Zápalky a něco okolo nich

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od vava »

Našel jsem a sám si i udělal test zápalek a jejich vlivu na úsťovou rychlost ...

Laurie Holland
http://www.targetshooter.co.uk/?p=1471

moje výsledky se s jeho alespoň co se týká rychlostí se zápalkami Sellier&Bellot a CCI podobají ...

Jenže ať mi někdo vysvětlí, jak je možné, že zápalky s nejlepšími hodnotami rozptylu rychlostí nemají také nejlepší přesnost a přesně naopak proč zápalky s nejhoršími (největšími) rozptyly rychlostí (až 30 fps) Remington mají nejlepší výsledek v testu přesnosti a proč je přitom nikdo nepoužívá?

Převážná většina střelců v PRS používá CCI ...

Zajímavá je zmínka Laurieho o tom, že "hot" zápalky vytvářejí nežádoucí nerovnoměrný Pmax ... tím, že podle něj namísto hoření detonují ...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od figi »

Na výsledcích testu nic divného nevidím. Na vzdálenost 100 m nejsou jak SD, tak zejména ES tak zásadní, aby výrazně ovlivnily rozptyl, to se děje až na větší vzdálenosti. A pokud vyladím navážku na tuto vzdálenost s jakoukoli z roznětek, následné testy této velmi přesné navážky s jinými roznětkami vždy přinesou "překvapení" v podobě až neuvěřitelných změn v rozptylu obvykle do plusových hodnot.
Pokud by vyladili testovací navážku se zápalkami SB, potvrdilo by se, že nejnižší ES a SD má také nejmenší rozptyl. A na základě vlastních zkušeností věřím, že se zápalkou SB a N140 by dosažený rozptyl bylo obtížné vyrovnat nebo překonat. Sám roznětky SB používám již téměř 20 let a kdykoli mě chytla potřeba změny, ihned jsem byl z takových nápadů vyléčen.
Proto by správný test zaměřený na dosažený rozptyl měl proběhnout na základě vývoje nejlepší navážky pro danou sestavu a konkrétní roznětku včetně ladění vzdálenosti střely od drážek. Pak by bylo možné tvrdit něco o tom, která roznětka v tomto konkrétním případě (ráže, střela, prach, nábojnice) byla nejlepší.
Mimochodem D. Tubb pro svoji 6XC doporučoval pro střelbu na 1 000 yardů zápalky SB a 210 M na druhém místě.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od dalas »

figi to popsal přesně. Jsou jisté obecné zásady pro použití zápalek. Zcela jistě nebude hot zápalka dobře fungovat v maloobjemových rážích a naopak. Vždy je to ale sestava zejména ráže, použité střely, hnací slože a zápalky. Takže zápalka, která někde funguje výborně může být v jiné sestavě propadák. Nízké SD a ES jsou předpoklad úspěchu, ale i mohutnost zápalky musí být na míru zbytku náboje.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od pufr »

Jak správně píše Figi a právě předběhl mé dlouhé psaní i Dalas :D , ten test může "objektivně" odůvodnit konstatování, že použité druhy zápalek se od sebe významně liší.
A v nižší - více obecné - rovině říká, že děj výstřelu je složitý a ovlivněný řadou faktorů / parametrů, druh a mohutnost zápalky je jen jedním z mnoha.

Sám musíš vědět, že pro "zodpovědné" ladění náboje je někdy ta první krabka střel (myšleno 100 ks loveckých) tak akorát, někdy spíš skoro málo. Záleží na požadavcích a taky "jak se daří." A tady vše proběhlo s jednou sestavou a cca patnácti ranami - pro každý druh zápalky. Jak chceš posuzovat, co je nejlepší? Odvážím se odhadnou, že tak 3000 ran z profi tlakoměru / rozptyloměru by byl slušný základ pro test s ambicí objektivně zhodnotit těch 16 druhů zápalek pro jednu sestavu náboje. Tím bychom odepsali jednu měřící hlaveň v ceně cca 5 tisíc USD ... :lol: :)
Ale proč to dělat, když, jak píšeš se stačí podívat do Precision Shooting magazinu nebo i jinam na web, kde ty tisíce ran už za nás odstříleli "dobrovolníci" :?
(Publikované výsledky je potřeba brát asi jako u testů pneumatik - vítězové rozdali hodně metráků zápalek zadarmo :) , ale jisté je, že ti publikovaní vítězové na 100% patří k nejvyšší kvalitě. Pak je taky střelecká veřejnost hodně konzervativní - prosadit se chvilku trvá - viz S&B.)
https://precisionrifleblog.com/2015/12/ ... e-primers/

Best-Rifle-Primers.png
Best-Rifle-Primers.png (35.33 KiB) Zobrazeno 4691 x

Mimo to Laurie Hollanda nezajímalo složení třaskavé slože, co produkuje (jaký asi podíl plynů a pevných, žhavých částic), jaké množství slože je ve kterém druhu zápalek, jaký tlak vytvoří. Jaký tlak je u jeho náboje asi třeba k porušení celistvosti náboje / posunutí střely, jak se zvětší spalovací prostor než nastoupí "půltunový" průtlačný odpor zaříznutí střely do vývrtu ... Tam je celkem velká spousta proměnných - to téma je prostě moc velké na takovýhle článek a on to taky neprezentuje jako "ultimátní" posouzení :?

Další zajímavá oblast je závislost "vývinu rány" / úsťové rychlosti střely na počáteční teplotě prachové náplně. Ta taky nefunguje tak absolutně, že si koupíš Hodgdon Extreme nebo RS62 a bude V0 stále stejná při minus 30 i plus 30°C. Taky je tam závislost na celé sestavě náboje a významně i na zápalce, neb rychlost hoření je z významné části i fcí zážehu, ne jen parametrů prachové hmoty ...
A stabilita rychlosti střely napříč teplotou je z loveckého i sportovního pohledu celkem důležitá :?

Detonace je šíření výbušné přeměny vyšší rychlostí, než je rychlost zvuku v daném materiálu (výbušnině). Praktičtí pyrotechnikové vědí, jaká musí být "kritické množství", případně vrstva trhaviny, aby k detonaci mohlo dojít a opět celou řadu dalších podmínek. Mluvit o detonaci u zápalky s náplní cca desetiny gramu směsi třaskaviny se sklem, kovovým palivem atd. je myslím spíš takový novinářský obrat a já jsem to přelétl celkem rychle, ale neříkal spíš, že zápalková slož "detonuje" a výmetná náplň ne? Navíc ten zážeh taky chvilku trvá a většina tlakovek měří až od cca 10% Pmax. Takže ten přímý vliv mohutnosti zápalky na Pmax bych viděl jako "hypotézu" k diskuzi ... :?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Detonace
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od lovec »

Za celé tie roky, čo prebíjam, žiadna iná značka nemala toľko zlyhaní ako S&B. Ani všetky značky, ktoré som vyskúšal nemali spolu dokopy toľko zlyhaní ako S&B... :roll:
Každý si vyberie, resp. kúpi to, čo mu vyhovuje. Pre mňa je tá markantne vyššia nespoľahlivosť S&B proste K.O. kritérium.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od Michal_123 »

Za celou svojí přebíjecí éru jsem zažil pouze 1 selhanou zápalku, byla to SB SP.
Bylo to někdy před 20-ti lety, předpokládám, že mojí chybou.
Nábojů jsem dohromady udělal a vystřílel rozhodně přes 100.000.
Používám SB v podstatě výhradně, pouze jeden čas nebyly, tak jsem používal Fiocchi.
Jelikož SB nedělá magnumové LR, do 300WM používám RWS.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od milan »

no no no, jedna vadná zápalka na 100 000 ran.
100 000 jich přebyto nemám, ale něco přes 12 000 určitě.
Pár selhaných bylo u CCI BR 2. Fed 210M, u SB jich bylo asi nejvíc, co je zajímavé ze šarže roku 2019 - 3 000ks ani jeden selhač.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od Michal_123 »

Z toho co uvádím jako přebito, byla většina do krátkých zbraní.
Do dlouhých to bylo odhaduji něco přes 10.000.

Problémy se zápalkami jsem ve smyslu neodpálení měl skutečně jednou.
Jedna série SB SP, cca před 6-ti lety měla různé délky, takže nefungovalo dobře podávání na Dillonu XL650.
Použil jsem je tedy na přebíjení ráží, které dělám na jiném lisu.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od SoukuM »

Když jsem začal přebíjet ráži 45 ACP, tak jsem někde koupil asi 2 nebo 3 tisíce zápalek Remington LP. Nikdy žádný problém, ale 2-3 tisíce není zrovna velký vzorek. Když došly, přešel jsem na zápalky SB LP, přebil jsem jich tisíce a tisíce. Nikdy jsem s nimi nezaznamenal žádný problém. Takže za mě zápalky od SelBel dobrý.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od milan »

tak jsem asi mel smulu na šarže. v jedné neodpálené FED 210M nebyla slož, byla čistá, a ve staré šarži SB, tuším rok 94 jich několik neopálilo ani při následných pokusech.
Pak jsem přešel na CCI BR2 kde byly vadné asi 2 nebo 3. (z necelých 7 000)
Přebíjím jen dlouhé.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od figi »

! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od cobaj »

Už jsem to tu psal v jiném vláknu - moje zkušenost je:
Zápalky SB používám 5.3LR i 4.4SR a za mne jsou to top zápalky a neměnil bych ani za CII BR nebo Federaly GM. V posledních cca 5-6 letech žádny selhač. To u CCI BR2 nebyl selhač nic vzácného. Ale 4.4 SRM jsou nebo alespoň ty co mam já jsou neskutečný sračky. Je to jak s doutnákem. Zmáčknu spoušť a počķám až to zápalce dojde. Opožděné zápaly.
M.
Uživatelský avatar
pavlos
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 25.10.2012, 18:48

Re: Zápalky a něco okolo nich

Příspěvek od pavlos »

Používal jsem SB zápalky asi do poloviny loňského roku. 4,4 do Lugrů. Přebíjím cca 15 000ks za rok a nemůžu si na ně stěžovat. Selhač maximálně jednou až dvakrát za rok. Přešel jsem na jiný druh, ale z důvodu ceny, v žádném případě kvůli nespokojenosti. Je pravdou, tuším, tři roky nazpět měli SB zápalky nějakou vadnou sérii, protože kolegové střelci si celkem stěžovali. Já se jí asi vyhnul, měl jsem nakoupeno do zásoby.
Odpovědět