Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

a vse kolem nich
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od fesoj »

Srna nebo koza ? V lese jsem již mohokrát viděl obojí - ale srna kouká z mlází, koza z blůzy a neumím si představit, že by si někdo tato dvě nádherná díla přírody pletl !
Kritériem pravdy je praxe.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od cr001 »

Fesoj: koza jen z blůzy ? já jich viděl mraky i jen tak navolno ve dvojicích ! A divil by ses kolik myslivců si tohle splete. A spoustu dalšího - třeba úlomek/zálomek - to je taková klasika. Na druhou stranu si vezměte, kolik mysliveckých výrazů je znásobených - plováky/vesla, tatrč/lyra a obojí je správně (tak proč by se nedalo akceptovat souběžně to Lovcův dík :wink: ) Ono to záleží na každém individuálně - osobně mám tradice, které dodržuji na 100% a pak jsou některá, která těch 100% nedosahují (ale vím o tom :oops: ) Například po indiv. lovu vždy dodržuji poctu zvěři, poslední hryz, smeknutí klobouku, úlomek. Ale přiznám dobrovolně, že na vyvržení si sundám bundu a někdy i vyhrnu rukáv....při společném lovu nebo přítomnosti někoho dalšího se tím protrápím podle tradic, ale rukávy a manželka z toho radost moc nemají....
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od fesoj »

No tak na to mohu říci jen tolik, že kdybych měl ortodoxně dodržovat všechny tradice co se vyvrhování týče, asi bych dnes nevyvrhl ani kus - vzhledem k mému věku a postavě si neumím ani představit, že bych "červenou práci" dělal jinak než vkleče.
Kritériem pravdy je praxe.
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Rudlafík »

Ahoj, mám dotaz někde na foru se objevil příspěvek, kde pán popisoval knihu cca z 19. stol kde je popsáno proč se ty a ty tradice dodržují. Byla to reakce na jednoho matlala s velkou portmonkou, který mlel něco vo tom, že jsou tradice na prd a jak je lukostřelba super a jak chčije krev z krku atd. "Moc hezky mluvil o zvěři" a na to se ozval tento člověk a jasně je odkázal do patřičných končin - slušně a věcně. Popsal tam tu knihu, ale za boha to nemohu najít a strašně mě zajímají kořeny mysl. tradic. Nechci se to jen biflovat, chci to pochopit. Mohl bych vás požádat o pomoc? Jestli nevíte kde se tento příspěvěk nachází? Do Klementýna dorazím už sám ;-)
Děkuji
Odpovědět