Vlhkost ve skladu zbraní

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Vlhkost ve skladu zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Ten silikagel funguje dobře a je v podstatě nafurt.
Když je už plný vody, změní barvu ze žluté na černou.
Pak se jednoduše vysype na plech do trouby (když žena není doma) a nechá se zase vyschnout, změní barvu zpátky na žlutou.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Vlhkost ve skladu zbraní

Příspěvek od msoukup »

Používám v trezoru takové pytlíky s potiskem se silikagelem. Pokud by došlo ke změně barvy potisku, tak se to usuší v mikrovlnce. Funguje to bez problémů, prostě silikagel.

https://pingi.com/shop/i-dry/pingi-dry- ... ying-bags/
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vlhkost ve skladu zbraní

Příspěvek od pufr »

Pokud jsou s vlhkostí problémy, vyplatí se nejen "bojovat" ale i měřit - by člověk věděl o co jde - jsou to náklady v řádu stokorun ...
(dokonce jsou přístroje, které po dosažení nastavené hodnoty spustí alarm :) )

U vlhkoměrů je celkem vtipná kontrola/quasikalibrace - nad hladinou nasyceného roztoku kuchyňské soli je vlhkost cca 75% (v rozsahu 5 - 25°C)

Další roztoky/hodnoty se dají najít třeba tady na konci návodu
http://xanadu.khnet.info/meteo.php
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Vlhkost ve skladu zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Děkuji vám všem za konzultaci. Nakonec jsem si u Štrobla objednal všechno: přímotop do trezoru, pixlu silikagelu a zajímavý teplo/vlhkoměr. Ten měřák je zajímavý v tom, že má jednu škatulku s čidly v trezoru a druhou mimo něj. Jestli to bude fungovat, jak je deklarováno, mohla by jít vlhkost dobře sledovat a následně podle toho konat opatření :mrgreen:
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Vlhkost ve skladu zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Tak jsem asi před týdnem vybalil vlhkoměr. A naštěstí jsem nenašel možnost ho jakkoli rekalibrovat a tak jsem ho nechal jak byl a provedl měření. V původním umístění byly hodnoty při 18°C okolo 42-45 % vlhkosti. V přízemní jägerzimmře (v bažince :lol: ) bylo při teplotě 17°C okolo 56% r.v. To mě trošku děsilo, ale vkládal jsem naděje do hřející tyče, kterou jsem koupil u výše uvedené firmy. z obalu jsem se dozvěděl, že to dělá tepla 10,5W Když jsem to zapnul a zavřel do trezoru, hodnoty byly 16,9°C a 56% r.v. v cimře a v trezoru bylo 17,2°C a 54 %r.v. Což mne moc nenadchlo. Potom dva dny pršelo a vlhkosti se zvýšily na 60% vlhkosti uvnitř i vně trezoru. To mě nakonec přimnělo vrátit trezor do patra do ložnice. Prostě jsem ho tam vmáčknul. Vypadá to na kokota, ale bude to tak lehčí a pro flinty zdravější. Abych vyzkoušel vše, rozdělal jsem balení silicagelu. Je to taková děravá plechovka ve které je 750g silicagelových kuliček. Vlhkost v trezoru to během noci stáhlo z 49% (venku bylo stále deštivo) na 41%. Teď už několik dní nepršelo, takže se venkovní i uvnitř trezoru vhkost dorovnala na 38 % a tak to zatím setrvává. Závěrem bych tedy dodal, že to topení do trezoru moc nevyšlo, zato silicagel mě docela překvapil. Otázkou zůstává, jak by to s ním v té mé bažince šlo. Vyměknul jsem možná příliš brzo.... :roll:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vlhkost ve skladu zbraní

Příspěvek od pufr »

Mám taky jednu skříň v přízemí starého domu, kde je obvykle vlhkost nad 50% a zatím nepozoruju, že by se něco nepatřičného dělo :?

Ráno, když se celou noc netopí, ukazuje analogový vlhkoměr v přízemí kolem 65%, elektronický cca 60%, tak znervózním a koukám hned alespoň "trochu vyvětrat" :D :lol:
Ve slunných teplých dnech klesne i v přízemí vlhkost na cca 40% ale s vlhkým a chladnějším počasím se vrátí nad 50% ... :) je to boj 8)
Pufr
Odpovědět