Jaky kulobrok

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Tomas_75
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: pon 22.6.2015, 16:42

Jaky kulobrok

Příspěvek od Tomas_75 »

Zvazuji koupi kulobroku, ale bohuzel njesem schopen se rozhodnout. Chtel bych razi 7x65R + 12-70(76). bohuzel tudle razi nema v nabidce Brno Combo :-(
zhruba ve stejne cennove relaci je napriklad Sabtti ....
bohuzel Sabatti nema zakonceni svazku hlavni jako Brno Combo, coz je dalsi vlastnost , kterou pozaduji
Obrázek

kdyz pominu cenu nasel jsem jeste kulobroky dane raze napr.
Sauer 54
Blaser BBF97
MANNLICHER DUETT
Merkel B3 (B4)


... kde pouze posledni dve jmenovane maji dane zakonceni hlavnoveho svazku.

Poradite mi jake mate zkusenosti , pripadne doporucit jiny kulobrok v dane razi a se zakoncenim hl.svazku dle obr. ???

Predem diky
Tomas_75
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: pon 22.6.2015, 16:42

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od Tomas_75 »

Pripadne co si myslite o Brno Combo v razi

12/.308W ??
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od majodus »

kolega kupil combo v osmicke .steloval som mu sustrel -je s tym spokojny -kludne by som ti to odporucil z tych co si vyberal-ado zlamovacky urcite lepsie pasuje R naboj,
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od michalos »

Jestli chceš kulobrok...tak se podle mého názoru dívej pouze po rážích s rantlem...R.... jako je sice pravda že první rána musí sedět (čekaná) ale jestli s tím budeš chodit na naháňky, či šoulačky, nakonec i na čekané se ti to může stát...špatně se to rychle ta kulová přebíjí...hodně štěstí při výběru...já vybral 8x57JRS a myslím si že jsem chybu nikdy neudělal....
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od fary »

to Michalos: Jj, to je můj nesplnitelnej sen, bejt neomylnej :D
Co se týče kulobroku, motá se po netu dost kb Brno Super v tvé požadované kombinaci ráží , sice to nemá štelovací soustřel, ale tahle flinta to zpravidla nepotřebuje :shock: a za mě je lepší než většina KB z tvého výběru. Si myslím :roll:
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od fary »

teď čtu ty značky, Blázer, Sauer, Mannlicher.... ať to uvedu na pravou míru a nedostanu pojeb :D
....lepší volba v poměru cena: užitná hodnota: kvalita
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od Začátečník »

Kolega uvažuje o koupi kulobroku. Je už starší, ale stejně začátečník. Loví hlavně lišku a srnčí. Prase spíš méně. Má újeď na hranici brokového dostřelu a kvůli liškám by chtěl něco, kde bude broková hlaveň 12/70 nebo 76 s dobrým krytím a dobrým soustřelem s kulí. Jaká je v tomhle směru naše současná produkce? Máte někdo zkušenost třeba se Sabatti nebo něčím podobným?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od pufr »

Vzpomenul jsem si na Tvůj dotaz - s popisem lovené zvěře a staršího lovce - při pohledu na tuto nabídku:
http://www.panzer.cz/cs/kombinovane/188 ... 2-rem.html

Osobně bych si tu zbraň neošklivil, ale záleží samozřejmě na vkusu každého soudruha.
Výměnný vnější "čok" přináší sice u takto staré zbraně nějakou komplikaci ale zase pro vytrvalce možnost nalézt něco, co umožní efektivní střelbu na tebou požadovanou vzdálenost ... :?
Semtam něco asi ještě existuje (po Tikka se ty pušky chvíli dělaly i v Itálii ...):
https://www.choketube.com/choke-tube-in ... e_prefix=s
http://www.comp-n-choke.com/product/WTikka12g.html
https://www.briley.com/c-786-all-other-models.aspx
https://www.mojooutdoors.com/fatal-shot-chokes
(celkem se shodují, že do té pušky pasují zahrdlení "Browning Invector plus" :? )
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od Citron »

Ad naše současná produkce: Jeden takový kulobrok vlastním, po technické stránce jim nemám co vytknout, kulová hlaveň na kulobrok výborný rozptyl, broková hlaveň kryje dobře, zkoušeno na lišce na 35m, soustřel hlavní netestován. V současné době bych měl trošku námitky k provedení tvaru pažby, není opravdu vhodná k optice, to lomení hřbetu je špatně...
Ad lov lišek a srnčí: S ohledem na to, v jakých kulových rážích se naše současná produkce vyrábí, bych do toho nešel. Opravdu to není kulobrok na škodnou a malou spárkatou, ty kulové ráže jsou na lišky silné, dnes bych s tím ani na to srnčí nešel. Tady bych s takovým zadáním bez jediné výhrady souhlasil s výběrem, který provedl předřečník.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od kounek »

Neměl jsem původně v úmyslu sem odpovídat, ale když jsem se podíval na ten inzerát co byl od "předpředřečníka" :D zmíněn, připomnělo mi to kulobroky Heym řady 22. Občas se u nich najde i slušná cena, ale taky to musí být "podle vkusu každého soudruha že", někteří totiž nedají na starou dobrou šestnáctku dopustit...

http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/35 ... num-16-70/
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od pufr »

S historickým nadhledem na dobu, kdy tyhle naposled zmíněné zbraně "ideově" vznikly bych řekl, že spadají do období "před nástupem intenzivního chovu černé zvěře v evropských revírech" :) :D
Dnes skoro neprodejné, ale třeba se ještě někdy vrátí :)
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Osobně bych do italských zbraní nešel, možná něco z německé komise. Vzhledem k tomu ,že přes 30 let používám náš brněnský kulobrok, bych kolegovi s klidným svědomím doporučil naše poctivé železo, něco z inzerce např. na Huntingu a rozhodoval bych se mezi Brno 500 nebo UB. a od kulové ráže 6,5x55 výš. Lišky už v dnešní době nikdo na kožešinu neloví, tak nemá cenu řešit vhodnou kulovou ráži. Všeobecně kulobroky ráže 16 mají brokem lepší krytí než r.12, ale u 12ky to doženete nábojem minimag. 42,5g. To je na lišku top patrona. Naše flinty jsou pro každého puškaře bezproblému opravitelné, u italských mávají rukama a u komisní flinty z Německa většinou musíte za nemalý obnos překopat celou optiku s montáží a naletovanými kameny na svazcích.Němci v 80. letech u těch to dnes prodávaných flint ,měli klapky a švenky s dobovou optikou, kterou většinou shodíte dolu a měníte...Tož toto bych kolegovi poradil já. Lovu zdar
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od pufr »

Jan Slavětínský píše: stř 04.12.2019, 10:08 od kulové ráže 6,5x55 výš.
Připomenuls mi, že Jirka Rotschein, takto správec honitby Lesnické fakulty Brno v Lednici tam měl svého času střelených 300 ks černé zvěře lehounkým kulobročkem "pro profesionální myslivce" zkonstruovaným pro CZUB v poválečné době Vladimírem Švejkem. Kulová ráže byla 5,6x52R. Díky 4,6 g těžké střele tahle "patrona" zvládne lecos a díky rychlostem reálně někde kolem 850 m/s "nerozbíjí" zvěř nějak nadměrně. V tuzemsku měla vždy dobrý zvuk a asi proto se uržela i v kulobrocích řady 500 ... . Tak tu bych taky považoval za možné řešení :?

Začátečníkův dotaz ale kladl akcent na výkon brokové hlavně - na lišku někam k hranici 50 m ... :?
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. Pufr má úplnou pravdu. Prasat je všude dost a kde nejsou dnes, mohou být zítra. Proto jsem vyloženě malé ráže rovnou zavrhl. 6,5x55 určitě jako minimum. V tom souhlas s Janem Slavětínským. Já myslel spíš 8x57JRS, ale to jen kdyby kupoval novou flintu, protože v bazaru jich moc není. I 7x57R stačí na všechno a pokud na ní přistoupí, má o dost větší výběr. Jde spíš o brok, protože aspoň něco by si tu a tam chtěl nechat vydělat a brok je asi nejšetrněší. ZH chce bezpodmínečně vyzkoušet. Krytí i spasování bývají kus od kusu. UB ani Brno neznám. Jak na tom jsou s krytím a spasováním? Nemají pažbu vyloženě pro praváka? Kolega je taky levák. Mimochodem. Díky němu jsem si poprvé vyzkoušel kulovnici pro leváka a je to fakt nezvyk.
16/70 jsem ve starém zahraničním kulobroku nikdy nezkoušel. Třeba bude někdy příležitost.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Jaky kulobrok

Příspěvek od Šumavák »

Pokud by kolegovi nevadila vyšší hmotnost, tak bych na jeho místě klidně pořídil kulobrok ZH řady 300. Je to technicky vydařená zbraň bytelné konstrukce. Není problém sehnat exemplář s čistými vývrty hlavní, bez vůlí v uzamčení a za velmi přijatelnou cenu. Akorát ten soustřel hlavní by se musel vyzkoušet. Ohledně kulových ráží byly u ZH nejrozšířenější 7x57R a 5,6x52R (tzv. "Savažka"). Myslivci starších ročníků vám sice potvrdí, že se černá zvěř před změnou zákona "Savažkou" lovila běžně a do velikosti lončáků nebyl při dobrých komorových ranách problém, ale dnes již zákonný limit minimálního výkonu pro veškerou spárkatou zvěř nesplňuje (pouze pro srnčí) a navíc se jedná o ráži výběhovou, kterou aktuálně vyrábí pouhé tři muničky (S&B, RWS a Norma), navíc s jediným typem lovecké střely (obyčejná SP). Ráže 7x57R v tuzemských podmínkách reálně stačí na vše a výběr loveckých nábojů / střel je celkem slušný.
Odpovědět