V maskáčích na hon...

a vse kolem nich
Odpovědět
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

V maskáčích na hon...

Příspěvek od wizard »

Dobrý den,chtěl bych tady zavést diskusi na téma,které tu bylo již několikrát okrajově nakousnuté při různých jiných příle?itostech a je stále aktuálnějiží.
Nejedná se pochopitelně o klasické maskáče (to by doufám nikoho nenapadlo) ale o takzvané CAMU oblečení.
Kdysi nám bylo v myslivosti vysvětlováno,že maskovací oděvy jsou pro lov nevhodné,protože ve zraku zvěře takový člověk naprosto splývá s pozadím,protože ruznobarevné flíčky zneemožnují zaostřit na obrys postavy.Ale doba jde zřejmě kupředu a mění se i myslivecký řád,jeho výklad myslivci a tím pádem i nepsaná pravidla kterými se myslivec při lovu řídí... :cry:
Na druhou stranu jsem četl článek přelo?ený z němčiny,který byl z předminulého století a odsuzuje jednoho rakouského myslivce za to,že na svou obojetnici umístil vojenský puškohled,který mu umožnuje lovit na "nemysliveckou" vzdálenost až 80m... :) takže pravda bude asi někde uprostřed a hod jde vše kupředu...
vždycky jsem tento trend v oblékání sledoval hlavně v USA a tak nějak jsem ho přehlí?el,protože jsem si to sám sobě vysvětlil v tom smyslu,že v USA se nejedná o myslivost ale o lov a tudí? lovci nevázaní mysliveckým řádem a tradicemi prostě můžou nosit cokoliv...
Mě osobně tento styl oblečení ani neoslovuje ani nepobuřuje,ale tak nějak nechápu,že když tu máme dobu různého zpřísňování bezpečnosi,reflexních prvků na kloboucích lovců,oran?ových vest pro honce a dalších opatření,které jsou nutné ale tak trošku obtěžují,tak proč je tu zkupina lidí,kteří se na společném lovu převléknou za "keř" nebo "suchý strom"????
Mě samotnému se tohle stalo na naháňce,kde byl muj soused takto oblečen a ještě v loveckém zápalu svévolně změnil stanoviště,aby byl ještě lépe kryt no a byla jen náhoda,že se v té leči nic neukázalo,protože do míst,kde byl tak rafinovaně ukrytý bych s klidným srdcem vystřelil... :?

Zajímyly by mě názory zučastněných...
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

jelikož jsem v těchto věcech dost konzervativní, tak mů názor na tuto věc je celkem jasný... :wink: Myslim si, že by jsme měli bet rádi za to co tu máme a dodržovat tradice. Bezpečnost na naháňkách je jedna věc a myslivecké tradice je věc druhá. Řekl bych že i u nás se tak oddělují myslivci od pouhých lovců, to? můj názor(Celkem mě potěší i pokud hospodář po?le domu nevhodně oblečenýho účastníka)... :wink:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

:twisted: :twisted: :twisted: .....to je voda na můj mlejn!!!§ :twisted: :twisted:

Na společný lov "by měl" myslivec přijít vhodně myslivecky oblečen, kamizolku si může nechat na večer na poslední leč ale na hon v zeleném. JAKÝKOLIV maskovací oblek je nevhodný!!!! Jsou myslivecká sdružení která toto sdělení dokonce uvádějí na pozvánkách a upozorňuje své členy aby svým hostům připoměly vhodně oblečení, preventuje tak nepřijemným situacím s posíláním hostů domů. Víceméně je to specifikum české myslivosti která se tak svými ojedinělými tradicemi a zvyky odli?uje od ostatních na světě. Myslím že v dne?ní době nás obchodníci bombardují ?irokým množstvím nabídky kvalitního oblečení ve kterém nám bude dobře a vypadá tradičně.

S bezpečnostními prvky to je trochu jinak, je sice pravda že parta honců nastupující leč vypaddají v reflexních vestách jako cestáři ale nikdo je nepřehlédne. Myslím že to je nový a velmi u?itečný prvek v české myslivosti ve které je stále více střelců než myslivců a přece jen jim reflexní výstraha ve formě vesty nebo pásku kol klobouku připomene že tam se nestřílí. Při naháňkách v nepřehledném terénu a kvůli Použití kulových zbraní by měli Možná být i opřené o zákon.....
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

podle mě nemá na společných maskovací oděv co dělat ale vysvětlete to důchodcum pomalu každej má na sobě vz.60 nebo 85 ale zapla? pánbuh že nechoděj v montérkách a rádiovce jako když začínali
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

No,docela slušně se ta diskuse rozjí?dí....maskovací oděvy jsem zahlédl i na fotkách z naháněk našich slovenských sousedů v rubrice " Trofeje"tam měl takto oblečený lovec v ruce i kulovnici s pažbou v tom samém CAMU jako jeho oděv...celé to bylo doplněno pleteným kulí?kem typu Comando...ale nevím,jak to tam u nich chodí,tak se zdráhám jakýchkoliv komentářů,Možná se tam myslivost od našeho rozdělení ubírá jiným směrem,než my tady tu?íme nebo předpokládáme a kritika by nebyla na místě.
Nic to nemění na faktu,že se takto oblečený lovec vystavuje na společném lovu většímu nebezpečí,než jeho viditelnější kolegové.
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

No myslím že i kolegové ze slovenska dodržují tradice velmi pečlivě od oblékaní po hudbu.

Co ale musíme rozli?ovat jsou lovy malých společností (myšleno skupiny lidí) které sledují spíš střelecký zážitkem a chlapáckým pocitem z úlovku a myslím že se moc nepletu když zmíním i radost z dobře uzavřeného businessu a nových kontaktů na obchodní partnery. V takových případech býva přerhlídka CAMO, commando, a US BDU pestrá ale stejně jako tyto akce nemá s myslivostí mnoho společného....
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

Máskáče jako přímo vojenské ani komentovat nebudu, to prostě ne. Různé druhy CAMO hadrů se mi, ale na společné akce taky moc nelíběj. Nebudu nikomu nic zakazovat, nicméně si o dotyčném budu myslet svoje a nezapůsobí to na mě určitě dobře. Na druhou stranu, nemám rád zbytečnej a přehnanej konzervatismus . Někomu třeba vaděj čepice typu k?iltovka, osobně když pojedu v létě v pařáku, na kole na holuby na pole, tak si ji vezmu a netrápí mě to. když si pujdu, ale navečer sednout na srnce nebo tak, beru klobouk. Oran?ové vesty u honců jsou báječná věc, a povinné zavedení by nebylo od věci. Je super, když na naháňce stojíte, a najednou na vzdálenost 200 metrů, v nejhust?ím křovisku uvidíte záblesky oran?ové vesty, kdyby byl oblečen v zelené tak o něm člověk ani neví. Nejsou špatný ani ty malé pásky na klobouk u střelců, nedávno se mi na jedný naháňce stalo, že sme stály u silnice(víceméně v příkopě), střelec vedle mě, byl asi unavenej a šel si sednout asi 3m do leče na pařez.To mě celkem nasral, protože když tam ?el, tak sem si toho nev?iml, a když sem se podival do míst kde před tím stál a tam bylo prázdno, moc dobře mi nebylo...Začal sem pokukovat kde by mohl bejt, abych řekl pravdu, myslel jsem si že je uplně někde jinde než ve skutečnosti byl, měl jsem ho za křovím, a kdyby tamtudy ?la případně zvěř klidně bych tam střelil ( myslim, kdyby zustal na svém místě) :twisted:
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser »

Myslím si že je to hlavně o vedoucím honu a zavodčím. když jsme si jako začínající myslivci s kamarádem udělali na společném honu na zajíce tzv. kapsu v kruhové leči tak nás zavodčí tak dořval,že se mi chtělo brečet a nakonec jsem byl ještě rád když nás vyhodil z honu,abych až do večera nemusel od ostatních myslivců výtky co jsem za pitomce. Potom už jsem nikdy nezkoušel nějaký fígle aby na mě chodilo víc zvěře a pěkně poctivě držel řadu a poslouchal pokyny vedoucího honu.
Tohle hlavně dneska na lovu chybí. Nikdo si to s nikým nechce rozházet,je teda fakt,že je to koníček a né vojenský výcvik,ale když mi honec řekl,že přeci nepoleze vyhánět bažanty do křoví,tak se o mě pokusil infarkt a radši jsem to šel prolejzat sám než se s ním hádat. Nejsem žádnej boháč a za pár let bude lov zábavou jen pro boháče. Tak si těch pár let chci v klidu u?ít. Tak když na nějaké naháňce zjistím,že si lovci courají kudy chtějí,tak to po honu řeknu někde po straně předsedovi a přestanu tam jezdit.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Co si myslím o maskáčích?Na společný lov nepatří,ale co s tím můžete dělat nic.Jako vedoucí honu ho vykázat nemohu.Ale dostane vždy vestu.Diví se,ale příště už je oblečen normálně.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

oděv

Příspěvek od SEDM »

Pokud si uživatel honitby (Myslivecké sdružení) stanoví jako podmínku účasti na společných akcích vhodný myslivecký oděv, s tím že maskáče za myslivecký oděv nepova?uje a tuto skutečnost uvede i na pozvánky na hon (pro hosty), může potom vedoucí honu, každého kdo toto nerespektuje z honu vykázat, tak asi zjednodu?eně. :lol:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

může myslivecký hospodář vykázat z nástupu před honem nebo naháňkou lovce, kteří porušují mysliveckou etiku tím, že jsou ustrojení do maskáčů?

Odpověď:
V mysliveckém řádu ČMMJ (Věstník ČMMJ 4/2000), který shroma?ďuje uznávané myslivecké tradice a zvyky /obyčejové právo/, a který obvykle přejímají jako svůj vnitřní předpis uživatelé honiteb, je v bodu 83- myslivecké oblečení uvedeno: ?Myslivecké oblečení je jednoduché a účelné v souladu se zvyky a tradicemi. Při slavnostních případech se nosí stejnokroj myslivecké organizace. ? V bodu 15, kde je zmínka o vyloučení osob z účasti na honu, případ nevhodného oblečení není uveden.. Pokud by bylo vykázání z honu projednáváno jako stí?nost Měl by ji výbor MS popř. členská schůze odmítnout jako neoprávněnou. Vladimír Čechura


Tisk
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

A co chceš dělat dál?když si to pár chytráků,kteří v tom chodí přečte.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

oblečení

Příspěvek od SEDM »

Pokud si členská schůze Mysl. sdružení odhlasuje, že v maskáčích se na hon chodit nebude, musí vedoucí honu každého z účastníku, který bude oblečen v maskáčích, vyzvat aby se šel převléknou a v případě, že nebude toto respektovat, tak jej z tohoto lovu vyloučit, s tím že pokud nebude toto rozhodnutí členské schůze respektovat, nebude se společných lovů moci účastnit. To co píše JUDr. Čechura je myšleno obecně, důležité je jaké podmínky stanoví pro fungování Mysliveckého sdružení rozhodnutí členské schůze, kde rozhoduje většina. :lol:
Odpovědět