Nemoci zvěře

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Nemoci zvěře

Příspěvek od Majkl »

Kolegové, chtěl bych se Vás zeptat, zda máte nějakou osobní zkušenost s nemocemi u zvěře, či jste zpozorovali při prohlížení vývrhu nějaké patologické změny na vnitřních orgánech u ulovené zvěře? Mě se nějak nepozdávaly játra u mého prvního uloveného srnce. Jakoby uprostřed jater byl jakýsi nádor o velikosti velké ?vestky bílé barvy. Na pohmat byl tvrdý a kluzký. Po uvaření psům, protože mě se to nechtělo jíst, tento útvar při poklepu nožem zvonil. Připadalo mi to jako by byl z keramiky. Snad proběhlo zvápenatění nějaké uzliny,nebo nevím. Co vy si o tom myslíte, nebo jste to už snad taky viděli?

P.S.: Psům jsem tenhle kousek nedal. :) Mrzí mě, že jsem to nevyfotil.
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

S něčim, co popisuje? jsem se ještě nikdy nesetkal, jediný co znám je motolice, kterou na Třeboňsku trpí v podstatě veškerá srnčí a jelení zvěř...
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser »

Tohle se může stát po tupém úderu. ještě jako srnče mohl srnec narazit bokem do stromu nebo do něj buchlo auto a játra se mu nerozpadla ale objevila se jenom prasklinka.Nejsem doktor,ale uvažuji o tom že když se takové zranění zhojí tak protože játra jsou opravdu dost prokrvená,tak vznikne dost velká jizva která se opouzdří vazivovou tkání. Při dalším růstu se tento srůst obalil tukem a ztukovatělá lo?iska časem ztvrdnou. No a protože tvůj srnec nebyl žádný alkoholik tak měl toto ztvrdlé lo?isko pouze jedno a ne celá tvrdá játra.
Anebo je vysvětlení ještě jednodušší mohl to být lipom což je ohraničený tukový nádor,ale tam mi zas nesedí to,že po uvaření zkameněl. škoda,že ho nemáš mohli by jsme ho poslat na histologii aby zjistili z čeho se skládá. :wink:
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Nemoci zvěře

Příspěvek od regis24 »

Poprosím o pomoc - koukněte na srnce, má úplně holé kýty a i kus hřbetu. Nikdy jsem něco podobného neviděl, ani nikdo z okolí. Čím by to mohlo být způsobeno?

http://img28.rajce.idnes.cz/d2801/14/14 ... .jpg?ver=0
http://img28.rajce.idnes.cz/d2801/14/14 ... .jpg?ver=0
http://img28.rajce.idnes.cz/d2801/14/14 ... .jpg?ver=0
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2114
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nemoci zvěře

Příspěvek od Lotr »

Poslal jsem to kamarádu veterináři - myslivci a jeho názor je ten, že se jedná o svrab. U srnčího se prý vyskytuje velice vzácně, nicméně podle toho, že mu chybí srst i na hřbetu, se lze domnívat, že jste jedni z mála, u kterých se svrab vyskytl u srnčí zvěře. Prý je veliká škoda, že se letos neléčilo, medikament prý obsahuje látku, která proti svrabu zabírá. Až srnec přejde do letní srsti, budete moudřejší. Bohužel za současné situace je jediný lék kulovnice.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Nemoci zvěře

Příspěvek od palkopal »

Předloni v létě jsem viděl srnce s fleky vypadané srsti na hřbetě velikosti dlaně, MH mi tvrdil, že to prašivina být nemůže, že jí srnčí netrpí. Za poslední dva roky jsem střelil 11 lišek, tři byly prašivé. Tak že bych měl tehdy pravdu?
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Nemoci zvěře

Příspěvek od figi »

! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nemoci zvěře

Příspěvek od dalas »

Já jsem se s tím nikdy nesetkal, ale tento zdroj uvádí vypadávání srsti ve spojitosti s řepkou. http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivo ... epka-ozima Netuším, jakou formu to vypadávání má, ale tohle je doba problémů s řepkou. Na druhé straně jsem zažil dost kusů postižených řepkou, ale ani u jednoho si na tohle nepamatuji. Může to tak být, nebo se to dá vyvrátit? regis24, je někde v dostupném okolí řepka? Plísňové velmi vzácné onemocnění u srnčí a hned dva kusy na jednom místě? Samozřejmě, může se stát, ale trochu to snižuje pravděpodobnost.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Nemoci zvěře

Příspěvek od regis24 »

Díky za podněty. Ještě jsem to po telefonu řešil s kamarádem, ten měl taky podezření na prašivinu. Těch kusů, které mají problém se srstí, se tam na jednom místě objevuje víc, ale tenhle to má takový nejhorší. Řepka samozřejmě v dosahu je.... Ale mám ještě jeden krmelec, který je vyloženě kousek od řepkového pole, tam je srnčího dost trvale. Tam jsem měl fotopast před koncem roku a nebyl tam jediný kus s problémem srsti. Nicméně, zkusím tam zítra fotopast přesunout a nafotit nějaké kusy tam, třeba se něco objeví. Tato 2 místa jsou od sebe vzdálená cca 6-7km vzdušnou čarou, je to úplně jiná část honitby, takže by se tam měli zdržovat jiné kusy.

Edit:
Jelikož jsem pako, tak beru zpět. Tam kde je vyfocený ten kus srnčího bez srsti, NENÍ v dosahu řepka a nebyla ani vloni. Trochu jsem si to pomotal....
jira
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: ned 01.3.2020, 15:42

Re: Nemoci zvěře

Příspěvek od jira »

Ahoj, včera jsem střelil danělu a při vyvrhování jsem na jatrech našel nějakou patologickou změnu. Jednalo se o bílé fleky velikosti cca 8-10 mm na ona tvrdé.. Nevíte náhodou někdo co býti mohlo způsobit či o jaké nonemocnění se jedná? Foto mi sem nejde vložit ale klidně zašlu na e-mail kdyby měl někdo zájem.
jira
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: ned 01.3.2020, 15:42

Re: Nemoci zvěře

Příspěvek od jira »

Ahoj, včera jsem střelil danělu a při vyvrhování jsem na jatrech našel nějakou patologickou změnu. Jednalo se o bílé fleky velikosti cca 8-10 mm na ona tvrdé.. Nevíte náhodou někdo co býti mohlo způsobit či o jaké nonemocnění se jedná? Foto mi sem nejde vložit ale klidně zašlu na e-mail kdyby měl někdo zájem.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 531
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Nemoci zvěře

Příspěvek od xHonza »

Nemela nahodou nejake poraneni? Podobne zanety obcas nachazim na jatrech cerne se starsim strelnym poranenim.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Nemoci zvěře

Příspěvek od precechtel »

bílé a tužší flíčky na játrech většinou znamenají kokcidiozu, tj. napadení kokcidiemi, běžné u domácích králíků, ale setkal jsem se s tím u prasete. Běžná choroba u bažantů v odchovnách, při dovozu kuřat každý rok preventivně podávám kokcidiostatika, protože přeprava je stresující faktor. F.
politice a politikům zmar
Odpovědět