změna doby lovu černé zvěře?

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od dalas »

On problém bude už v tom, že moc nebo málo jsou pojmy veskrze relativní a časově i místně proměnné. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od kasari »

to bwanahunter - souhlasím, že k lokálním poklesům a nárůstům musí docházet. Souvisí to se spoustou faktorů. Proto taky uvedené statistické výpočty vyjadřují situaci spíš z pohledu celé republiky.

to dalas - proto podporuju pojem únosné stavy. Tím je podle mě vyjádřeno, kolik zvěře si může ta která honitba dovolit bez zvýšení škod.
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od MiraDuchek »

Takže je to tak že při výsadbě 2he douglasek je unosný stav sičí 0?
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od kasari »

provokatére - ty chceš, abych jako lesák řekl že jo, co? :lol:

Ale vážně - douglaska je atraktivní dřevina, takže pokud vznikaj škody jen na ní, nedá se to posuzovat. Pokud je ale okusem poškozeno 100% listnáčů, nedá se mluvit o únosných stavech.
Kdysi dávno jsem četl názor jednoho vědce, že v přírodě by žádný organismus nezničil svoje prostředí tak, aby sám ohrozil svojí existenci. Vyjma člověka.
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od MiraDuchek »

8) 8) 8)
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

kasari> tak jasně že každá populace má svojí dynamiku a s tím spojené výkyvy. Nicméně, ten, který pozoruji u nás během posledních cca 3 let, je za posledních něco desítek let nejvýraznější a o to dost. A hlavní důvod proč mě to zajímá je to, že není známá příčina. Něco podobného, i když v menší míře, se dá pozorovat u jelení zvěře, ale tam jsou důvody a příčiny zřejmé.

Jinak ten názor o organismech a ničení prostředí se dá celkem snadno vyvrátit. I ve zcela přirozeném prostředí jsou některé organismy, např. někteří parazité či mikroorganismy dost hloupé na to, aby zničili svoje prostředí tak, že je to zahubí. A v dnešním světě, kde přirozené ekosystémy prakticky neexistují, to platí i pro hodně velké organismy, jako třeba slony. Kruger park v Jižní Africe je schopen uživit optimálně tak 7-8.000 slonů. Žije jich tam kolem 8-10 t., což je na hraně. Přebytky se střílí, protože kdyby ne, přemnožená stáda slonů by zlikvidovala zdroje potravy nejen pro sebe, ale i pro jiné druhy. Pak stačí větší sucho... Jasně, je to tím, že nemají moc kam odejít, ale to je právě tím změněným prostředím. To jsme ale od stavů spárkaté trochu odbočili.

MD> No, sika je zrovna osobitý téma. Já si myslím, že na řadě míst je žádoucí stav siky 0ks bez ohledu na škody, ačkoliv tam dnes je. Ale to je na jiné téma.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Stavy zvěře

Příspěvek od kasari »

kojot píše:Naproti tomu v "civilizovaném" Česku............ je vysoká vybitá.......
Tohle jsem nějak nepochopil... To byla ironie?
Ulkomaalainen...
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruska tajga

Příspěvek od kopov.c »

Kasari,nemyslím,že by to byla ironie,ale holý fakt.Že na Doupově zatím tuhle zvěř máte je možný a budte za to rádi.Ale stačí se rozhlídnout tady u nás v okolí a vidíš,že tahle krásná zvěř je pomalu na červenou knihu.Hold zájmy lesníků jsou zájmy lesníků a vysoká je ta největší škodná v lese :oops:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruska tajga

Příspěvek od Zdenek41 »

Tohle je největším problémem v ČR.Nikdo nehodlá spojit svoje činnosti a zájmy.Pokud někdo něco má vidí jen svůj region.Svoje problémy a to je u všech druhů zvěře,věřím že černá tam na Doupvě asi nevadí.Znám pár míst z vojenských let,zvěře tam bylo opravdu hodně.Jenže to místy stály mýtné lesy dnes určitě latáčky tak škody asi vidět budou.Zato myslivost v těchto místech byla vždy na vysoké urovni a asi ještě dlouho bude.Jinak se tady přikláním k chlapům jelena bys pohledal.
Co se týká tajgy,myslím že málokdo z nás by tam přežil týden.Já bych se tam stěhoval hned.Mě mamon nikdy nezajímal a jídla tam běhá dost.Čistá voda a víc k životu nepotřebuji.Žádní pavouci,hadi zato medvědi a urputnej mráz.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Ruska tajga

Příspěvek od kasari »

Omlouvám se za OT - Vůbec nemám na mysli Doupov. Ostatně už víc než rok se pohybuju jinde. A ta situace je v Krušných horách stejná, ne-li horší. A kdo tomu nevěří, doporučuju se podívat na statistiku lovu za posledních 50 let. Zpětným přepočtem se dá dovodit, že se neloví ani přírůstek. Tohle je vybíjení? Ano, je málo jelenů II. třídy a skoro žádná III. Ale celkový počet neklesá.
Je mi jasný, že jsou oblasti, kde počty třeba klesly, ale obecná situace to není, to mi věřte. Vysoká je často i tam, kde dřív nebyla. A o sikovi ani nemluvím. Taky se mi líbí plná louka vysoký, ale je potřeba dívat se na to z druhý strany - uživí se tam? Není to už moc? Co sami děláme proto, aby škody nebyly neúměrný?
U černý je ta situace stejná a není to tak dlouho, co se i tady psalo, že prasata vlastně nejsou... :mrgreen:
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Ruska tajga

Příspěvek od fesoj »

S tou vysokou taky jak kde. U nás již po několik let bez problému plníme, někdy i překračujeme plán lovu holé a máme problém odlovit jeleny. Např. v této sezóně /ještě cca týden zbývá/ plán lovu jelenů 3 ks /2x1.VT, 1x3.VT/, uloven 1 v 1.VT a to ještě takový, že já bych se styděl ho mít na zdi - oboustranně korunový dvanácteráček, možná 3., možná dokonce 2. paroží. Holá - 3 laně /splněno/, 2 kolouši - uloveni 3, z toho 1x sanitární odstřel. U té holé by nebyl problém ulovit víc, kdybychom požádali o navýšení plánu, ale proč to dělat, škody jsou únosné. podílíme se na ochraně porostů a revírník je rozumný. A kdybychom si vybili holou, těžko bychom se potkali s jelenem.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Ruska tajga

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> tak 8 ks zní jako srandovní plán, v oblasti, o které píše kasari, jsou revíry, kde se střílí taky 200 ks vysoké ročně. Můžeš uvést, jakou máte výměru a jaký sčítaný a jaký kmenový stav?

kasari> vím, že máš pravdu. Ale zarazím se u toho, že se neloví ani přírůstek. Už jsem to párkrát slyšel. A nerozporuji to. Jen mi nejde do hlavy jedna věc. V oblasti, kterou trochu znám, a je to na severu, se na nějakých 4t hektarech střílí cca 500 ks vysoké ročně. Což je víc než přírůst, který vychází ze sčítaných stavů, a to sčítaných poměrně poctivě. A když se 15.1. dostřílí, tak za 14 dní to kolem zimních krmelišť vypadá, jak kdyby se snad nevystřelilo. Tak mi řekni, odkud ta zvěř přijde, kde se bere. To jinde zašetřují a zvěř se pak samozřejmě roztáhne tam, kde je hustota menší? Protože jinak by jednoho dne musela zvěř dojít. A třeba se tak stane, ale zatím, i přes jisté obavy, to tak je.

Jinak jsem OT ale podle mě to je zajímavé téma, tak ho kdyžtak jako moder přesuň kam uznáš za vhodné.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od kasari »

To už je bohužel známá věc, že snaha v jedné, nebo několika honitbách nemá efekt. Bohužel pořád existuje dost možností, proč někomu prochází to, za co se jiným vypovídají smlouvy.
Zažil jsem intenzivní lov v oblasti 3 honiteb, celkem cca 5000 ha. Výsledkem po 7 letech byl silný nedostatek holé zvěře a velice málo starších jelenů. Ne že ty by se vystříleli taky, ale začali se stahovat za holou. V navazujících honitbách probíhala dokola jednání o nemožnosti splnit vysoký plán, až je dnes možné potkat na louce na okraji města desítky kusů. U krmelce, kde jsem na začátku zimy filmoval 30 ks v poledne, jsem nedávno viděl možná trojnásobek. Přesto tato honitba v dobách tlaku na lov střílela třetinu oproti výše zmiňované. Člen jednoho MS si mi před 5, nebo 6 lety stěžoval, že MH mu zakázal lovit v říjnu holou s tím, že se střelilo 15 jelenů a ř ks holý a to stačí. Že tím LČR dokáže, že tam zvěř není.
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od fesoj »

To Bwanahunter - výměra necelých 2000 ha. Honitba smíšená, její část leží v Krnapu. Ovšem jde o honitbu příměstskou, kde je v létě a začátkem podzimu v lese víc houbařů než zvěře. Vysoká k nám přichází z větší části až po říji a zdrží se u nás právě tak do té doby, než začnou růst houby. Zimní počty zvěře u krmelců jsou velmi kolísavé - čím tužší zima, tím víc. Jen tak pro ilustraci - všechny krmelce máme plné sena a pokud by záleželo jen na srnčím, rozhodně bychom ho nestačili zkrmit, jenže právě kvůli vysoké ho máme raději víc a už se nám stalo i to, že jsme v únoru museli seno do lesa dovážet, přičemž v jiné roky jsme po skončení sezóny měly tytéž krmelce poloplné. Normovaný stav jelení zvěře je kolem 10 kusů, skutečný je samozřejmě /bráno v průběhu celého roku s ohledem na migraci/ o něco vyšší. Jen tak pro zajímavost - před pár lety byl uloven v Krnapu jelen s raritním parožím, jehož očníky připomínaly kly mamuta a cca měsíc před ulovením byl ten nezaměnitelný jelen pozorován dobrých 10 km od hranice národního parku a 15 km od místa ulovení.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Pyros82 »

BwanaHunter :lol: :lol: Pěkněěě. Já bych asi doplnil, že zvěře bude málo do té doby, než zemědělci a lesníci začnou tvrdě uplatňovat náhrady škody a nenechají se ukecat. Pak náhle začne být zvěře všude moc a soudruzi lidolovci, plačící nad každým narostlejším lončákem na výřadu, začnou volat po zabití každé bachyně, co vodí rudl do kultury. To bude kotrmelec :lol:
S tímto názorem naprosto souhlasím. Spousta honiteb má daleko větší stavy zvěře než by měla mít a i přesto se to některým zdá málo. To, ale bude do momentu než sdružení příjde účet za škody. Poprvé to snad sdružení nějak zaplatí, ale pochybuji, že by dlouhodobě chtěl někdo pořád platit škody a to znám honitby, kde ikdyž makaj co to jde, tak od černé budou mít škody vždycky. Jde jen o to až se do toho nějaký zemědělec pustí a ostatní okolo se toho hned chytnou a bude to jako lavina. Zemědělci na tom aspoň u nás nejsou nijak dobře, tak jen čekáme kdy to příjde. Zatím jsme platili pár okousaných stromků, ale nebylo nic velkého. Ale když by přišlo na to platit škodu 100-200 tis, tak myslím, že to nějak zaplatíme, ale spousta lidí ze sdružení by zkončila.
Jinak srnčího máme u nás pořád stejně, některá léta jsou vidět výkyvy,ale bude to i tím, že ve VLS se, kterými většinou honitby sousedíme zintenzivnili odlov srnčího. Černé ikdyž lovíme rok od roku více, máme stále více. Vysoká k nám vychází jen sporadicky a škody na plodinách prakticky nedělá.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Odpovědět