Získání loveckého lístku a následná praxe

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
drax
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 06.12.2022, 14:34

Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od drax »

Dobrý den/ahoj,

protože je stále ještě pár týdnů čas, chtěl bych se vás zeptat na několik věcí týkajících se kurzu pro uchazeče o lovecký lístek a následných kroků vedoucích k jeho získání. Moje představa je zatím dost rámcová, tak to prosím zohledněte. Předem zmiňuji, že nemám v první řade zájem o myslivost jako takovou, nicméně respektuji nutnost se myslivcem stát, pokud chci lovit.

1. Pokud se v některém z okresních spolků přihlasím ke kurzu, znamená to automaticky, že mi tento spolek umožní vykonávat také praxi, nebo po absolvování teoretických kurzů musím proaktivně hledat nějaký spolek, který mi to umožní? Je to zodpovědnost moje nebo spolku, u kterého jsem si zaplatil kurz, abych měl kde vykonávat praxi?

2. Mám opravdu blízko okresní spolek v Praze - Lysolajích, nicméně předpokládám, že vzhledem k poloze na kraji Prahy zde bude případná praxe probíhat podstatně jinak než někde třeba na Šumavě. Mám s tímto při podávání přihlášky kalkulovat (zajímá mě převážně lov, tudíž bych se chtěl "profilovat" a co nejvíce naučit tímto směrem) nebo jsou rozdíly zanedbatelné?

3. Mám při hledání kurzu zohledňovat to, kde bych se chtěl případně ucházet o členství ve spolku? Například - mám zájem lovit jelena, tudíž je pravděpodobně lepší se hlásit někam, kde se bude vyskytovat častěji nebo budou příhodnější podmínky pro lov. A pokud se tam přihlásím již na kurz a absolvuji tam praxi, možná mi to otevře dveře ke vstupu/zkušebni době.

4. Vzhledem k už tolikrát omílané uzavřenosti mysliveckých spolků. Pokud budu mít lovecký lístek a pojištění a rozhodnu se, že chci jen tak někam vyrazit na lov, například sem https://biskupskelesy.cz/myslivost/poplatkovy-lov/ , je to opravdu tak, že za dodržení zákonných podmínek a podmínek majitele honitby můžu prostě přijet, odlovit (nebo se o to alespoň pokusit) nějakou zvěř, zaplatit a odjet?

5. Poslední otázka z jiného soudku. Viděl jsem dokument Lovu zdar! https://www.youtube.com/watch?v=052j-qGeqeE&t=403s . Můj obrázek o lovu je teď takový, že se používají posedy, termovize, noční vidění, optiky. Samozřejmě chápu tradici/výhodu, kterou tyto věci poskytují, nicméně - je dnes tak nějak "OK" lovit i takovým tím tradicemi a technologiemi nezatíženým způsobem? Luk je zakázaný, ale co například jen puška bez optiky? Plížení a maskování? Ano, ptám se na ten více "americký" způsob lovu, který je teď poměrně dost vidět.

Děkuji za případné odpovědi. Honza
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od Porpoise »

ad1) Já jdu do kurzu v lednu a spolek si musím najít sám. Šel jsem nejschůdnější cestou a kontaktoval MS v místě bydliště. Myslím, že ale člověk může být členem, nebo hostujícím členem ve více MS najednou. Pokud se pletu, tak se omlouvám a opravte mě.

ad4) Asi to bude jak kde. Mně bylo řečeno, že jsou rádi, že se k nim někdo "mladý" (rozuměj pod 40 let) přidá. Jsem si praxi představoval jako praxi, ale doneslo se mi, že hodně spolků za praxi považuje aktivní účast na schůzích a dělat honce na honu. Asi to tak bude i u nás. A já chtěl nějakýho mentora. :)
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zdravím. Praxe je asi taková. Člověk má snahu být členem v MS v místě svého bydliště, kde to zná, má kamarády atd. to souvisí i s adeptskou praxí. Navštívit předsedu spolku, MH a pohovořit o věci. Pokud člověk neví a nemá kam a za kým jít, pomůže mu jednatel OMSu a praxi mu dohodne většinou v okolních spolcích a nejbližších k místu bydliště.
U nás v MS je adept představen na ČS, je zván na všechny akce pořádané spolkem, má přidělený krmelec a účastní se přikrmování, brigád, honů a naháněk. Stejně jako jiný člen. V některých MS adepta nezvou na ČS , u nás adept na ČS chodí, samozřejmě nehlasuje a nemá žádná práva plynoucí z členství.
Většinou si adept sám vytipuje aktivního a zkušeného myslivce, se kterým se sám domluví o věcech. Chodí spolu do revíru, na čekané a samozřejmě on mu předává i cenné rady z praxe. V normálních kamarádských spolcích to tak funguje. Jako adept můžete jít např. jako honec s někým známým někam na pozvání na naháňku. Je to vaše věc, ale nesouvisí s vaší praxí u mateřského MS. Po složení zkoušek z myslivosti končí vaše praxe v MS a MS ani Vy vůči sobě nemáte žádné povinnosti.
Začíná vše znovu. Žádost o přijetí za člena do MS. Zde jsou i podmínky ve Stanovách nebo Provozním řádu MS pro nového člena - LUP, vybudování krmelce..atd. Jako už držitel Loveckého lístku, ZP a pojištění ,můžete být členem v několika spolcích současně. Pokud jste schopný to uběhat a plnit své povinnosti :D Lovu zdar.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od Šumavák »

drax píše: úte 06.12.2022, 15:37...chtěl bych se vás zeptat na několik věcí...
V předchozím příspěvku ti kolega myslím poradil dostatečně. Já bych jen doplnil, že myslivost není pouze o lovu, zahrnuje toho mnohem víc, zejména péči o zvěř, o revír obecně a další činnosti. Pokud se ale zajímáš pouze o lov, splň podmínky pro vydání loveckého lístku pro tebe nejjednodušším způsobem a pak se vydej cestou poplatkového lovce. Nějaké honitby, kde ti za příslušnou sumu vydají povolenku k lovu, určitě najdeš. Pak budeš jen lovit a nebudeš muset ztrácet čas takovými aktivitami, jako např. zavážením do krmelců a zásypů v době nouze, budováním mysliveckých zařízení, obhospodařováním zvěřních políček a podobně...
drax
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 06.12.2022, 14:34

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od drax »

Díky za odpovědi. Skočím se tedy domluvit k místnímu OMS, to bude asi nejlepší.

Co se týče téma lov/myslivost. V současné době pro mě není myslivost prioritou, nicméně neříkám, že se to třeba časem neotočí. Jak jsem psal, plně respektuji nutnost absolvovat kurz na lovecký lístek a následnou praxi. Osobně si myslím, že by možná bylo rozumnější od sebe tyto dvě věci oddělit. Například při získávání zbrojního průkazu člověk taky splní nutné minimum a následně se vydá cestou, kterou chce, ať už je to myslivost (což je jediný případ, kdy člověk za použití zbraně skutečně "bere život"), sportovní střelba, sebeobrana, sběratelství apod. Nikdo vás nenutí k tomu absolvovat roční praxi v nějakém sportovně střeleckém klubu, aby jste se naučili zacházet se zbraní.

Stejné by to podle mého názoru mělo být i u lovu. Pokud absolvuji kurz, kde se naučím všechny aspekty lovu (klidně doprovázený nutnou praxí v délce x hodin) a následně z nich složím zkoušku, nevidím moc důvod, přoc bych měl chodit po krmelcích a na výstavy psů. Samozřejmě zde předpokládám dodržení jak zákona, tak pokynů majitele honitby, tak nějakých nepsaných pravidel při lovu zvěře, která tu jistě budou.
drax
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 06.12.2022, 14:34

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od drax »

Šumavák píše: stř 07.12.2022, 10:17
...nebudeš muset ztrácet čas takovými aktivitami, jako např. zavážením do krmelců a zásypů v době nouze, budováním mysliveckých zařízení, obhospodařováním zvěřních políček a podobně...
Tohle by mi popravdě vůbec nevadilo, protože v tom vidím nějaký smysl. Určitě větší, než dělat honce, nějakého asistenta na výstavě psů, zúčastňovat se schůzí apod. Tam si myslím člověk už musí mít rád a mít zájem o tu myslivost jako takovou.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od Jan Slavětínský »

:) Špatně jsem Vás odhadl. Udělejte si pouze ZP a střílejte jen :wink: na střelnicích. Myslivost je srdcová záležitost.
jira
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: ned 01.3.2020, 15:42

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od jira »

Lístek je možné získat za 2-3měsice na lesnické škole v Písku. Samozřejmě za drobný peníz cca do 10tis neníto horentní částka. Bez praxe výstav sezení v učebně stačí se naučit jen odkaždého předmětu jednu otázku......
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od SoukuM »

Nestačím se divit.....a to zrovna fanda te brutální lidové myslivosti nejsem. Díky bohu za lidi jako je třeba Daksl, Honza Slavětínu a X dalsich, které jsem měl možnost poznat. Tohle je smutný čtení. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
drax
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 06.12.2022, 14:34

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od drax »

jira píše: stř 07.12.2022, 11:56 Lístek je možné získat za 2-3měsice na lesnické škole v Písku. Samozřejmě za drobný peníz cca do 10tis neníto horentní částka. Bez praxe výstav sezení v učebně stačí se naučit jen odkaždého předmětu jednu otázku......
Díky za tip, kouknu na to.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od Porpoise »

Já se naopak bojím, že ta praxe bude jen na oko a dozvím se prd. Tak jsem si to pozichroval a zapsal se na lesárnu. :)
drax
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 06.12.2022, 14:34

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od drax »

Porpoise píše: stř 07.12.2022, 14:59 Já se naopak bojím, že ta praxe bude jen na oko a dozvím se prd. Tak jsem si to pozichroval a zapsal se na lesárnu. :)
Zas takhle sofistikovaně jsem neuvažoval :) na kompletní studium bych asi neměl čas. Jako nejlepší se mi jeví to, co napsal pan Slavětínský
Většinou si adept sám vytipuje aktivního a zkušeného myslivce, se kterým se sám domluví o věcech. Chodí spolu do revíru, na čekané a samozřejmě on mu předává i cenné rady z praxe.

Otázka je, jestli bude nějaký zkušený myslivec ochoten vzít někoho "pod sebe", pokud to nebude člen nebo uchazeč daného spolku.
jira
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: ned 01.3.2020, 15:42

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od jira »

Smutné čtení to je. Je to ovšem realita.nejsmutnějši natom je že se to děje na lesnické škole.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od precechtel »

myslivost je pro mně životní styl a cesta, v jejímž cíli není jen usmrcení zvířete. Poč. devadesátých let pár zájemců z okolí si tzv. koupili lovecký lístek bez kurzu a roční adeptské praxe /tehdy za nějakých 5 či 6 tis./ , někteří se časem dopracovali k činnosti ve spolku, myslivecké mluvě, chování loveckého psa atd.. Já osobně bych dnes nechtěl ve spolku člena, který chce jen lovit. F.
politice a politikům zmar
jira
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: ned 01.3.2020, 15:42

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od jira »

Ano i pro mě je myslivost srdeční záležitostí. Pocházim z myslivecké rodiny. Děda byl myslivec strýc je myslivec.... Celé dětství jsem trávil v lese a mezi myslivci. je pravdou že jsem.myslivost začal dělat až po třicítce musel jsem lk tomu dozrát. Myslivost je krásný koníček. A proto jsem když se my naskytla možnost ji vykonávat neváhal a nastoupyl do kurzu na OMS. praxe utekla jak voda a přednášky také rok utekl jako nic. Dozvěděl jsem se sposty věci spostu věcí mě to donutilo si zjistit sám. Jsem zvídavý člověk. Nelituji jediné minuty strávený na kurzu v učebně zkouškach psů praxi v honitbě. Musímse přiznat že mě štve možnost si zkošky koupit. A ještě víc že to jde na škole lesnické.... Každý myslivec který prošel kurzem toho jedince co si lístek koupyl pozná už když promluví.... To si tito lidé musí uvědomit.
Odpovědět