Příkrmování zvěře v době nouze.

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zdenek
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: pát 12.1.2007, 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Zdenek »

U nás ve sdružení nakupujume v průměru na jeden krmelec 2,5q čistého ovsa a 1q granulí pro spárkatou zvěř, kterou dělá MS ?ďár n. S. každý si potom sám obstará zbytek - já konkrétně dělám letninu (nejlepší jsou kopřivy, mladé výhonky ol?e a javoru - jsou sladké a srnčí je bere vís ně? su?enou vojtěžku). Pak si seženu v "JZD" na čističce obilí zadek z ječměne. Nejdříve krmím granulemi a jádrem ovsa, od ledna míchám oves se zadkem a postupně přechánzím na zadek. Samozřejmě každý rok podáváme léčiva - je to řízená akce na celém okresu (pozn. lze na to čerpat i dotace - zákon 622/2006,příloha 10 - seznam všech dostupných dotací pro myslivecké hospodaření). A posledních 5 roků se nám osvědčují samostatné krmelečky pro zajíce s děleným zásobníkem - 1/2 pro oves a 1/2 pro speciální zaječí granule. Krmelečky se ale musí postavit přímo na zaječí ochozy, nejlépe na kraje lesa. V místech, kde jsme s tím začali se stav zaječí zvěře mírně zvedl.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

po precteni poslendi myslivosti a clanku o prikrmovani + podobne tema na radime si opet ozivuju toto tema :wink:

jak jste letos zalozili zveri? a když

na mem useku jsme zavezli krmeni koncem listopadu - seno, oves, sul (pres tento pozdni termin jsem byl v nasem sdruzeni 1. - a to uz bylo po prvnim snehu). bohuzel jsem se opet setkal s nazorem - je casu dost, snehu moc neni, zver si sama neco najde. tento nazor je hluboko zakorenen v myslivecvke verejnosti a nevim, zda a kdy se ho podari zmenit. krome toho jeden kolega nechal seno v seniku cely rok - a pry nepotrebuje cerstvy....

udelali jsme letos vybornou zkusenost s mrkvi - klasickou jedlou. sehnal jsme par tun a zacali jsme to postupne vozit do lesa - danci zver se na mrkev stahovala zdaleka!!! to bylo kusu, co jsme najednou potkavali. srnci zver sice moc u mrkve videt nebyla, ale pricitam to spise konkurencnimu tlaku danciho. jen je problem s mrazem, jakmile mrkev prejde mrazem, zacne se hned kazit. pristi rok ji musime dovezt drive.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

My přikrmujeme klasicky, zrno + seno + liz... Já jsem začínal v průběhu září, jak se zorali pole, jsem v revíru zhruba tak jednou za 14 dní a tak po dobu mojí nepřítomnosti se střídáme s kolegou... Občas přidáváme krmnou řepu a na tu se celkem dančí stahuje, je to pro ně změna, ale když prjde mrazem, tak je to stejný, jak Alda popisuje s mrkví...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Příspěvek od lörinc »

U nás máme především zvěř drobnou, takže objí?díme zásypy hned po ?ních a potom podle potřeby. Máme tu výhodu že máme ve sdružení kolegu který dělá na čističce obilí, takže není problém vzít traktor vlečku a jedem. Nehledě na to že nájemce je taky zemědělec, takže když vypadne jeden tak není problém. Jinak bažantíkům dáváme vesměs p?enici a nějaké plevy aby se zabavili a zajíčkům a srnčímu oves nebo ječmen. ještě máme kukuřici, ale tu necháváme na později. Se senem je to u nás všelijaký. Podle zkušeností (našich ne kni?ních :wink: ), když teď předložíme seno (není sníh) tak tam bude hoodně dlouho. takže taky zavážíme až se sněhem. Jak říkám máme tu výhodu techniky a toho že se s ní všude dostaneme. Potom je to otázka telefonátu, dvou lidí a 3 hodinek práce a je hotovo. :wink: :wink:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Příspěvek od lörinc »

U nás máme především zvěř drobnou, takže objí?díme zásypy hned po ?ních a potom podle potřeby. Máme tu výhodu že máme ve sdružení kolegu který dělá na čističce obilí, takže není problém vzít traktor vlečku a jedem. Nehledě na to že nájemce je taky zemědělec, takže když vypadne jeden tak není problém. Jinak bažantíkům dáváme vesměs p?enici a nějaké plevy aby se zabavili a zajíčkům a srnčímu oves nebo ječmen. ještě máme kukuřici, ale tu necháváme na později. Se senem je to u nás všelijaký. Podle zkušeností (našich ne kni?ních :wink: ), když teď předložíme seno (není sníh) tak tam bude hoodně dlouho. takže taky zavážíme až se sněhem. Jak říkám máme tu výhodu techniky a toho že se s ní všude dostaneme. Potom je to otázka telefonátu, dvou lidí a 3 hodinek práce a je hotovo. :wink: :wink:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Příspěvek od lörinc »

sorry, nějak se to zdvojilo :twisted: :twisted: , bastard plechovej :twisted:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Já začínám přikrmovat od října. Míchám zadek s ovsem. Od listopadu míchám oves a granule. Ty mě vyjdou tak do začátku ledna. Pak krmím oves a jetelinu. Přesné termíny však nemám a tlačím na pilu podle podmínek (sníh, zbytky plodin na polích a pod.) Loni z jara bylo už ouvej, tak přišlo i na seno zakoupené od zemědělců a zadek. Občas taky zpestřím jídelníček řepou a ?i?kami kukuřice. Letos jsem udělal experiment s lo?kou jetelinou, která mě po zimě zbyla. Na jaře jsem ji prosolil a zůstala v poměrně dobré kvalitě. V listopadu byl na týden sníh (25 a místy 30 cm) tak jsem ji zalo?il. Během týdne bylo půl balíku pryč :lol: Přiznám se, že jsem to nečekal. Léčiva pro zajíce a srnčí jsou samozřejmostí. V průměru krmím tak 4 -4,5 sudu jádra. To ale bude úsek po úseku rozdílné.
V zásypech mám po celý rok nějakej zadek, převážně p?eničnej. Tam toho ale hodně pobere drobné ptactvo. ještě musím dodat, že jsem na Vysočině
Odpovědět