Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Tak, z popisu tipuji, že to je slušný základ pro OCW test. A teď následuje několik možností.
1. Správný postup je (pokud mě pamět nešálí), že v průběhu střelby těch navážek neměním bod záměru tím, že provedu rektifikaci puškohledu, nebo si to pamatuji, abych mohl dopočítat.
Teď bych se podíval, kde leží střed skupin v systému souřadnic, kde bod 0,0 je záměrný bod. Vyberu si dvě skupiny, které mají ta čísla nejvíc podobná, hlavně ta v souřadnici Y (výška nad vodorovnou osou). Udělám jemnější odskok v navážkách a natestuji znovu. Tam si opět vyberu stejným způsobem a pak již jen změnou déky usazení střely (délky náboje) tu skupinku zmenším (nebo to teda zkusím zmenšit).
Pokud je test správně proveden, tak by ta vzdálenost od vodorovné osy měla být jiná, při propojení by měla vzniknout jakási vlnka, možná i víc. Totéž pak platí pro ten test usazení.
Já to dělám takto, nemám pak problém s tím, že by mi to chodilo blbě na věstší vzdálenosti (skupina se úměrně v absolutní hodnotě (mm) zvětšuje se zvyšující se vzdáleností střelby, ale ta relativní hodnota (MOA) se moc nemění a to i bez ohledu na počasí (teplota), ve kterém střílím.
2. Pak je možnost jít, vzít ty dvě nej skupiny a vyzkoušet to znova. Pokud se potvrdí, že to není exces, tak i na větší vzdálenost. Ale pozor, zde se může stát, že se na větší vzdálenost neúměrně otevřou (to se mi opravdu stalo a nejsem jediný). Prostě vybrat si podle nejmenší skupiny v prvním testu bez kontextu okolních skupn může vést k tomu, že to na pak dál bude sřílet blbě. (A pak mají někteří různé navážky na různé vzdálenosti.)
3. Spokojím se s tím co mám na tuto vzdálenost a střílím to.

Teď to prostě chce chladnou hlavu a nenechat strhnout nejmenší skupinou, pokd ovšem nevyhovují tomu, co jsem napsal v bodu č. 1.
A třeba mě někdo opraví, nebo doplní, já jen dodám, že ten ptrvní postup mi funguje špičkově.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Výsledky z prvního testu.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

2. část
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

já, jakožto začátečník, bych vzal ty dvě nejlepší navážky a zkusil je znovu, případně i na delší vzdálenost. Ale určitě si nechám poradit od zkušenějších.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Citron má naprosto recht, OCW je dost odolný postup.
Jen to upřesním-hledáš 2 (-3) sousední laborace, které mají dobrou grupu a zároveň jejich střední body zásahu nejsou výrazně jinak vysoko vůči stejnému záměrnému bodu. A v tom rozmezí pak laboruješ dál.
(Ano, může se ti stát, že máš dvě "jednoděrovky", ale jsou 10 cm jinak vysoko. Tohle nehledáš. Stejně tak se stane, že máš jednoděrovku na 100, která na 300 udělá 1,5 MOA. A pak něco co dělá 0,7 MOA na 100, jenže 0,5 MOA na 300...)

Čím to máš nalaborované (prach)?
Je pravděpodobné, že v létě se ty dobré otevřou (hlavně 43 grs), protože to bude rychleji tlakovat (=jako bys přisypal). Takže nech 41,0 a uber na 42,8 (nebo nech 43 a odsypeš s teplejším počasím) a zkus to na 300. Jestli to bude pořád sub-moa a roztahané spíš stranově než na výšku, tak to doladíš jako střelec a trochu si pomůžeš délkou náboje. Jestli jsi dobrý střelec a budeš v pohodě a odpočatý, budou ti stačit klidně tři rány od každé. Pokud jsou rozlezlé, nemá smysl tu rozlezlost potvrzovat dalším plýtváním střeliva. Pokud budou u sebe, má smysl si to potvrdit na 10 ks.
Pokud se to na 300 rozpadne, tak je to k ničemu nad 150-200 m.

Jinak na dlouhých hlavních se snadno stane že dobré grupy i na dálku máš klidně 4 :lol:
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Dávám prach RS62. Těch střel mám jen 100ks na první seznámení s přebíjením. Takže si asi udělám ty navážky 41,5gr a 43gr a zkusím to znovu na 100m, a pak na 200m, 300m. Ty střely nejsou úplně top, jak psal někdo v jiném vlákně. Dále je v plánu laborovat střely Lapua scenar 123gr. Jinak střelec moc dobrý nejsem :)
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Ano, OCW je poměrně dobrý test, který ukáže, jak kmitá hlaveň, odolný je jen a pouze za situace, kdy je udělán správně. Pak je to fakt blbuvzdorné. OCW se dá slušně udělat i bez hradel, ale fakt se to musí udělat správně.
Já jen doplním, že odskok 0,5 gr mezi navážkami je docela dost. Sice chybí na tom papíru ty souřadnice, ale když se teda budou testovat ty navážky s nejlepším rozptylem tak:
(Jen názor:) Nevidím smysl v tom je nalaborovat znovu a jít s tím na 100 m, 200 m a 300 m, dokud nebudu mít vycizelováno na 100 m. Při tomto odskoku bych zkusil nejdřív ty skupiny a k tomu další +- 0,2 -0,3 gr prachu, s rozestupem 0,1 gr. Je to na potvrzení toho, že jsem opravdu ve správném místě kmitu hlavně. Navíc to ukáže, jak široký by ten "nod" mohl být. A pozor, může být velmi úzký, ale i velmi široký. Mám i laborace do 308 win, kde roptyl navážky 0,4 gr se na terči neprojeví tak, aby se s tím přelezlo z 0,75 MOA nad 1 MOA.

Já jen doplním takovou drobnost. Ono přebíjení na přesnot není nic jiného, než závod s časem. Kvalitou komponentů, pokud možno přesným zpracováním střeliva (konzistetní délky a pod.) se snažím, aby byl rozptyl rychlostí co nejmenší. A celé toto je k ničemu, pokud je to ve špatném místě kmitu hlavně, protože pak se mi to na větší dálku jen vymstí. Je potřeba se to naučit i na této střele správně, byť to nemusí dát super výsledky, ale ušetří to pak vztekání u dražší střely. A ano, udělat slušnou navážku trvá i víc než 60 výstřelů.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Děkuji vám za rady a doporučení. Udělal jsem tedy navážky 41,2 - 41,8gn a 42,7 - 43,3gn. A při další návštěvě střelnice se ukáže, jestli je to správná cesta.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Hele, nad 43 grs v Creedmooru se sellieráckou 2905 a RS62 bych se nikam necpal. Je to kopie staré Sierry, má dlouhé vedení a proti Sieře je tvrdá. 43,3 je ze zkušenosti akorát do 6,5x55 protože pak už to začíná kopat a drhnout. Ne do Creeda, tam budeš někde na hraně navážky (spíš za) a v létě už to nebude pěkný...
Hornady ELD-X 143 je měkčí a má max na 43,1.
2905 překvapivě není marná, ale fakt nemá smysl snažit se ji vyhnat z 60 cm hlavně do rychlostí na které ráže má. Prostě to nejde dokud netrápíš vývrt i nábojnice maximálními navážkami dvousložkových prachů (Vihta 550, 555 nebo RS60) a ani pak to není žádná paráda-kope to, rána jaxviň, přidáš 2,5% prachu a dostaneš navíc 0,3% rychlosti... Zbytečné.
Osobně bych se v Creedu držel s touhle kombinací kolem těch 41 grs, ta bude akorát.

Při zkoušení 200 m vynech. Dobré na 100? Šup s tím na 300. Jestli je to OK uvidíš hned a ušetříš komponenty na těch 200. Ty si pak střelíš na ověření balistického koeficientu, mně inzerovaných G1=0,457 překvapivě dobře sedí 0-500 metrů.

Jo-na Scenara 123 bude RS62 pomalá, propadne se ti účinnost, z hlavně budou lítat čerti a za nimi budou zůstávat saze. Bude to chtít něco o fous rychlejšího (RS50/52, Vihta N140).
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kabát »

Rád bych posbíral informace zkušených přebíječů. Chci si dělat své náboje pro lovecké potřeby. Mám kulovnici 308win, délku hlavně 22" a stoupání vývrtu 12". Uvítám každé ověřené doporučení jakou střelu pro lov zvěře černé, selat a lončáků, zvěře dančí, mufloní a v menším množství také vysoké. Chci aby dobře účinkovala ve větší vzdálenosti, na blízko to je poněkud jednodušší. V továrním střelivu mi nejlépe chodí SAKO GAMEHEAD 9,7 gramu, s V0 870 m/s, E 1000 2889J. Dobře také účinkuje na kratší a střední vzdálenost ale na těžší zvěři se deformuje a neprostřelí, tudíž zvěř nebarví. Optiku na lov 300m. mám. Střelnici až na 300 metrů k testování v Olomouci také. Nábojnice SAKO, 1x vystřelené z mé kulovnice také. Děkuju za rozumnou pomoc.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Tak kdyz ti chodi to Sako, jsi asi spokojen, tak zkus Sierry GAMEKING 150gr. a muzes zkusit prekonat v presnosti tovarnu. Ucinek bude stejny, je to stejna strela co pouziva Sako.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Dotaz na prach Swiss Reload RS14. Uz nekdo zkusil pro Subsonic v 308Win? Da se to vubec u nas nekde koupit? Nejak se mi nedari to zatim najit, ale je to asi celkem novinka, tak mozna jeste neni naskladnen :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Z praktickej skúsenosti môžem doporučiť Vihtavuori N32C.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kabát »

Choochoo007 píše: pon 21.11.2022, 22:25 Tak kdyz ti chodi to Sako, jsi asi spokojen, tak zkus Sierry GAMEKING 150gr. a muzes zkusit prekonat v presnosti tovarnu. Ucinek bude stejny, je to stejna strela co pouziva Sako.
" TO SAKO " je dobré na kratší vzdálenosti, hledám střelu na 200 - 300 metrů, která bude přesná při tvistu 12" z hlavně 22"
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

lovec píše: úte 22.11.2022, 10:35 Z praktickej skúsenosti môžem doporučiť Vihtavuori N32C.
Kouknu, porovnam, zhodnotim, diky za doporuceni :wink:

Kabát, zeptám se jinak, proc ti nevyhovuje ten GAMEKING 150gr na 200-300m? Aby bylo jasnejsi, v cem ti muzou ostatni pomoci. Mozna je jen chyba na mem prijimaci :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět