Rozdělování ulovené zvěřiny

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Bord »

Do dvaceti kg každé lovci,do padesáti každé druhé lovce a nad padesát když je sudé půlka lovci druhá MS.Liché na podíly v dece odvezou si ti co mají nárok nebo jde na potřeby MS.To nad padesát když je sudé a jde půl na podíly lovec s podílníkem po dohodě stáhnou a rozpůlí.
8x57JRS,bordík
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od motolada »

Tak komplikované to nemáme,ale je vidět,že to stím odvozem funguje i u vás.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Tommy »

Trochu podrobněji popíšu moji situaci.
Máme honitbu cca 1200ha, je nás třicet. Honitbu máme rozdělenou na 5 oblasti a každá část má 6 lidí,kteří se o ní starají.
Já se o část s číslem 2 starám vesměs sám,protože moji kolegové mají to nejlepší za sebou a už je to nebaví a nebo nemají čas. Nijak mi to nevadí,protože zrovna moje část je nejvíce navštěvována černou a lovím tam tedy sám. V zimě zavážím tři krmelce a udržuji dvě hromady. Podotýkám,že vše dělám sám.
Letos mám zatím ulovených deset prasat,každé sudé je moje a liché 40kč/kg a nebo odevzdat ve prospěch sdružení.
Takže střelím liché prase, když ho nechci,tak ho odvezu hospodáři a ten ať si s ním naloží jak uzná za vhodné. Samozřejmě přednostně na něj mají právo členi za již zmíněný poplatek. Chceš zvěřinu,tak když sedíš doma na prdeli,tak si ji zaplať a jeť si pro ní k hospodáři.
Honitba stojí prachy,mě stojí ročně provoz myslivosti cca 150 tis.,tak proč by někdo za zanetbatelný roční poplatek(1500,-) měl dostat jen tak něco, co mě stojí spoustu času a peněz.
Ve spoustě našich sdruženích ještě funguje heslo "všechno všech a co je tvoje to je moje" a na tohle jsou právě zvyklí naši starší členi,kteří mají jesště zažitej starej režim a drží je to dodnes a potěž pán bůh,jestli jich je v takovém to sdružení většina.

To Motolada
Kdybych byl v tvé situaci,tak nevím co bych dělal,protože si nedokážu představit,že bych lovil pod takovým nátlakem jako ty.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od motolada »

Dokud jsem střelil 3 prasata ročně tak jsem to neřešil.Postupně a každý rok si odlov navyšuju,letos je to na vrcholu,mám 9 ks černé,nějaký srnec,ještě musím zvládnout holou,vysokou bych taky snad na sněhu dal,no a stěmi prasaty počítám podle vývoje tak ještě aspoň 5ks.
To už se nedá udržet v těchto kolejích,je stím dost práce no a pokud vidíš že lovíš sám(2 kolegové se taky venku sem tam ukážou)a 18 lidí sedí doma tak mě to sere.Lovit nepřestanu,protože i když je zvěře dost,pamatuju si roky kdy jsem bloumal v revíru od ničeho k ničemu,takže neusínám na vavřínech a lovím.
Tuto novinu navrhnu,bude se u nás měnit i se smlouvami i vedení,omladíme takže uvidíme!!
Špalda
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: stř 18.7.2012, 22:07

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Špalda »

U nás je to tak, chceš zvěřinu? Vem si flintu a bež lovit. Pokud sdruženi nepotřebuje tak černa do 30 kg zdarma nad30, 5kc za kg. Srnci danči 10Kč za kg.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Petr1970 »

u nás nějak podobně - kdo co střelí, to je jeho... pár kusů ročně (tombola, spolupracující pomahači) střellí někdo z těch co střílí a zpracování ti co nestřílí....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Radek7
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 06.3.2008, 20:48
Bydliště: Vysočina

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Radek7 »

Zdravim,
chtel bych se zeptat jaky system u vas funguje pri rozdelovani srnci hole, jakym zpusobem motivovat k naplneni planu lovu, s odlovem srncu neni az tak problem, ale donutit nekoho aby ulovil holou je docela problem, momentalne je jediny pravidlo kdyz ulovi srnci musi ulovit taky kus hole, ale vubec to nefunguje, dalsi vec jak to provazat s odpracovanyma hodinama,
dik za radu
R.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Pyros82 »

Kdo u nás uloví srnce, tak má podle provozního řádu povinnost odlovit i srnu a srnče. Pokud to nesplní, tak další rok nebo i déle nedostane do povolenky znovu srnce. Jinak každý náš člen co zaplatí členský příspěvek má nárok si odlovit srnce, srnu a srnče. Co uloví nad tento počet tak určí hospodář s předsedou na co tento kus MS použije nebo komu bude kus přidělen.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Michal S »

U nás to je že každej mám na rok jeden kus srnčího pro sebe a je jedno jestli je to srnec nebo holá. Ale problém je potom to že jak maj všichni kus pro sebe tak se zastavý odlov a půlka plánu je stejně nesplněná. Máme srnčího jednou tolik než by jsme měli mít.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Pyros82 »

Ono z toho co slyším i od kolegů je to hodně všude podobné. Je potřeba si uvědomit, že hospodář má za splněnní plánu odlovu odpovědnost a jednou se může stát, že se na okrese někdo zvedne a příjde a tomu sdružení tu pokutu napaří a v klidu si to obhájí, protože většinou jsou totiž stavy zvěře v honitbách daleko vyšší než by měli být.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

S tou odpovědností hospodáře je to relativní. Morální odpovědnost, to ano, tu má nebo by aspoň mít měl - ale pokud by byla za
nesplnění plánu lovu udělena orgánem SSM pokuta, pak vždy uživateli honitby, nikdy ne hospodáři pro špatný výkon jeho funkce. A něco maličko OT pro Michala S - chtěl jsi snad říci dvakrát tolik ? :cry: Já Ti sice rozumím, jako snad každý, říká se to tak běžně, ale matematicky bráno je 1x1 pořád 1. Mám-li NKS 100 kusů a skutečný stav 200, mám ho dvakrát tolik - ne jednou tolik ! Ta malá násobilka je pěkná kurva :roll: :!:
Kritériem pravdy je praxe.
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Michal S »

Právě jsem si nebyl jistý jak to je tak jsem napsal jednou :D
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Jiří »

Srnčí odevzdáváme do výkupu, muflon a sika rozděluje hospodář s předsedou pro potřeby MS (zajištění akcí) a černá je každá druhá lovce. Kdo chce ať si sloví kolik chce.
Brok je brok, ale první kule bere.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od motolada »

Takže na výročce jsem se dozvěděl,co jsem prozatím jen tušil a to,že jsem s odlovem prasat nakrmil sdružení 1,5x do kola.Aspoň jsem měl lépe připravenou půdu.
Navrhl jsem tedy to o čem jsem se tu v průběhu roku zmiňoval
Při rozdělování kusu mezi členy postupovat tak,že členi mezi které se prase dělí si pro kus přijedou sami si ho rozdělí,mě pak přivezou podíl.
Doposud to bylo tak,že po ulovení začala práce jen mě a bedýnkáři u nás už měli vyšlapaný chodník...
Z asi 40 lidí mě pomohlo 3-4lidi....

Většina lidí ve výboru souhlasně přikyvovalo i mezi členy se jich našlo(jsou to staří lovci tak měli pochopení),zbytek bych to tipnul tak,že komu se to nelíbilo mlčel.
No prý se stím něco udělá,měli jsme nové volby,máme staronové vedení takže práce a zmatků bude dost,tak uvidíme na konci mysl.roku,jak se k tomu postavíme.

Změn bude časem víc,nový člen výboru se nechal slyšet že poměníme i stanovy tak snad to bude lepší.
Odpovědět