Rys Ostrovid

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Rys Ostrovid

Příspěvek od Tommy »

Chlapci, máme problém s rysem. Máme ho u nás cca 1 měsíc a zatím víme o 10 stržených kusech srnčího. Lovíme u nás do 25 kusů srnčího ročně a zdá se,že to za nás vyřeší rys, což se nám pochopitelně nelíbí a nevíme jak se ho zbavit. Sníh už slezl a najít ho je už nemožné. Máte s tím někdo zkušenost?

Není to zvíře,ke kterému bychom cítili nějakou nenávist,ale za honitbu platíme nehorázný prachy a nehodláme platit,aby nám decimoval zvěř rys.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Zdenek41 »

Neboj odejde.Jste si jistý,že jeto kočka a ne psi?Morava,která?Pokud jižní odejde.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Tommy »

Severní morava,olomoucko. Nechci přesně říct kde,aby nám tady neběhali po lese pankáči. Myslím si,že to bude do budoucna problém.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Tommy »

Na 100% je to rys, ve sněhu byli i stopy. Je vidno,že se jim u nás začíná dařit. Jen mám obavy,aby to nebyl nějakej mladík co si hledá svůj revír.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od dalas »

Pak jedině snížit nájem. :D :evil:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Zdenek41 »

No tak to bohužel asi neodejde.U nás,když se po čase někde ukáže tak se vypaří jak duch.Podmínky tu nemá u vás to bude o něčem jiném.Tam je má a bude mít.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Tommy »

Nebo mi nám to mohli uhradit duháci. :D
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od fesoj »

Přesně tohle je podstata "rysího problému". Vím, že rys je krásný a navíc chráněný, vím, že do naší přírody patří - ale vím také, respektive umím si spočítat, kolik mne stojí nájem honitby, kolik krmivo a kolik z toho se mi vrátí zpět prodejem srnčí zvěřiny. A i když bychom toto pominuli, myslivost děláme také proto, abychom mohli lovit - a komu se bude líbit, že po zaplacení nájmu z honitby a nákupu krmiva si nebude moci ani vystřelit, protože podstatnou část plánu lovu za něj splní rys ? To snížení nájmu by byla asi nejspravedlivější varianta - jenže zcela nereálná...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Tommy »

Přesně tak. Duháci a podobné organizace funguji z dotací a sponzorských darů,ale ve finále vlastně tyto vynaložené peníze tobě jako uživateli honitby způsobují škody. Takže když to vemeš,tak musíš zaplatit cca 300 tis za rok,aby si mohl vykonávat právo myslivosti a hnutí duha se podílí na vysazení rysa,které stojí statisíce až miliony eur a kdo co dá nám? Všechno si musíme zacálovat z vlastních kapes a nikdo se s náma ani nebaví.
Jestli u nás má být rys,tak ať je,ale především tam,kde má dostatečný prostor.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Zdenek41 »

Ted vám tam napadne sníh.Možná by se vystopovat dal.A lespon zjistit,kde se usadil a nebo zda jen procházel.Srnčí si za pár měsíců udělá svojí vlastní obranu,ale bude neviditelná i pro vás.Alespon tak to bylo u nás.Vycházela pouze v noci a odskakovala i před sovou.Ke krmelcům ani k vnadištím pro černou nechodila přes den byla zalehlá v polích v lese ani chlup.Ovšem než tu zkušenost udělá mnoho kusů to zaplatí.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Karel61 »

Severní morava,olomoucko.
Mohu se zeptat, proč na jižní Moravě se nedrží a na Olomoucku ano? V čem ty podmínky mají být na Olomoucku jiné než třeba na Znojemsku? (My ho tu máme také, ale zabírá více honiteb, tak škody nejsou velké - to papilomatóza je mnohem horší svinstvo!)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Zdenek41 »

No nevím co znám jižní moravu ne tu příhraniční tak tam les ani klid neni na severní moravě jsem byl na vojně tak vím,že tam lesy jsou a klid taky.Pokud tu kočku někdo pustí ze zoo tak pak je jí možná jedno,kde žije.Ale pokud se jedná již o kotata z venkovního vrhu,vždy se snaží žít skrytým životem.Sám jsem ho za život ve volnosti viděl 2 krát.Těch zbytků po něm víc.
Papilomatóza tu máte u srnčího?Co sem se zachíli dostane za nemoci....
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Karel61 »

Papilomatóza tu máte u srnčího?
U srnčího - je to hrozný - tento týden zrovna další srnec - úplná ztráta plachosti, má to jak kráva vemeno po teleti, chodí po předních, jako cirkusák. Povolení k odstřelu (přes můj soustavný tlak na MH) nemáme. Ale jme OT.
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od XAXAP »

Tommy: nerozčiluj se zbytečně, nefabuluj zbytečně, pošli mi zprávu do fóra s číslem, brnknu ti a pohovoříme. Rysům se na českém území věnuji a myslím, že tě dokážu uklidnit :-)
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Georg.H »

to moc nepokecáte bo na N.Zeland to bude drahé... 8)
Odpovědět