9,3X62

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: 9,3X62

Příspěvek od yardaz »

Smazáno uživatelem.
Naposledy upravil(a) yardaz dne ned 03.7.2011, 17:17, celkem upraveno 1 x.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Mojmír Pretsch
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: úte 26.2.2008, 17:11
Bydliště: Opava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Mojmír Pretsch »

9,3x62 šla z domu.Po několikaletých zkušenostech jsem se přesvědčil o tom,že mít tuto předimenzovanou,i když velice humanní raží,v podmínkách ve kterych lovím zbytečne.Pár pro mě rozhodujicích důvodu.Při nastřelování kulovnice s náboji norma oryx 15g a energií 4800j úsťová je jako střílet z malého děla,ať si každý říká co chce.Zpětný raz je ohromný a to vážím 95 kg!Cena tohoto střeliva taky není zanedbatelná,ja nakupoval přes 60 kč za ks.Při naháňkách na černou dvakrát rozbité obočí do krve z rychlého nahození do ramene.Jako mys.stráž lovit toulavé kočky,psíky myvalovité nebo lišky mi taky nepřipadá jako vhodné.Tato ráže byla a je podle mě,určena na jinou zvěř než kterou lovim ja.Jako zkušenost dobré,ale doma jí mít nechci.Vrátil jsem se k staré dobré 7x64 se střelivem Hornady SST.
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Michal P »

Uvažuji o 9,3x62 také nejsem zcela rozhodnut jestli CZ 550 FS nebo Batue. U té poslední mě není jasné zda mohu nasadit puškohled 7x56 na klasické násuvné montáži kvůli rampě naháňkového hledí. Zeptám se majitelů CZ 550 Batue jestli je to skutečně tak strašný kopanec jak někteří uvádějí. Mám sice 98 kg ale byl bych nerad aby mě to sundalo z posedu a potom se z toho bál vystřelit.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 9,3X62

Příspěvek od rimar77 »

neboj se ničeho pokud se na to připravíš a nebudeš to držet jako prase kost tak se ti nic nestane :lol: . Mně napoprvé taky pěkně pocuchala rameno páč jsem si moc věřil ale dneska jsem už na ní zvyklej a dám na střelnici 20ran jak nic . Sílu to má ale lidi z toho normálně střílí a nic se jim neděje a kolikrát to jsou i střízlíci. Dobrá věc je dát si tam kvalitní botku co jsem nandal tu botku limsawere je to pohoda. K čemu chceš tu batue když na to budeš dávat puškohled na násuvné montáži? Nechápu důvod to si raději dej montáž co ti umožní bud rychle puškohled sundat a nebo měnit dva puškohledy jeden na naháňku a druhej na posed a nebo variábl a tím můžeš oboje
pandacz
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 24.9.2009, 18:19

Re: 9,3X62

Příspěvek od pandacz »

Zdravím kolegu lovce Michala P,
mám CZ 550 Battue lux a na něm Meoptu 7x56 s duralovou násuvnou montáží. Naháňkové hledí muselo bohužel dolů. To mě mrzelo, neboť je to ideální ráže na naháňky a to hledí spolu se standardně dodávanou světlovodnou červenou muškou je super. Prý jsou i dražší tzv. Schwenk montáže, které jsou tochu vyšší a tedy se nemusí odstraňovat naháňkové hledí (prý).
Ohledně toho kopance. Mám 84 kg a nejsem žádný svalovec a nepříjde mi to větší než 8x57 JS. Při střelbě "do živého" o ní vůbec nevíte. Pokud je někdo zvyklý jen na sedmičku, tak to je samozřejmě citelně větší, ale vážně to není nijak hrozné. Možná také pro to, že je 9x62 je starší a pomalá ráže. Kdyby to bylo na úrovni magnumových ráží, tak by to byl asi mazec. Prostě se zvedne (pozor na nízká posedová okna), ale kopanec není tak prudký.
Steyr Manlicher S r.375 H&H + Zeiss 2,5-12x52, Sauer&Sohn 7x57/16/16 + Zeiss 1,5-6x42, Fortuna Suhl 9,3x74R/12/12 + Zeiss Duralyt 3-12x50, Sauer 16/16, Franz Sodia Ferlach 16/16, Johann Peterlongo Innsbruck 16/16 atd
vhool

Re: 9,3X62

Příspěvek od vhool »

to pandaz: nic ve zlem kolego ale prosim te kdo ti nakukal ze 9,3x62 je pomala raze? .... co se tyka vykonu tak je temer na urovni 300WM a osmicka (8x57JS) ma znatelne nizsi zpetny raz.ovsem ze zalezi na laboraci a vaze strely ale vseobecne se 9,3x62 radi ke stredne rychlym razim jako jaou 308w,30-06 nebo 8x57JS :wink:
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Michal P »

Chtěl bych to osadit Meoptou 7x56 na násuvné montáži nebo se mě válí ve skříni weaverová montáž na CZ 550. Třeba by šel puškohled sundávat a na naháňku dát kolimátor. Nemám ale žádnou zkušenost jak ¨to drží nástřel při pár sundání. Ta Battue se zamlouvá protože má kratší hlaveň a na manipulaci na kazatelně je to výhodou. A k tomu zpětnému ruzu, je to horší než CZ 550 v 7 mm Rem Mag nebo 300 Win Mag ?
pandacz
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 24.9.2009, 18:19

Re: 9,3X62

Příspěvek od pandacz »

To Vhool,
stačí mrknout do tabulky. S&B 9x62 Vo=695 m/s (Teilmantel), 30-06Sprg. Vo=880m/s (Teilmantel). Psal jsem o rychlosti, výkon (energie) je o něčem jiném.
Jinak zpětný ráz záleží na více faktorech, jako je váha střely, energie (kolik má podsypáno), ale i konstrukce zbraně a tvaru a sklonu pažby. Sám jsem se přesvědčil, že i tyto faktory hrají velikou roli.
A v neposlední řadě je zpětný ráz velmi subjektivní záležitost, takže každý z nás má svou pravdu. Doporučuji si z konkrétní zbraně v požadované ráži, kterou si někdo chce pořídit, předem vystřelit, pokud je to možné.
Steyr Manlicher S r.375 H&H + Zeiss 2,5-12x52, Sauer&Sohn 7x57/16/16 + Zeiss 1,5-6x42, Fortuna Suhl 9,3x74R/12/12 + Zeiss Duralyt 3-12x50, Sauer 16/16, Franz Sodia Ferlach 16/16, Johann Peterlongo Innsbruck 16/16 atd
vhool

Re: 9,3X62

Příspěvek od vhool »

:lol: dekuji za prednasku.mimochodem tobe prijde rychlost mezi 700-800m/s jako pomala raze? jinak pro tvou orientaci,nemuzes srovnavat 30-06 se strelou o hmotnisti nejakych 180gr. se strelou pro 9,3x62 o hmotnosti kolem 250gr.dalsi vec je ze se stejne tezkou strelou (KJG 186 gr.) dostane 9,3x62 rychlost pres 900m/s a neni problem tuto razi pri pouziti lehke 150gr.strely dostat pres 1000m/s.tvuj prispevek na me pusobi ze nevis o cem pises protoze jinak by jsi misto krabickovych udaju trosku vice popremyslel :wink: nemyslim to zle ... :shock: mimochodem dodnes jsem zil v domeni,ze mnozstvi prachu (navazka) se sype a ono se podsypava?..... :wink:
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Michal P »

Chlapi tu devět trojku bych chtěl právě kvůli tomu, že by nemusela být díky hmotnosti a nižší rychlosti střely citlivá na překážky a nemusel bych se bát jestli v dráze střely není nějaká větvička. Při lovu se 7x64 se mě toto jíž několikrát vymstilo. Většinou to končilo úplným chybením kusu, nebo rána neseděla. Stejný problém jsem měl i se střílením u kukuřic.
vhool

Re: 9,3X62

Příspěvek od vhool »

tato raze je prave diky vetsi hmotnosti strely mene nachylna na vnejsi vliv ale vsemocne to take neni.pri zasahu vetvicky kdyz, kus bude rekneme dal nez 10m za vetvickou ,se trela take vychyli.zalezi co mas pod pojmem vetvicka.kazdopadne je za letu stabilnejsi nez raze s lehci strelou.jeji minus je ovsem ve vyberu streliva ktery je hodne omezeny a kdyz uz je tak celkem drahe strileni :wink:
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: 9,3X62

Příspěvek od kabát »

No z těchto důvodů jsem si nechal nakombinovat do kozlice 6,5 a 9,3. Stalo se mi, že jsem si netroufnul vystřelit, protože byla v dráze drobná překážka ale s věkem jsem si ověřil, že některé příležitosti se 2x neopakují.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
vhool

Re: 9,3X62

Příspěvek od vhool »

ac nejsem vyznavacel zlamovacich flint tak musim uznat ze pan je fajnsmekr .... kombinace 6,5 a 9,3 je fantasticka volba ... jen doufam ze zbran mas nastrelenu na tu sestapulku :wink:
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Michal P »

Pod pojmem "menší větvička" mám na mysli to že např. když si při šoulání zvednu prasata na 15 - 30 metrů a ony mě stojí za nějakým trnkovým keřem tak nemusím čekat než se rozkoukají a vystartují pryč. Určitě jsem nemyslel, že budu střílet v padesátiletém porostu hlava nehlava a ono to bude lítat skrz stromy a zvěř bude padat. Já jsem s tou sedmičkou už přišel díky překážce ve dráze střely o dost úlovků, tak bych chtěl trochu eliminovat a nepopírám, také si udělat radost a zkusit něco trošku jiného.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: 9,3X62

Příspěvek od kabát »

...to se ví...
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Odpovědět