Tikka nebo CZ 557

Vše o kulovnicích a malorážkách
martin-bezm
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14.1.2013, 7:53

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od martin-bezm »

Ja mněl v ruce asi před rokem prototyp zavěru a pažby z czub a musel sem uznat jak ta tovarní spoušt byla parádní a to sem na spouště úchylný ale já osobně bych s nákupem počkal tak rok od rozšíření zvlášt u czub moc mně zajíma jak se to bude chovat v zimně při ranních mlhách a horšího počasí jestli to ustrojí nebude mit tendenci zamrzat. Po tom co mi znamí řekl ze se mu to u jiného modelu czub parkrát stalo :( . Já taky ted řeším nákup kulovnice a zatím moji favoriti jsou howa 1500 a mannlicher pro hunter nicmeně mannlicher zatím vede.
odo
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 26.1.2012, 12:23

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od odo »

no to jemzi těmi kulovnicemi docela rozdíl. howa žádnej zázrak za hov.. malicher, nevím.
martin-bezm
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14.1.2013, 7:53

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od martin-bezm »

odo píše:no to jemzi těmi kulovnicemi docela rozdíl. howa žádnej zázrak za hov.. malicher, nevím.
Bohužel to chci v raži ne zcela běžnou a u ostatnich výrobců jsou strašné dodací hlůty a někteří to nedělaji v provedeni co bych chtěl. A od některý nejmenovaný vyrobců bych se toho i bál.
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od pepava »

Jednoznačně Tikka vede. ČZ 557 je kulovnice, která uspokojí, ale nenadchne. Já osobně bych ji nechtěl hlavně ze dvou důvodů. Když chci vytáhnout závěr, tak potřebuji nějaký nástroj na zatlačení pojistného záchytu závěru. Je to strašně titěrné a nepraktické. Ten druhý důvod je, že když uzamknu závěr a zajistím zbraň, tak není pojistkou zajištěn chod závěru. Tzn. když budu někde šoulat a prolézat roští, tak se mi může také stát, že najednou zjistím, že mám otevřený závěr a náboj někde v terénu. Mám tikky a zatím nemám důvod měnit. Určitě se najde někdo, kdo tyto,pro mne nedostatky, bude tady obhajovat.
josse
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 132
Registrován: sob 22.5.2010, 20:30

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od josse »

Ale jo nedá mi to a budu ti oponovat :lol: ale jen částečně.
Vůbec nesouhlasím s tvrzením že se mi při šoulačce otevře závěr jak se protahuju habaždím. Já mám na zbrani optiku za bratru třicet tisíc a šetřil jsem na ni hooodně dlouho tudíž ji při průchodu houštím vážně s celou zbraní neomlacuji o větve a netahám bordelem, prostě ji zhodím z ramene a koukám aby se mi s celám kompletem na který jsem spořil pár let nec nestalo. Takže není šance aby se mi někde zachytil závěr a otevřel se. To už znám víc historek o tom jak si někdo odjistil na druhou polohu a při pokusu o výstřel se nestalo nic :evil:
Vytahování závěru, souhlasím není nejpohodlnější, ale já to dělám v klidu doma a ne ve stresu při střelbě v lese :wink: mám čas a klid a ničemu to nebrání. Slyšel jsem argument o tom že někteří vytahují závěr při čištění v lese jak jim třeba spadne sníh z větve na zbraň... První jsem to bral... pak si vzpoměl co jsem udělal letos v zimě když se mi to stalo, asi jsem nebyl tehda náležitě poučen, sníh jsem sklepl a zbytek vypadl při přebití...
A jen tak mezi řečí mě 557 nadchla a to hlavně pažbou ta sedí jako prdel na hrnec... asi bude třeba přesedlat 8)
Uživatelský avatar
T.Kulikov
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 17.6.2011, 21:50

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od T.Kulikov »

Nelze porovnávat Tikku s CZUB, stejně tak jako DACIA s VOLVEM. Jediné co mají společného je to, že obě střílí dopředu. Tu první jmenovanou již několik let vlastním a CZ jsem měl taky dost dlouho, abych mohl porovnávat.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od xHonza »

Co se týká otevírání závěru, stalo se mi to i u Tikky - normálně chodím nataženo zajištěno a tentokrát jsem neměl zajištěno a štrejchnul jsem si zvěrem o bok a už to bylo - náboj ztracen v trávě do pul stehen :lol: Tvrdt že CZa a tikka je dacia vs. volvo je dost odvážný. Je to vpodstatě stejná třída (takže reálně spíš škochtle versus seat), jen na ticce jsou pužité jiné technologie pro zjednodušení výroby. Střílí obě cca stejně, jen ta kvalita v brodu někdy může zakulhat, ale nic co by se nadalo díky tomu že je fabrika tady vyřešit výběrem kusu, nebo servisem.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od Ondra »

CZ557 vs Tikka ---> Dacia vs Volvo?? Cože?? :shock: To teda Volvo hodně zvolnilo :lol: . Vždyť jsou to zbraně stejný třídy. Kdyby šlo o třeba Sako, tak by to bylo taky přehnaný, ale dobře. Ale takový příměr u Tikky? Zase bych jí nepřeceňoval, pořád je to obyčejná střední třída.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od Durell »

CZ557 vs Tikka - keď už asociacie tak by som povedal Octavka v holom základe proti oktavke v plnej výbaje. Výsledok bude zhruba rovnaký ( vystrelia tým istym koncom) ale pôžitok a komfort je iný.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od dalas »

Není to proto, že mám Tikku, ale právě proto ji mám. Je to vyšší střední třída za cenu střední. Tikka je vyráběna v továrně Sako. Sako je dražší jen díky složitější technologii a jiné konstrukci závěru. Co do životnosti, přesnosti a zpracování tam příliš rozdíl není. Porovnávám stejné kategorie. Co ale na Ticce cením, je její jednoduchost a účelnost. Když ji rozeberu, tak na žádné ze součástek nenajdu stopy po nástrojích a to včetně vnitřních ploch. Jediné co tam zůstalo z výroby je vyjiskřené koncové seriové číslo ze spodu kliky, kvůli slícování závěru. Nová stála 31t. Byl bych trouba, kdybych kupoval za tyto prachy něco, co bych mohl mít za cca 23t. Uznávám ale, že je to otázka priorit a váhy jednotlivých kritérií. Užitná hodnota se zas tak lišit nebude.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
T.Kulikov
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 17.6.2011, 21:50

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od T.Kulikov »

dalas píše:Není to proto, že mám Tikku, ale právě proto ji mám. Je to vyšší střední třída za cenu střední. Tikka je vyráběna v továrně Sako. Sako je dražší jen díky složitější technologii a jiné konstrukci závěru. Co do životnosti, přesnosti a zpracování tam příliš rozdíl není. Porovnávám stejné kategorie. Co ale na Ticce cením, je její jednoduchost a účelnost. Když ji rozeberu, tak na žádné ze součástek nenajdu stopy po nástrojích a to včetně vnitřních ploch. Jediné co tam zůstalo z výroby je vyjiskřené koncové seriové číslo ze spodu kliky, kvůli slícování závěru. Nová stála 31t. Byl bych trouba, kdybych kupoval za tyto prachy něco, co bych mohl mít za cca 23t. Uznávám ale, že je to otázka priorit a váhy jednotlivých kritérií. Užitná hodnota se zas tak lišit nebude.
Nikdy jsem Tikku nerozebíral ale myslím, že jsi to vystihl naprosto přesně. Takhle jsem to myslel....
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od Ondra »

dalas: Proti Tikka (jak to skloňovat-Tice? :? ) nemám vůbec nic. Věřím tomu, že je to spolehlivá, celkem slušně udělaná flinta, která si na trhu našla a ještě najde svoje kupce. Ale ten příměr mi přišel jako mystifikace, to se na mě nezlob. Tobě ne? Nechci se v tom nějak rýpat nebo brát za slovíčka, ale nerad bych, abychom tady někoho navnadili, že si koupí Volvo-Tikku za +- 30.000,- a pak bude zklamaný ---> Tikka-slušná flinta, ale, podle mě, nikoliv Volvo mezi dlouhýma zbraněma.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od dalas »

Ondro, není třeba Volvo příliš démonizovat. Je to slušný auto, ale zázrak to taky není. Takže ty příměry jsou dost relativní. není to třeba brát velmi vážně. Je ale fakt, že to může pro někoho být zavádějící.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od Ondra »

dalas: Je to spíš na fórum s nějakým jiným, autařským zaměřením, a proto je tohle můj poslední příspěvek v tomto vláknu: Ani já nemůžu říct, že by auta značky Volvo byla můj tajný sen, ale jedna věc se jim upřít nedá-vždy přijdou s něčím inovativním, převratným, co ještě nikdo nemá. To samé se, podle mě, nedá říct o kulovnici Tikka. Proto jsem se nad tím příměrem pozastavil. To je vše :). Ať to z Tikky lítá :wink: , Lovu!
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
fivlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: sob 03.8.2013, 14:32

Re: Tikka nebo CZ 557

Příspěvek od fivlas »

Co by jste poradily,Tikka T3 Hunter a nebo CZ 557 lux.Obě skoro za stejný peníz v ráži 308W.Obě funglovky a nebo starší SHR 970 lux,taky za stejný peníz. Včil mudruj. :roll:
Odpovědět