Odhad stáří srnčí zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Geronimo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pát 30.5.2008, 18:54
Bydliště: Německo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geronimo »

Z takoveho fota se toho moc urcit neda,ale muj typ je take 4-5 let ,mozna i o rocek vice.
Blaser R93 Professional 9,3*62 - Zeiss 3-12*56 Diavari VM T*


"Budeme navždy znamí, podle stop které zanecháme" Sitting Bull - sioux
zizkam
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 20.9.2007, 7:34
Bydliště: Plzeňsko

Foto Tomáš

Příspěvek od zizkam »

Já si myslím 5let
mates 7x57,SKS,Iž12/70 jednuška,
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To Tomáš Karel já myslím,že jasně 1věková a určitě měl běhat.Tipuji podle pučnic více vidět neni i maska je ročka.
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

Zdenku i ty jako profík si se dost seknul srnec je to 3-4 je to teď na přelomu. Jak bude čelist dám jako důkaz. Ale seknul si se o dost :lol: :lol: :wink
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Uvidí?,že je max dvouletej a červenej jak dům.A zatím si stojím.Nechci vidět čelist já raděj aby jsi otočil vypreparovanou trofej ty zuby mi stačí.A za další já se za profíka nepokládám to píšeš ty.
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

Jak myslíš :wink:
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

srnci

Příspěvek od SEDM »

to Marek: ten ?pičák je dvouletý, ale odstřelový je i jako roček
to T.Karel: podle mého názoru 3-letý srnec, u nás odstřelový 8)
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

??
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: srnci

Příspěvek od nimrod nimrod »

SEDM píše:to Marek: ten ?pičák je dvouletý, ale odstřelový je i jako roček
to T.Karel: podle mého názoru 3-letý srnec, u nás odstřelový 8)
Odstřelový i jako roček? :shock: kde ?ije?? :lol:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od milanhb »

Předloni jsem střelil podobného 3 VT stáří okolo 5 let.
Prostě jsem ho nechtěl pustit do říje.
Na 1VT ma moc silné lodyhy a nesedí mi ty náznaky výsad.
Alespoň u nás.
Milan
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.K »

Nevím ,nevím,ale va?e názory se dost rozcházejí.Já mám za to ,že je to roček a odstřelový není.I když má tu nesouosost parů?ků.Je mladý a po první výměně se mu mohou srovnat.Takový případ jsem už viděl.
Jsou i mnohem odstřelovější srnci i když je honitba velice ú?ivná.
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Něco k tomu, co jsme diskutovali na začátku:

Jak určit věk ?ivé zvěře první věkové třídy

Jako srnce 1. věkové třídy označujeme samčí zvěř ve stáří do 2 let věku a tito jedinci se také označují jako mladí. Přesto?e se do této skupiny dostávají pouze dva ročníky srnců, bývá také jejich odli?ení velmi důležité, protože se zcela reálně vyskytuje situace, kdy roční ?pičák se silnějšími lodyhami o výšce kolem 10 cm je relativně nadějným srncem, je stejně vybavený, ale o rok starší jedinec, kusem průběrným.
Určení věku ?ivé zvěře v honitbě je většinou poměrně složitou zále?itostí. Odhad se především řídí pevnými vodítky odvozenými od celkového vzhledu a chování zvěře. Je v něm zahrnuto místo a doba pozorování, věrnost stanovišti, sociální vztahy, barva a výměna srsti, tvar a nesení hlavy s krkem, zbarvení obličeje, vzájemné proporce postavy a do jisté (i když značně omezené) míry také stav a vývoj trofeje u srnců.
Základním vodítkem je tedy místo a čas našeho setkání se srncem a posouzení jeho chování. V chování a jednání mladých srnců (především ?ročků?) se projevuje celkem dobře patrná dětinská hravost a bezstarostnost. Na pa?i vytahují většinou relativně rychle, maximálně po krátkém jižtění. Bezstarostně se ?roztoulávají? po pastevní plo?e a bez větších obav se vzdalují od okrajů krytin. Velmi často je můžeme pozorovat v lese na otevřenějších pasekách, kde vyhledávají vhodnou pa?i, nebo se s nimi setkáme, jak bloumají po lesních průsecích a klidných cestách. Během pa?e občas hravě poskakují a zdánlivě bezcílně popobíhají na jiné místo, kde pokračují v pastvě. Jsou také prvními srnci, kteří ještě za plného světla vytahují mimo krytiny.
Na případné vyru?ení pochopitelně reagují, většinou však zůstávají stát na místě a jistí směrem ke zdroji znepokojení. Poměrně rychle se však uklidňují a pokračují v přeru?ené činnosti. Při intenzivnějším vyru?ení (např. kontaktním zvednutí z lo?e v průběhu šoulačky) odskakují, většinou však jen na vzdálenost několika desítek metrů a zde zůstávají, často na ?iroko, stát a opět dlouze jistí. Teprve při opakovaném podnětu odbíhají.
Nejmladší srnci nemají dostatek síly, zkušeností, ani odvahy na obhajobu teritoria. Výtlučky a hrabáky jsou tak u nich vázány na víceméně příle?itostnou, nahodilejší činnost, spojovanou především s vytloukáním vlastního lýčí na začátku léta. Před silnějšími soky až na řídké výjimky rychle prchají. Jejich stávani?tě nejsou proto stálá, pobyt na nich podléhá tlaku starších jedinců a sami nebývají z obdobných důvodů ve svých návycích přesní. Na opačné straně jsou však nejmladší srnci jen zcela výjimečně samotář?tí a tam, kde je to možné, neustále vyhledávají společnost svých vrstevníků, sourozenců z minulého roku, nebo i matky a často se zdr?ují v její blízkosti.
Dvouletý srnec se již ve svém chování začíná osamostatňovat a dětská dru?nost se z jeho povahových rysů postupně vytrácí. Začíná se u něj také projevovat určitý náznak budoucí agresivity a pouští se proto často do půtek se stejně starými srnci nebo vyspělejšími ročky. Nejedná se však ještě o tradiční rivalské souboje, spíš o jistou formu hravého zápolení, což bedlivému pozorovateli zpravidla neunikne. Starším srncům se dvouletí jedinci vesměs vyhýbají. Společnost vrstevníků již také nevyhledávají a začínají se toulat sami. Jsou však stále ještě důvěřiví, což se velice dobře projeví např. při vábení během říje. Nacházíme-li se během této činnosti v dobré krytině a máme-li dobrý vítr, přiskočí nám obvykle dvouletý srnec doslova až ?pod nos?.
Pokusíme-li se o co nejstručnější shrnutí chování mladé srnčí zvěře, Použijeme zřejmě jako nejvýstižnější slova bezstarostnost, hravost, v případě vyru?ení nerozhodnost a údiv. Ten je nejlépe patrný právě v popsaném ?jistícím? postoji s hlavou obrácenou směrem k pozorovateli. S postupujícím věkem se do chování srnčí zvěře vkrádá obezřetnost.
Dalším vodítkem je také celková vizá? pozorované zvěře. Jednoletý srnec má jemný, zaoblený tvar hlavy. Je to v podstatě poněkud zvětžená hlava. Jeho krk je na první pohled tenký, zdá se opticky delší a je nesen vysoko, postava je ?tíhlá s protáhlým válcovitým trupem a rovným, neproneseným hřbetem bez zřetelného hrbolu v kohoutku. Lehkým dojmem působí také vysoké a ?tíhlé běhy. Vzhledem k dalším popisovaným znakům lze na základě vzhledu určit ročního srnce, především v jarním a letním období, kdy nás koneckonců tento problém zajímá nejvíce, poměrně snadno.
U dvouletého srnce převládají v celkovém pohledu stále ještě výrazné mladistvé rysy, protože tělesný růst srnce není ještě zcela ukončen. Hlava je stále ?tíhlá, ale již se poněkud prodlužuje a dětské rysy tím mizí. Krk je také ještě ?tíhlý a nesený vysoko, nicméně se stává zavalitějším a svalnatějším. Toté? platí o trupu a bězích. Hřbet je sice rovný, bývá však na něm již patrný slabý náznak kohoutku. Tito mladí srnci mívají málo vyvinutou hrudní část trupu a působí dojmem hladkého ladného těla bez svalnatých hrbolů .
I přes často uváděné výtky může jako vodítku odhadu věku slou?it také srst srnců, resp. však doba a časový průběh její výměny. Srnčí, podobně jako ostatní spárkatá zvěř, vyměňuje srst dvakrát do roka - na jaře a na podzim v závislosti na průměrné teplotě.
Obecně platí, že nejdříve přebarvují nejmladší jedinci, po nich středně staré kusy, zatímco zvěř nejstarší přebarvuje poslední. Přebarvování se také výrazněji oddaluje u zvěře nemocné, napadené parazity nebo nedu?ivé. Průběh výměny srsti je tedy velmi důležitým ukazatelem zdravotního stavu i věku zvěře. Jarní přebarvování je poněkud rozvláčnější a výměna srsti je více patrná. Podzimní přebarvování pak probíhá rychleji a správný čas je nutno nepropást. Kusy se během přebarvování totiž často zdr?ují v krytině (myslivci říkají, že se ?stydí?) a znovu se hojněji objeví relativně náhle a pochopitelně již v novém kabátě.
Jarní přebarvování zahajují nejmladší kusy v počátku května a při dobrém počasí jsou rok staří jedinci již se začátkem odstřelu téměř kompletně v letní srsti (důležitý poznatek vzhledem k závěrečnému doporučení k průběrnému odstřelu srnců!). Jen tu a tam na nich ještě mohou ulpívat chomáče starých pesíků. Koncem května dokončují přebarvování dvouleté kusy a dále se přebarvování posouvá, přičemž nejstarší pak lze vidět ještě po polovině června s posledními pozůstatky zimní srsti. Tento výrazný posun je tedy dobrým ukazatelem věku srnčí zvěře.
Podzimní výměna srsti probíhá podle věku ve stejném pořadí jako přebarvování jarní, je však podstatně rychlejší. Srnčata, která ztrácí bílé tečkování již v průběhu léta, mění svoji hnědou dětskou srst za ?edavé zimní odstíny již od začátku září, zatímco výměna srsti probíhá u starších kusů zhruba od poloviny tohoto měsíce a dokončena bývá do poloviny října, kdy přebarvují jedinci nejstarší.
Právě tato doba je tedy nejvhodnější pro určení věku holé zvěře a provedení základu zodpovědného průběrného lovu. Ponechávají-li uživatelé honiteb tuto činnost na dobu pozdější, zadělávají si vesměs na celou řadu problémů a přehmatů souvisejících především se špatným odhadem věku zvěře přebarvené do zimní srsti.
V případě srnčí zvěře je poměrně známou metodou posouzení věku srnců odhad zalo?ený na zbarvení obličejové části srnců. Ačkoliv se jedná o metodu roz?ířenou, má celou řadu úskalí a je třeba mít vždy na paměti, že se jedná pouze o doplňkový způsob určení věku ?ivé srnčí zvěře.
Především je nutné si uvědomit, že posuzovat věk srnce na základě zbarvení obličejové části lze pouze v letní srsti. Toto období končí navíc relativně brzy a právě obličej doznává s blí?ícím se podzimem jako první sice nepatrné, avšak z pohledu odhadu věku záva?né, změny. většina srnců má již s přelomem srpna a září převa?ující světlejší odstín obličeje. Tento znak tedy můžeme používat maximálně do konce období říje.
Za druhé pak je nutno vnímat skutečnost, že popsaný jev doznává často velmi výrazné odchylky od běžně uznávaného schématu a může v některých vytvořit zcela odli?né zbarvení hlavy srnce. Obecně se sice má za to, že celkové tmavé zbarvení hlavy je znakem mladého srnce, zatímco ?edé a světlé odstíny ukazují na vyšší věk. Faktem ale zůstává, že chyba se nejčastěji vyrojí v případě překvapivého ?edivého zbarvení hlavy mladého srnce. Na straně opačné se však tu a tam setkáme také s jedinci starými, jejich? celkové zbarvení obličeje je tmavé.
Příčiny těchto odchylek nejsou obecně známy. S největší pravděpodobností se však jedná o výrazný vliv individuální vlastnosti daného jedince, jeho zdravotní stav, přičemž churavost nebo napadení parazity způsobuje světlejší odstín masky. Často můžeme pozorovat také jistý ?místní standard? odli?ný pro různé oblasti chovu zvěře. Z těchto důvodů není vhodné opírat se při odhadu věku ?ivé zvěře pouze o uvedené kritérium, ale zapojit do celkového verdiktu výsledky více kritérií.
Při posuzování zbarvení obličejové partie srnce hraje zásadní roli celkové rozlo?ení barevných znaků, především si ale všímáme tzv. větrníkové a čelní skvrny.
Jednoletý srnec mívá nejčastěji barevný tón hlavy laděný do tmava, obličej je jednolitě zbarvený od rů?í po větrník. Obzvlá?tě temný hřbet nosu bývá dobře patrný. Větrníková skvrna (někdy nazývaná ?hvězdička?) většinou ročním srncům chybí. Pouze u těch nejvyspělejších se vyskytuje jako nepatrný bílý lem černého větrníku.
Pro obličej dvouletého srnce je typická především výrazná barevná pestrost. Větrníková skvrna je přibli?ně trojúhelníková, ale většinou ještě nepřesahuje polovinu vzdálenosti mezi větrníkem a dolní spojnicí světel. Na čele dvouletého srnce se vytváří výrazná a ohraničená čelní skvrna tvořená tmav?í nakadeřenou srstí v prostoru mezi pučnicemi a světly.
Postupem věku se obličejové zbarvení slévá do ?edých odstínů a mizí postupně barevná pestrost.
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od milanhb »

Samozřejmě jsem myslel toho střeleného od Tomáše Karla.
Napsané od Vojty to vypadá hezky a jednodu?e , jenže venku a přes optiku v praxi to vypadá trochu jinak.každý se s tím musíme vyrovnat po svém. Zastávám názor,že pokud srnce nezradíme přijde většinou jindy zase a třeba si ho lepší přečteme než zmáčkneme.
Ale zase na druhou stranu se mi párkrát stalo,že jsem určité kusy viděl
jen jednou.
Milan
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Tak právě sám řeším dilema nad jedním srncem. Poprvé jsem ho zahlédl minulé úterý, takže nemám potuchy kdy přebarvoval a kdy vytloukal. Je to ?pičák odhadem 7-8 cm dlouhé ?pice tedy u nás jako roční červený. Já si tedy myslím že je dvouletý ale mám strach zmáčknout. I když víceméně mi ani nedal šanci. Poprvé se držel ve vysoké vojtě?ce pak jsem ho viděl v dálce a než jsem se k němu dostal blí? tak odehnal paličkáč na kterého tam samozřejmě chodím taky a měl by přednost. V sobotu jsem ho zahlédl na palouku vedle vojtěžky, ale projeli mi tam cyklisti tak zmizel, v neděli tu vojtěžku sekali tak jsem musel jinam a dnes téměř už za tmy vyšel na tom palouku směrem do vojtěžky a ač jsem se k němu dostal na 30 m tak byl neustále natočen tak že by střílet ne?lo a ?ikmo ode mne odešel na tu posečenou vojtěžku a když se natočil správně tak už byl na horizontu kam zásadně nestřílím. Ale stejně bych asi nestřílel protože se celkem bojím. Proti tomu paličkáči co ho odehnal je ve zvěřině o něco silnější. Je výrazně červený proti jiným kusům v té lokalitě tak už ho poznám na dálku. Dnes jsem ho uviděl až kolem půl desáté tak na 200m ale stejně díky zbarvení i když jsem už parů?ky neviděl jsem si byl jistý že je to on. Podařilo se mi ho našoulat na těch 30m. Ty ?pice má poměrně tenké bez znatelného perlení a bez rů?í, ale jak říkám jako roční u nás červený. Přijde mi už ale vyspělejší než roček, ale pořád s tenkým krkem a má velmi výraznou bílou skvrnu nad větrníkem, dokonce bych řekl že už má patrné obličejové brýle.
Je to lokalita kde je celkem ru?no - cyklisti, motorky chodci a srnčí zvěře je tam málo tak mi připadá že ten srnec by? je tam ru?no tak má aspoň klid od starších srnců, kteří se v tom ruchu nedrží. Paličkáče jsem tam zahléhl dva ale moc daleko a jeden právě toho ?pičáka (také už poměrně za šera - tak to odhaduji podle toho výrazně červeného zbarvení) odehnal.
Dnes když jsem tam jel tak jsem si říkal že když ho potkám tak ho ulovím, ale jak jsem ho potkal tak jsem opět váhal a asi i kdyby se postavil dobře tak bych asi nezmáčknul. když si to všechno promítám v hlavě tak si pořád říkám že je dvouletý, ale jak dojde na věc tak dostanu strach a raději ho nechávám.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Odpovědět