přebíjení brokových nábojů

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Michal_123 »

Přebíjení broků je na místě, pokud je splněna alespoň jedna z následujících podmínek:
  • Chceš náboj, který se v dané konfiguraci nevyrábí (velikost broku; délka náboje; obecně speciality...)
  • Výrobní cena přebitého náboje je nižší, než za jakou koupíš hotový náboj (typicky například slug)
  • Prostě to chceš udělat :lol:
Například já zatím přebíjím pouze slugy.
Jsou kratší, takže do trubicáku u pumpy se vejde o jeden více, což je velmi příjemné.
Do samonabíječky fungují spolehlivě i v mrazu, protože jsem je udělal na plný výkon.
No a na střelnici se jich dá za odpoledne vystřílet poměrně dost a je to kopec srandy :)
Navíc do brokovnice se dá naládovat spousta věcí, takže pro hračičky je to fajn.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od roman200 »

Samozřejmě, že je dosud možné koupit poměrně širokou paletu kvalitních nábojů a já osobně bych se do toho za normálních podmínek sám nepustil. Moje roční spotřeba loveckých brokových nábojů je cca 250ks, což je jeden karton a i kdyby náboj stál 15Kč, tak to nikoho nezrujnuje.
Ale chci si dělat ne zcela běžné laborace, mám dvě brokovnice s vyšší zkouškou, jedná má komoru 70mm a druhá 76mm, dále mám ZP49 a ta je jak známo 12/70 s klasickou tlakovou zkouškou.
Do zbraní s vyšší zkouškou mám už vyzkoušenou laboraci 38g broků, kontajner, prach Vectan A0 s rychlostí 410m/s, vyzkouším krytí a pokud bude vyhovující, nechám to tak, pokud ne budu ubírat. Ještě mám v hlavě laboraci se 40g broků v kontejneru a cca 380 m/s, ale musím najít vhodný kontejner.
Do ZP připravuji laboraci bez kontejneru, ale nejspíše s plastovou zátkou https://cs.strobl.cz/wads-bior-pallettoni-cal-12-h-14/. Protože dle mých zkoušek a podle zkušeností načtených z italských fór, je celkem problematické utěsnit filcovou zátku v plastové nábojnici. Udělal jsem pár laborací a prachem A1, s prachovým kotoučkem o průměru 18,8mm a síle 2,2mm + zátka DIANA https://cs.strobl.cz/diana-brokov-ztky- ... 12ga-13mm/ , 32g broků a výsledek mi nepřesvědčil. Rychlost proti manuálu nízká a v hlavni nespálený prach, ne moc, ale byl tam. Asi by to chtělo rychlejší prach, ale Lovex nechci, nehoří čistě.
U mé laborace 38g v kontejneru s tlakem dle manuálu 900barů je hlaveň čistá a to naprosto. Ale to je laborace, kterou by do ZP nacpal jen blázen :wink: .
Jak jsem psal, krom toho dokončovacího ořechu od GAEPu jsem do technologie neinvestoval nic, jen čas.
Takže si s tím pomalu hraji a laboruji a o tom to je :) .
Dost se o tom bavíme na společných lovech a byl jsem překvapen, kolik lidí se přebíjením brokových zabývá, byl jsem přesvědčen, že tohle dělá už jen pár bláznů. I když všichni jedou postaru do papíru a zakružují.Tak jsem se docela uklidnil nad svým duševním rozpoložením..., je nás dost :wink: .
Ještě ohledně olova na výrobu broků, něco doma mám ze své pistolářské éry, něco jsem sehnal od kamarádů. Mám rozjednané vodovodní trubky od člověka, který provádí rekonstrukce starých činžáků v Plzni, tam je toho prý hromada. A nakonec dostávám objednávky na výměnný obchod typu: "Dám ti 12kg olova a ty mi dáš 6 kg broků". :lol: Olovo leguji cínem podle tabulek na tvrdost cca 7 Brinella, tuto hodnotu jsem také našel na italských fórech. Rusové to moc neřeší, jen u broků na husy míchají čisté olovo s olovem z akumulátorů 50:50.
Obecně je o přebíjení brokových nábojů obrovské množství informací a zabere spoustu času "přelouskat" alespoň část.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Toma »

U prachů Lovex S015 a S030 se píše o brocích 2,4mm.Větší broky se nesmí použít?
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Michal_123 »

Určitě je můžeš bez problémů použít i pro jiné průměry broků, než je v manuálu.
V manuálu Lovexu se dočteš pouze o těchto průměrech broků, protože tam jiné nenapsali.
S030 používám do slugů.
Žádnou "špinavost" prachu nepozoruji.

edit: do Slugů používám S030 a S035. Nejraději používám S030.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Toma »

Děkuju.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Kubajs »

Ješte bych měl jednu technickou. Lze použít již jednou vystřelené kontejnery?
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Michal_123 »

Vystřelit je možné všechno možné. Ovšem pozor, je tam pár důležitých informací.
Nejdřív trochu teorie. Košíčky se označují hmotností, pro jakou jsou dělané. Například pro 24g broků.
Ovšem to neznamená, že se do košíčku s označením 24g vejde tolik broků, ani to tak být nemůže. Různé průměry broků mají různou objemovou hmotnost.
Označování košíčků hmotností má smysl v tom, že během výstřelu košíček správně zapruží (s ohledem na tu hmotnost na kterou je dělaný) a sníží tak počáteční tlaky.
Tedy ano, použitý košíček "nějak" zafunguje, ale osobně bych ho rozhodně pro nějaké silnější laborace nepoužil.
Prostě už je použitý.
A zároveň krytí bude asi u každého použitého košíčku jiné, podle toho, jak poškozený je.
Suma sumárum, na blbnutí na střelnici s potřebnou opatrností určitě v pohodě.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Jak píše Michal - doplňuje i to sdělení k použití dat Semtínského manuálu o něco výš
Toma píše: sob 13.2.2021, 17:53 U prachů Lovex S015 a S030 se píše o brocích 2,4mm.Větší broky se nesmí použít?
U brokových nábojů je odlišná vnitřní balistika, protože po zážehu prachu zápalkou dojde k výraznému zvětšení spalovacího prostoru pružností použité zátky - i té filcové. A protože 24 gramů broků 2,4 mm zabere menší prostor než 24 g broků 4 mm, bude se při jinak stejné sestavě lišit i dosažený Pmax, rychlost broků atd. Proto je správné uvést v manuálu, s jakými broky jsem ten náboj z té tlakovky střílel. Má se za to, že při respektování obvyklých handloadingových bezpečnostních pravidel si mohu udělat i náboje i s jinými broky - nemohu si ale prostě rovnou - bez zkoušky nějaké počáteční, snížené laborace se svým prachem, zápalkami a dalšími komponenty "začít valit" patrony pro půl sezony :oops:

Možná bychom ještě měli připomenout, že obdobný vliv na velikost toho spalovacího prostoru, potažmo dosažený maximální tlak hnacích plynů má druh použité nábojnice (v dnové části jsou různé plastové vložky) i druh uzavírky náboje - proto je v manuálu uvedená i celková délka uzavřeného náboje (61 mm apod.).

Nabíjení brokových nábojů vypadá jednoduše, ale ti, co se s ním náležitě potrápili - zkoušeli, měřili, piplali, tak mluví o "duchařině", kdy plastový kotouček pod broky může mít nevysvětlitelný vliv na pravidelnost krytí apod. (viz teba brokové náboje Vlastimila Libry s nesymetrickým, oválným rozptylem broků ...) :) :shock: 8)
Pufr
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Toma »

Mám pár mosazných nábojnic r.16 i 12,na zápalku 5,3 mm Boxer.Dal jsem 1,2 gramu prachu Lovex S015,filcovou zátku,30 gramů broků 3 mm pro obě ráže,papírová krytka zalepená tavnou pistolkou dle instrukcí prodejce nábojnic.Celá sestava má dohromady 50 mm,v nábojnici délky 62 mm .Teď mě ještě zbývá najít odvahu to odpálit.Se střelným poraněním už zkušenosti mám(vůbec to nebolí,až za chvilku ,chacha).
Lovec zabíjí jednou ranou.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Po prohlídce manuálu https://explosia.cz/app/uploads/2020/01 ... 020_cz.pdf bych pro sestavu, která je na první pohled o nějakých cca 5 či více mm kratší než ta "manuálová" asi zvolil startovní náplň 1,1 g Lovex S015. Ale možná je objem dutiny mosazné nábojnice větší - bez plastových toulečků u dna, zas bude nábojnice celkově pevnější ...

Ale je to řekněme "při spodní hranici" náplně dle manuálu. Ono mimo pružnosti zátky a dna nábojnice hodně záleží na pevnosti té uzavírky, takže těžko říct. No, pušku v dobrém stavu by to "rozvalit" nemuselo :? :oops:
Napiš jak to vypadalo - pokud bude čím :) :oops:
Pufr
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Toma »

No právě,má to tenčí stěnu nábojnice,vnitřní průměr je u té dvanáctky 19 mm,tak jsem musel vyseknout 19mm zátku ,kartónek pod zátku , pod broky,i uzavírku,aby to bylo trochu těsné.Zkusil jsem to vytěrákem protlačit vývrtem,u té dvanáctky je plné zahrdlení 17,4mm ,jde to lehounce.Je to děsná síla ten prach.Je to už 29 let ,měl kolega dělané náboje na trapu.Stáli jsme za střelcema asi 8-10 metrů,a to byly hrozné šupy,připomínalo mě to šrapnel ze signálky.V hrudníku to úplně rezonovalo,a mezi baskulí a hlavněma šlehaly 10cm plameny.Flinta byla dvanáctka Iž 27.Říkal že tam trochu víc přisypal.
Lovec zabíjí jednou ranou.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Soudruzi pouštěli mezi lid běžně jenom Lovex S035, který hoří výrazně pomaleji než Tebou použitý S015 a prakticky se při obvyklé náplni broků a "normální" zátce nedala dostat do náboje dávka, která by vyprodukovala tlaky výrazně nad Pmax.
Ale "prdy" to někdy byly - taky jsme v "partě" měli jednoho takového experta - nebojácného zedníka. Jeho ZH ráže 16 se dalo díky hluku výstřelu od ostatních poznat na stovky metrů :) :lol: 8)
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Z brokového střeliva nejvíce nabijim jednotné střely. U těch broků to tak nějak ztrácí smysl. V dobách kdy SB v r.20 dělala pouze největší brok 4 mm, jsem si do revíru nabijel 20ky se 4,5mm nebo 6,8 mm, dokonce jsem prosypával SG brok s broky 3mm po vzoru ruských lovců. Mělo to zajímavé a dobré krytí. Takový universální náboj té doby od krkavcovitých až po "toulavého žolíka".
K dokonalosti jsem si vychytal sférickou střelu, na kterou mám orig.licí kleště r.16 možná z doby první republiky a po jejich vzoru jsem si svého času udělal formu pro kuli r.20 a r.12. To SB ještě sférickou střelu pro 20ku nedělala. U těchto střel jsem si vymyslel malý zlepšovák,který má úžasný vliv na přesnost. Z teflonu (PTFE) jsem na soustruhu dělal podkládací zátky ,ve kterých seděla kule v radiusové vybrané přední části a tak to byla vystředěná v ose hlavně a uložená na filcový lunt. V podstatě jako podkaliberní střela nebo střela u předovek. Uložení sférické střely přímo na lunt je zbytečná práce, ten náboj je nepřesný. Divím se SB, že ty kule u r.20 nevylepšili něčím podobným . Zkoušel jsem dotaz u Štrobla, zda nemají něco podobného pro předovky, co by se dalo použít jako náhrada za mojí PTFE zátku.
Odpověď zněla že bohužel. Sortiment do předovek mají omezený.
Používám klasický starý Lovex S035, sypu to tam měrkou a střílí to jako fík. K tomu prachu S035 - byl to univerzální prach pro nabijení jakékoliv velikosti broků ,postů i kulí a také jediný, který soudruzi pustili lidem na pult .Dnes podle info z SB bys měl mít pro broky 2,5-4 jiný než pro brok hrubý.
Přílohy
IMG_20210212_114604.jpg
IMG_20210212_114604.jpg (63.98 KiB) Zobrazeno 3813 x
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od precechtel »

k těm sférickým střelám asi tolik, že jeden kamarád velmi úspěšně vyráběl náboj na jednotnou střelu tak, že z brokového vysypal broky a pomocí přípravku v nábojnici vystředil za sebou dvě olověné kuličky ráže 44 do perkuzáku a zalil je včelím voskem, vše v r. 16, on s tím ulovil nějaké prase a lišku, občas tím nábojem někoho podaroval a i ti podarovaní měli úspěch na černou
politice a politikům zmar
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od pufr »

Inu taky - pro inspiraci - přispěju popisem, jak jsem kdysi řešil podobnou situaci :)

Někdy před rokem 2000 jsem koupil ZP 45 ve slušném stavu.
S jenotnou střelou (S-Ball Plastic) ale střílelo naprosto příšerně - odchylky do boku i výškově, u pravé hlavně cca 25 cm doprava / 20 m ... Nějak se mi nechtělo s takovými hodnotami "pracovat" a přitom jsem chtěl brát ZP na hony, kde černá bývá.

Řekl jsem si tedy, že zkusím něco jednoduchého vymyslet, jestli by to nestřílelo líp.

Ve svém okolí jsem v použitelných dimenzích našel u kamaráda kleště pro sférickou střelu do předovky ráže .58, to je průměr cca 14,6 mm, hmotnost cca 18 g - používal jsem čisté olovo, na které jsem měl dobrý zdroj. Když jsem se tak po dílně a dalších prostorách rozhlížel, do čeho tu .58 sféru usadit, padl mi zrak na vystřelenou nábojnici ráže 16, ve které byl v dnové části plastový touleček. Pustil jsem brusku a zkusil odbrousit okraj nábojnice složený z tenkého ocelového mosazí plátovaného plechu, což šlo celkem snadno. Odříznout trochu kartónový plášť a touleček vyjmout taky nedalo moc práce. Sféra v toulečku seděla celkem dobře, a do vystřelené papírové nábojnice ráže 16 šel touleček zasunout. Tak jsem jich "natěžil" asi 30 ks. Prachu Lovex S035 jsem dal myslím kolem 1,7g, pak plstěnou zátku, aby po vložení střely v toulečku nahoře zbylo tak těch 6 mm na zakroužení - uzavírku náboje kartónovou krytkou.

Střílelo to z pravé hlavně ZP45 pořád trochu doprava, ale jen asi 10 cm /30 m. Jednou jsem myslím s tím nábojem "na předstupu" střelil lončáka. Celkem pěkně zdeformovaná sféra byla pod škárou na výstřelové straně, z nástřelu odběhl možná 20 m ...
Pušku už nemám, daroval jsem ji i se zbytkem těch nábojů spřátelenému zemědělci :)
Pufr
Odpovědět