Kulovnice Jakele 1

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Kulovnice Jakele 1

Příspěvek od SoukuM »

9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kulovnice Jakele 1

Příspěvek od Choochoo007 »

A co na to rikas ty?
Mel jsem v ruce, do Alp asi dobry, ale vzhledem k tomu jak je to lehky, tak z vykonne raze to musi byt asi pecka slusna. Nevim kdo jim dela hlavne, mozna je to malou delkou, ale prislo mi dle videi, ze no, tak nejak, nevim, nechci komentovat presnost z par videi. Mozna jen tem kratkym laufum nesedelo strelivo, ale prislo mi ze CZ, Tikka jsou presnejsi.
Schranka jestli se nepletu na 3 naboje, vynadavani naboju zajimave. Ikdyz na jednom videu to po prebiti vyskakalo dost divne vsechno najednou, ac to nebylo cilem, tezko soudit funkcnost, ale melo by to fungovat asi. Napinani biciho mechanismu mi prislo intuitivnim, zajimave, asi by si clovek rychle zvykl při lovu. Na strelnici to asi nebude, pro nejake jine nez standardni drzeni pazby a mackani napinaci paky se mi to nezda asi idealni.
Jinak mi trochu nesedelo to otevirani zaveru. Teoreticky jsem vedel jak, ale prakticky mi to moc neslo. Takze pro netrenovaneho uzivatele za me horsi jak přímotahy s hrbetnim napinanim. Ale bylo to prvni osahani, prodavajici celkem v pohode zvladal manipulaci. A taky mi nesedela uplne cena, holt kusovka :wink: Az budu Alpinista nebo budu nekdy vyhledavat nahanky, tak mozna dobra volba :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Kulovnice Jakele 1

Příspěvek od SoukuM »

Já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde :-). Přišlo mi to jen jako taková zajímavost , ale protože nejsem příznivec přímotahů, tak nic pro mě. Ale zaujalo mě upevnění hlavně a možnost výměny, líbí se mi snadná možnost záměny pažby a předpažbí. S tou spouští bych se asi nedokázal skamarádit. Jinak taková variace na R 8mičku. To tlačítko na schránce asi víc problémů než užitku. A jak říkáš, ta váha může hrát roli pro někoho, kdo běhá po kopcích. M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kulovnice Jakele 1

Příspěvek od Choochoo007 »

Souhlasím s tebou, ta výměna hlavně je taková jak to říct, aby to nebyla kopie R8 a přitom byla.
Jinak ta spoušť na lov, resp. napínání je možná lepší, ergonomičtější, rychlejší než hřbetní napínaní. Když natahuješ na hřbetu musíš dát vcelku ruku z pažby, slabší ženská ruka má vcelku problém, resp. dle mého musí mít, není to pohodlné tak jak toto. Nemusíš ani řešit vypouštění. Jako pro myslivce vcelku zajímaví zbraň.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Kulovnice Jakele 1

Příspěvek od cobaj »

Treba by mne prakticka ukazka vyvedla z omylu, ale myslim ze je to dobrej paskvil. Prepravni pojistku v rukavicich bude problem ovladat. Napinani absolutne nesmyslne, ty prsty jedne ruky museji vykonat nejaky velmi podobny pohyb a nevim jak to popsat, ale to nemuze delat dobrotu. Pro presnost ani bezpecnost. Prostrednik bude chtit jen natahnout, ukazovak se proste samovolne prida a nechtena rana je venku. A pokud jsem dobre pochopil musi to napinani drzet, tedy nelze jej natahnout a odlozit prst. Ovladani v mohutnejsich rukavicich nebo palcakach temer nemozne. Riziko toho ze se ten natahovaci drap zasekne o obleceni nebo vystroj. Neumim si dost dobre predstavit jak ten kratky prevod dokaze odemknout nebo uzamknout nabojnici/naboj kteremu se nebude chtit opravdu volne dovnitr nebo ven. Dal jsem to ani nedokoukal.
M.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Kulovnice Jakele 1

Příspěvek od gawein »

Zajímavé, kolik lidi se vyjadřuje k něčemu co ani neviděli,nedrželi nebo z toho nestříleli. Já jsem viděl držel i střílel. A pokud mám hodnotit tak by Jakele měl dostat 1 s hvězdičkou.

To napínání (repektive natahování kladivka) nemá smysl popisovat pukud si to fyzicky nezkusíte. Střelbě to vůbec nevadí. Měl jsem možnost střílet 308W tovární náboje (Winchester), a v několika střelcich jsme byly pohodlně pod moa.

Zbraň jsem měl i rozebranou nejen na hlavní části. Všechno velmi jednoduše chytře vymyšleno a velmi kvalitně vyrobeno. Malý počet součástek, menší možnost závady. 25 let mě živí výroba a konstrukce zbraní a příslušenství před touto kontrukcí musím smeknout. Pokud bych si dnes měl koupit jednu pušku pro myslivost tak bych si ji koupil.

Cenou se Jakele vymezuje proti R8, takže to nikdy nebude lidová puška a ani tak nebyla zamýšlena.

P.S. Nejsem nikterak zainteresován na dovozu ani obchodu s Jakele 1.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Kulovnice Jakele 1

Příspěvek od bon »

Princip zajištění bezpečnosti zbraně s nábojem v komoře napnutím bicí pružiny těsně před výstřelem pomocí páky stisknuté prsty není až tak nový a revoluční. Podobný systém využívala již téměř před 50-ti lety např. pistole Heckler&Koch P7 a ta byla přijata i do výzbroje německých speciálních jednotek. Tak že žít se s tím asi nechá, zvlášť pokud má člověk pouze jednu zbraň a nestřídá různé systémy.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kulovnice Jakele 1

Příspěvek od Choochoo007 »

https://youtu.be/hv0i62f2Yh0?t=87
Tak jsem nakonec našel to divné vybíjení zásobníku, ale už jsem si nevzpomněl že to byl sám pan Jakele. Možná bych toto neviděl jako ideální pro prezentaci, pač je zde hned vidět riziko, že si střelec musí dát pozor při přebíjení aby nic netlačilo na uvolňovací kolík.

Jinak souhlas s Gaweinem v tom, že asi nemá smysl komentovat něco co jsem nezkusil a to je přesnost dle neznámých střelců na videu. Dnes jsem zrovna mrknul a střílí to, střílí to asi jako ostatní lovecké zbraně, o nic hůře o nic lépe. Sám jsem z toho nestřílel a po osahání nevidím důvod to zkoušet, zbrň mě neoslovila, nebudu rozebírat.
Naposledy upravil(a) Choochoo007 dne pát 28.7.2023, 9:44, celkem upraveno 1 x.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Kulovnice Jakele 1

Příspěvek od Michal_123 »

Je to rozhodně zajímavé a nekonformní.
Ale ergonomicky mi to nedává smysl.
A ta cenovka to dorazila. Kdyby to stálo půlku, co Blaser, tak dejme tomu.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kulovnice Jakele 1

Příspěvek od Choochoo007 »

Doplnil jsem video výše textem, jsi byl rychlý Michale.
Jinak proč půlku? Jako nemá smysl si nalhávat, že by byl Blaser jinde, je to cca stejné, stejně promyšlené v různých detailech, výrazně lehčí než R8. R8 je proti tomuto pěkně těžká motyka. Obě pušky mají pro a proti a u obou je cenovka trochu mimo.
pro myslivce to napínaní vcelku plus oproti hřbetnímu, takže ergonomicky to za mě dává větší smysl než R8, mluvím o napínání. Pažba je zase na tom opačně za mě.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět