Bude v ČR povolen lov lukem ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od FrantaB »

Josef Kuřitka:

Na téma lovectví a hlavně střelectví lukem si dovolím prudce a hlasitě nesouhlasit a nebudu jediný.

Začnu střelectvím.
Celek, který ztělesňuje nabitá kulovnice, je u luku z podstatné části tvořený tělem střelce. A drží jen díky jeho fyzické kondici a schopnosti s tím tělem zacházet. Zabrousím do sportovní-velká FITA na 90, 70, 50, 30 je na 144 šípů. Pokud v tréningu nemáš fyzicky a duševně na to, odstřílet to za den desetkrát (1440 šípů v tréningu) bez zásadního zhoršení na terči (takže s poklesem ideálně pod 10% bodů) a nebýt z toho vydřený jak ze skládání vagonu uhlí, budeš mít na závodě problém, protože na to prostě pořádně nemáš. Vím, že by se do mně část i velmi respektovaných sportovních lukostřelců zle pustila, ale z praxe na tom trvám.
U loveckého luku je to o něco míň výstřelů (potřebuješ 1-2), zato jsou silnějším lukem a můžou být ze suboptimální polohy, takže fyzická převaha nad výstřelem musí být velmi značná, aby byl výstřel k něčemu. Tohle se musí natrénovat a udržovat a stojí to ideálně cca. 5-6 hodin týdně, pokud to má opravdu k něčemu být-kolik lidí tolik času má?
Luk je v podstatě nejsložitější střelná zbraň na dobré ovládnutí. Lidi střílející dobře z pušky považují kuši za střelecky složitou-a to je rozdíl jen v hmotnosti a rychlosti projektilu, potažmo balistice. To, co u luku dělá celé tělo drží u kuše socha. Proto je kuše zbraň pacholků, protože luk je mnohonásobně složitější...

Lovectví-tady mám praxi přesně nula, ale stejně si dovolím oponovat lovu z úkrytu. Jednak z důvodů výše uvedených, jednak proto, že luk je prostorově výraznější ve více osách a jeho příprava k výstřelu znamená mnohem více a mnohem delšího pohybu, než příprava kulovnice. Odkud vystřelíš z kulovnice, nevystřelíš lukem-protože místo. Co u kulovnice obstará pomalý pohyb prstu na pojistce, znamená u luku minimálně dva pohyby o délce 70+ cm (ruce) a minimálně dva pohyby 15-30 cm (ramena luku), o těle lovce nemluvě.



A k efektivnosti lovu v rámci myslivosti-dovolím si říci, že z nemalé části je způsobena zbraní, střelivem a střeleckými schopnostmi. Jedno jako druhé nezřídka suboptimální...
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nějak jsem to nepochopil. Myslím, že jsem to no napsal ve zkratce jasně.

- výcvik pro střelbu z luku je podstatně těžší, než z pušky a to z loveckého kladkového luku s těmi všemi Hig tech udělátky. Nebo jsem to napsal jinak? Vzhledem k tomu, že jsem občas sportoval, tak vím, že každý trénink je jiný u vzhledem k sezóně, klíčovým závodům, aktuálnímu zdravotnímu stavu atd.. Tak jako maratonec denně neběhá 50km, aby měl těch cca 8 km do plusu, tak ten trénink lučištníka nebude jen o pravidelném a střílení tisíců šípu denně.

- lovectví, pokud je beru jako soubor schopností ( znalostí zvěře, jejího místa pobytu a loveckých dovedností) k vypracování ,lovecké příležitosti, tedy dostat se konkrétní zvěři na takovou vzdálenost a takových podmínek, které umožní přesně a účinně vystřelit, tak je lov lukem obtížnější, pokud neřeším čekanou nad hromadou žrádla, kde jsou lovecké schopnosti lovce na stejné úrovni jak z kulovnice. To, že se musí střelec s lukem více napnout-už tak nepadá na váhu. I když hodně myslivců by ti mohlo napsat, že na žebříku zradilo kus , když brali kulovnici do ruky a štelovali v nějaké boční pozici.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od xHonza »

Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Jirik.fx »

To Ratte: chápu veškeré tvé argumenty ohledně lovu lukem, proti tomuto lovu absolutně nic nemám, spíše naopak, ale .... Hypoteticky, kdyby jsi měl svoji vlastní honitbu, kolik je dle tebe v ČR lovců, které by jsi v této hypotetické honitbě nechal z luku lovit. Já bych například tebe ve své honitbě určitě lukem lovit nechal, ale jinak o nikom jiném nevím, respektive spoustu lovců co znám bych u sebe nenechal lovit ani moderní loveckou kulovnicí. Samozřejmě je to dáno tím, že znám málo lukostřelců, ty jich znáš podstatně více. Prostě mi napiš číslo.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Ratte »

To je dobrá otázka, ale odpověď je komplikovanější.
Já znám osobně přesně 11 Čechů, kteří jsou dostatečně schopní k odpovědnému lovu lukem a současně s tím mají něco naloveno. To se nezdá moc, ale současně neznám nikoho kdo se tomu věnuje a já bych mu přesto ve své hypotetické honitbě nedovolil lovit. Ti neschopní s tím zpravidla rychle seknou.

Máme tady taky Klub Lovecké lukostřelby, nevím jak jsou na tom teď, odešel jsem před lety. Svého času byli na cca 40 lidech, ale zdaleka ne všichni opravdu lovili. I když se s Vrágou který je vede neshodnu, v jaké formě chce bowhunting u nás protlačit, tak věřím, že celá jeho suita je dostatečně edukovaná, aby zvládla odpovědně lovit.

Opravdových bowhunterů je u nás v současnosti docela málo. Odhaduji to tak na maximálně 200, ale většina se nikde nezdružuje, ani veřejně neprojevuje, takže je to toliko kvalifikovaný odhad.

Věřím, že pokud se to legalizuje, tak se počty o dost zvýší, ale soudím, že to pořád zůstane ve stovkách. Tohle u nás nikdy nebude masová záležitost.

Momentálně mám spíš obavu v jaké formě to projde, k té navrhované mám dost výhrad, ale lepší něco než nic.

Hlavně aby se rozhodlo co nejdřív, nedávno jsem dopsal knihu o bowhuntingu, jediný co chybí je kapitola "lov lukem v ČR" a jenom čekám na rozhodnutí abych věděl co tam napsat a konečné to vydat :)
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od xHonza »

Upřímně je hezké že tu máme takový pokus o návrat ke kořenům. Nicméně si dovolím trochu přilít olej do ohně. To už se může rovnou povolit i lov podzvukovým střelivem bez dostatečné energie. Mechanismus zranění takovým Lehigh defense Maximum expansion se od mechanickeho hrotu sipu zas tak moc nelisi....
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od cobaj »

To s tebou nemůžu souhlasit. Subsonická střela se chová mimo rádoby reálné želatinové pokusy naprosto odlišně. Mimo jiné že střely jako je Nosler 220gr Ball. Tip. Subsonic nebo Hornady 190gr SUB-X jsou bohužel pouze atrapy lovecké subsonické střely. Víceméně neexpandují, (z tupého hřebíku je jen hřebík tupější) a při troše štěstí působí jakés takés zranění svou nestabilitou a převracením se v materiálu. Bohužel ani pokusy s inteligentnějšímy monolity tebou zmíněnými , jež jsou po různu upraveny na motivy TSX neprokázaly 100% spolehlivost a nehledě na problém se stabilizací. Pro .30 ráže je vétšinou pro tento typ střel dopručeno stoupání 7-8. 7 typicky pro 300BLK ( testováno na neživé tkáni)
Nemám na lov lukem úplně vyhraněný názor. V podstatě věřím, že to co rozhodne o úspěšnosti a o nějaké etice lovu rozhodne tak nějak ten kdo stojí za tím nástrojem - ,, zbraní,,. Jako kluk jsem několikrát viděl zabíjačku prasete jakýmsi kladivem s kuličkou. Borec to měl v ruce a čuníci padali jako šraňky. Dnes by ho asi lynčovali ale on ty prasata neubíjel, on je zabíjel a to s větší úspěšností než u nás řezník jateční pistolí. I zvíře můžu ,,zastřelit,, nebo ,,ustřílet,, jak kulovnicí tak lukem.
Dostatečná energie: stále tak nějak vychází, že u střely mě výrazně zajímá schopnost střely předat energii svému cíli. V případě šípu, nože, kopí mě tento údaj podvědomě vůbec nezajímá, pouze to zda je energie dostatečná k ,,prostřelení,. Jelikož když řežu nožem chci aby odpor byl co nejmenší. Ale možná se pletu. :D

M.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od palkopal »

Nepleteš.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Ratte »

Stran těch hrotů a terminalní balistiky, zde je ode mě trochu uceleného textu o dané problematice. Upozorňuji, že sekce o výběru hrotů je dosti subjektivní, názory na to se napříč bowhunterskou veřejností liší.

http://bohemianrifles.g6.cz/2021/06/lov ... ni-ucinek/
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Ratte »

Tak se zdá, že vše zatím zůstane při starém. Slovutná myslivost tak byla před zhoubou bowhuntingu ochráněna :)
Ale chápu, že se to pro teď smetlo ze stolu z jiných důvodů.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Radan »

Ratte je to už nějak definitivní, že je to oficiálně zamítnuto, máš informace ?
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od palkopal »

Novela vrátila vše do starého znění, lukaři si budou muset počkat na novou právní úpravu (novela, nový celý zákon apod.)
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Radan »

palkopal píše: sob 06.11.2021, 14:15 Novela vrátila vše do starého znění, lukaři si budou muset počkat na novou právní úpravu (novela, nový celý zákon apod.)
Já myslel, že novela je od toho, aby se něco změnilo, posunulo... A tahle novela vrátila vše do starého znění :D
Můj názor je, že lov zvěře lukem může být nesmírně zajímavý a vzrušující způsob lovu, o výkonu a balistice moderních luků vůbec nepochybuji. Lovců, kteří by se tomu chtěli dlouhodobě na úrovni věnovat by bylo asi spíše méně, nějakému masovému rozšíření bych moc nevěřil. Nebylo by to rozhodně pro každého, určitě se jedná o těžší způsob lovu než se střelnou zbraní. Tak bohužel si naši bowhunteři budou muset ještě nějaký čas počkat :|
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Radan »

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/lukem ... .sznhp.box


Tak že by přece jen padly bariéry, a byl lo lukem oficiálně povolen ??
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Bude v ČR povolen lov lukem ?

Příspěvek od Porpoise »

Myslím, že lov lukem v našich podmínkách bude spíš záležitostí obor a poplatkového lovu.

Moc nevím, jak to bude vypadat v praxi, když budu mít třeba povolenku na srnce nějaké věkové a budu si ten konkrétní kus muset našoulat na 35m jinak mám smůlu. To jako klobouk dolů jestli tak někdo dokáže lovit. V oboře asi řeknou jdi ven a co střelíš, to si zaplatíš.

No a pokud bude někdo sedět u krmení a střílet na 15m, tak s chutí do toho. Akorát pak nevím jaký to je sportovní výkon. No a těch dohledávek asi taky nebude málo.

Ještě jsem četl cosi, že se bude muset skládat nějaká lukostřelecká zkouška, která je dost obtížná. Fakt si myslím, že toto cílí na komerční lov a ne na myslivost. Dopad na stavy zvěře to asi mít nebude žádný, nebo ne?
Odpovědět