Montáž na bokový automat MP155

Vše o brokovnicích
Roman123
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 18.7.2021, 10:04

Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od Roman123 »

Zdravím kde koupit montáž na br.automat MP155 ,jednalo by se o montáž na naháňkový puškohled.Nemohu nic najít.Děkuji za nějaké rady a postřehy.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od Šumavák »

Změř si rozměry drážek na pouzdře závěru a podle toho vyber násuvnou montáž. Ještě lepší by bylo s puškou dojít do nějakého obchodu se zbraněmi a raději to na ní přímo vyzkoušet. Každopádně pokud po nastřelení zbraň rozebereš (pro kompletní vyčištění), je velmi pravděpodobné, že se po její opětovném složení nástřel pohne. Z tohoto důvodu také montáž speciálně určenou na tento automat v ČR zřejmě neseženeš, protože dávat na něj vzhledem k jeho konstrukci, vůlím a přesnosti střelby jednotnotnou střelou puškohled, je poněkud nestandardní? :D Smysluplnější by byl spíše kolimátor, avšak se stejným rizikem posunu nástřelu po rozebrání zbraně...
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od Michal_123 »

Na MP-155 jsem nechal puškaře namontovat kousek picatinny lišty. Mám na tom kolimátor a na 50m je zásah někde v té tečce kolimátoru, tj. menší, než pivní tácek. Kolimátor takto používám řadu let a rozdíly v nástřelu při rozebrání a složení jsem nepozoroval.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od Šumavák »

Michal: Znám z mého okolí dva myslivce, co si kvůli naháňkám na černou dávali na Baikal MP-155 (komory 12x76 a 12x89) kolimátor. Řešili to stejně jako ty - namontováním krátké weaver / picatinny lišty. Oba patří k těm zodpovědným myslivcům, co si před "sezónou" ověřují nástřel svých zbraní. Jeden zjistil u nástřelu (po několikerém rozebrání a vyčištění zbraně) pouze malé, pro účely naháněk irelevantní posuny, takže OK. Ale druhý, co kolimátor nastřeloval na 35 m, to měl na tuto vzdálenost hnuté víc jak 10 cm (už si nepamatuji kolik přesně v jaké ose), což už je docela dost. Chvíli to různě testoval a nakonec to vyřešil to tím, že tento ruský stroj v průběhu naháňkové sezóny čistí jen částečně (bez rozebrání) a kompletně jej rozebere a vyčistí až na konci mysliveckého roku. Tímto způsobem funguje bez problémů. Já sám na tomto automatu kolimátor nemám, ale jak člověk stárne a vidí čím dál hůř na blízko (tedy i na mířidla), asi se k němu brzo dopracuji. :D
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od palkopal »

Taky mám na brokovém automatu kousek lišty a na ní kolimátor. Na hlavni, ne pouzdru závěru. Tak netuším, proč by se měl bod zásahu měnit při rozebrání zbraně.
To spíš, když bych kolimátorem o něco klepnul.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od Šumavák »

Pokud máš lištu s kolimátorem na hlavni, tak nemůže mít rozborka a sborka zbraně na nástřel vliv, to je logické. Ale Baikal MP-155 má drážky pro montáž na pouzdře závěru.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od Michal_123 »

Přesně, jak píše Šumavák. Nejlepší řešení s přiděláním lišty na závěr to v tomto případě není.
Nicméně to tak mám a s přesností problém nemám.
Ono je to o tom, že prostě u brokovnice mi přesnost v rámci toho, co jsem popsal naprosto stačí. Tedy zásah je na 50m v rámci té tečky kolimátoru. A o moc dál na naháňce střílet ambice nemám.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od palkopal »

Taky mám drážky na pouzdru závěru. Ale nechal jsem dát lištu na hlaveň. Abych nemusel myslet, co kdyby.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od Šumavák »

Michal_123 píše: pát 18.11.2022, 21:01...Ono je to o tom, že prostě u brokovnice mi přesnost v rámci toho, co jsem popsal naprosto stačí. Tedy zásah je na 50m v rámci té tečky kolimátoru. A o moc dál na naháňce střílet ambice nemám.
Při lovu jednotnou střelou z brokovnice žádnou optiku zatím nepoužívám. Limit zodpovědné střelby mám nastavený na maximální vzdálenost 50 m a k tomu je myslím vhodnější spíše kolimátor, variabilní naháňkový puškohled, s oproti kolimátoru jemnější osnovou, je určen pro kulové zbraně s možností přesné střelby na vzdálenosti vyšší, než brokovnice. Každopádně v praxi jsem na naháňkách jednotnou střelou zatím nestřílel dál než na nějakých 20 m, protože rozumný závodčí obvykle lidi s brokovým automatem postaví tam, kde hustá vegetace střelbu na větší vzdálenosti neumožňuje a hodí se spíše rychlá hozená rána (rány).

Jinak ty drážky na pouzdře závěru automatu MP-155 nejsou špatný nápad, protože po sejmutí vhodné montáže (např. s kolimátorem) zůstane linie lišta - muška ničím nenarušená, takže zbraň je plně využitelná i pro brokovou střelbu (včetně "asfalťáků"). Napevno osazená weaver / picatinny lišta už může být při brokové střelbě rušivým prvkem a pokud svou výškou překryje lištu nad hlavní, tak ji v podstatě znemožňuje. Na druhou stranu jsou kvalitní weaver / picatinny lišty osvědčeným, variabilním a naprosto spolehlivým řešením montáže optiky.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Chlapi toto není špatné. Je to bezbateriový kolimátor, dává se na šínu brokovnice apod., koupíte podle šířky šíny své brokovnice s patřičnou základnou. Je to nízké na laufu, flintu nastřelíte Slugem jako kulovnici a nechá se přes to v pohodě střílet brokem. Osnovu to má tečku v kolečku nebo pouze tečku.
Já mám rád pouze tečku, ale je to věc každého soudruha. Lovu.
Přílohy
1810_3735.jpg
1810_3735.jpg (19.3 KiB) Zobrazeno 2158 x
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od Šumavák »

Hmm, tento bezbateriový kolimátor vypadá zajímavě, že bych ho "nutně" potřeboval? :D Za jakých světelných podmínek je to ještě použitelné?
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od precechtel »

já tedy jenom za sebe. Měl sem na obojetnici kolimátor zn. Meopta. Super věcička, ale mi naprosto nesedla, nic jsem s tím neulovil. Nyní mám naháňkový puškohled a všechno jinak : ulovena prasata v pohybu, lišky, zajíc, prostě super. Kolimátor jsem se ztrátou prodal, je minulost a vyřešeno. F.
politice a politikům zmar
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Dokud je venku světlo, tak to kouká...
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Kontakt : EasyHit PXS 2000 – Seznam.cz
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Montáž na bokový automat MP155

Příspěvek od fordik »

Dotaz na Jana S.:
Jak se to nastřeluje? To musíš šmrdlat s těma červíkama alá boční korekce na Zeiss ZF4(6)? To by mě asi odradilo, protože jsem se s tím dost natrápil.
Odpovědět