Vlci v Krkonoších

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Vlci v Krkonoších

Příspěvek od fesoj »

A je to tady... Asi před dvěma měsíci vyšel v Ekolistu článek o pravidelném výskytu vlků v německé Lužici a přibližně v téže době mi říkal známý, že 2 vlci byli pozorováni a bezpečně poznáni někde na Liberecku. Teď to máme víceméně oficiálně potvrzeno. A je otázka, co bude dál... Ochranáři a "lesní zahradníci" mohou jásat. Konečně se dočkali, konečně je tady něco, co dokáže - na rozdíl od neschopných myslivců - zredukovat stavy přemnožené spárkaté zvěře, která znemožňuje přirozenou obnovu lesa. A pokud vlci sem tam zadáví nějaké to domácí zvíře, nic se neděje, škody přece ze zákona musí hradit stát a ty škody - aspoň zatím - nebudou nijak horentně vysoké, protože na rozdíl od Slovenska a Francie v Krkonoších není zdaleka tolik ovcí, kterým dá vlk, má-li tu možnost, vždy přednost před vysokou a ostatní spárkatou zvěří. Ale rozmnožovací schopnost vlka je proti medvědovi a rysovi přece jen podstatně větší. Pětičlenná vlčí smečka by rozhodně pro Krkonoše neznamenala nějakou pohromu. Jenže až těch rodinných smeček bude víc, třeba jen 2 nebo 3 - a to při přísné ochraně nebude trvat tak dlouho, uvědomíme-li si, že v přirozených podmínkách jsou počty vlků redukovány zejména občas se vyskytující vzteklinou, kterou jsme u nás úspěšně vymýtili - jsem trochu škodolibě zvědav na to, jak se na přítomnost vlků budou tvářit majitelé zdejších zemědělských podniků, jejichž hospodaření je zaměřeno výlučně na chov skotu, který je od jara do podzimu na pastvě. A vlci mají telecí také rádi ! No, všechno ukáže čas...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od tonny »

Tak se mi zdá, že se nám ta fauna v česku docela zpestřuje. Turisti budou mít alespoň na co koukat, nova vysílat a myslivci zase stěžovat. Jenom našich zvolených to nebude zajímat.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> No, já bych to neviděl tak tragicky. Problém podle mě není v těch predátorech. Osobně si myslím, že do přírody patří, a to i do té středoevropské. Nářky nad tím, že od středověku se krajina, populace a hospodaření změnily, jsou sice pravdivé, ale podle mě to ještě neznamená, že by taková zvířata tady nemohla žít. Pořád přeci proklamujeme, jak chceme žít v souladu s přírodou. Problém je v té regulaci. Ať tu žijí, ať jich je tolik, kolik je rozumné a kolik prostředí unese, ať žijí tak, kde jsou pro ně podmínky vhodné, a pokud se vyskytne problémové zvíře nebo skupina, např. specializující se na lov telat nebo ovcí, nechť je to řešeno, ať už olovem nebo odchytem a umístěním v zoo či u zelených. A podle mě to může fungovat. Jenže to chce rozum na obou stranách. Jak na straně ochránců, z většiny praštěných, tak ze strany myslívců, neboť mnoho zdejších příspěvků, myslím v sousedních vláknech, mě utvrzuje v tom, jak by to asi dopadlo, kdyby se povolil odstřel určitého počtu ks predátorů.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od BwanaHunter »

P.S. Jak říkáš, čas ukáže.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od fesoj »

Nic než souhlas. Jen bych ještě dodal, že Ty přece znáš poměry v Africe, kde jsou velké šelmy brány jako vzácný objekt lovu, který může přinést i nemalé peníze a nikoliv jako škodná - a přitom i tam, jak jsem se zde dočetl, se vyskytují farmáři, kterým jsou třeba gepardi trnem v oku kvůli domácímu zvířectvu a nejraději by je vyhubili.
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od pufr »

Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od Michal_123 »

Další zprávy o útocích vlků.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ut ... t-40338741

Zajímavé je, že v komentářích se mi zdá zastoupení obhájců vlků pouze kolem 50%.
Což bylo ještě před rokem nemožné.
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od Skalák »

Tak to u soudu dopadlo, jak se dalo očekávat.
https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpr ... zpravy_tuu
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od Kvido »

kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od kikin »

Jak se vlci ,,bojí hlídacích psů"
https://www.youtube.com/watch?v=tQt3JNX_Z5c
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od Skalák »

My všichni co tady žijeme víme, že je problém. Bohužel ti co to všechno spískali si myslí, že je vše v naprostém pořádku. Oni škody neplatí, platí je Kraj, tedy ze státní kasy a my všichni. Kdyby měli začít platit škody ze svého, tak tady nebude ani jeden. Oni vědí, proč nechtějí vlka regulovat. Asi by vyšlo najevo, že to není čistokrevný vlk. Nevím na co se čeká? Až začnou napadat lidi? Já se těm chovatelům vůbec nebudu divit, až jim dojde trpělivost a začnou to řešit po svém.

https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpr ... -zpravy_hv
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od SoukuM »

9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od pultik »

Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od Michal_123 »

Dnešní Neviditelný pes.
...Pro část tzv. ochránců přírody je vlk novým náboženstvím, které má sektářské sklony...
https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekono ... nomika_wag
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Vlci v Krkonoších

Příspěvek od Bord »

8x57JRS,bordík
Odpovědět