Výběr kulovnice

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Olin8
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 02.6.2022, 16:28

Výběr kulovnice

Příspěvek od Olin8 »

Dobrý den,
Chtěl bych se poradit o výběru nové kulovnice.
Moje preference jsou: ráže .308win, dřevěná pažba, krátká hlaveň (okolo 51cm), úsťový závit.

Již jsem byl několika názory odrazen od Sauer 100 a Rössler Titan 6.
Tikka T3x mi zase vůbec neseděla do ramene a u Franchi Horizon mě zklamalo nehezké dřevo.
Výběr se mi nyní omezil na Sako 85 Bavarian (což je cenový strop) a Haenel Jaeger 10 Timber Compact.

Moje otázky:
1) Nevíte zda u SAKA 85 dochází stále k problému, že vyhozená nábojnice se zasekává o optiku?
2) Máte zkušenosti s Haenel Jaeger 10 ? (Přesnost, závady apod.?)

Děkuji za reakce.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Martinř »

... a co třeba Browning X -Bolt, hlaveň 53, závit M14x1, cena lepší než u Saka
https://www.waltertrading.cz/bolt-actio ... carlo-s-1/
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Michal_123 »

Za mě jednoznačně Sako 85 Bavarian, dlouho to byl můj sen.
O problémech s vyhazováním nábojnic jsem neslyšel.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od lanus »

308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Michal_123 »

Lanus: Dík
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od bon »

Podobně jsem hledal i já a po čekání na to co předvede naše CZUB s modelem CZ 600 se mi naskytla příležitost koupit Sako 85 Bavarian v ráži 308 Win. Mám ho teprve krátce a naštěstí jsem na problém s vyhazováním nábojnic nenarazil. Možná se to vyskytuje pouze u některých délek závěru. Z tvých preferencí: krátká hlaveň (okolo 51cm), úsťový závit, se zde ani jedno nevyskytuje. Hlaveň má délku 570 mm a závit na ústí není. Jinak je to ale velice dobrá flinta postrádající plastové části, které obvykle u jiných výrobců nahrazují kov.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Taky jsem drive premyslel nad Sakem Varmint v laminu, ale nakonec skoncil u Howy v laminu. Co se mi na Saku nelibilo bylo zvlastne reseny recoil lug. Nakonec teda Howa, ktera je vlastne kopie stareho Saka. Prekvapilo me take nekdy mozna horsi vyhazovani posledniho naboje. Nerikam, ze je to problem a tyka se vsech modelu a razi, ale uvedomil jsem si to pri shlednuti videa Turbiaka, kdy posledni naboj vyndaval z okna spatne vyhozeny. Mozna je to tim, ze Sako 85 ma hladke celo zaveru oproti 75 a dno nabojnice neni zespodu podepreno jako u 75, ktera mela celo osazene na prumer dna. Nabojnice asi lepe drzela v cele a nevyklouzavala. Nic to nemeni natom, co rikaji kolegove, krasna puska bez plastu, proto se mi take libi a porad s ni tak nejak pocitam jako dobrou volbou.

https://images.app.goo.gl/GfZ2s458GJdz4kmA9

https://www.youtube.com/watch?v=yjgsMjOtVz0
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od SoukuM »

Sako 85 Bavarian v 270 W sem si pořídil asi před rokem jako jánevímkolikátou flintu. Sebemenší problémy s vyhazováním nábojnic jsem nezaznamenal, zbraň zcela bez problémů vyhazuje jak plné náboje, tak prázdné hilzny. Velmi dobrý a hladký chod závěru, skoro tak dobrý jako můj oblíbený Sauer 202 :-). V dnešní době kulovnic připomínajících zbraně ze Star Wars mi to přijde jako celkem poctivě udělaný. Za ten rok jsem nenašel nic, co bych tý flintě mohl vytknout. Jediný co mě s..e jsou ty jejich atypický šíny a montáže :-). M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od bon »

SoukuM píše: pát 03.6.2022, 12:56 . . . Jediný co mě s..e jsou ty jejich atypický šíny a montáže :-). M
No to mě povídej, když jsem na to chtěl dát picatinny lištu tak mě z toho málem jeblo :( . Nakonec jsem tam dal Contessu a zatím dobrý.
Olin8
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 02.6.2022, 16:28

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Olin8 »

SoukuM píše: pát 03.6.2022, 12:56 Sako 85 Bavarian v 270 W sem si pořídil asi před rokem jako jánevímkolikátou flintu. Sebemenší problémy s vyhazováním nábojnic jsem nezaznamenal, zbraň zcela bez problémů vyhazuje jak plné náboje, tak prázdné hilzny. Velmi dobrý a hladký chod závěru, skoro tak dobrý jako můj oblíbený Sauer 202 :-). V dnešní době kulovnic připomínajících zbraně ze Star Wars mi to přijde jako celkem poctivě udělaný. Za ten rok jsem nenašel nic, co bych tý flintě mohl vytknout. Jediný co mě s..e jsou ty jejich atypický šíny a montáže :-). M
A jakou jste použil montáž? A používáte pouze denní optiku nebo měníte třeba s nočním viděním nebo termovizí?
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od SoukuM »

Objednával jsem si zbraň podle své specifikace, dodací lhůta od STV od závazné objednávky a zaplacení zálohy na den přesně 1 rok. Montáž jsem zvolil německý MAK, násuvnou Maquick. Při výběru montáže je třeba zvolit variantu podle délky závěru (S,M,L) a výšku kroužků. Dávám přednost mít puškohled co nejníže, takže jsem si vzal kroužky 2,5 mm a po montáži jsem zjistil, že se mi na puškohled nevejde krytka. Po půl roce, co jsem pořád čistil přední čočku puškohledu, tak jsem kroužky vyměnil (po opakovaném proměřování šuplerou :) a zkoušení, byly to nervy aby to vyšlo) za kroužky s výškou 8mm, teď už ok :D .
Nebo můžeš dát tu Contessu, kterou zmínil Bon a na ní už si můžeš našroubovat co budeš chtít :D . MS

Odkazy na montáže třeba zde:

https://zbrane.esako.cz/montaz-makuickt ... uzky-30-mm

https://zbrane.esako.cz/montaze-recknag ... -innomount
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Odpovědět