Liška jako nenáviděná škodná? Proč?

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od RuStaff »

U nás lišky vidět jsou i teď, hlavně na pastvinách (velká lesní honitba + kolem jen tráva).
Jak jí vidim, tak na ní samozřejmě máčknu a používám jen tu nejdražší zbraň, co mám (Canon EOS/L300f4.0,convertor 1.4 :)).
Společné fotky po úspěšném norování - maníci v montérkách u díry, jak po atomovce, orvanej pes a vééélkej výřad liščat + jejich máma.... - nádhera, brrrr! :evil:
Obrázek
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Zdenek41 »

Krásná fotka.Máte v revíru štěstí,že dělají balíky do sítě.Před lety jsem měl případ,kdy z 10ha pole kukuřice soukromníka,který jí dával na siláž do plastové nohavice.Pan nám napsal dopis,kde uplatnoval škodu způsobenou na porušení obalu.Šikovně jsem nafotil kánata jak na ní sedí,ovšem pravda byla uplně jinde.5liščat jí zrychtovalo tak při hrách,že by tomu ani ten majitel nevěřil.Menší lež pomohla.Myslivost je přeci od slova myslet. :wink:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Petr1970 »

někde na internetu jsem viděl moc pěkné povídání o lišce - chování atd.. jestli to snad nesepsal někdo z místních chytrých, začínajících písmenem F..?:-)

bylo to celkem dlouhé, možná i 2 části?
hodně mi to rozšířilo obzory

nevíte kde bych to našel?
díky
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od fesoj »

Máme-li na mysli stejnou věc, tak na Mysliveckém fóru v rubrice Články. Autorem je Figi.
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Petr1970 »

tímto děkuji opět pánům na F:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od figi »

! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od savazka »

Nemáte někdo tušení, od kolikátého měsíce života se začínají liščata chovat teritoriálně, respektive od kdy močí značkují "hraniční kameny" apod.? Nikdy mě nad tím nenapadlo přemýšlet, předpokládal bych, že v době dosažení pohlavní dospělosti...? Pokud bych věděl, že teď zatím značkují pouze dospělé lišky, byl by to pro mě užitečný poznatek, ale přijde mi, že už se účastní celý letošní přírůstek.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Posmiros »

Ulovil jsem letošní lišku a taky značkovala každých cca 20 metrů :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
fplisek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: stř 07.5.2014, 15:30

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od fplisek »

Dotaz pro zkušenější. Kamarád v sobotu večer střelil lišku, ráno jsme ji šli zakopat, ale na nástřelu už z ní byla pouze kůže, hlava a část páteře. Co ji mohlo přes noc takhle zlikvidovat? Co mám já zkušenost, tak většinou se lišky nic nedotkne, když už jo, tak dravci a nebo prasata, po prasatech by byla roztahaná po okolí, po dravcích by se na místě taky našly stopy. Tady byla pořád na nástřelu, stopy v okolí jsem nenašel
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od niva »

Bylo to prase nebo prasata, když tam dorazila přes noc postupně.
Několik roků zpátky došlo v létě kolem půl desáté večer ke "škrábnutí" srnce-knoflíka, stříleno v lese z vysokého posedu téměř kolmo dolů, jen pár kapek barvy na nástřelu. Srnce dohledávali/dosledovávali (dle chuti každého soudruha, že) s jezevčíky ve velké mlazině, několikrát jej viděli, nešlo střílet. Po 23.00 hod, to vzdali, srnec byl příliš rychlý. Ráno v o 5.00 jsme tam byli znovu s mým welšem, v cca 3 ha mlazině jsem pustil psa na volno pod větrem a čekali jsme, co se bude dít, pes zmizel. Šel jsem pomalu po přibližovací lince a po nějakých 150 m přišel k rudlu prasat, cca 10 - 15 ks, na 10 m, já byl beze zbraně, protože to byla cizí honitba, v tichosti jsem vycouval zpět nějakých 20 m a začal kašlat a mluvit, abych s nimi pohnul, prasata se v podstatě "vypařila". Vrátil jsem se zpátky na počátek houštiny, kde čekal večerní střelec se zbraní, pokud by se podařilo srnce najít a zvednout. Viděl na další lince jen metrákovou bachnu a skákající selata. Srnce neviděl, ale za chvíli jsme slyšeli pohyb před sebou, byl to pes u zbytku spíše zbytečku srnce. Z lebky zbyla jen "čelní" kost cca 4x3 cm, na místě pak byl jen kus předního běhu (spárek, holá kost po koleno a kus deky tak po úroveň lopatky. Prohledali jsme okolí, ale nic dalšího jsme nenašli.
Pokud tam z lišky zůstali zbytky na místě, tak jedno prase nemá důvod někam utíkat s utrženým kusem z lišky, aby mu to sourozenci letošní či starší nesebrali a nesežrali.
Kdysi před lety poblíž měl hajný v obůrce pořádného kňoura, když bohužel odešel lovit "nahoru", byla tu nerudovská otázka kam s ním, protože byl zvyklý na lidi. Kňour zkonzumoval veškeré jádro z lišek (spol. i samostatné lovy), odpad ze spárkaté, ... Ani mu to nezabralo moc času. Na konzum jej nikdo moc nechtěl kvůli jeho stravovacím návykům. Tak se holt asi někam "vytratil".
niva
fplisek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: stř 07.5.2014, 15:30

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od fplisek »

Jsem si skoro jist, že to prase nebylo, kůže zůstala celá, jakoby čistě oddělená od masa, od prasete by byla rozžvýkaná, roztrhaná, navíc bych našel stopy. Spíš bych to typoval na nějakého dravce. Tolik mě to hlodalo, co by to mohlo být, že jsem zapomněl fotit
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Leon »

Psík nebo jezevec po těch zůstane jenom kůže
CZ 550 american 308win.
Odpovědět