308 Winchester

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 308 Winchester

Příspěvek od LosYelenos »

Mám takové zkušenosti, že ať nacpu náboj snad do čehokoliv a vrchol červené křivky (průběh tlaku) dosahuje "půlky žlutého" cca 80% dovolených tlaků, tak to umí velice dobré soustřely v opakovačkách. Samozřejmě další vlna by se dala najít ve fialovém, ale tam už je to o hledání a v tomhle případě zbytečné. Rána je velice příjemná, takže není problém střelit i z horší pozice, flinta taky nebude nadávat.... Možná by bylo fajn použít tam VV N140 což je opravdu super prach pro 308w, vyhořelo by jí tam víc než té S062, určitě lepší konzistence zima/léto, ale cena dvojnásobná. PS sorry za OT
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Ano, rychlost střely by s náplní VVN140 zůstala na metr stejná, tlak prakticky taky a prach by i v krátké hlavni vyhořel (QL ukazuje 99,99% :) )

Ale těch 98,9% shořelého Lovex S062 taky není žádná vada na kráse nebo užitné hodnotě 8)
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marpie »

Takže vlastně LosYelenos jestli chápu dobře používá vlastně tu samou střelu jako pufr před lety. https://cs.strobl.cz/strely-sierra-30-c ... nter-2170/
A k tomu teda ještě LY psal FP nemělo to být FN?
https://cs.strobl.cz/strely-sierra-30-c ... nter-2010/
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 308 Winchester

Příspěvek od LosYelenos »

Ano, omlouvám se, je to FN. Jen pozor při laboraci je potřeba udělat krátkej náboj, protože ta střela je určená do .30-30win. Já ji dělal na 69mm myslím. A neměla by se u ní přesáhnout rychlost 790m/s, ale to už je potom stejně mlýnek na maso - přijde mi ještě měkčí jak to RN.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Marpie píše: sob 21.3.2020, 12:55 Takže vlastně LosYelenos jestli chápu dobře používá vlastně tu samou střelu jako pufr před lety.
LY používá tuhle:

Sierra_PH_RN.jpg
Sierra_PH_RN.jpg (20.2 KiB) Zobrazeno 7575 x

A pufr si ani nevšiml, že ta jeho 180 gr už z produkce Sierra zmizela (je dostupná jen ve 150 gr):

Sierra_PH_SPT.jpg
Sierra_PH_SPT.jpg (23.88 KiB) Zobrazeno 7575 x


Přeci jen, nikdo nemůže vyrábět nekonečně druhů, a jen výrobce přesně vidí, co na trhu "jde" a co si zaslouží pauzu. Správné označení v mém příspěvku tedy mělo být "SPT"

Jinak kouzlo RN a FN střel je samozřejmě v tom, že kontaktní plocha a tím i odporová/deformační síla působící na střelu je v okamžiku dopadu na cíl větší a při stejné dopadové rychlosti se v čase tato kontaktní plocha rychleji zvětšuje než u SPT střel. Je proto větší šance na výraznější terminální deformaci střely.

Rovné dno je výhodou u obyčejných "skládaných" poloplášťů, neb jádro v plášti drží při terminální deformaci o něco lépe než v BT střele. Rovné dno může být výhodou pro přesnost střelby - při výletu střely z ústí hlavně je počátek výtoku hnacích plynů v čase kratší, lépe definovaný (proto FB střely na BenchRest na 200 a 300 Yd).

Jak RN/FN špička, tak rovné dno střely jsou nevýhodné balisticky - zvyšují odpor vzduchu.
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marpie »

Ta Sierra RN vypadá úplně jako SB SP taky 180gr ale tuším že kvalita, vyrovnanost váhy střel bude u Sierry o dost vpředu.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marcus.das »

Obojího, tj. 180 grs SPRN a 150 SPFN mám nalaborováno dost v 30-06, resp. 308. Jenom škoda, že zatím nebyla možnost ani jedn uz nich vyzkoušet na zvěři. U obou střel je přesnost na hranici 1,5 MOA, přičemž by se pravděpodobně zlepšila, kdyby střelec nebyl takové poleno :wink:
Účel laborace byl jednoduchý- 30-06/SPRN je určen na naháňky, kde jsem chtěl co nejvíce snížit riziko odrazů při chybení a v případě zásahu byl úmysl snížit zbytkovou hmotnost střely a tím i velikost "ohroženého prostoru" v případě, že střela projde a změní směr letu...
308/SPFN mám zas pro lov z posedu, bohužel kvůli geografickému profilu honitby je i tady žádoucí co nejvíce minimalizovat odrazy, aneb ať žijí honitby podél řek apod., kde člověk z vyššího posedu dohlédne na dvě protilehlé hranice :(

Obě laborace jsou celkem nízko, rychlosti obojícho je kolem 800m/s. Bohužel u té SPFN se mi při podávání ze zásobníku občas nepříjemně zdeformuje "špička", dost možná tam bude hrát roli i AOL náboje...
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marpie »

Do té Tvojí honitby mě napadá jestli by nebyla dobrá střela co kromě NBT používá s úspěchem figi tj. Amax od Hornadyho. Sekání špiček to je asi klasika českých zbraní. Možná by opravdu stačilo změnit AOL. Já si pamatuji že v mé první flintě ZKK601 308W jsem lovil jen s 9,7g SPCE protože 11,7 SP mi nešly přebíjet. 11,7 SPCE se v té době ještě nedělaly. Na prasata (moc jsem jich s tím neulovil) to celkem šlo, ale na srnčí které lovím mnohem víc byly ty 9,7g SPCE dost brutální. To 9,7g SP v 270W na kterou jsem po té 308W přešel to byla i na srnčím pohoda.

Jinak koukám že pufrovy ProHuntery SPT 180gr sice už Sierra v katalogu nemá ale ještě někde asi zbytky k sehnání jsou. Teď zvážit co teda zkusit. Potřeboval bych ale co nejvíc otestovat tu tovární Megu, ale prasátka nějak přestaly chodit (nebo spíš chodí jindy) a lišky se mi taky vyhýbají. Sem tam nějakou zahlédnu na kraji lesa ale ven nevyjdou.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Choochoo007 »

Trochu mimo tema, ale ty SPCE 9,7 byly jak jine konstrukce, tak i z jineho materialu oproti tem 9,7 SP 270, ty snad mely plast z "tombaku". Plast mel u 270 pravdepodobne i vhodnou tloustku a tak mohl byt celkem blizko parametrama, funkcnosti, treba i tem zahranicnim poloplastum, kdyz to dle tebe fungovalo dobre.
Jinak Figiho A-maxi asi uz nesezenes, nedelaji se. Dnes muzes koupit ELD-M, coz je dle meho cca to same, pravdepodobne bylo treba podrazit, tak se zmenil material spicky. Poridil jsem 155gr ELD-M prevazne na skodnou z duvodu posledni zkusenosti na liskach, stejne nic jineho nelovim, se strelou Lapua Scenar 155gr v 308Win a i strelou Lapua Scenar 123gr Scenarem ve 260Rem. Tyto strely tedy mezi zebra moc nefungovaly, resp. fungovali spise jako celoplaste. Se 155gr ELD-M ulovena jedna liska OK a pak ulovena srna. Srnu na cca 100m na zebra za plec z obavy mekke strely, pac jsem nechtel vyhodit polovinu masa a vystrel na zebrech jako pest, vystrel spise 2 pesti vedle sebe. Ale zase bez dohledavky. Pro me to teda neni idealni strela kvuli dosti poskozene zverine a to olovo tam musi byt rozprskle vsude a na tom jsem v posledni dobe nejak alergicky, z duvodu ze bych tim krmil deti. Takze kdyz uz takovou strelu, tak asi nemysliveckou ranu na krk, hlavu.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Michal_123 »

Když už to probíráme, kdybych chtěl lovit poživatelnou :D zvěř olovem, vybral bych si mezi:
Ekonomická varianta
Nosler Ballistic tip hunting
Sierra TGK

Ideální varianta
Nosler partition

Ale jelikož jsem přesně z důvodu, abych nebaštil olovo přešel dobrovolně na monolit...
Tak bych si vybral mezi monolity FOX a Nosler E-tip.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marpie »

Choochoo007 píše: stř 25.3.2020, 19:42 Trochu mimo tema, ale ty SPCE 9,7 byly jak jine konstrukce, tak i z jineho materialu oproti tem 9,7 SP 270, ty snad mely plast z "tombaku". Plast mel u 270 pravdepodobne i vhodnou tloustku a tak mohl byt celkem blizko parametrama, funkcnosti, treba i tem zahranicnim poloplastum, kdyz to dle tebe fungovalo dobre.
Jj přesně tak jiný materiál (ani ještě předrevoluční 270 nemagnetizovaly) i jiná konstrukce. Ale v té době prostě nic jiného nebylo.

Nosler Partition úplně na bezolovnatou zvěřinu není. Ta přední část se často v kusu očeše a ven letí jen část za přepážkou. Ale střela jako taková výborná sám jsem dlouho používal. A monolity pro marcuse fakt v jeho revíru neee.

Nosler Balistic Tip/Silvertip jsem zvažoval hodně jen teď nevím jestli 150 nebo 168grs. Sierra TGK taky horký kandidát. Přijde mi že se Sierra inspirovala právě u NBT. A nalomený jsem i tou Sierrou ProHunter jak RN tak SPT. Ale není to úplně horké ještě mám ty tovární Megy. A bůhví kdy je dostřílím.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Choochoo007 »

Michal_123 píše: stř 25.3.2020, 20:08 Tak bych si vybral mezi monolity FOX a Nosler E-tip.
Souhlas s temi Noslery. Ty E-Tipy vypadaji zajimave jak cenou tak i variantami pro kalibr .30.
Chtel jsem psat, ze v popisku vhodnych rychlosti je asi chyba, ale ma to tak i vyrobce. cekal bych dle tvaru strely, ze strela pro 30-30 bud mit minimalni rychlost nizsi. No nic, celkem zajimavy moznosti pri vyberu.
https://cs.strobl.cz/stely-nosler-e-tip ... 08-150grs/
https://cs.strobl.cz/stely-nosler-e-tip ... 08-150grs/
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Michal_123 »

Marpie:
Nosler Partition je samozřejmě sice dvoujádrová, nicméně stále olovo obsahující střela. Její výhoda je, že se díky konstrukci s "přepážkou" neumí úplně rozpadnout, takže je zajištěna penetrace a zároveň se snadno deformuje. Nastrílel jsem s touto střelou před lety několik (10+) prasat ve 300 Win Mag, ale kusy střely jsem ve zvěřině nezaznamenal. To samozřejmě neznamená, že ve zvěřině olovo nebylo, pouze že jsem nenašel viditelné části. Všechny byly ovšem komorovky na žebro, v té době jsem ještě riskoval dohledávání :D
Kdybych střílel na lopatku jako teď, tak by to bylo nejspíš jiné.

Choo:
Nosler E-tip nyní střílím v 30-06 a zatím (dva kusy černé a jedna liška) z toho mám výborný pocit.
Quickload mi spočítal, že nejvhodnější pro stabilizaci pro moje použití je hmotnost střely E-tip 150grs.
Sice jsem přesvědčen, že by tam šlapaly i podstatně těžší střely, ale dal jsem tam těch 150grs i kvůli trajektorii.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Pro ty, kterým to olovo ještě tak nevadí, je ještě jedna zajímavá varianta a to je Speer HotCore - vůbec první pájená střela z průmyslové velkoprodukce - patent byl kdysi dokonce tajný :) .

Pořizoval jsem ty střely v posledních letech pro uživatele od 243W přes 7mm, .30, 8mm (včetně obou "extrémů" 8x57JRS i 8x68) až po 338WM a všude spokojenost. Další drobnou výhodou je, že ty "obyčejnější" Speer střely jsou i v Evropě za výbornou cenu ... :?
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Choochoo007 »

Michal_123 píše: čtv 26.3.2020, 8:26 Nosler E-tip nyní střílím v 30-06 a zatím (dva kusy černé a jedna liška) z toho mám výborný pocit.
Quickload mi spočítal, že nejvhodnější pro stabilizaci pro moje použití je hmotnost střely E-tip 150grs.
Sice jsem přesvědčen, že by tam šlapaly i podstatně těžší střely, ale dal jsem tam těch 150grs i kvůli trajektorii.

Nosler Partition je samozřejmě sice dvoujádrová, nicméně stále olovo obsahující střela. ... Nastrílel jsem s touto střelou před lety několik (10+) prasat ve 300 Win Mag, ale kusy střely jsem ve zvěřině nezaznamenal. To samozřejmě neznamená, že ve zvěřině olovo nebylo, pouze že jsem nenašel viditelné části.
Ty monolity je potreba brat lehci nez je clovek zvykly u olovenych strel, potrebuji pro dobrou deformaci vetsinou vyssi rychlosti a jsou delsi, tudiz je i mene prostoru pro prach. Coz je obecne zname. Takze jsem proto i do 308 videl ideal tech 150gr a uvadel jen ty, idkyz je k dostani snad i 165 a 180gr strela. To se koukam potvrdilo tvym tvrzenim, ze jsou vhodne i do 30-06. Jak vypadaji ty vystrely?
Videl jsem na netu RTG zvere zasazene olovenou strelou a sire rozprsknuteho olova byla obrovska a castecky byly opravdu miniaturni. Toho masa bylo kontaminovaneho opravdu dost, takze i z toho duvodu strilim na zebra, kdyz tedy strilim na komoru, ktere pak vyhodim. Tady je zase riziko roztrzeneho travniku, ikdyz to beru jako mensi zlo, ale mozna chybne. Nedokazu si predstavit strilet na lopatku. Jeste stesti, ze strilim skoro jen lisky :wink:
pufr píše: čtv 26.3.2020, 9:03 Pro ty, kterým to olovo ještě tak nevadí, je ještě jedna zajímavá varianta a to je Speer HotCore - vůbec první pájená střela z průmyslové velkoprodukce - patent byl kdysi dokonce tajný :)
Je otazka, jak moc je "pajena" strela Hot-Cor. Na strankach naznacuji, jak se vyrabi. Pocitam, ze to bude neco jako, ze se v tombakovym kalisku rozehreje olovene jadro nebo jak rikaji, ze se primo lije. Asi se to nejak prilepi k plasti, ale asi to nema ty parametry jako strely Grand Slam nebo drive u Speeru pouzivane Speer Deepcurl. Po te co speer prevzal Federal, se Deep Curl ztratil, ale objevil se Federal Fusion a ten by mel byt minimalne v USA dostupn k prebijeni a je nabizen take za dobrou cenu. Kdyby toen Fusion nejaky prodejce dotahnul, tak si myslim, ze by pro spoustu uzivatelu mohla byt zajimava strela. Ty Fusion alias Speer DeepCurl se do 308 nechaji sehnat za 12-13Kč + pošta z DE, což neni zase takova hruza, jako jine bondovane strely.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět