Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cejlon »

Pro vnadění jsem si v naší honitbě vybral místo ve vysokém lesem,kde jsou dvě staré kali?tě(lou?e),které jsou celoročně divočáky využívany(když nejsou zamrzlé).Celý podzim jsem alespoň jednou týdně nabral na su?árně půl pytle kukuřičného odpadu a sypal čáru.Teď nosím pouze do půlky kyblíku od primalexu.Míchám půl ovsa a půl suché kukuřice.C
Aby mi to nebralo srnčí,tak jsem z okolí dotáhl spadané kmeny průměru asi 15cm,položil je co nejblíž vedle sebe.Mezi ně nasypu čáru a na ně dám ještě jeden kmen.
Takhle to nemají zadarmo a musí kmeny odtlačit.Tak okamžitě poznám jejich návštěvu.Tak zase kmeny poskládám a nasypu.Kdyby v blízkosti nebyla sedačka,tak ani nikdo nepozná,že tam vnadím.Prasátka chodí tak 2x do týdne.
Podmínkou pro vnadění není mít na tam dva vozíky přemrzlé silá?e,nebo hromadu bordelu!Z toho se mi dělá zle a naši chlapy to tak i dělají.bohužel.Ale to už není vnadějí,ale ,,krmení".O hygienické stránce už se vůbec nebavím.... :x
Smyslem vnadění je vnadit málo,nenápadně a vytrvale.Smyslem je přinutit černou,aby se dala do pohybu,aby za noc co nejvíce těchto malých vnadi?? nav??ívila,aby na každém vždy něco málo na?la.Tím se vytvoří i víc příle?itostí k případnému lovu.
O různých hromadách,polorozhrnutých hromadách a na tenko rozhrnutých hromadách si myslím své.Tam potom prasátka papají to,na co předešlou noc nakakaly.A to vadné po všech stránkách!To si potom o těch myslivcích lidi myslí věci.
zizkam
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 20.9.2007, 7:34
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvek od zizkam »

Obrázek

Já používám tohle na prasata
mates 7x57,SKS,Iž12/70 jednuška,
zizkam
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 20.9.2007, 7:34
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvek od zizkam »

Obrázek

Tady posílám detail toho krmítka
mates 7x57,SKS,Iž12/70 jednuška,
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od Hanzi216 »

Trochu oživím téma.
Já se snažím chodit vnadit na hromadu co nejčastěji, klidně i pětkrát, šestkrát týdně. Jako základ je na podzim vysypáno cca 5 pytlu ječné a řepkové zadiny, potom v listopadu vozík za auto hrachové zadiny. Při každé návštěvě donesu asi čtvrt kila kukuřice s ječmenem (doma mám soudek namíchal jsem tam kukuřici a ječmen, zalil vodou, kilo soli, nějaký chcíplý ryby, pár buráků a hermelín. Kukuřice s ječmenem pěkně natáhne tu vodu a kvůli těm rybám to nebere srnčí). Toho čtvrt kila potom rozdělím na několik míst vzdálených od sebe asi 4 metry (když přijdou prasátka, tak se aspoň pěkně rozdělí na větší plochu - lepší obeznání, bezpečnější střelba), klidně to i zašlapu do země do bláta. Zadinu doplňuji dle potřeby, většinou stačí jednou za týden až dva jeden pytel. Zkusil jsem tam zahrabat i Hermelín (na základě rady z tohoto fóra a výsledek byl luxusní - hromada úplně převrácená). Zítra budeme aplikovat léčiva pro srnčí, takže prasata se nebudou čtrnáct dní střílet, tak zkusím v pondělí koupit sušené mléko a třeba si zvyknou.

Kolegové si na hromadu udělali krmné zařízení, stejný princip jako ten obrázek nahoře akorát vše z přírodních materiálů - já tomu říkám biodávkovač. Kmen stromu, průměr 70 cm, délka 200 cm, ve středu byl dutý, takže dutinu jen trochu zvětšili. Po stranách přibili tlusté větve a nechali jen mezeru na vypadávání kukuřice, přesah na obě strany asi 50 cm. Pro doplňování krmiva nahoře udělali díru 15x15 cm do které se zatlačí zkosený špalek. Celý to váží tak 100 kg (no možná i víc) a pohne s tím jedině velká bachna, nebo kňour. Když jde někdo kolem tak vidí jen kus stromu s větvema.
kopov.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: sob 23.1.2010, 18:27

Re: Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od kopov.cz »

Čauky kluci. Potřeboval bych poradi a zajimal by mě váš nazor. Loni jsem postavil 2 nove kazatelny na místech,ktera černa pravidelně navštěvovala. Na prvnim místě jsem běhom měsíce slovil 4 prasátka. Od té doby to je od 14.května 2009 se mi na hromadě neukázaly.Prochazi pravidelně kolem v blízké mlazine,ale do vysokeho lesa k hromade nevylezou.Kdzž jim nasypu 30metru vedle k mlazině,tak to sežerou.Puvodně jsem si myslel,že mi místo někdo něčím zavětřil,ale srnčí,liška,jezevec a vysoká na vnadite bez nejakého dlouhého jištění chodi. Na druhém místě jsem strělil 2 prasátka a od té doby situace stejna jak na prvním místě :evil: :cry: Meprinutil je ani mraz a snih, jen podle stop mlsně obcází kolem. CO SI O TOM MYSLÍTE?
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od Hanzi216 »

kopov.cz píše:Čauky kluci. Potřeboval bych poradi a zajimal by mě váš nazor. Loni jsem postavil 2 nove kazatelny na místech,ktera černa pravidelně navštěvovala. Na prvnim místě jsem běhom měsíce slovil 4 prasátka. Od té doby to je od 14.května 2009 se mi na hromadě neukázaly.Prochazi pravidelně kolem v blízké mlazine,ale do vysokeho lesa k hromade nevylezou.Kdzž jim nasypu 30metru vedle k mlazině,tak to sežerou.Puvodně jsem si myslel,že mi místo někdo něčím zavětřil,ale srnčí,liška,jezevec a vysoká na vnadite bez nejakého dlouhého jištění chodi. Na druhém místě jsem strělil 2 prasátka a od té doby situace stejna jak na prvním místě :evil: :cry: Meprinutil je ani mraz a snih, jen podle stop mlsně obcází kolem. CO SI O TOM MYSLÍTE?
Bude to ode mě trochu spekulace, protože nevím další info. Mě se zdá, že čtyři prasata za měsíc na jednom místě je trochu moc. Černá je úžasně chytrá, pamatuje si dobré i špatné zážitky. A pokud máte prasat málo a ty jsi je naučil chodit na jedno místo a potom jsi střelil všechny, nebo většinu z jednoho rudlu tak si to prostě pamatujou. Zkus se rozepsat, jaké to byly prasata, jestli ze stejného rudlu, kolik střílíte kusů za rok, nezměnilo se v okolí něco, nezměnilo se něco s krmením atd.

Edit: Ještě mě napadlo. Ostatní tvoji kolegové nemají problém? Vnadíte všichni stejně, nebo každý jinak. Např. Já když dám tolik vychvalované maggi, tak tam měsíc nic nepřijde (asi se to v okolí dost používalo a vznikla nedůvěra). Opravdu to chce průzkum a více info.
kopov.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: sob 23.1.2010, 18:27

Re: Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od kopov.cz »

PODNIK U KTEREHO MAM POVOLENKKU HOSPODARI N12 000Ha a strili se kolem 180-200kusy za rok. Letos je to kvuli semennemu roku celkove slabsi a co vim,tak je zatim streleno kolem 120ks. strelil jsem tam dva samotne loncaky knourky a potom 2 loncaky ze dvou rozdilnych rudlu.Krmim porad steje-kukurice,hrach, psenice obcas silaz strom namazanej dehtem.Ale jak rikam chodi tam jen srnci atd.Prasata prochazi zhruba dvakrat -trikrat do tydne kolem. Uz jsem jim skousel i sypat cesticku krmeni do housti,ale sezerou to jen po vysoky les a dal ani krok.
kopov.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: sob 23.1.2010, 18:27

Re: Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od kopov.cz »

Magi jsem jeste nezkousel a nevim,ze byho v okoli nekdo pouzival. mozna by to stalo za skousku. Ostatnim na hromadu obcas prijdou,ale jak rikam,je to letos celkove slabsi.Kdyz mi tam z jara prestali chodi,tak jsem si rikal asi jsou nekde u poli,az sklidi,tak prijdou.az sklidily tak jsem si rikal sou na zaludech a rozryty dubiska to jen dokazovaly- az napadne snih,tak se urco stvi.. :P Jenze napadl snih,zamrzlo a ono nic :evil: Kdybych aspon nevidel ve snehu jejich stopy jak to obchazi.... :x
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od Hanzi216 »

kopov.cz píše:PODNIK U KTEREHO MAM POVOLENKKU HOSPODARI N12 000Ha a strili se kolem 180-200kusy za rok. Letos je to kvuli semennemu roku celkove slabsi a co vim,tak je zatim streleno kolem 120ks. strelil jsem tam dva samotne loncaky knourky a potom 2 loncaky ze dvou rozdilnych rudlu.Krmim porad steje-kukurice,hrach, psenice obcas silaz strom namazanej dehtem.Ale jak rikam chodi tam jen srnci atd.Prasata prochazi zhruba dvakrat -trikrat do tydne kolem. Uz jsem jim skousel i sypat cesticku krmeni do housti,ale sezerou to jen po vysoky les a dal ani krok.
No, tak nedůvěrou to asi nebude. (u nás se střílí max. 30 prasat za rok, tak si musíme dávat pozor aby jsme je moc nezradili)
I když někde tady na fóru se píše o dehtu něco v tom smyslu, aby se používal jen u kališť a hlavně tam nestřílet. Zkušenost s dehtem moc nemám, aplikoval jsem ho na dvou místech. Jedno u hromady a druhý u kaliště, ale prasata nejevila zájem.
kopov.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: sob 23.1.2010, 18:27

Re: Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od kopov.cz »

Na jare,kduz to misto jeste pravidelne navstevovaly se o ten strom s dehtem otiraly :D Kaliste je od tam vzdaleno zhruba250m. Vetsinou sly tam a potom prisly od blata na hromadu. Na useku ktery jsem dostal pridelen se predtim moc nelovilo,takze tam meli klid. pak jsem prisel ja,postevil kazatelny,zacal krmit a strilet.az se fort divil,ze mi to tam tak chodi. No a pk jak kdyz utne :x Souhlasi s tebou, ze prasatka sou az neskutecne chytry,ale od kvetna se mi zda celkem dlouha doba nato aby zapomely.Krom toho se tam nemotaji jen ty dva rudle a taky musi mit snad hlad-vzdyt tam je 50cm zmrzleho snehu.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od Tommy »

No to je jednoduché,nějakou dobu tam přestaň chodit a teď ve sněhu zjisti,jestli tě neobchází,aby zjistily,jestli tam jsi.Tohle mě dělá bacha už půl roku,kdy jsem na hromadě dvakrát po sobě slovil dvě selata.Přijdou tam jen tehdy,pokud tam opravdu nejsem.Když tam sedím,tak je slyším,jak mě obchází a někdy i sama.
Stačí,když se na nějakou dobu přestěhuješ třeba o 300 metrů dál a lov je třeba jen ze židle.Já to tak normálně dělám,ale misto sedění na židli šoulám.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od Zdenek41 »

To já se zeptám trochu jinak.Pokud jsem dobře četl hospodaříte na 12000ha skladba lesa a plodiny na pozemcich jsou to nejdůležitejší pro lov v roce.Na takovém flasru honitby se černá rozpltýlí.Jejich hlavní stávaniště jsou právě vždy poblíž jejich přirozené potravy.Je pravda,že ho čas od času mění.V tomto roce pokud je zastoupení buku či dubu od tebe vzdáleno na hromadu ti pravidelně chodit nebudou.A to platí i o sklizených polích s kukuřicí.Nevím jak tam dlouho vnadíš,ale pokud si v normálním roce prasata zvyknou chodit tak v době nouze chodí dá se říci i pravidelně.Jen bych neposuzoval to,že ti na vnadiště chodí jiná zvěř že nemůže být cinknutá.Dnes se to už nedělá po hromadách,ale hlavně na přístupových místech k ní.Tak je to alespon u nás.A nemusí to být žádná vonavka stačí hodit vršek stromu přes veksl a pro hlavní bachnu je to nepřekonatelné.
kopov.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: sob 23.1.2010, 18:27

Re: Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od kopov.cz »

Tommy, ja uz tam nechodim. Du tam jen nakrmit aby tam porad neco bylo a vzdycky to obejdu kolem a podivam se po stopach.Rano jsem se tam byl kouknot a v noci se tam motal knour... Obesel to v pulkruhu zhruma 50metru od hromady a zmizel :roll: Co jsem se tak doslechl,tak nektery lidi moc netesilo,ze semitam najare darilo.Ztoho duvodu jsem si myslej,ze mi tam nekdo neco dal.Ale od jara je dost dlouha doba nato aby to vycuchlo a jak rikam,ostatni zver tam bez problemu shodi.Podnik sice hospodari na 12 000ha,ale me plati povolenka zhruba na150ha.je to vesmes smisenej les s vetsim zastoupenim dubu a buku z toho sou cca9ha smrkove mlaziny.Pole v blizkosti nemam. Ale pres leto mi umoznily kvuli skodam chodit i mimo muj usek k polim.
kopov.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: sob 23.1.2010, 18:27

Re: Krmeli?tě, vnadiště, hromady

Příspěvek od kopov.cz »

Zdenku jeste k tomu vrsku stromu-v lete jak byla ta velika vycrice,byla ve smeru odkud prasata nejcasteji pricazela obrovska kalamita,ktera neni jeste do tedka uplne vytezena.Od te doby se troch zmenily ochozy.Ale i presto,ze to castecne obchazi mi do mlaziny za hromadou chodi,jen se jim proste nechce ven. A to i presto,ze kolem hromady sou vzrostle duby a zaludu tam bylo jak nastlano.Nekdy mam pocit,ze jeto krmeni spis odpuzuje jak pritahuje.Mozna,ze kdybzch tam nekrmil,tak tam naty zaludu chodily :P
Odpovědět