Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Já jsem to teďka jen, tak zběžně počítal, tak skutečně je to TKO (taylorův index) u 45 acp 44,47 na zlomení dospělého divočáka v ohni je potřeba 40, takže to 45 acp s přehledem splňuje a asi bude proti tomu divočákovi nejlepší z běžně dostupných ráží, pro porovnání 9mm luger má cca 25. No a co se týká stop efektu, tak ten je u 45 acp všeobecně známý, proto si ho armáda tak dlouho ponechala ve službě, a když přezbrojili na berety 9mm luger, tak zjistili, že už nestačí jedna rána na člověka, a třeba námořní pěchota musela změnit výcvikové drily na tři rány dvě na tělo a jednu do hlavy. A některé specielní jednotky musely kvůli tomu zastavit přezbrojení a ponechali si 45 acp.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od dalas »

Musíš to ale vidět v souvislostech. Armáda nesmí používat střelivo se zvýšenou ranivostí, tak to amici ojebávají knedlou FMJ. Diky malé rychlosti ma 45 ACP problém s expanzí při jiném použití nez nutná sebeobrana , nebo armáda. Takže dostatečně rychlá 9 může ten handicap kompenzovat expanzní střelou pri současně vyšší penetraci. On totiž TKO je založen na teoretické velikosti kaverny.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Ok, já vím, že je to TKO jenom orientační, jen, že jsem na to narazil. A ano expanze, ale na velkou zvěř se u krátkých zbraní doporučuje FMJ čím, těžší tím lepší. Ale netvrdím, že expanzní střela nemůže fungovat, může při správném umístnění zásahu jak píše šumavák, jsou i zprávy o likvidací medvědů s JHP, ale pro mě je fakt docela scifi se trefovat na krátkou vzdálenost, tak přesně na útočícího divočáka, neříkám, že to někdo nezvládne, ale bude to hódně těžký. Takže ano zkoušet se trefovat do mozkovny, ale chce to, aby mělo dost síly, když to půjde trochu vedle.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Radan »

U KKZ bych byl u střeliva s řízenou deformaci opatrný ☝️Před rokem při zákroku PČR byl kolega nucen použít zbraň, a HS střela se při zásahu stehna vůbec neotevrela, zachovala se jako klasický FMJ celoplášť. Celkem bych věřil tomu, že na to má pistole prostě malou ustovou rychlost, aby se náboj spolehlivě otevřel...
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od haluziak »

A nebylo to tím, že to dělá Slabý a Blbý?
Beware of old men in profession where men die young.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Tak tomu věřím tahle střela je pěkná svině v měkkým se nemusí vůbec roztahovat, ale jakmile narazí na kost, tak se hodně deformuje a v těle se odráží, takže lítá uvnitř trupu a poškozuje vnitřní orgány.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Výrobce by to měl mít řádně otestované, takže pokud prodává nějaké pistolové střelivo se střelami s tzv. řízenou deformací, rozhodně by to mělo fungovat i při "pistolových" dopadových rychlostech. Pokud nefunguje, tak je něco špatně. :? Obecně je však známo, že se u některých levnějších střel z této kategorie (bez ochrany dutiny střely např. plastovým čepem) stává, že se při průstřelu oděvu ucpou textilií a pak už se ani neotevřou. Některé útvary PČR v ráži 9mm Luger používaly špičkové náboje RUAG Action 5, které měly dutinu uzavřenou černým plastovým čepem a fungovaly spolehlivě za všech okolností. Pokud si to dobře pamatuji, výrobce u nich garantoval maximální délku střelného kanálu 19 cm, takže člověk měl jistotu, že když střelí průměrně rostlého pachatele do hrudníku, tak střela neprojde a neohrozí nezúčastněné osoby. Jenže cena těch RUAGů bude na úrovni násobku té tuzemské náhražky. Každopádně u toho stehna by záleželo na rozměrech, u někoho hubenějšího by ho prostřelil i ten Action 5.

budoka: Dobrá "Urban Legend" :D Úplně si dokážu představit, jak ten krvelačný zabijácký S&B monolit zuřivě létá v lidském těle sem tam, dokud nezničí veškeré vnitřní orgány... :lol:
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

No no, zase z toho nedělej kovbojku, nic o tom, že to lítá všude jsem nepsal, ale že se v těle odráží je fakt, vím to zcela jistě.
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od haluziak »

Šumavák píše: stř 21.6.2023, 20:46 Obecně je však známo, že se u některých levnějších střel z této kategorie (bez ochrany dutiny střely např. plastovým čepem) stává, že se při průstřelu oděvu ucpou textilií a pak už se ani neotevřou.
Teď budu chválit vlastní peří ale jedna z nejotestovanějších střel vůbec (Federal HST) právě nemá záslepku, a Speer GoldDot který se taky fasoval za mořem pro LEOs ji také nemá.

Tady je obstojné porovnání a i Critical Duty s balistickou čepičkou se na výše zmíněné úplě nedotahuje https://www.luckygunner.com/labs/self-d ... tic-tests/
Beware of old men in profession where men die young.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od dalas »

Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

XRG by měla být tuším civilní verze tohoto náboje.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

haluziak píše:...jedna z nejotestovanějších střel vůbec (Federal HST) právě nemá záslepku, a Speer GoldDot který se taky fasoval za mořem pro LEOs ji také nemá...
Tak jsem to nemyslel, nejde jen o tu ochranu dutiny, ale o kvalitu střel celkově. :idea: A ty Federal HST svou cenou do kategorie "levnějších střel bez ochrany dutiny" rozhodně nepatří. :D Je to kvalitní střela s výraznými moderačními drážkami a evidentně funguje spolehlivě. Pokud ale výrobci některých levnějších variant nebudou tolik hlídat kvalitu (pečlivá kontrola kvality zvyšuje výrobní náklady) a uteče jim ven nějaká série, kde budou např. chybět ty moderační drážky (pokud mají být zevnitř dutiny, tak to u ráže 9mm bez lupy asi ani nepoznáte), střela se nebude otevírat předdefinovaným způsobem a při ucpání dutiny se opravdu může chovat jako celoplášť.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

...
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Pokud jde o expanzní střelivo, tak je třeba si dát hlavně pozor, aby bylo kvalitní a nezastavilo se před životně důležitými orgány. Hornady dělá hodně kvalitní střelivo pro 45 acp custom + P XTP 230 gr s otevřenou dutinou, tady je jistota, že to projde na druhou stanu nebo minimálně zasáhne důležité orgány a kdyby prošlo skrz, tak už to podle mě nemá takovou energii, aby to usmrtilo nebo vážně zranilo, což se nedá říci o FMJ střelivu, které má dost síly projít člověkem a ještě druhého zabít nebo vážně zranit. Toto expanzní střelivo je dost silné i na likvidaci prasete. Našel jsem na netu dva případy úspěšné likvidace medvěda, tímto střelivem, i když se obecně nedoporučuje expanzní střelivo na tyto zvířata. Ale je to dost drahé na nějaký trénink to nebude :D . Podle mě je to hodně dobré střelivo jak na běžné nošení, tak do přírody, pro naše podmínky.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Zdravím Vás, co si myslíte o střele se střižnou hranou SWC (semi vadcutter) má to nějaký sebeobranný potenciál nebo to je spíše sportovní záležitost. Všiml jsem si, že jsou i expanzní střely tohoto typu, ale uniká mi hlubší význam. Dokonce některé lovecké náboje mají tuto hranu, tak snad někdo poradí.
Zamčeno