Brokové náboje na lov lišek

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Začátečník »

Kulobrok jsem samozřejmě dávno vyzkoušel a je v pohodě. Střílí přes dalekohled přesně. Kdyby byly broky jinde, vyměnil bych náboje. Někdy to pomůže, jindy vůbec ne. Vyhovující náboje jsem našel, ale proč nezkusit ještě tak 2 nebo 3 druhy z běžně dostupných. Mám víc flint ve 12. Ideální by bylo, kdyby seděl jeden náboj všem. Proto chci ještě něco zkusit.
Každý asi říká problém něčemu jinému. Kdybych dohledával po ideální ráně na 40 m se 4 mm brokem, říkal bych tomu problém a rozhodně bych hledal jinde. Za mě můžu říci, že 3,5 mm ne. Jsou třeba situace, kdy má liška mokrý kožich a podobně. Taky na čekané není vždy ideálně, přestože je blízko. Větší brok to trochu dožene. Lépe prostřeluje. 4 mm jsou ideální kompromis. Jen je třeba více hledat. 4,5 mm už je problematický. 3,75 mm nemůžu nějak v rozumné patroně sehnat.
Snažím se taky používat nejméně 36 g. Rozdíl v ceně je zanedbatelný a výsledek mnohem lepší.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od michalos »

Bohužel jsem neměl možnost koupit, ale na zkoušku jak kryjí bych rád vyzkoušel tyto: http://www.supra.cz/naboj-fiocchi-12-70 ... 1-760.html mají košík a 4,5 je ještě docela průměr, u kterého se dá nacpat do patrony jakštak dost broků i podle výpočtu ... Jinak na šířku hřiště malé kopané mě kryjí velice dobře jak 3,5 tak 4mm naše Fortuny... Lovu
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Tim »

Dnes jsem byl vyzkoušet brokový automat s novými náboji. Klasické červené papírové holubářky 12/65 s brokem BB, takže 4,00 mm, zbraň by měla mít zahrdlení 3/4. Vzal jsem z kartonu vystřižené čtverečky o velikosti 20x20cm, což by měla být dle mého zhruba vitální zóna lišky, a dal jsem si je na 30, 40 a 50 kroků, kde jsem je zapíchl rohem lehce do sněhu. První ranou na 30 kroků bylo v kartonu 19 broků, na 40 kroků to bylo 16 broků a na 50 kroků bylo v terči zase 16 broků. Takže docela spokojenost...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
sevanan
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: úte 16.8.2011, 11:18
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od sevanan »

Lovu zdar,
Včera jsem před norou vyčekal lišče a platily na ně 4mm BlackFlash (bez košíčků) od S&B .. vzdálenost cca 35m. Zkoušel jsem na lišku i 5,1 ale ta má mnohem horší krytí a při zkušebním nástřelu na papír by se mezi broky vešlo několik liščat. Nejlepší ale bývaly 4mm BlackStar (klasické papíráky) :-)
CZ Carbine 7.62x39
romanza
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26.11.2013, 12:46
Bydliště: Velké Poříčí

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od romanza »

Zdravím všechny.

Moje zkušenost s lovem lišky brokem 4mm Mini Magnum nebo Magnum S§B i na vzdálenost 60 kroků Liška v ohni.

Myslivosti a kynologii zdar .

Roman:)
7x57R ZH /7x57R-12ZH /IŽ-223Remington/12-12zh/cz16-65/ZKM 451
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Začátečník »

Podařilo se mi sehnat Minimagnum s 3,75 mm brokem. Na jakou vzdálenost vám bezpečně fungují třeba na lišku?
Kdysi jsem koupil Remington Field Load s 3,5 mm brokem. Nejsou vůbec špatné. Nevíte někdo, kdo je sem vozí a jestli by byly i s brokem třeba 3,3 mm nebo 3,1 mm. Mimochodem. Aspoň pro část evropského trhu je dělají taky Italové.
NSI mívali v Detexu, ale sortiment netuším. Chtěl bych zkusit něco s 36 g náplní.
Chystá se taky test průraznosti?
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Karel61 »

Následující příspěvky týkající se převážně parametrů a testů brokového střeliva přesunuty sem http://www.loveckeforum.info/viewtopic.php?f=7&t=10388
Dále zde prosím k tématu lov lišek.
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od magoda »

Lovu zdar,léta jsem lovil ze selierama mini mag 3,75 a4mm,je to výborné Strelivo,ale je podmíněno plným zahrdlenim!!!s tímto strelivem je tutova liska na 60-70 m,bez nějakých problémů.odzkoušeny mam i fiochi zelené nulky s vysokým kovanim a je to taky dobrá volba.strileno z brokoveho automatů lamber.azkousel jsem malý testik krytí z kolegy kulobroku s pulkou čokem ,to už byla celkem tragédie tam vycházelo bezpečne střílení na 35m max pak už tam nebylo krytí.někde doma mam ještě kartony 10x40cm...zkouseno 3xsellier,tygr corona,fortuna vše 4mm,fiochi 4mm,nejlépe vyšla corona.takže pokud má flinta plně zahrdlenou hlaveň je zárukou toho ze okolo 50m bude podávat velmi slušný výkon.zbytek je potřeba vyzkoušet....Lesu lovu magoda
Ron123
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 27.9.2017, 17:31

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Ron123 »

IMG_20200628_113623.jpg
IMG_20200628_113623.jpg (55.54 KiB) Zobrazeno 5645 x
Zdravim kolegové, připravil jsem si pro Vás menší vzorek krytí brokových nábojů SB ráže 16, mnozí z nás neustále tápají který brok na lišku použít. Každý by si měl projít zkouškou krytí své flinty aby v pozdější době při lovu nedošlo ke zklamání a k mrzačení zvěře.Rád se věnuji lovu lišek a tak říkám z vlastní zkušenosti,že ideálni velikost broku je 3,5-4,0 mm dle podmínek a doby lovu (léto,zima) kde max. střílím do 40 kroků ( platí pro ráži 16) , na delší vzdálenost mi to jistí kulička.

Zde vkládam pár fotek, stříleno na 35m:
Ron123
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 27.9.2017, 17:31

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Ron123 »

1.jpg
1.jpg (33.93 KiB) Zobrazeno 5646 x
Ron123
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 27.9.2017, 17:31

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Ron123 »

2.jpg
2.jpg (53.77 KiB) Zobrazeno 5645 x
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Toma »

Papír A4? Zahrdlení? Z jaké zbraně?
Lovec zabíjí jednou ranou.
Ron123
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 27.9.2017, 17:31

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Ron123 »

Toma píše: ned 28.6.2020, 19:49 Papír A4? Zahrdlení? Z jaké zbraně?
Zdravím, papír A4 , kulobrok ZH124 7x57R x 16 , zahrdlení dle měření 3/4, krytí testuju u všech brokových na těch 35m. Jinak se zde ztotožňuju s kolegama ,že liška je malej cíl kde potřebuješ zasáhnout cil o velikosti cca 10x30 cm aby si zasáhl vitální zónu s co největším počtem broku a docílil šoku. Dále je velice důležitý si načasovat ránu aby se ti pěkně postavila bokem kde máš prostor k zasažení komory, střílet to na ostro z předu nebo dokonce odzadu je holej nesmysl a zbytečný mrzačení. Pár lišek jsem už viděl s vystřeleným světlem a všemožně zmrzačených, dost lidí ti řekne liška se bez rány nepouští, já říkam je to živej tvor kterej cití bolest jako ty tak by měl taky nějak důstojně zhasnout. Jsme Myslivci tak bychom se měli podle toho chovat( myslet ), přeju hodně úspěchů.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Marpie »

Já jsem taky v pátek testoval brokové náboje, protože jsem pořídil opět R16 a to ZH321. Zahrdlení mi podle měření vychází ze obě hlavně mají stejné a to buď 3/4 nebo full. Podle ražení na hlavních mají vývrty 16,95 a na ústí mají obě hlavně cca 16,1mm. Měl jsem Vegy, Juniory, Black Flash a papírový červenočerný vše 3,5mm a střílel jsem na 35m. Překvapilo mne že Juniory měly košík. V minulosti kdy jsem s R16 lovil byl podle mne bez košíku a moc se mi s nimi dařilo ze všech zbraní co jsem kdy v R16 měl. Střílel jsem na pistolové terče 50/20. Nejrovnoměrnější krytí bych řekl že měly papírové. Neměly sice nejlepší výsledek v počtu broků v černém a bílém terči ale byly nejvyrovnanější. Zkoušel jsem jak mířit na střed tak jakoby horší ránu na okraj papíru a Vega i Junior v takovém případě horší výsledek výrazně, Black Flash o něco horší a ČČ nejmenší rozdíl. BF a ČČ při ráně lítají z hlavně papírky, a je tmavší a hustší dým v hlavni a nespálené zbytky prachu. Juniory i Vegy čistší hlaveň a méně dýmu v hlavni.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Začátečník »

Papír A4 není dost velký, aby se dalo zjistit, jestli dělá náboj paprsky nebo skupiny, ale u toho Junioru bych zkusil i 3,75 mm. Někdy jsou k sehnání v prodejně ve Vlašimi. Z téhle flinty bych zkusil 3,5 mm nebo 3,75 mm Black Flash. Posun velikosti broku o 0,25 nebo 0,5 mm obvykle řeší tu díru kolem středu. Někdy takhle funguje i změna délky nábojnice. Mezi 65 mm a 70 mm bývá kolikrát výrazný rozdíl. Tuhle možnost nabízí třeba Red and Black. 3,5 mm je na lišku na ideální ránu nebo k noře. Jinak je lepší větší brok. Trochu to pak řeší i situaci, kdy nestojí zvíře úplně ideálně. Ale souhlasím, že střílet vždycky na blat. Na ostro tak na 20 m a to ještě jak kdy.
Junior je bez košíku od 4,5 mm. Za pokus stojí i italské patrony. Bývají rychlejší.
Odpovědět