Kulovnice - ČZ

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Jiří K. »

Chtěl bych upozornit všechny obdivovatele či odpůrce ohnivých holí CZUB, že toto téma bylo po delším čase opět odemknuto.
Takže je možno chválit i hanit v přislušném vláknu.
Kasari, děkuji.
Jiří K.

P.S.
Všem se omlouvám za drobné OT. Šlo mi jen o to vytáhnout toto téma s "propadliště dějin"
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Jiří K. »

Měl bych drobný dotaz. Nedávno jsem se setkal s názorem, že poslední pořádná kulovnice s CZUB byla CZ 537. Je tento názor možno něčím podložit. Nepamatuji si, že bych ji měl někdy v ruce. Na fotkách mně příjde velmi podobná s CZ 550. Pokud je tento názor správný. Tak v čem je ten rozdíl ?
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od kojot »

Já jsem slyšel obdoby ve smyslu, že Zbrojovka "Z" byla lepší než ZG 47. ZG 47 bylo lepší než ZKK 600-601. ZKK bylo lepší něž CZ537 a CZ 537 byla lepší než CZ 550. Poslední dvě zmíněné se liší akorát dvoupolohovou pojistkou a objímkou na hlavni u CZ 537 pro plátek hledí (podoba se ZKK). Nic víc jsem neshledal. Vzhledem k tomu, že skoro všechny vývojové modely kulových zbraní CZ mám, nebo jsem v ruce měl, připadá mi CZ 550 nejlepší. Naproti tomu jsem slyšel, že poslední kvalitní CZ 550 opustila fabriku v roce 2003. Zrovna z tohoto roku kulovnici mám a když přimhouřím oko, bohatě dostačující, přesná kulovnice s dobrou spouští, která lze výborně nastavit. S novějšími modely CZ 550 zkušenosti nemám až tak bohaté.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Boci1 »

Rozdíl mezi 537 a 550 je ve spoušťáku,550 ho má plně stavitelnej.537 jsem měl a taky to šlo poladit,ale musela se vyměnit pružina.Přímou spoušť jsem měl cca 1kg a bodovou.550 je na seřízení jednoznačně lepší.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Vojta »

Mám jeden dotaz. Vlastním kulovnici CZ 550 FS. Je možné u této kulovnice seřídit délku chodu spouště? Když střílím s napínáčkem ( což je ve většině případů ), je chod spouště příliš dlouhý. U předchozí kulovnice kterou jsem vlastnil - CZ 550 Lux byl chod mnohem kratší. Stačilo o napínáček lehce zavadit a spouštěl ránu. U této kulovnice je tomu jinak a tak cítím, jak několikrát ,,potáhnu" spoušť, než spustí. je možné tedy nějakým způsobem délku chodu spouště - napínáčku doladit? Díky za každou radu
Uživatelský avatar
Vety
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: úte 27.5.2008, 14:14
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Vety »

Ano spoušť u CZ550 je dobře štelovatelná. pokud jenom citlivost napínáčku tak je to ten malinký červ před spouští pokud chceš seřídit chod celkově musí železo ven z pažby. Na co který šroub je je popsáno v návodu tady : http://www.czub.cz/zbrojovka/cz-navod/N ... %20555.pdf . Doufám že jsem dobře pochopil dotaz.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Vojta »

Ahoj, díky za radu. Určitě jsi to pochopil správně. Nejde o odpor napínáčku, ale o délku chodu spouště. Předpokládám, že v tomto případě je lepší vyhledat pomoc puškaře, než se pouštět do nějakých větších zásahů do spoušťového mechanizmu. Jsem zvyklý na velice krátký chod, tak budu muset nechat spoušť vyladit. jen mi šlo o to, jestli je to možné a technicky proveditelné a o jak náročný zásah se jedná.
Ještě jednou díky
Uživatelský avatar
Vety
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: úte 27.5.2008, 14:14
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Vety »

Není zač. Technicky to není náročné já měl FSky 2 obě jsem kupoval jako starší a když jsem je přivezl šlo železo ven z pažby doladil jsem vůli kolem hlavně bylo potřeba jenom u té 2 v oblasti ústí, vyčistil nečistoty všechno lehce promazal ballistolem, a lehce poladil spošť. A musím říct fungovali obě výborně jedna ještě funguje v mých službách :D není to sice flinta na 200+ale pro běžnou mysliveckou střelbu je vynikající. Ale pokud si nevěříš bude lepší obrátit se na puškaře .
CZ550 9,3x62 plastak/ Artemis 3100 7x56RD/ ZD 1-4x22RD
Broková Kozlice CZUB 586 MOD.3 16-70/16-70
Slovenský kopov 3x :-D
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Boci1 »

Nemusíš nic rozdělávat.Délka chodu napínáčku u 550 se seřizuje šroubkem před spouští.Když ho zašroubováváš tak zkracuješ chod.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od kojot »

Myslím, že u napínáčku se o délku chodu nejedná, výhradně jde o odpor. To co popisuje Vojta, chce rozdělat a poladit jen krok. Stejně je lepší se naučit snadno flintu demontovat a čas od času všude následně vyčistit . Ona si to jistě zaslouží. Dělám to pokaždé, když zmoknu. I když se tam voda někdy ani nedostane, prachu a bordelu je tam habaděj.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1408
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Choochoo007 »

Prave, ze jde u napinacku CZ 550 vyhradne o delku chodu napinacku. Cervikem 53 stelujes doraz k dilu c.48(pouzdro spouste) a tim delku zasunuti pod dil 54 (paka napinacku). Odpor napinacku podobne jako celkove u spouste(pruzina c.59 a cervik regulace odporu c.60 ) stelovat nelze. Pruzina 55(pruzina napinacku) se neda stelovat. Vysledkem stelovani delky chodu je i vetsi odpor.
http://www.czub.cz/zbrojovka/cz-rozkres ... CZ-555.pdf
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od michalos »

to kojot: Chceš mi říct že po každým dešťu odděláš dřevo a celý to koplet rozebereš...??? chodíš vůbec ven..??
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od kojot »

michalos píše: Chceš mi říct že po každým dešťu odděláš dřevo a celý to koplet rozebereš...??? chodíš vůbec ven..??
Chodím pravidelně každej večer, ale tebe není nějak vidět. Kulovnice rozebírám s určitou pravidelností (2-3 za rok). Když řádně zmoknu, tak se do toho pro jistotu taky podívám, poněvadž je to práce na pět minut.
Naposledy upravil(a) kojot dne pát 01.6.2012, 17:10, celkem upraveno 1 x.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od Leon »

a jak kontroluješ nástřel než jdeš do revíru ?
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Kulovnice - ČZ

Příspěvek od kojot »

Přiznám se, že tohle jsem nikdy neřešil. Střílím dle chuti a střílí to pořád stejně, což mě těší a mám důvod flintě věřit. Jako montáž mám otočnou Primku od CZUB a zatím drží na jedničku.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět