střely 33,6 mm spočte QL Pmax = 3830 bar; V0 = 825 m/s, vyhoří 99,99%

Obdobné překvapení jsem nedávno zažil s RS70 v 7 mm RM (viz text o stránku zpět). Zatím jsem neověřil ty náboje v jiné zbrani, uvidíme :?
Prachy RS díky dlouhé progresivní části hoření "přepisují" tabulky výkonu. Opatrnost je ale (jako vždy) namístě, výkon není nikdy zadarmo :!:
O ostatních otázkách jsme snad právě na minulé straně mluvili :?
Pufr
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od SamanFalco »

Díky moc...takže ani teoreticky to nepřekračuje povolené tlaky, a je to "bezpečná" laborace, chápu-li dobře - daleko od limitu 4150bar. No, tak to mi přibude pár monoklů :lol: . Jinak, že je něco na minulé stránce je hezké, ale tady něco najít není úplně tak jednoduché a 99 stránek se mi fakt nechcete prolejzat ;), když hledám něco konkrétnějšího. Tak hold se to tu musí opakovat :(. S třeba zdejší vyhledávač nevyhledá spojení RS 52 ;) - prý je to na něj moc krátké.
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od beskydak »

Chalpi, potřeboval bych v pár věcech poradit, či usměrnit. Po roce sbírání infornaci o přebíjení jdu do toho, něco jsem už pořešil, ale u něčeho si raději nechám poradit. Přebíjet budu co teď stojí v trezoru, tedy .223 Rem., 7x57R, 7X65R, .308 Win a 8x60S. Časem do čeho srdce povede. Je mi jasné, že to bude prodělečné, ale chci si udělat radost.
U lisu se rozhoduji mezi Reddingem Big Boss II a Ultamagem. V čem je Ultramag lepší vzhledem k vyšší ceně cca o 4.000,- ? Našel jsem jen výhodu oproti Big Boss II, otevřený přístup a čtyř bodové upevnění. Naopak paradoxně má deklarovaný o něco menší zdvih a rám C. Všeobecně se tvrdí, že rám O je pevnější. Nemáte někdo byť zprostředkované zkušenosti s oběma lisy? Každý názor a zkušenost jsou velice vítány. Díky moc :D
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Ultramag není klasický "C" rám - boční páky jsou upevněné až vedle matrice - rám není namáhán na vzpěr (mimo zápalkování nebo úpravy lůžka zápalky), plní "jen" funkci vodítka beranu (a upevnění na stůl).
Díky celkově větším rozměrům pákového mechanizmu máš s Ultramagem kdispozici větší sílu - pro tváření nábojnic při výrazné změně tvaru nábojnice konvertované na jinou ráži, kalibraci plášťovaných střel na menší ráži atd.
Na "běžný" handloading - i třeba jednoduchou konverzi nábojnic (8x60 z 30-06 apod.) Big Boss určitě stačí :?
Pufr
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od beskydak »

Díky moc
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

O víkendu mi udělala radost nová série nedávno zde probíraného prachu RS60, který jsem použil v 30-06 pod 178gr Hornady Amax. Z 56 cm hlavně létaly střely hnané předchozí RS60 série č. 0813 plněné 09.2014 - V0=872.5 m/s (průměr 3 ran v rozmezí 3 m/s) U nové série č. 1608 z prosince 2016 (kde je datum plnění již kódavané) jsem u stejné sestavy nábojů a stejné zbraně naměřil V0=872,7 m/s (opět průměr "pouze" ze 3 ran v rozpětí necelých 5 m/s; "Start Load" nového prachu byl samosebou nižší). Vzhledem k porostu na místě střelby jsem musel použít "sedací" dvojnožku 27", bez opěry vzadu, takže rozptyly byly něco pod 1 MOA; z bagu nebo nízké dvojnožky to bude lepší :) Střední bod zásahu obou skupin byl rovněž téměř identický :) Na to, že dvě série prachu byly vyrobeny v rozpětí téměř dvou let, celkem slušná "shoda" :)
Pufr
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 325
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Pokračování mého hledání optimální navážky a test zápalek. Včera jsem se dostal na střelnici na další zkoušky navážek, zaměřil jsem se převážně na zápalky a známky zvýšených tlaků na nich, samozřejmě jsem bral v potaz celkový stav nábojnic a chování zbraně.
Pro T3x SuperVarmint tactical v 6,5x55SE jsem měl jen dvě, od minula nejrychlejší navážky RS60 a to 45,4gr a 46gr, střela opět Lapua Scenar 139gr, OAL 78mm. Nebudu zde řešit přesnost, ta je hodně pod MOA. Průměr rychlostí 45,4gr po pěti ranách 831m/s a 829m/s se zápalkou SB LR, zápalka bez známek zvýšených tlaků. Rozptyl rychlostí průměr 4m/s, jedna rána rychlejší a jedna pomalejší zhruba o 10m/s, ale to připisuji hradlům. Se zápalkou CCI 200 jsem střílel jen tři rány, rozptyl rychlostí +/-4m/s, průměr rychlostí 815m/s, zápalka bez známek zvýšených tlaků, ale náboj celkově pomalejší o cca 15m/s, což může být i měřením.
Další navážka RS60 46gr, zápalka SB LR, po pěti ranách průměry 845, 838, 841 m/s, zápalka už má tu a tam lehké známky zvýšených tlaků. Stejná navážka se zápalkou CCI 200 průměry rychlostí 844 a 836m/s, rozdíly mezi ranami cca 4m/s, takže totéž co SB. ALE bez jakýchkoliv známek zvýšených tlaků na zápalce.
Proti minule bylo polojasno a teplota asi 13 stupňů, minule to bylo okolo 8 stupňů s občasným deštíkem. Takže v ohledu náchylnosti na teplotu, pokud můžu konstatovat podle rozdílu 5 stupňů jsem u prachu RS60 nezaznamenal žádné rozdíly teplot. Nebudu řešit rozdíly průměrů 5m/s, protože to může být spíš dáno odchylkou hradel, když mi vychází rozdíly rychlostí v řádu procenta, spíš 0,5 procenta. Žádné problémy na nábojnicích ani při otevírání závěru jsem nezaznamenal.
Pro automat Remington R25 v 308 jsem měl připravené navážky opět s prachem Vectan Tubal 3000, střela Lapua Scenar 155gr, OAL 71mm, tentokrát ale jen se zápalkami CCI 200. Tady jsem se přes slabší navážky dostal s navážkou 41,4gr na rychlost průměr 795m/s bez známek zvýšeného tlaku na zápalkách. Tahle navážka mi se zápalkou SB LR zápalku už vyfoukla do otvoru zápalníku. Zkusil jsem pro srandu i náboj s prachem Lovex D073,6, série 04/14, zápalka CCI 200, kde jsem měl při navážce 45gr rychlost průměr 827m/s, což už je pro automat s 20 hlavní pořádný švunk a opět bez známek tlaků na zápalce nebo nábojnici, puška opakovala bez problémů. Max. podle tabulek pro střelu 150gr je 46,3gr.
Pokračoval jsem v .308 se střelou Hornady InterLock BTSP 165gr, OAL 69,5, prach Lovex D073,6 04/14, zápalka SB LR. Tady jsem se dostal s navážkou 44,6gr na rychlot 800m/s bez známek zvýšených tlaků. Proti továrnímu střelivu, které má udávanou rychlost 820m/s je to mazec, bohužel přesnost nic moc, cca 2,2 MOA. Nejlepší soustřel jsem měl na rychlosti 754m/s, kde jsem byl na rozptylu cca 1,4 MOA, jenže to mi přijde pomalé, chtěl bych to dostat k rychlosti 770-780m/s. V tomhle budu ještě pokračovat.
Moje resumé, co se týká zápalek SB LR současné produkce v černých krabičkách, tak rozptyl rychlostí O.K., spíš bez rozptylu vzhledem k možné odchylce hradel. Proti CCI 200 rozdíl v rychlosti také zanedbatelný. Ale nerozumí si s rychle hořícím prachem, kde vykazuje zvýšené tlaky dost pod max. navážkou. Se zápalkami CCI 200 jsem v náboji .308 s Tubal 3000 neměl se zápalkou problém. U RS60 mi vykazuje zvýšené tlaky už při navážce mírně nad max. proti QL, kdežto CCI 200 je ještě v pohodě.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Co si myslite o techto prasklinach, uz jsem to tu resil a vypadalo to na spatny material, tezko posoudit. Zeptam se ale jinak, co kdyz budu mit zformatovanou nabojnici bez praskliny (bude to sarze ktera praska treba kazda druha) a vyzihal bych krcky. Myslite ze to nabojnici jeste zachrani nebo ji to chtelo uz zihat pred formatovanim nebo je to stejne nezachrani diky spatnemu materialu?
Ve cpavku je neperu, takze predpokladam, ze by na krehnuti, korozi nemela mit kyselina citronova zadny vliv a ani nasledne praci soda.
Obrázek
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

S praskáním krčků jsem měl take problém u jedne šarže nábojnic. Žíhání výrazně prodloužilo jejich životnost. Nakonec jsem je ale stejne vyhodil. Žíhá se před formátováním, nicméně v Tvém případě by mohlo pomoci to udělat nyní po formátování, ať Ti nepopraskají při výstřelu. Příště rozhodně před formátováním.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Popravdě jsem už tak nějak vyházel PPU, co praskaly a ostatní co ne jsem zkusil krckovat LEE Collet a byly OK, tedy snad po prvnim vystrelu. Horsi je ze se mi to zacalo objevovat ted no jinych nabojnicich a to RWS, ktere jsem chtel ted zacit pouzivat. Predpokladam, ze jsou tedy jednou vystrelene, tak jsem je kupoval, ale kdo vi. Nejak jsem si zil spokojene v tom, ze vyhazu PPU a v klidu najedu na 100ks RWS a pak na GECO a vcera na ty RWS kouknu a na prvnich 20 uz jsou take na nekterych prasklinky :roll: Tak premyslim, co s tim, abych zas nevyhazel pulku RWS a pak me to zas nepotkalo u GECA.
Take si rikam, ze by to zihani ted mohlo pomoci, tak to zkusim nejak udelat.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 325
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Praskají ti, když formátuješ před prvním přebitím, nebo po kolika ranách z tvojí flinty, co že to je za ráži?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Lee Collet matrice často potřebuje odgrotovat nebo i lehce "srazit", zaoblit hrany segmentů kleštiny, praskaly mi tak krčky i u Lapua 308W, která jinak vydrží 20+ vystřelení - nepraskne to hned, ale až po dvojím, trojím použití nbc ke střelbě (vypadalo to myslím podobně, jak ta Tvá .243 nahoře). Po jemném odgrotování tyčinkovým diamantovým brouskem mi to přišlo v pohodě (pak jsem taky přešel na Wilsony a tam to nehrozí).

Jinak plastickou deformaci bez poruch vyžaduje jak výstřel, tak kalibrace nábojnice, takže žíhání po několika použití nbc je jistě na místě. Protože žíhání ovlivní i výtahovou sílu, je lepší žíhat před kalibrací - ta může rozdíly v žíhání trochu "uniformovat". Problém je stejné žíhání všech nábojnic, proto se v poslední době rozmáhají přístroje s indukčním ohřevem krčku nbc, zatím ale jsou celkem drahé :?
Pufr
Odpovědět