Odehnání divočáků z pozemku

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Vopec
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 14.10.2021, 8:37

Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od Vopec »

Zdravím, chtěl bych se poradit ohledně odehnání divočáků z mého pozemku. Z finančních důvodů nejsem zatím schopen pozemek u RD oplotit. Přitom téměr každou noc k nám na zahradu chodí tlupa divočáků rýt trávník. Už zde asi před třemi týdny proběhl i odstřel, ale asi po týdnu se zbytek tlupy vrátil. Jsou celkem drzí, protože nemají sebemenší zábrany a ryjí třeba 3 m od ložnice, kde spíme.
Proto se chci zeptat na váš názor na zbraň na gumové a pepřové projektily. Nechci těm zvířatům nějak ublížit, ale jen jim “vysvětlit”, že si vybrali špatné místo.
Myslíte si, že použití zbraně na gumové a pepřové projektily by je mohlo odradit? Úsťová energie takové zbraně je 11 J, kalibr 50 a náboje jsou buď gumové s kovem nebo pepřové.
Trefit bachyni na ty 3-4 m z okna nebude problém, spíš mě zajímá váš názor, zda to vůbec pocítí (jak ten gumový projektil, tak ten pepřový) nebo jsou to vyhozené peníze. Jsem, co se myslivosti týče, úplný laik, tak prosím o shovívavost. Děkuji.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od Šumavák »

Černá zvěř je velmi inteligentní a rychle se přizpůsobuje novým podmínkám. To, že se stejný rudl na oblíbené místo vrátí už několik dní po odstřelu, je celkem běžné. Teoreticky by je mohlo nějaký čas stačit čímkoliv vyplašit, klidně na ně posvítit z okna, zakřičet, nebo po nich něco hodit. :D Jak budou reagovat na gumový nebo pepřový projektil netuším, ale zvuku výstřelu by se leknout měly. Možná by pomohlo i nějaké svítidlo s fotobuňkou, funguje to samo a nedělá v noci hluk.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od palkopal »

Odstřel, opakovat při každém návratu. Lacinější než plot.
Vopec
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 14.10.2021, 8:37

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od Vopec »

Šumavák píše: čtv 14.10.2021, 13:46 Černá zvěř je velmi inteligentní a rychle se přizpůsobuje novým podmínkám. To, že se stejný rudl na oblíbené místo vrátí už několik dní po odstřelu, je celkem běžné. Teoreticky by je mohlo nějaký čas stačit čímkoliv vyplašit, klidně na ně posvítit z okna, zakřičet, nebo po nich něco hodit. :D Jak budou reagovat na gumový nebo pepřový projektil netuším, ale zvuku výstřelu by se leknout měly. Možná by pomohlo i nějaké svítidlo s fotobuňkou, funguje to samo a nedělá v noci hluk.
Minulý týden jsem nainstaloval domu stavební halogen. To, že ním na ně třeba ve tři ráno posvítím, je vůbec netankuje. To, že jsem po nich už několikrát hodil tenisák, je taky netankuje. Jen kviknou, posunou se o pár metrů a pokračují v rytí vesele dál. Jediné, čím jsem je vyplašil, tak že jsem začal bouchat do předokenních žaluzií. A právě mě zajímá, když koupím tuhle pistoli na gumové a pepřové projektily, tak jestli by to mohlo mít lepší efekt. Ještě jim můžu házet pod nohy petardy, ale tím vzbudím půl dědiny.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od Radan »

Zkusil bych cokoli - petardy, prak, vzduchovku, a klidně i ty gumové projektily. Z minulosti si vzpomínám na zavěšené lidské vlasy na okraje pozemků, které poměrně dobře zafungovaly. Něco prostě musí být účinné :arrow:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od dalas »

Skoč si do psího salonu, ať Ti dají psí chlupy. Ty pak umísti různě na pozemku, nejlépe na nějaké tyče, stromky a pod. Mohlo by to na nějaký čas zafungovat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od bon »

Jediná jistota je cokoliv co má dopadovou energii ve 100 m minimálně 1500 J
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od Šumavák »

Vopec píše: čtv 14.10.2021, 16:06Minulý týden jsem nainstaloval domu stavební halogen. To, že ním na ně třeba ve tři ráno posvítím, je vůbec netankuje. To, že jsem po nich už několikrát hodil tenisák, je taky netankuje. Jen kviknou, posunou se o pár metrů a pokračují v rytí vesele dál. Jediné, čím jsem je vyplašil, tak že jsem začal bouchat do předokenních žaluzií. A právě mě zajímá, když koupím tuhle pistoli na gumové a pepřové projektily, tak jestli by to mohlo mít lepší efekt. Ještě jim můžu házet pod nohy petardy, ale tím vzbudím půl dědiny.
Jo aha, on ten vzájemný vztah s prasátky není na začátku, ale na vyšším levelu... :lol: V takovém případě je jedinou 100% jistotou pravidelný odstřel, po něm dá ten samý rudl chvíli pokoj. Ty psí chlupy by fungovat měly také, otázkou ale je, jak dlouho...
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od vlady »

Na chovatelske prehlidce jsem slysel pribeh, kdy nekdo se jich udajne zbavil pomoci praku. Nejake ocelove kulicky nebo matice hrube opiskoval, aby zdrsnil povrch a obalil je nejaky palivym chilly. Pry par nocnich akci a byl klid. Jestli to bude fungovat i ted, kdy uz maji poradnou srst težko ríct, ale po zasahu z praku poradnou maticí by si to mohly rozmyslet.

Pravda je ta, proc po nich strilel prakem, kdyz je myslivec? Ale jako inspiraci by to stalo vyzkouset.
Vopec
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 14.10.2021, 8:37

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od Vopec »

RG píše: čtv 14.10.2021, 16:21 Zkusil bych cokoli - petardy, prak, vzduchovku, a klidně i ty gumové projektily. Z minulosti si vzpomínám na zavěšené lidské vlasy na okraje pozemků, které poměrně dobře zafungovaly. Něco prostě musí být účinné :arrow:
Ty vlasy jsou podle mě nesmysl. Okolo baráku to je přece cítit “člověčinou” tak jako tak. Chodí normálně okolo posezení, kde jsou podsedáky a ty jsou taky cítit. V tomhle případě jsou na lidský pach zvyknutí až až. Ale i tak díky za příspěvěk. Asi to skončí petardami, vzduchovkou a gumovými a pepřovými projektily.
Vopec
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 14.10.2021, 8:37

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od Vopec »

Šumavák píše: čtv 14.10.2021, 20:36
Vopec píše: čtv 14.10.2021, 16:06Minulý týden jsem nainstaloval domu stavební halogen. To, že ním na ně třeba ve tři ráno posvítím, je vůbec netankuje. To, že jsem po nich už několikrát hodil tenisák, je taky netankuje. Jen kviknou, posunou se o pár metrů a pokračují v rytí vesele dál. Jediné, čím jsem je vyplašil, tak že jsem začal bouchat do předokenních žaluzií. A právě mě zajímá, když koupím tuhle pistoli na gumové a pepřové projektily, tak jestli by to mohlo mít lepší efekt. Ještě jim můžu házet pod nohy petardy, ale tím vzbudím půl dědiny.
Jo aha, on ten vzájemný vztah s prasátky není na začátku, ale na vyšším levelu... :lol: V takovém případě je jedinou 100% jistotou pravidelný odstřel, po něm dá ten samý rudl chvíli pokoj. Ty psí chlupy by fungovat měly také, otázkou ale je, jak dlouho...
Na chlupy a vlasy si po pár dnech zvyknou… to už mám vyzkoušeno. Další odstřel samozřejmě řeším, ale ten myslivec tam taky není nonstop každou noc. No asi do té pistole s projektily zainvestuju a uvidím.
Vopec
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 14.10.2021, 8:37

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od Vopec »

vlady píše: pát 15.10.2021, 8:41 Na chovatelske prehlidce jsem slysel pribeh, kdy nekdo se jich udajne zbavil pomoci praku. Nejake ocelove kulicky nebo matice hrube opiskoval, aby zdrsnil povrch a obalil je nejaky palivym chilly. Pry par nocnich akci a byl klid. Jestli to bude fungovat i ted, kdy uz maji poradnou srst težko ríct, ale po zasahu z praku poradnou maticí by si to mohly rozmyslet.

Pravda je ta, proc po nich strilel prakem, kdyz je myslivec? Ale jako inspiraci by to stalo vyzkouset.
Asi to tak dopadne. Zkusím ty gumové a pepřové projektily a petardy a uvidím.
Vopec
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 14.10.2021, 8:37

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od Vopec »

bon píše: čtv 14.10.2021, 20:27 Jediná jistota je cokoliv co má dopadovou energii ve 100 m minimálně 1500 J
S tím nelze nesouhlasit. Nicméně než bych si udělal zbroják, tak budu mít ze zahrady zorané pole. Nehledě na fakt, že i kdybych do toho šel a ten zbroják si udělal a pak některého z těch kanců trefil, tak to přece bude pytlačení. A ten myslivec, který o mém problému ví, tam taky nemůže sedět nonstop celou nic třeba týden.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od Radan »

S uvedeným tématem mám z minulosti nějaké zkušenosti, moje bývalá kočka bydlela s rodiči na samotě, prakticky přímo v lese, 1 km od nejbližšího domu a silnice. A hned vedle baráku na louce lán brambor a řepy, pro prasata přímo gastronomický festival ! Základ podle mě je v tom, všechna opatření střídat, protože pokud budeš např. jen střílet z poplašňáku, parkrát utečou, ale pak si zvyknou a už to s nima nehne. Když šlo do tuhého, přišlo jich více a nereagovali na poplašňák, koupil jsem silné 120 dB petardy, taky fungovaly dobře, a když si zvykly i na ně, zabrala vzduchovka s brokem, tak aby se brok odrazil, diabolka by se mohla teoreticky zarýt. Prostě obměňovat, zafungovalo vždycky něco, a po čase je to přestalo bavil a už nechodily. A já jsem přišel o skvělé noční pozorovací a hlídací zážitky :)
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Vopec
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 14.10.2021, 8:37

Re: Odehnání divočáků z pozemku

Příspěvek od Vopec »

RG píše: pát 15.10.2021, 11:50 S uvedeným tématem mám z minulosti nějaké zkušenosti, moje bývalá kočka bydlela s rodiči na samotě, prakticky přímo v lese, 1 km od nejbližšího domu a silnice. A hned vedle baráku na louce lán brambor a řepy, pro prasata přímo gastronomický festival ! Základ podle mě je v tom, všechna opatření střídat, protože pokud budeš např. jen střílet z poplašňáku, parkrát utečou, ale pak si zvyknou a už to s nima nehne. Když šlo do tuhého, přišlo jich více a nereagovali na poplašňák, koupil jsem silné 120 dB petardy, taky fungovaly dobře, a když si zvykly i na ně, zabrala vzduchovka s brokem, tak aby se brok odrazil, diabolka by se mohla teoreticky zarýt. Prostě obměňovat, zafungovalo vždycky něco, a po čase je to přestalo bavil a už nechodily. A já jsem přišel o skvělé noční pozorovací a hlídací zážitky :)
Tohle mi dává smysl… Asi to tak dopadne a hlavně doufám, že to zabere. Dík.
Odpovědět