Vliv druhu a serie náboje na "nastřelení" zbraně

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
raptor666
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: ned 12.8.2012, 15:22
Bydliště: okr. F-M
Kontaktovat uživatele:

Vliv druhu a serie náboje na "nastřelení" zbraně

Příspěvek od raptor666 »

Vážení páni myslivci,

nikdy jsem neměl možnost to vyzkoušet a proto bych si rád poslechl rady a poznatky zkušenějších.

Liší se výrazně nástřel kulové zbraně v závislosti na druhu kulové munice, resp. jeho značce (výrobci)? Myslím tím, že pokud přijdu na 50-ti metrovou střelnici, bude výsledek výrazně odlišný, v závislosti na výrobci kulové munici...např. mezi náboji S & B a Normou?

Vím, že zbraň by se měla správně při přechodu na jiné střelivo znovu nastřelovat, ale skutečně tam jsou takové rozdíly nebo se to dělá tzv. jen pro sicher?

Předem děkuji za reakce a za mé další vzdělávání :)
kulovnice Mannlicher Schonauer 7x64, model 1924, optika Zeiss Zielvier 4x32
kulobrok UB 12/7x65R, optika Meopta Artemis 7x50A
brokovnice dvojka ZP 16/16
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Nástřel

Příspěvek od Flash »

Nevím, co si představit pod pojmem výrazně. Ale změna tam je, pro mě výrazná a proto s každou novou šarží znovu nastřeluji.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Nástřel

Příspěvek od martinh »

No jám celkem tři druhy střeliva do W 308 Geco plus , SB SP 11,7 g a ted jsem koupil Lapuu mega. Zkoušel jsem to do terče na 80 m a rozdíly byli zanedbatelné ( do 2 cm) což bylo možná taky rukama. Každopádně si to chce nejdřív vyzkoušet na papír.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Nástřel

Příspěvek od vesrad »

je to třeba vyzkoušet, dva typy střeliva můžou jít stejně a třetí úplně pryč.
Mě třeba v kulobroku chodí přebitá 154gr SP, 175 SP RN a tovární Nosler od SB na 100m úplně stejně (do 3cm do sebe), tak nějak náhodou se to povedlo.
Když jsem přecházel u CZ 550 ze střeliva remington(168gr hpbt) na winchester(180gr silvertip), tak lítal winchester 10cm nad a 4 vpravo
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Re: Nástřel

Příspěvek od Jiří »

Souhlasím s kolegama. Rozhodně by jsi měl nové střelivo vyzkoušet a pokud nemáš se střelbou výraznější zkušenosti, tak ti trénink jedině prospěje :D Nástřel jsem "zatím" nikdy neměl při změně značky stejný, ale co jsou výrazné rozdíly? Já nastřeluji pro sicher i pro radost!
Brok je brok, ale první kule bere.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Nástřel

Příspěvek od kasari »

to raptor666 - ty máš ZP? Podle sestavy v podpisu bych tipoval že asi ano. Pak tu otázku moc nechápu. Nebo opravdu platí prohlášení o tom, že ho daj každýmu? :roll:

Střílíš v reálu max. 50 m ? Pochybuju a jestli ano, je to jedno. Ale jinak je úplná blbost ověřovat nástřel na 50 i 80 metrů. Stačí zběžný pohled na jakoukoliv bal. křivku běžný ráže a běžných střel, aby bylo vidět, že rozdíl se právě zvětšuje se vzdáleností. Takže na 50 m to může jít úplně stejně a na 150 už bude rozdíl 2O cm. A to není zanedbatelný, ne?
Ulkomaalainen...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Nástřel

Příspěvek od BwanaHunter »

šmarjá :shock: přeci vůbec nejde o "značku" střeliva. Jde o to, že každý druh střeliva má obvykle jinou střelu o jiné hmotnosti a/nebo jinou prachovou náplň. A tedy logicky jinou dráhu letu. Takže jde bez problémů - a handloadeři to běžně dělají - vyrobit několik nábojů, nebo "druhů" nábojů, osazených stejnou střelou a s různou dráhou letu, a nebo naopak, náboje s různou střelou a velmi podobnou dráhu letu. Označení ráže mi o poloze nástřelu něříká vůbec nic. Takže každé nové střelivo je potřeba nejdřív vyzkoušet na střelnici, ev. upravit nástřel zbraně. To jsem ale myslel, že patří mezi elementární znalosti myslivce, držitele ZP a hlavně někoho, kdo chce střílet na živou zvěř.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Nástřel

Příspěvek od BwanaHunter »

aaa, kasari mě předběhl. Jo, taky si myslím, že ověřovat nástřel je nejlepší na vzdálenosti někde kolem ONV příslušného střeliva, pokud podmínky střelnice umožní. 100m je takové minimum.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Nástřel

Příspěvek od vesrad »

Já bych těch 100m až tak nezatracoval. Myslím, že tu spojujete dvě rozdílné věci.
1. změna nástřelu (střední bod zásahu) při změně střeliva.
2. jiné balistické křivky střeliva.

ad 1) pro zjištění této odchylky ta 100m úplně stačí. viz jak jsem uvedl rozdíl mezi 168gr HPBT a 180 gr silvertip. 3 ranné nástřely velikosti padesátikoruny, ale posunuté o 10 cm výškově a 4cm stranově.

ad 2) jiné balistické křivky standartního střeliva, pokud bude mít náhodou stejný nástřel nejsou až tak rozhodující. Podle balistického programu Normy má jejich střelivo do .308w při nastřelení na 50m převýšení(tedy spíš pokles) na 150m někde mezi -30mm až -60mm. Takže nic podstatného. Neřeším extrémní případy, že bych si přebil 110gr střelu s V0 někde u 900m/s a 220gr střelu s V0=650m/s a nastřelil na 50m. Tam už ty rozdíly budou pekelné.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 198
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: Nástřel

Příspěvek od dreamer4u »

Nazdar. Tak moznoze trosku sa odchylim od temy ked som to dobre nepochopil ale mozem sa podelit o svoje skusenosti, ktore som tu asi uz niekedy pisal. Pri mojej starej gulovnici 7x57 som hladal 2/3 strely roznej znacky popripade aj gramaze ktore by na cca 100 m lietali cca rovnako. Vyskusal som asi vsetky strely od SB, Geco,Federal,Impala,PPU,Siera,PTS.... proste tie krore boli momentalne k beznej dostupnosti. Zaver bol taky, ze strela SB PTS a PPU (prvi partizan) 9,0 gr. lietali skoro rovnako u coho som aj neskor ostal. Sokujuci vysledok som vsak zistil pri kombinacii tycto striel s Normou. U tercu na krabici o rozmere cca 60x60 cm som sa s normou vobec netrafil ani po niekolkych strelach do terca. Pritom ostatne varianty mi lietali do sustrelu cca 8-10 cm. A popritom som na normu v tomto ale aj inom kalibri nenasiel ani jednu negativnu reakciu.Nevylucujem ze je zla ale proste predstava ze to nastrelim na normu a nadobro zavrhnem niekolko dobrych bezne dostupnych alternativ striel ma proste odlakala od tejto moznosti. Dodnes som spokojny s touto volbou a mam ulovene nespocetne mnoszstva zvery prave s tymito strelami a to dokonca aj na velke vzdialenosti (vynimka samozrejme).
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Nástřel

Příspěvek od BwanaHunter »

verad> no to právě není pravda. Btw.balistický program Normy a údaje pro jejich tovární střelivo nejsou dobrý příklad, protože Norma laboruje do jednotlivých ráží různé střely tak, aby jejich dráha letu byla co nejpodobnější. Cílem je umožnit záměnu různých střel bez nutnosti korekce nástřelu. Rád sám využívám a střílím z 375 HH Barnes TSX 270 grs., Swift Aframe 300 grs a Woodleigh SP 350 grs bez nutnosti měnit nástřel. Ale zkus si tam nacvakat různé střely se stejnou laborací a uvidíš. A tam se právě může projevit to, co píše Kasari, dva náboje se budou na 50m lišit o 5 cm, což vypadá nepodstatně (i když podle mě je to zatraceně dost) a ve 130 m to bude cm třeba 25...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Nástřel

Příspěvek od Jiří K. »

Ne všichni co se zde objeví mají nastříleno do papíru tolik co většina lidí co zde přispívá. Takže, buďme i rádci. Samozřejmě uznávám, že pokud by fórum prošel pořádně tak odpověď najde či mu to dojde po přečtení vlákna Vulkan.

Napíši to tedy velmi jednoduše.
Na 50 m poznáš prd, většina továrního střeliva ti půjde stejně. Ve 100 m se již někdy objevuji velmi markantní rozdíly. Čím bude dálka větší tím budou rozdíly výraznější. Prostý pohled do tabulek výrobců ti moc neřekne musíš vše vyzkoušet na střelnici. Jak již bylo uvedeno v předchozích odpovědích, trajektorii ovlivňuje spousta faktorů.
Já osobně dělám i kontrolu při otevření nové krabičky ze stejné šarže.
Nezapomeň, že v reálu střílíš na živého tvora.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Nástřel

Příspěvek od vesrad »

BwanaHunter- myslím, že mluvíme o stejné věci, jen každý po svém :D

Souhlasím s tím, že když se to liší v 50m o 5cm (je to hodně), tak to bude se vzdáleností narůstat a ve 150m to bude minimálně 15cm, spíš víc. A to je ten první případ, o kterém jsem psal. Vlivem váhy střely a laborace hlaveň jinak kmitá a zasáh je jinde.
Proto je třeba při změně střeliva potřeba ověřit nástřel a srovnat puškohled.

Ten druhý případ o kterém mluvím, je to, když náhodou jdou dvě laborace na 50m "jednou dírou". Pak je je normálních nábojů (u 308w tím myslím střely 160-180gr) balistika skoro identická, v těch 150m je to rozdíl do 4cm. Porovnával jsem si tam laboraci PTS od SB s Normama a sedí to. Bohužel ten předpoklad, že to půjde jendou dírou asi moc často nenastane.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Nástřel

Příspěvek od Tommy »

Já jsem měl např u W243 mezi SaB a Winchester PP rozdíl na 100 m 15 cm a u silvertip 20cm nahoru a třeba Geco mi vývrt vůbec neudržel,lítalo to úplně do pr...le. Takže zkoušet dvě různé munice a myslet si,že to bude lítat stejně,ikdyž bude mít střela stejné "gr",tak to v žádném případě.
raptor666
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: ned 12.8.2012, 15:22
Bydliště: okr. F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Nástřel

Příspěvek od raptor666 »

Jiří K. píše:....
děkuji
kulovnice Mannlicher Schonauer 7x64, model 1924, optika Zeiss Zielvier 4x32
kulobrok UB 12/7x65R, optika Meopta Artemis 7x50A
brokovnice dvojka ZP 16/16
Odpovědět