Nastřelení kulovnice

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od haluziak »

Každý by měl znát svoje možnosti a ty pravidelně ověřovat. Tohle by se mělo tesat do kamene.

Já se třeba přiznám, že od ledna jsem se nedostal na 100m+ střelnici - chodil jsem střílet jen krátké, a tak do honitby sice chodím ale jen s kýblem a dalekohledem - zvěř si nezaslouží abych na ni zkoušel jestli se trefím nebo ne. Docela se divím chlapům co vystřelí 10 ran ročně, na střelnici byli naposled za krále Klacka, že si to troufnou na živého tvora.

AD sub-moa nemoc, pokud to v klidu na střelnici není do minuty, tak to nemá smysl brát ven, kde bude nedokonalá poloha, adrenalin, ....
Beware of old men in profession where men die young.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 140
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Childeater »

dalas píše: úte 11.6.2024, 7:45 Musíš číst pozorně, co Pepa píše. Je to asi v tomto duchu, pokud má někdo už z jakýchkoliv důvodů rozptyl 6cm/100m, tak rána na komoru je OK. Problém bude u rány, kde je třeba trocha chirurgické přesnosti. Čili, i když nemám rozptyl pod1/2MOA, mohu lovit. To je to, co chtěl asi sdělit.
Poslyš, pozorně jsem to četl...
Pokud budete střílet s flintou, která má rozptyl 2MOA na 100m, tj. 6 cm, řekl bych tak černé na běžném vzduchovkovém terči a posadíte to na střed lopatky, tak tam srnec, liška , sele i lončák bude., dokonce i na 150m. 100Kg prase i na 200m.
A trochu jsem si přátelsky zanesouhlasil, ostatně si myslím, že to bylo míněno přesně tak, jak píšeš Ty.
Tím bych to asi uzavřel a nechť každému každá rána zasáhne tam, kam má... :wink:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1073
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Asi jsou spleteny mé dva názory.

První se týká nastřelení na OVN, tj. o kolik bude puška "nadstřelovat" na 100m. Obecně se uvádí okolo cca 4cm, vlastně by tam měl být středná zásah toho rozptylu. Toto nastřelní (nadstřelení) by na naši běžnou, subtilní, zvěř mělo u většiny medium kalibrů , stačit na 200m, pokud budeme mířit a střílet na komoru. Někdo, kdo třeba loví větší černou a spárkatou na loukách , větších polích atd. muže zvolit to "ONV-nadstřel" třeba i šest nebo osm centimetrů a bude to při ráně na komoru fungovat. Pokud ji je schopen takto přesně umístit. Co tím získá? Nemusí tzv. přenášet, nebo klikat. Je to trochu archaické (z dob, kdy nebyly dálkoměry), ale u lovu zejména s klasickým (neklikacím) puškohledem možné a stále používané. Bohužel se s tím musí počítat při potřebě chirurgické rány na malý cíl, třeba na těch 100, protože hlavičku kuny, či očičko selátka, můžete přestřelit. Proto, pokud bych měl svůj limit těch max 120m a lovil spíše subtilní zvěř, bych nastřeloval na flek. Nakonec se to tak desítky let dělalo.
Faktem je , že se dnes u nej. elektrooptických přístrojů objevuje spojení s bal. programy a osnova se přenastavuje na základě na základě výpočtu získaných dat vzdálenosti z integrovaného dálkoměru a údajů o laboraci, typu střely, hmotnosti a počáteční rychlosti.
Druhou věci, tzv. Submoa nemocí jsem myslel to, že je sice krásné s puškou, která je v předu a a pod pažbou uložená v bagu, střílet úžasné jednodírové nástřely , ale rozhodují je praktická schopnost lovecké střelby. Bohužel jsem nastřelil několik sub moa pušek a to pušek i lepších něž 3/4MOA, ale lovec pořád hledal a hledal. Jak zvěř, tak nastřelovače. Po každé minele hledal někoho nového, kdo stvoří zázrak. Po těchto zkušenostech jsem raději, když někomu něco nastřelím, aby byl dotyčný u toho. Nemusím pak poslouchat kecy, že jsem napíchal díry do papíru špičkou náboje. Navíc si to na místě může dotyčný ověřit a hned je pravda venku. Na druhou stranu jsou flinty s rozptylem klidně i 2MOA, takové ty staré Galašky, Zetky a spol, zejména v osmičkách a 7x57, kde nic s Vlašimí lepšího na střelnici nevytvoříte, ale mají je v prackách lovci -střelci, kde co šus, tak smrad z jater na cibuli.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 273
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od SoukuM »

Já bych se rád podepsal pod to, co píše Josef Kuritka. Naprosto s ním souhlasím. Ti, co honí bezchybný soustrel na terci obvykle velcí lovci nebývají. Flinta co má na 100 m rozptyl těch 6 cm je bez problémů použitelná pro lov na komoru ale včetně těch omezení, které Josef uvedl. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2070
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od lovec »

Tí, ktorí majú na sto metrov tie rozptyly okolo 6cm a viac, tí si obvykle žiadnych obmedzení nie sú vedomí... :lol:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .257 Weatherby Magnum, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 171
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od miso243 »

To hej. V živote nezabudnem ako bývalí kolega okomentoval svoju prvú ranu v terči na 70 m umiestnenú 40 cm horizontálne bokom - "To je dobre." Sústrel sa vyhodnotiť nedal lebo tvrdošijne trval na svojom a ďalšie náboje odmietal minúť.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1073
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak to bych netvrdil. Nechci, aby to vyznělo jako závistivé klišé, ale nejméně jsou si omezení vědomí lidé, kteří se ráno probudí s pocitem, že budou myslivci, druhý den mají lovecký lístek a třetí výbavu Made in Argali. Tím berana nehanim, sám ho mám. Nicméně 1/2 Moa není pro běžný lov potřeba a není to zlaté tele.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 140
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Childeater »

Od sestavy čekám, že bude vždycky střílet submoa, pohříchu proto, aby byl větší prostor na mojí chybu.

Po umělcích s galaškama a zetháčkama, který co rána tak játra na cibuli jsem toho dohledával blbě postřelenýho dost. Všiml jsem si, že dobří lovci umí dobře střílet a mají přesné zbraně, obvkykle díky velké praxi.

Flinta co sama o sobě střílí 2 MOA patří buď na újeď, zeď, nebo na magnet do hutě.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 140
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Childeater »

Josef Kuřitka píše: úte 11.6.2024, 11:29 Tak to bych netvrdil. Nechci, aby to vyznělo jako závistivé klišé, ale nejméně jsou si omezení vědomí lidé, kteří se ráno probudí s pocitem, že budou myslivci, druhý den mají lovecký lístek a třetí výbavu Made in Argali. Tím berana nehanim, sám ho mám. Nicméně 1/2 Moa není pro běžný lov potřeba a není to zlaté tele.
Dneska střílí submoa asi každá nová kulovnice. Pokud není sestava pokažená nekvalitním sklem, montáží nebo střelivem...i ta Eclipse 557 v 30-06 se kterou jsem toho nastřílel dost a dost uměla pod MOA.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 273
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od SoukuM »

Tak dneska opravdu nové zbraně střílí sub moa, ale není to zlaty grál. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Šumavák »

Childeater píše: úte 11.6.2024, 11:38...Po umělcích s galaškama a zetháčkama, který co rána tak játra na cibuli jsem toho dohledával blbě postřelenýho dost. Všiml jsem si, že dobří lovci umí dobře střílet a mají přesné zbraně, obvkykle díky velké praxi...

Flinta co sama o sobě střílí 2 MOA patří buď na újeď, zeď, nebo na magnet do hutě.
Já bych to takto nepaušalizoval ani nedramatizoval. Mimo střelecky a technicky zchátralých jedinců znám i dost kolegů, co sice loví značně jetými zbraněmi ještě z dob ČSSR, ale byť už se díky jejich technickému stavu do 1 MOA nevejdou, střílí disciplinovaně (a dobře) do vzdáleností, na které přesnost 2 MOA ničemu nevadí, takže trefují a nedohledávají. A na druhou stranu znám střelce se sestavami výrazně překračujícími 100.000,- Kč + špičkovým střelivem, kteří stabilně střílí mizerně, přičemž za to vždy může něco jiného, než jejich ruce a hlava... :?

PS: Úplně "nejpřesnější" kulovnice, kterou jsem kdy nastřeloval (respektive zkoušel nastřelit), střílela s přesností okolo 8 MOA. :lol: Přišel s ní mladý začínající myslivec, který ji zdědil po zesnulém dědečkovi, s tím, že jí zkoušel do terče, ale výsledek byl špatný a on nepozná, jestli to je zbraní, optikou, montáží, nebo čím... Pochválil jsem ho za zodpovědný přístup a zbraň vyzkoušel. Vývrt vypadal, že už má hodně za sebou, vyrezlý ale nebyl a stále udatně předstíral, že má nějaké drážky a pole. Výsledek střelby byl ovšem tragický. Po prvních ranách jsem na pušku dal jiný puškohled i s montáží, abych vyloučil např. utržený kříž, ale rozptyl byl stejná mizérie. Mladík mi poděkoval za potvrzení jeho podezření, že puška už je pro lov nepoužitelná a že si ji holt nechá jenom jako památku na dědu. A teď paradox: Já toho jeho dědu znal, on tou puškou lovil pouze černou zvěř na svém vnadišti, asi na vzdálenost 30 m. Střílel jenom na komoru a díky tomu s tím jeho cca 7 cm rozptylem (na dotyčnou vzdálenost) spolehlivě a úspěšně. A pak ohrnujte nos nad 2 MOA... :D
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od dreamer4u »

to Šumavák .... I staré vystrieľané zbrane sa dajú upgradovať. Poväčšine stačí výmena hlavne ... kto by chcel investovať viac tak potom urobí bedding, nareže závit na hlaveň, vymení spúšť a tak pod. Otázne je, či to trápenie stojí za to a nekúpiť rovno novú zbraň a možno aj s novým kalibrom. Ja osobne by som však na staršiu zbraň nahodil nejakú termovíziu a strieľal s ňou max. do 100 m a dovolil by som tvrdiť, že strelec by bol milo prekvapený, koľko úlovkov by sa mu podarilo. Zver totiž v noci je oveľa menej pozorná.
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 140
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Childeater »

Myslím, že se shodneme na tom, že čím střílí kulovnice přesněji, tím lépe.

Polemizovat o tom, že v gramlavých pazourách je to stejně jedno, je podle mě zbytečné.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Pauli »

V prvé řadě uvedu, že nejsem lovec ani myslivec, dlouhou kulovou mám 4. sezónu (cca. 400 ran ročně), střílím jen papír a závody ČALKS. Zbraň mám nastřelenou na 200m kvůli závodům. Chce si to vyzkoušet, jak to léta na různé vzdálenosti, a trénovat, pokud nemáte ten dar, že tréning nepotřebujete. Účast na závodech ČALKS mi hodně pomohla posunout se dál ve střelbě. Jen můj názor.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 273
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od SoukuM »

Tréning je určitě vynikající věc, stejně tak ověření nástřelu na různé vzdálenosti, ale strilet na papír nebo na zvěř jsou dvě úplně jiné věci. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Odpovědět