Pojem paralaxa a vše kolem něj

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Pojem paralaxa a vše kolem něj

Příspěvek od Mosin »

Pánové, prosím vás všechny o radu. již po několikáte jsem dospěl k tomu, že prakticky nevím co to PARALAXA. No z hlediska matematicko fyzikálního ano, ale ve střelectví? Jednodu?e někde čtu příspěvky a pisálkové to ět?inou maglaj všechno do hromady a jednou se dočtu, že paralaxu spojují s tím nebo oním.

Výklad paralxy je jednoduchý:
Paralaxa je úhel svíraný dvěma přímkama, které směřují do jednoho bodu. Vezmu li v potaz, že by tyto přímky byly laminární paprsky světla (tu?ím, že se jim říká monochromatické) a ty se budou v daném bodě protínat, je možné také pozorovat určitý posun na vzdáleném stínítku. našel jsem dobrý obrázek, který to vysvětluje, kdybych to chtěl pečlivě vysvětlit, byly by z toho zase skripta :roll:
Obrázek

No a teď je mi jasné, že paralaxa by zákonitě měl být úhel mezi osou záměrnou a osou hlavně. To bymi bylo celkem logické. No ale proč do toho někteří najednou začnou pléct balistickou křivku? a tím tedy tvrdí, že je to rozdíl v dané vzdálenosti mezi osou záměrnou a trajektorií střely. Pokud by tomu tak tedy bylo, tak proč jsou optiky odstraňující problém paralaxy (nějakým točítke), také vybaveny ke klikání pro korekci na balistickou křivku?

složité, že? Nic se nedějě jedeme dál.

Napadlo mě tedy, že praktické a spíše i teoretické výpočty poučítají s určitou derivací střely (nemyslím úhyb na stranu, ale matematicky derivaci) vůči ose hlavně díky gravitačnímu zrychlení naší Zeměgule. To by jsme tedy měli jakousi balistickou křivku. A teď jestli to cháppu dobře! protože osa záměrná není rovnoběžná s osou hlavně, tak čistě hypoteticky, ve vzdálenosti 800m od místa výstřelu dochází k derivaci střely (úpadku) od osy hlavně 115cm, ale ve skutečnosti od osy puškohledu jen 95cm, protože normálně puškuhled je nastřelen na cca 180m a tedy v této vzdálenosti dochází k průnikou obou os a ve vzdálenosti 800m dochází k výraznému zdánlivému posunu. A z toho důvodu je třeba použít korekci paralaxi a klikání na bal. křivku.

Je to tak? :idea: Ptám se, protože jsem se to nikde nedočet a tot všechno vymyslel, jako nejschoudnější vysvětlení, proč je na optice korekce na paralaxu a korekce na bl. křivku. Teorie složitá, ale pokusil jsem se ji zkrátit, omluvte tedy možnou nesouvyslost, lae nemá to být odborná publikace :wink:


No mimo jiné také dochází k úhybu střely na stranu (střelecký termín DERIVACE), ale to ještě musím popřemýšlen proč tomu tak je a pak si o tem napíšeme. :wink:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Ach moje teorie nikoho neoslovila, nebo jsem ji debilně osvětlil, což je asi ten případ. Budu na tem pracovat. Ale kdyby jste alespoň mohli napsat co to ta paralaxa je, abych si mohl shodnotit, myslil-li jsem to dobře.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

tve vysvetleni (definice) je spravna. Necetl jsem cely clanek protoze patri do fyziky a tady je to dost zbytecne.
Souhlasim s tebou, balisticka krivka s tim nema az tak nic spolecneho.
Paralaxy u strelby jsou v podtate dve.
jedna, ta o ktere se tak casto nepise, je vzdalenost mezi osou hlavne a osou puskohledu. chyba vznikne kdyz si lehnes s flintou za latkovy plot (latky jsou vodorovne) a budes puskohledem koukat prave mezi latky, ale budes strilet o 5cm nize do jedne z latek. Tento jev se jmenuje chyba z paralaxy. Nestane se ti to u fotoaparatu jako je zrcadlovka kde koukas skrze objektiv, ale stane se ti u kdejakeho blbaku. v hledacku maji vyznacene ramecky prave proto.
druha paralaxa je zavaznejsi problem, a ten vznika pri pouziti puskohledu.
Otevrena miridla timto trpet nemohou. Hledi, muska a cil, budou tvorit primku a nic nevznikne.
puskohled ma pouze jeden bod a tim je zamerovaci osnova. Kdyz si upravis (zaostris) puskohled (okular) tak aby jsi mel osnovu ostrou (dioptricka korekce) a vidis ji ostre, tak mas v podstate musku. kdyz budes mit na flinte pouze musku tak kdyz se nani podivas jednou tak a podruhe jinak, bude ti vzdy ukazovat nekam jinam musis pridat hledi. To same nastava pri pouziti puskohledu. Hledi tam vsak nepridas a kdyz se budes divat jen ostrym krizem tak uvidis ze se ti meni zamerny bot. takze tim ze doostris obraz (cil) dostanes obraz na stejnou optickou rovinu jako je kriz. Tim jsi srovnal tzv. paralaxu. Kriz i zamerna je ve stejne fokalni rovine. Jednoducha kontrola je pohybovat hlavou ze strany na stranu nebo nahoru a dolu. kriz se nesmi pohybovat po terci.
cisla (m a yd) na korekcnim tocitku nejsou smerodatna. nektere puskohledy je ani nemaji, maji jen tecky.
Takze zaklad je dobre zaostrit osnovu. Zaaretovat a paralaxu korigovat tak az se mi jevi obraz cile co nejostrejsi a kriz se nikam nepohybuje.
Snad jsem to napsal srozumitelne.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Shivo díky. K tomu snad již není co dodat. Můj příspěvek jespíše fyzika, protože ve střelectví jsem to Nenašel a angl. články v tomto oboru by pro mne byly problém, proto jsem si to musel odvodit z mých znalostí.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Rado se stalo, ja jen doufam ze me vysvetleni je dostatecne jasne a ze uz bude vsem jasne o co se jedna.
:-)
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět