pruberny lov aneb pristup k chovu...

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od precechtel »

můj několikaletý názor na celý průběrný lov a chovatelské přehlídky je ten, že by se měl odstranit mýtus trofeje. Od protektorátu se pronásledují knoflíci a pořád v chovu jsou, tak se asi dělá něco špatně. A zatím nám stále klesá hmotnost srnčí zvěře, tam zaměřme své úsilí - přiměřené počty zvěře - tedy nepřezvěření, dobrý zdravotní stav především, tělesný rámec a hmotnost, důsledný průběrný lov ve slabých srnách a jejich slabém potomstvu, to je jediná cesta a tu u nás prosazuji. Pro mně je zločinec ten, kdo uloví srnu přes 15 kilo, červený srnec mně tak netrápí....Matka je nositelka chovu a potomstva, tam zaměřujme své chovatelské úsilí a průběrný lov. A potom možná v dlouhodobém výhledu jako vedlejší produkt se při dobré potravní nabídce a vhodné zimě objeví i trofejově dobří srnci. Běh na dlooouhou trať. Je to o tom, že do srn a srnčat se nikomu nechce a nechá se to začínajícím myslivcům a nixmochrům, kteří ochotně na guláš koncem roku střelí tu nejsilnější srnu bo ji snáze trefí. Ta neustálá polemika je trošku dokola a o ničem. S pozdravem a úsměvem F.
politice a politikům zmar
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od predator1 »

Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Takového srnce u nás potkat, tak si myslím, že mám halucinace... Kde to narostlo, v jakých podmínkách ?
Kritériem pravdy je praxe.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od xtaup »

Ve vláknu lovecké střelectví jsme narazil na zajímavou věc, a sice že v některých oblastech mají taková kritéria chovnosti, že 4letý šesterák je vždy červený, to je pro mě zcela nepochopitelné a chybné pravidlo, už jsem viděl 4leté šesteráky s mimořádně slabou trofejí, kteří v honitbě nemají co dělat, každopádně je pravdou, že tito srnci už měli být vyřazeni z chovu již dříve.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Máš samozřejmě pravdu, jenže... U nás se loví ročně cca 17 srnců. A mám-li mluvit za sebe, snažím se provádět pokud možno negativní výběr, to jest když mi přijde srnec, položím si v první řadě otázku : Nemáme tu horší ? To platí zejména pro I. VT, snažím se najít nějakého toho kriplíka. No a když už mám lovit srnce vyšší VT, dost odstřelových srnců pustím bez rány, protože doufám, že se potkám s nějakým opravdu "starým pánem" nebo s nějakou raritou. Kdybych střelil 4letého slabého šesteráčka, asi by byl i na přehlídce označen jako průběrný - ale takovou věc udělám jen tehdy, když se blíží konec doby lovu a hrozí nesplnění plánu, nebo když by z jakéhokoliv důvodu byl "nějaký" srnec honem honem zapotřebí, třeba někomu na svatbu. Navíc takových srnců je opravdu dost, aspoň u nás, zpravidla je z čeho vybírat - a abych se ustřelil tím způsobem, že bych třeba špatně odhadl věk, srnec by byl dejme tomu tříletý a pak poslouchal ty řeči, to nemám zapotřebí. Sice stále říkám, že plán lovu je u nás stanoven příliš nízko, že je tady dost srnců, které bych nejraději vyřadil z chovu - ale život není to, co chceme, ale to, co máme a člověk se musí přizpůsobit realitě. A když vezmu v úvahu i to, co napsal Franta Přecechtěl - mám na mysli to o odstranění "mýtu trofeje",s čimž v zásadě souhlasím - potom nevidím důvod k tomu, proč takové srnce lovit na potkání jen proto, že centimetry a gramy trofeje nejsou zrovna aspoň průměrné, pokud se jedná o zdravý, ve zvěřině silný kus. Beztak těch slabších srnců bude vždy a všude víc, než těch vynikajících a vystřílet je nemůžeme - a v zásadě ani nechceme, protože co by nám pak v revíru zbylo ?
Kritériem pravdy je praxe.
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od predator1 »

To, co popisuje fesoj je všude přesně stejné, neboli jak přes kopírák.
Nemůžeme ale proto vůbec mluvit o chovu zvěře, pouze o částečném regulačním odstřelu zaměřeném na slabší kusy. A v některých případech a honitbách pouze o regulačním odstřelu.

Hodnotit průběrný odstřel jako slepou cestu, která nepřinesla výsledky je mlácení prázdné slámy, a nebo také hodnocení něčeho, co vlastně ani neexistuje.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Ano, je to tak. Konečně někdo nazývá věci pravými jmény. O takovém chovu, jaký existuje u domácích zvířat, si můžeme nechat jenom zdát - a naše "chovatelské" zásahy nikdy nemohou dosáhnout dokonalosti výběru, který provádí příroda. Jak kdysi dávno napsal již Komárek, pokud je situace taková, že zvěř myslivce nezná a nepotřebuje, je to ideální stav - jenže naše příroda je již člověkem natolik pozměněná a "vymršená", že myslivecké hospodaření je nezbytné. Ovšem na dlouhou debatu by byla otázka, zda selekce zaměřená na produkci z našeho hlediska nejsilnějších, největších a nejlíbivějších trofejí nepřináší víc škody než užitku. Konkrétně u srnčí zvěře - kdyby se cílevědomým výběrem podařilo, že by nám v revírech běhali samí silní šesteráci, jeden jak druhý, nebyla by naše příroda - a konec konců i naše myslivecké zážitky - chudší a jednotvárnější ? Zaplať Bůh a sv. Hubert, že je to tak, jak to je !
Kritériem pravdy je praxe.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od SEDM »

Nedá mi abych nereagoval. S celou řadou názorů se dá souhlasit, ale zaznívají tady také velmi nebezpečné názory, typu: "všechno děláme špatně a nemá to žádné výsledky". Domnívám se, že přístup k tématu, že všechno je špatně a dělejme to jinak (je otákou jak), je velmi nebezpečný, nějaká pravidla být musí, jinak se dočkéme pouze přezvěřených honiteb, které budou plné holé zvěře a srnci budou rarita.
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od predator1 »

SEDM, to jsi asi nepochopil správně. Jde jen o to, netvrdit to, co tvrdíme o chovu zvěře a kasat se, jak dobře to děláme ( a to je slyšet často ) a reálně si říci, jak to vlastně je.
A jak píše fesoj, nazývat věci správnými jmény.
To, jestli to děláme špatně je věc jiná. Ten reálný stav vůbec špatný není, zvěře je dost a dost, průběrné i silné, a vybírat je z čeho. Srnci nejsou a nebudou vzácností, alespoň zatím.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od SEDM »

Nemíním se tady pouštět do nějakých polemik, ale jak tady uvádí většina členů fóra a jak nakonec všichni vidí, přezvěřené honitby už mámě, alespoň tam kde to dovolí klimatické podmínky, další vývoj je potom nasnadě.....
Měli bychom vzít do rukou flinty a jít zoodpovědbě lovit a bez falešného sentimentu lovit holou zvěř, nakonec proto jsme myslivci. Až snížíme stavy zvěře můžeme začít řešit jak dál.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od BwanaHunter »

No, pokud jde o prezvereni, uz jsme se o tom bavili v kvetnu. Jak jsem psal, plan lovu srncu u nas spadl pod 30% stavu pred 5 lety. Psal jsem tu, ze jsem zvedavy jak srncata. Podle dosavadniho pozorovani u nas vodi jedna srna ze 4-5. Zajimalo by me, kde ta srncata jsou....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od predator1 »

Deleted by Alda: Absolutni tvrzeni nerespektujici lokalni podminky
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

K tomu přezvěření - to je relativní pojem. Zvěř - konkrétně srnčí - se bude vždy koncentrovat v těch místech, kde bude mít ideální životní podmínky. Ano, někde skutečné stavy mnohem převyšují stavy normované, ale pokud nedochází k zvýšeným škodám, není snad nutné kmenový stav snižovat - jsem pro zvýšení odstřelu, to ano, ale takovým způsobem, abych odstranil skutečně vše podřadné a nemusel několik měsíců krmit kusy, které stejně na jaře uhynou. Držet si v revíru a živit potravu pro lišky a krkavce je zbytečně drahá sranda. A ty normované a minimální stavy, to je zase jen a jenom naše lidská vymyšlenost. Vůbec se nebojím toho, že bychom důsledným až bezohledným odstřelem veškeré tělesně podprůměrné zvěře, zejména holé, udělali nějakou chybu.
Může se stát, že vlivem kosení či predátorů dojde k tomu, že skutečný přírůstek nedosáhne koeficient očekávané produkce - ale to nesmí být důvodem k tomu, abychom nechávali v chovu kriplíky. Pokud to uděláme a přijde trochu silnější zima, budeme na jaře naříkat nad vysokým úhynem, přičemž je jen a jen naší vinou, že jsme ty slabší kusy nedokázali včas přemístit do přezimovacích obůrek bílé barvy se stabilní teplotou minus 18 stupňů Celsia. A mnohokrát zde i jinde již zaznělo, že jen silná matka může dát silné potomstvo. Sečteno a podtrženo - na jedné straně nebát se odstranit vše slabé, na druhou stranu pranýřovat a v rámci MS třeba i sankcionovat odstřel mimořádně silných kusů, ať je skutečný počet zvěře jakýkoliv. Velmi výstižně to napsal Figi : Plán je v případě naplnění brzdou, chránící slabé kusy a v případě dohánění hrozbou pro ty silné...
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od BwanaHunter »

Predator> tak to jo, ale 1. nevychazim z jedne vychazky, 2. uvazuji srovnani s jinymi roky, protoze v tomhle reviru jsem vyrostl, a 3. psal jsem - podle dosavadniho pozorovani, jsem si vedom obdobi.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Zdenek41 »

Jen jedna maličkost stará moudrost říká....,čeho je hodně s tím se má nejvíc šetřit.Pokud bych si měl připravit katastrofický scénář a jít na minimální stav 13 kusů tak raději pověsím flintu na hřebík....A stydím se zato,že jsem byl myslivcem.Vše je o lidech a hlavně znalosti poměrů v honitbě to nikdy nijaká čísla nenahradí.
Podivte se a zapřemýšlejte nad tím co píšete.Co je letos nemusí být příští rok.Včera dosekly kombajny,ještě nebyly ani z pole a přijel postřikovač a za třidny podmítací pluh.To nevidí nikdo jak se drasticky mění podmínky.Ukažte mi ,mebo řekněte kolik srnčího půjde ted do jeslí a korýtek.Ne, všechny vyrazí za Clean zeleninou a co se stane?Když budete mit štěstí tak je najdete nebo o nich uslyšíte od traktoristů,kteří je otočí pod zem,nemluvě o prasatech,které je mají také rádi.Vždy je třeba myslet a počítat s tím.Ano čeho je moc je špatně,ale když se zamyslím nad 300ha řepky a řepka přes cestu kukuřice tak můžu k odlovu odepsat na honitbu mimo plán dalších 15 kusů.A to je to o čem se dozvím.
Neni rys neni vlk ani medvěd,ale za něj to stačí zredukovat,sklizem luk agregáty,chemie,auta,vlaky a na posledním místě ten myslivec.V této republice nejde nic v souladu s přírodou at jsou to rozdílné dotace na ochranu a zároven zemědělství.Proto taky ochráncům mám zazlé to,že mají chránit vše živé pro další generace a ne jen ty nejproblémovější druhy.
Co je přezvěřenost to slovo neznám.U černé možná sezoně a s plodinou.Ale srnčí je stávaništní druh pokud ho nikdo nehoní a neni místo velký rádius nemá.
Odpovědět