Lovecký výcvik ,

Pejskové a jejich výcvik
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Lovecký výcvik ,

Příspěvek od Posmiros »

Zkusil bych stavajiciho. Ve 4 letech by mohl byt jeste trochu tvarny. Zalezi take co ted umi. Ale jestli aportuje, coz by mel, tak jde jen o to ho docvicit k nejake pouzitelnosti v praxi. Pokud uz nechces jit na zkousky, tak to nebude muset umet uplne dokonale :) novyho muzes poridit kdykoliv, ono je lepsi chvilku pockat, okoukat v praxi, jakyho psa chces a co chces, aby umel a podle toho pak vybrat :wink:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
argonaut
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: ned 21.3.2021, 8:09

Re: Lovecký výcvik ,

Příspěvek od argonaut »

Mame doma 4 letou fenu FCR, prosla ovvr, pred podzimkama harala. Ale je povahove nestabilni, fixovana na zenu, nervozni... Zena ji na zkousky uz brat nechce, ale podzimky by dala. Pro sebe jsem si tedy vzal stene fouska, momentalne 7 mesicu.

Mit (ne)vycviceneho psa a dalsi stene, u me ohare, prinasi tezkou logistiku vycviku, venceni, atd.. stene se od starsiho psa uci, i zlozvyky. Vycvik stenete by mel byt oddeleny od starsiho psa. Je to casove narocne. U nas je pes partak, takze nemame kotce, bydli s nami v dome.

Pokud jste do 4 leteho psa moc usili neinvestoval, doporucuji zacit u nej. Spoustu veci zkazite, nebo budete cvicit blbe. To je prirozene a deje se to kazdemu.

Dalsi pes prinese do smecky souboj o pozornost a muze se vam stat, ze si zkazite i stene. Takze sehnat nekoho zkusenejsiho a zacit.

Pokud dva psi, dukladne zvazit plemeno a upotrebitelnost v honitbe. napr. Vycvik retrievera nema s oharem krome poslusnosti moc spolecneho.

Hodne stesti pri rozhodovani
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Lovecký výcvik ,

Příspěvek od Porpoise »

argonaut píše: čtv 12.1.2023, 7:58 Mame doma 4 letou fenu FCR, prosla ovvr, pred podzimkama harala. Ale je povahove nestabilni, fixovana na zenu, nervozni... Zena ji na zkousky uz brat nechce, ale podzimky by dala. Pro sebe jsem si tedy vzal stene fouska, momentalne 7 mesicu.

Mit (ne)vycviceneho psa a dalsi stene, u me ohare, prinasi tezkou logistiku vycviku, venceni, atd.. stene se od starsiho psa uci, i zlozvyky. Vycvik stenete by mel byt oddeleny od starsiho psa. Je to casove narocne. U nas je pes partak, takze nemame kotce, bydli s nami v dome.

Pokud jste do 4 leteho psa moc usili neinvestoval, doporucuji zacit u nej. Spoustu veci zkazite, nebo budete cvicit blbe. To je prirozene a deje se to kazdemu.

Dalsi pes prinese do smecky souboj o pozornost a muze se vam stat, ze si zkazite i stene. Takze sehnat nekoho zkusenejsiho a zacit.

Pokud dva psi, dukladne zvazit plemeno a upotrebitelnost v honitbe. napr. Vycvik retrievera nema s oharem krome poslusnosti moc spolecneho.

Hodne stesti pri rozhodovani
Děkuji za odpověď. Přesně toto jsem si myslel. Konzultoval jsem to s profesionální psí trenérkou a ta mi doporučila jako první krok zkusit přípravu na OVVR. Takže se dám touto cestou a pak se uvidí.
Přesně jste vystihl to, co by mi na pořízení nového štěněte vadilo a to je rozdělení pozornosti a času mezi dva psy. U nás pes taky plní roli společníka a prostě se nechci dostat do situace, že bych jednoho nechával doma.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Lovecký výcvik ,

Příspěvek od Šumavák »

Porpoise píše: pon 09.1.2023, 17:57...Mám ale dilema. Vlastním labradora - psa 4 roky s PP bez uchovnění, který nemá žádný lovecký výcvik a umí jen základní poslušnost. Dá se vůbec s takovým psem něco dělat, nebo radši k němu koupit štěně a pracovat s ním? Nejde mi o peníze za nového psa, ale je to můj společník a nerad bych ho nechával doma, když půjdu cvičit se štěnětem nebo na hon. Pes v sobě určitě něco má co se týče slídění a nosu, ale agresivita na zvěř je nulová...
Výcvik loveckého psa od štěněcího věku je samozřejmě ideální. Jenže přibrat si jako začínající myslivecký kynolog k již dospělému a nevycvičenému psu ještě štěně, je docela výzva... :D Musel bys s nimi opravdu důsledně pracovat odděleně, což je v případě, že máš psy i jako společníky, hodně obtížné. Osobně bych zatím štěně nepořizoval, nejprve bych zkusil vycvičit toho, co máš, je to lovecké plemeno s PP, takže legislativně OK. Jelikož je dospělý, tak mu zvládnutí některých disciplín může trvat výrazně pomaleji, ale pokud k práci ve zvěři alespoň nějaké vlohy má, chce to jen více trpělivosti a výsledky se dostaví. Jinak vzhledem k jeho věku mu není třeba nasazovat laťku příliš vysoko, uvědom si, že nepotřebuješ šampióna k uchovnění, který má veškeré zkoušky v I. ceně, ale loveckého psa, který ty zkoušky nějak udělá. A že má tvůj pes nulovou ostrost na zvěř? Vždyť je to přece labrador, to neřeš... :wink:
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Lovecký výcvik ,

Příspěvek od Porpoise »

Šumavák píše: čtv 12.1.2023, 11:40
Porpoise píše: pon 09.1.2023, 17:57...Mám ale dilema. Vlastním labradora - psa 4 roky s PP bez uchovnění, který nemá žádný lovecký výcvik a umí jen základní poslušnost. Dá se vůbec s takovým psem něco dělat, nebo radši k němu koupit štěně a pracovat s ním? Nejde mi o peníze za nového psa, ale je to můj společník a nerad bych ho nechával doma, když půjdu cvičit se štěnětem nebo na hon. Pes v sobě určitě něco má co se týče slídění a nosu, ale agresivita na zvěř je nulová...
Výcvik loveckého psa od štěněcího věku je samozřejmě ideální. Jenže přibrat si jako začínající myslivecký kynolog k již dospělému a nevycvičenému psu ještě štěně, je docela výzva... :D Musel bys s nimi opravdu důsledně pracovat odděleně, což je v případě, že máš psy i jako společníky, hodně obtížné. Osobně bych zatím štěně nepořizoval, nejprve bych zkusil vycvičit toho, co máš, je to lovecké plemeno s PP, takže legislativně OK. Jelikož je dospělý, tak mu zvládnutí některých disciplín může trvat výrazně pomaleji, ale pokud k práci ve zvěři alespoň nějaké vlohy má, chce to jen více trpělivosti a výsledky se dostaví. Jinak vzhledem k jeho věku mu není třeba nasazovat laťku příliš vysoko, uvědom si, že nepotřebuješ šampióna k uchovnění, který má veškeré zkoušky v I. ceně, ale loveckého psa, který ty zkoušky nějak udělá. A že má tvůj pes nulovou ostrost na zvěř? Vždyť je to přece labrador, to neřeš... :wink:
Přesně o to mi jde. Otec i matka mají podzimní zkoušky, tak snad v něm něco bude alespoň na ty základy. Přinášení snad problém nebude, tak snad to zvládne. Momentálně je to akorát přinašeč dřeva. :) Začneme pracovat pod odborným vedením na OVVR a pak se uvidí.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Lovecký výcvik ,

Příspěvek od Porpoise »

Tak jsme byli poprvé na tréninku pod vedením kynologa a jsem z toho nadšený. Protože mám staršího psa, který má jen základní poslušnost a to cvičenou hodně nesystémově, tak jsem zíral, kolik pokroku je možné za hodinu udělat. Pochvala, že pes je (narozdíl od pána) velice inteligentní a učenlivý, zahřála u srdce. I kdyby to se zkouškami nakonec nedopadlo, tak se rozhodně otvírají nové obzory. Mám nefalšovanou radost, když vidím jak to pokročilejším jde.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Lovecký výcvik ,

Příspěvek od SoukuM »

Tak to je dobře, že se daří :D . Nevím, jak jsi to myslel s tím, že pes nemá "agresivitu" na zvěř, ale já za celý ty leta viděl jen 1 labradora, který měl ostrost na černou, zbytek vodaři a aportéři, prostě takový "pes obecný", takže tohle tě mrzet určitě nemusí. A je dobře, že myšlenka na pořízení nového štěněte tě zřejmě opustila, bylo by to opravdu náročné. M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Lovecký výcvik ,

Příspěvek od Porpoise »

SoukuM píše: sob 11.2.2023, 22:09 Tak to je dobře, že se daří :D . Nevím, jak jsi to myslel s tím, že pes nemá "agresivitu" na zvěř, ale já za celý ty leta viděl jen 1 labradora, který měl ostrost na černou, zbytek vodaři a aportéři, prostě takový "pes obecný", takže tohle tě mrzet určitě nemusí. A je dobře, že myšlenka na pořízení nového štěněte tě zřejmě opustila, bylo by to opravdu náročné. M
Ano, to byla blbost. Se teď soustředíme na vylepšení poslušnosti a aportu. Správné odevzdávání ještě nemáme, ale už se to lepší.
S tou agresivitou to byla moje neznalost problematiky. Retrieveři mají vlastní zkoušky, kde se právě nic z toho nehodnotí. Víceméně je to jen dohledávka a přinášení. To bysme s trochou štěstí mohli zvládnout. Je to víc učení pro mě jak pro psa.
Odpovědět