Klasika vs. Digital

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od kabát »

Osobně bych si raději koupil starší puškohled, v dobrém stavu než nový. Při cenách které jsou na bazarech, seženeš dle mého názoru kvalitní starší variabl za 12 - 15 tisíc. A o nových - levných puškohledech mám pesimistické úvahy. Většina začínajících myslivců než se dostane k lovu na 200 a víc metrů, potřebuje pár let. Na noc bych to doplnil nějakou předsádkou nebo zasádkou a nebál se, že si puškohled poškodím. Až dorosteš a budeš chtít lepší HRAČKY, teprve bych investoval.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od pecan1 »

kabát píše: pon 07.3.2022, 10:10 Osobně bych si raději koupil starší puškohled, v dobrém stavu než nový. Při cenách které jsou na bazarech, seženeš dle mého názoru kvalitní starší variabl za 12 - 15 tisíc. A o nových - levných puškohledech mám pesimistické úvahy. Většina začínajících myslivců než se dostane k lovu na 200 a víc metrů, potřebuje pár let. Na noc bych to doplnil nějakou předsádkou nebo zasádkou a nebál se, že si puškohled poškodím. Až dorosteš a budeš chtít lepší HRAČKY, teprve bych investoval.
Mě se zde v celém fóru líbí ty rady “starší Puškohled v dobrém stavu”
Jak ho jako zjevný začátečník má rozeznat od staršího puškohledu ve špatném stavu?
Právě proto asi chce jít do nového , aby měl garantovanou jakousi základní kvalitu.
Já bych si stary Puškohled absolutně netroufnul koupit (stačil nočák k vytrestání viz vlákno)
Pecan
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od bon »

Koupi staršího puškohledu a nočáku bych zrovna nesrovnával. Puškohled prohlédneš, proklikáš jestli všechno chodí hladce a vidíš. Naopak u nočáku do elektroniky nevidíš a je to více méně spotřebák.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od kabát »

I začátečník má možnost si vzít k posouzení někoho , kdo má zkušenosti. Ročně se prodá spousta ojetých aut a někdo si naběhne a někdo ne. Vidím to z pozice 30.leté praxe v myslivosti a pár optik už jsem měl. Jak psal někdo výše, pokud nejsem ochotný investovat desítky tisíc do drahých značkových optik abych dosáhl ne-zásadních rozdílů ve viditelnosti, koupil bych si starší kvalitní sklo. A u nočních vidění je to ještě horší. Někomu nevadí deformovaný obraz, malé zorné pole ani to, že po výstřelu několik sekund nic nevidí, jiný chce vidět co nejlépe, nejdál a ideálně i v mlze a ....
Každopádně právě začátečník by podle mě měl věnovat nejvyšší péči výběru optiky na den, popřípadě na šero a sbírat zkušenosti. Jinak samozřejmě nejnovější SVAROVSKI nebo LEICA je super a TERMO za 200 000 ,- taky už vidí docela dobře.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
P.Kadlec
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 02.3.2022, 10:37

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od P.Kadlec »

Teď se mi jeví jako výborný poměr ceny a výkonu nový puškohled od meopty meosport r. Za necelých 12.000,- tak mi to přijde až neuvěřitelně 🙂
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od bon »

Cena se může jevit jako výborná, ale s hodnocením toho výkonu bych nespěchal, dokud nebude v praxi vyzkoušený. Nemám s ním osobní zkušenost, ale řekl bych, že s českou Meoptou má společné pouze to logo na krabici :? Raději bych koupil starší Meoptu MeoStar 3-12x56 s bodem za cca 15 000 Kč.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od kabát »

já taky
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od campo »

Také doporučuji R1r 3-12x56, sám jej vlastním tak jako několik mých kolegů. Jen doporučuji zkontrolovat osvětlení bodu. U starších modelů i první stupeň hodně svítil, chce to vyzkoušet v úplné tmě a bod musí na jedničku pouze "žhnout".
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od rimar77 »

tak já půjdu proti proudu a kup si digitál. Na střelbu do 100-150m v pohodě i ve dne a v noci rozhodně lepší. Jen bych doporučil si připlatit teď jsou super digitály od pulsaru a ifnfiray nebo jak se to píše a ten obraz je fakt bomba. Pokud na to ty peníze nemáš tak si počkej a došetři. Výhoda skla je v podstatě neomezená životnost pokud s ním něco neprovedeš přes kvalitní sklo budou lovit ještě tvoji vnuci ale to se bavíme o skle 30+, digitál je elektronika a tak ta životnost je podstatně nižší. No a abys to neměl tak jednoduché tak u nás nejvíc nalovil loni kluk přes klasické sklo s baterkou ale jen černou. Pokud se rád věnuješ lovu škodné tak bez digitálu a nebo ještě lépe terma jsi v háji. Já třeba přes sklo nestřílel už víc než 10 let krom střelnice a naháněk. Velká výhoda digitálních přístrojů není to citlivé na pozici hlavy jako sklo takže když je křížek na cíli tak tam i bude v reálu a nedojde k posunu jako u puškohledu.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od Marpie »

Ono je fakt že většinu kusů co jsem ulovil v posledních dvou letech bylo i přes den přes Pard 008, ale puškohledu bych se úplně vzdát nechtěl. Pokud bych si mohl dovolit jen jednu flintu a na ni optiku do 20tis řešil bych to jak už jsem psal Vortexem Hog Hunterem 3-12x56 a k tomu Pard 007V který se dá použít i jako pozorovák a rychle na flintu nasadit v případě že zjistím zvěř kterou chci lovit, do doby než se našetří na noční pozorovák nejlépe termo.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od rimar77 »

marpie tak do lesa celkově je termo vhodnější kvůli přísvitu a dneska ta cena termopuškohledů jde také dolů takže nějaký s objektivem 38 na tu vzdálenost co uvádí by se dalo bez problémů střílet. Jinak co zmiňuješ je funkční a dalo by se říci hodně muziky za málo peněz :-)
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od SoukuM »

Tak já se taky přidám a půjdu proti proudu :-). Zvolil bych klasický puškohled, a to raději renomovanou značku (tím nemám na mysli Meoptu), a v parametrech 3-12x56. S tím se dá všechno. Digi NV vlastním taky, ale puškohled to nikdy nenahradí. M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od mikycz »

Rozpočet do 20 tis tak jak již tu někdo zmínil je spíš k optice či NV už starší aby to stálo za to a něco to vydrželo.

Nebál bych se tak jak tu psali kolegové variablu od Meopty R1r 3-12x56 s bodem lovil jsem s ní 10 let bez problémů a leží zatím stále ve skříni jako záloha.

U NV, které by měl být schopen fungovat i přes den by to mohl být třeba starší Digex N455 ten mám taky ve skříni.

Zásadní je jestli chceš lovit i v noci pak NV je určitě lepší než lovit na baterku kór pro někoho kdo není vystřílený a nedá tzv. blik bum. (NV ti umožní v klidu zamířit, občas i vidíš značení zvěře případně to i nahrává pro případný rozbor chyb a zásahu)

Na druhou stranu s NV asi nepůjdeš na naháňku tam si to nedokážu představit, přece jen v tom není tak dobře vidět a má to i malé leč v pohybu významné zpoždění. Na čekané si můžeš přečíst zvěř i klasickým binokulárním ale na naháňce na to nemáš čas.

U klasické optiky je možnost v noci ještě lovit za plného měsíce a na sněhu to se s výše uvedenou Meooptou a červeným bodem se dalo, ale je to "na černý koule" nicméně to šlo a v 8x57 JS odpustí i trošku horší umístění zásahu.

Tak Lovu zdar!
Aardwark74
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: stř 16.11.2022, 10:50

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od Aardwark74 »

No asi už to není aktuální, nicméně zásadní bych viděl spíš informací kde a co budeš lovit.
Aardwark74, Steyr Mannlicher CL II LH 30.06, Swarovski Z6i 2-12x50, Beretta BRX1.308W, Steyr Mannlicher SM12 LH 8x57JS, Swarovski Z8i 0,75-6x24
P.Kadlec
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 02.3.2022, 10:37

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od P.Kadlec »

Aktuální to stále je. Sice asi už ne pro mě, jelikož jsem na 99% rozhodnutý jít do digitalu (zatím mám půjčený klasické sklo a šetřím). Ale myslím že téma stále může pomoct jiným, které mají stejné dilema jako já.

Stále si myslím že je digitál daleko flexibilnější a i za dne a tím jde vpohodě střílet. A na černou v noci je to podle mého nutnost, tedy jestli chci vystřelit bezpečně a správně. Musím říct že mám v úctě staré myslivce, kteří tyto vymoženosti neměli, ale v dnešní době je to určitě ku prospěchu, a jak říkám hlavně kvůli bezpečnosti.

Jedno dilema jsem rozlousknul a čeká mě další. Digitál vybírám že 3 konkurentů ve stejné cenové kategorii. Hikmicro alpex at50, pulsar digex c50 a infiray td50l
Odpovědět