338 Winchester Magnum

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 338 Winchester Magnum

Příspěvek od Zbrojovák »

Ale Miso psal, že přece nepomohlo snížení rychlosti ani na 720m/s... z toho usuzuju že lovil buď na hodně daleko nebo hodně zešikma kusy 100+kg
Nevím já metrákové a více kg kusy spolehlivě prostřeloval s 8x57JR - poslední případ byl 185kg jelen na 60m odbíhající mírně šikmo ode mě, zásah střed komory výše, průstřel komory za lopatkou ven, načatá páteř - kus v ohni, pravdou je že rychlosti v5, 8x57JR střely MHP 12,7g oscilují z mého trojáku kolem 695m/s. případ kdy jsem neprostřelil větší černou, byl vždy se zásahem páteře - tzn. že mi je to jedno, pokud je v ohni, ať si klidně nebarví :)

Já bych volil do 338WM - na laboraci pro lov v polích interbond anebo líp accubond, na ONV 200m by byl dobrý i accubond LR, ten ale končí na .30 kalibru :(

338Lapua se dá postavit i na normálním M98 nebo ZG47 (o jednom ZG 338LM se ví i zde na foru- jednoranka), obnáší to ale jisté úpravy- tedy čelo závěru a vytahovač, podavač, náběh do komory, výjezdy v pouzdru.
Ideální by bylo překopání např.ZG na osvědčený sako zásobník https://www.google.cz/search?q=sako+m99 ... 1024%3B327
případně TRG42 magazín :wink:
ale šla by dát upravená magnumová schránka z CZ550magn., nebo třeba originál ERA pro M98, je ovšem nekřesťansky drahá...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: 338 Winchester Magnum

Příspěvek od sladoch »

Lesu zdar, zkusím to tu trochu oživit.
Najde se tu někdo kdo používá tuto ráži k lovu? Docela nad ní uvažuju, v honitbě máme zvěř daňčí, černou, srnčí, převážně pole. Ráže se mi celkem líbí, ale trochu uvažuju, jestli není už nadimenzovaná. Zajímaly by mě vaše poznatky a názory. Díky
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 338 Winchester Magnum

Příspěvek od pufr »

Jeden kolega používá velmi krátkou pušku Savage - nevím přesně typ - je to starší zbraň zvenku (za atyp weaver lištu dal kopec peněz). Hlaveň cca 50 cm s integrovanou brzdou v kuse s hlavní.
Vybrali jsme do toho na menší černou a dančí 200 gr Speer SP. Laborace na cca 95% výkonu funguje uspokojivě, puška skutečně nekope, jen začal nosit špunty do uší ...
Nábojnice snad sehnal origo 338WM ...
Je to "Magnumka" se vším všudy - se střelou 220 až 250 greinů bude vždycky "trochu živější" :?
Pufr
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: 338 Winchester Magnum

Příspěvek od sladoch »

Já to mám vyhlídnuté v Howě. Problém ale nejspíš bude střelivo, protože nepřebíjím, i když časem bych k tomu rád došel. Co jsem se díval, tak tady v rozumném okolí je sehnatelné Hornady superformance s 200gr interlockem a Federal powershok 225gr, ještě pár dalších, ale tyhle mě zaujaly.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 338 Winchester Magnum

Příspěvek od pufr »

Kdybych si neládoval náboje sám, tak bych v tuzemských podmínkách do 338WM nejspíš nešel. Z mého úhlu pohledu je právě ta dostupnost i sofistikovanějších matric a komponent - krom výkonu - základní výhodou.
Ale: "Když jí miluješ, není co řešit", nebo tak nějak :)
Náboj je to dobrý - z US "Top Ten" nevypadl snad od časů Elmera Keitha
Pufr
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 338 Winchester Magnum

Příspěvek od tonny »

V bazaru na facebooku někdo prodává náboje 338 win. mag., 5 krabiček za 2.500,-, pokud někdo má zájem. Nevím odkud je, jen jsem na inzerát narazil https://www.facebook.com/groups/4247589 ... 611508606/
Odpovědět