Výcvik záchranářských psů v honitbě

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Vita
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 10.2.2011, 18:31

Výcvik záchranářských psů v honitbě

Příspěvek od Vita »

Zdravím přátelé!
Poraďte mi jak postupovat při výcviku záchranářských psů (výcvik musí být v realistickém terénu, v lese, v křovinách), aby rušení zvěře bylo co nejmenší a aby se člověk vyhnul konfliktu s myslivci? Nemám na mysli organizaci vlastního výcviku, tam se samozřejmě dbá na to, aby psi zvěři pokud možno nevěnovali žádnou pozornost a aby nebyli "mimo vliv svého majitele" (v souladu se zákonem) - prostě a jednoduše proto, že lovící pes je jako záchranářský nanic.
Ideální by určitě bylo honitbě se vyhnout, ale mám dojem, že honitba je všude :D.
Laicky bych řekl, že by bylo vhodné se vyhnout době, kdy je zvěř citlivá na rušení (zima, mláďata), ale nevím úplně přesně kdy to je. Další problémy mě nenapadají - vidím to prostě jen zjedné strany - budu vděčný za připomínky.
Zatím jsem zkoušel kontaktovat jednoho nájemce honitby, ale ten se mnou vyběhl s tím, že takový výcvik je v honitbě striktně zakázán a dál se odmítl o čemkoliv bavit. Myslíte si, že takhle dopadnu všude? Trénovat někde bez domluvy samozřejmě jde, ale nevidím to jako šťastné :(.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Výcvik záchranářských psů v honitbě

Příspěvek od Petr1970 »

honitba je "všude":-)
jinak záleží odkud jseš a jak se to řeší v okolí.. u nás jsou kynologická cvičiště a prostory které záchranáři používají (staré ruiny, pozemky oplocené) které nejsou součástí honiteb.. v případě že potřebují do terénu, buď jdeš jako "procházkář" a co oči nevidí... nebo se s někým zkusíš domluvit - to samé s rybníky (nácvik vodní záchranařiny).. když to chceš dělat už seriozněji s nějakými výsledky a cíly, je lepší hledat v okolí někoho s kým se domluvíš

celé je to o domluvě a najití někoho rozumného (na obou stranách)...

znám i myslivce kterým vadí výcvik loveckých psů v jejich sdružení - pro jejich sdružení-členy .. to už je no comment - protože se furt něco děje.. jednou jsou plný, jednou malý, jednou se střílí....

jinak jako záchranář moc prostoru nepotřebuješ, rozhodně ne v počátku a naopak zazvěřený terén je pro tebe špatný - jak si poznamenal).. takže i oplocené prostory jsou mnohem lepší, méně pachů... je to jako se služebníma, jen občas louka na našlápnutí stopy..
a jestli to chceš už dělat těžší (vyhledávání ve volném terénu) tak je to dost náročné a stejně je dobré to organizovat pro větší skupinu.. takže bych hledal někoho rozumného...
Naposledy upravil(a) Petr1970 dne čtv 10.2.2011, 19:45, celkem upraveno 1 x.
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Výcvik záchranářských psů v honitbě

Příspěvek od Leon »

Nazdar když narazíš na vola tak je každá rada krátká :? ale já myslím že takhle nedopadneš všude :wink: k tomu rušení zvěře při výcviku je to problém hlavně na jaře a začátkem léta a také záleží odkud jsi jaké tam jsou podmínky a hlavně jak je ovladatelný pes :!: třeba u nás když jde někdo s žádostí za hospodářem tak ten mu doporučí část revíru kde to je v pohodě a trénují tam služebáky i lovecký psi a je sranda jak to hned hlásí když mě vidí jak jdu po louce k zásypu nebo tam jdu i já trénovat
CZ 550 american 308win.
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Výcvik záchranářských psů v honitbě

Příspěvek od mikis »

najdi si les...křoviny nebo jiný přírodní terén uvnitř katastru jakékoliv obce nebo města.... na 99% to není honitba... dano zakonem, muselo by jít o nějakou vyjímku... par.2 odst.E
e) nehonebními pozemky pozemky uvnitř hranice současně zastavěného území obce, jako náměstí, návsi, tržiště, ulice, nádvoří, cesty, hřiště a parky, pokud nejde o zemědělské nebo lesní pozemky mimo toto území, dále pozemky zastavěné, sady, zahrady a školky řádně ohrazené, oplocené pozemky sloužící k farmovému chovu zvěře,1),………2) obvod dráhy, dálnice, silnice, letiště se zpevněnými plochami, hřbitovy a dále pozemky, které byly za nehonební prohlášeny rozhodnutím orgánu státní správy myslivosti
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Výcvik záchranářských psů v honitbě

Příspěvek od Petr1970 »

bohužel, intravelánům se zdaleka vyhnout - uvnitř obcí (blízko) je to zapachované neuvěřitelně, hlavně lidmi (procházky...) + jako bonus venčení domácích mazlíčků - koncentrace psů-lidí je obrovská

záchranařina je o práci s lidskými pachy, takže pro výcvik je tohle asi nejhorší možnost..
na výcvik jsou nejlepší oplocená místa (jak sem říkal,areály různých firem, jzd, starých nepoužívaných statků) - po domluvě
volný terén zajít na nějake MS v okolí a zkusit někoho kdo je rozumný a dá k dispozici větší prostor
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Vita
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 10.2.2011, 18:31

Re: Výcvik záchranářských psů v honitbě

Příspěvek od Vita »

Díky moc za rady! Nějaký prostor uvnitř obce, to vypadá nejlépe! Snad něco takového seženu! Toho, že je to napachované od lidí na procházkách bych se nebál. I to se pes musí naučit, jak na zkouškách tak v praxi je to stejné: terénem projde spousta lidí, předtím než tam jde pes. Měl jsem vyhlédnutý bývalý lom, plný náletu a různých děr výborných pro ukrývání figurantů, pár metrů za vesnicí nedaleko od Prahy, je to dost frekventované místo, cyklisti, pejskaři, děti a proto mě reakce "myslivců" překvapila. Nemluvil jsem s nimi přímo, ptal jsem se na obecním úřadu, tomu lom patří, a ten kontaktoval nájemce honitby. Já ho ani neznám. V tom to možná bude. Zkusím některé z místních, jestli na myslivce nemají nějaké kontakty. Zvěř tam je, to je pravda, kolem samá pole, nemají moc jiných úkrytů. Zajíci, srny, bažanti (a lišky). Prostor velký nepotřebujeme, tak 100 m x 200 m, v takovém nepřehledném terénu je to až až, a i když nás bude víc vždycky cvičí jen jeden pes, ostatní odpočívají. Vždycky nás je víc, musíme si navzájem figurovat, a toho už by si někdo mohl všimnou když tam budeme půl dne štěkat a dělat nám nepříjemnosti. Myslivci by mi taky řekli, kdy tam nemáme chodit i když jak píše Petr "jednou jsou plný, jednou malý, jednou se střílí...." to zní pesimisticky. :D
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Výcvik záchranářských psů v honitbě

Příspěvek od Petr1970 »

na začátku potřebuješ terén bez lidí :-) a pak přidávat..

100x200 je málo, to bych zkusil sehnat nějaký starý areál fabriky-skladu kde jsou opocené zatravněné plochy (bordel..)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Vita
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 10.2.2011, 18:31

Re: Výcvik záchranářských psů v honitbě

Příspěvek od Vita »

My spíš začínáme v malém prostoru (napachovaném) a pak ho zvětšujeme. No je to ale jen naše lenost - je pohodlnější v jednom prostoru točit všechny psy dokola, než postupovat dál a dál do pachově čistého terénu.

Ještě bych dodal, že vhodné terény nějaké máme, ale ubývají, kam jsme dřív chodili, tam se teď staví a buduje. Hledáme nové. Trénovat na stejných místech pořád dokola nejde - psi pak zleniví - místo čichání jen oběhnou úkryty o kterých vědí z minula.

Kdyby Vás někoho napadlo nějaké vhodné místo v okolí Prahy, budu za ně vděčný! :D :D :D
Uživatelský avatar
Jan Polednik
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: sob 05.9.2009, 13:05

Re: Výcvik záchranářských psů v honitbě

Příspěvek od Jan Polednik »

Víto, nevím pro jakou organizaci pracuješ, ale všechny organizace zabývající se výcvikem záchranářských psů prostory na výcvik tohoto typu mají. Sám se pravidelně v těchto prostorech pohybuji a se záchranáři spolupracuji. Proto tvůj dotaz působí hodně podezřele. Absolutně ti nevěřím! Možná by bylo dobré, kdyby jsi prozradil pro koho děláš.
Vita
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 10.2.2011, 18:31

Re: Výcvik záchranářských psů v honitbě

Příspěvek od Vita »

Tomu nerozumím, co je podezřelého na tom, že se chci před tréninkem domluvit s majitelem a s MS? Tréninkové prostory jednotlivé ZBK většinou mají, ale není jich zas tak moc a ubývají (pravda, ubývají hlavně sutiny, plochy málokdo "řeší"). Pro časté dojíždění jsou "oficiální" prostory z ruky, a trénovat je třeba často v malých skupinkách i mimo oficiální tréninky brigády. A to je to co hledám. Většinou se to neřeší, trénuje se bez vědomí majitele i MS, dokonce i tam, kde by se rozhodně trénovat nemělo. Pokud Jene se záchranáři spolupracuješ, musíš to vědět lépe než já. Já jsem nováček, ale nepřjde mi to jako optimální praxe.
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: Výcvik záchranářských psů v honitbě

Příspěvek od janaA »

Ono je nejlepší mít známého,co má známé...pokud nemáš,tak je to o vytváření kontaktů,osobních návštěvách,prostě když tebe hospodář,vlastník nezná a nezná ani nikoho jiného,kdo by tě "doporučil",tak to vždycky bude komplikovanější,než když s tím dotyčným zajdeš na pivo a všechno mu vysvětlíš. Samozřejmě všude můžeš narazit na vola,jak tady někdo psal,jsou tací,kterým vadí i výcvik psa na zkoušky lovecké upotřebitelnosti,ale stále doufám,že je to menšina. Hospodář zná honitbu a určitě by ti poradil,kde cvičit,kde nebývá zalehlá zvěř,mládata atd.
Odpovědět