Odhad stáří srnčí zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

mikycz> tak jen aby nedošlo k nedorozumnění - střelil jsi správně, ve smyslu průběrného odstřelu. A asi to bude divné, ale mě ani tak nevadí ta tvoje rána. Trochu ti to ujelo, no, jak už jsem psal, chybu udělá každý. A teď dostanu kotel, ale tahle není tak strašlivá. Ustřelené běhy, čelisti atd. jsou mnohem horší. Střílet na dálku na krk a z volné ruky je hazard, asi zbytečný, a to už asi taky víš. Já třeba kvůli pár dekům zvěřiny neriskuju zmrzačení zvěře, to za to nestojí a na chytrolíny kašli. A pokud to shledám potřeba, bez uzardění střílím přes plece nebo klouby. No, srnčí zrovna ne :)) Na stranu druhou, pokud jsem si jistý, rána na krk nebo na hlavu mi problémy nedělá.
S tou výstavou je to divné. Vím, že v přírodě je teoreticky možné všechno, a už jsem tu myslím zmiňoval, že se mi kdysi podařilo vyfotit lvy pářící se v misionářské poloze, kterážto fotka vzbudila zaujetí na univerzitě. Ale nikdy jsem doposud neslyšel o případu takhle mimosezonně kladeného srnčete, srnčí to má s březostí poměrně vychytaný a ta synchronizace je tam veliká. Taky si myslím, že pravděpodobnost přežití takového srnčete kladeného v zimě by byla malá. Nicméně i kdyby, bude to taková výjimka, že se s tím hned tak znovu nepotkáš, si myslím.

Jirka C.> to že začíná s lovem a nabírá zkušenosti přeci neříká nic o tom, jaký je střelec...

Fesoj> taky jsme to tak měli, ale mě ty hajzlíci baví. Je to často těžší lov, než teritoriálního šesteráka.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

A můžeš lovit bez obav z chovatelské chyby.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od dalas »

Bwana: přesně. Já ty šesteráky musím odkopávat, furt se pletou pod nohama. Knofli v půli června zmizí a pak provokují až v říjnu. Letos mám obeznaný dva, ale jsou v úsecích u kolegů, tak ať se starají. Dělám typaře a už jsem jim to nabonzoval. V minulých letech jsem jim je i fotil.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Marpie »

Marpie píše:Kolik tipujete tomuto srnci? Je uloven 27.7.2012. Já ho nějakou dobu obeznával byl jsem podle vzhledu přesvědčen že je to 2-3 letý srnec, mohutnější krk než jednoznačně roční špičáci co v té lokalitě byli taky a které odháněl a troufl si odehnat i statného cca 3-4 letého šesteráka. Výrazná bílá skvrna nad větrníkem, růže sice slabší ale z té lokality mám uloveny starší srnce 3-4 leté s téměř stejnými růžemi. Má špice vysoké 15cm vlnovitě prohnuté. Já na něj poslal tátu s tím že jsem přesvědčen že je určitě lovný. Táta ho dvakrát viděl ke střelbě se nedostal - opět hnal nějakého špičáka a jednou se vhodně nenatočil. Táta taky prohlásil že je určitě lovný a na třetí čekané na něj se mu jej podařilo ulovit. Když jsem viděl zuby tak mne polilo, že jsem doporučil špatně a je to roček. Jeden šev má sice osifikovaný ale úbrus minimální i když trochu patrný je a stále váhám jestli má 1 nebo 2 roky. Je to foceno mobilem za špatného světla tak se omlouvám za nekvalitní fotky, ale teba zkušenější z Vás nějaký jednoznačný znak z těch fotek poznají. Já se spíš přikláním k jednomu roku.

http://marpie74.rajce.idnes.cz/Srnec
Tak bych chtěl jen doplnit komise ho ohodnotila na ročka a červeně.

Včera mi vyšel špičák nejdřív vystrčil hlavu a já si říkám starý pardál silné špice odhadem tak 20cm silně perlené celkem silné růže. Když vyšel tak jsem to přehodnotil na mladého. A dle mne dvouletého. Roční šesteráči jeden vidláček a jeden špičák se mi tam promenádovalo taky tak jsem měl možnost porovnávat. Měl šíhlý krk ale o něco silnější než ti ostatní ročci. Výrazná skvrna nad větrníkem (tu ten loňský měl taky) obličejové brýle ještě patrné nebyly. Z ostatních jednoznačných ročků něměl skvrnu ani jeden. Zkoušel jsem ho fotit ale z fotek z mobilu nebylo nic. Nejlepší fotku přikládám, kvalita ale bídná. Zkusíte podle siluety tipnout?
http://marpie74.rajce.idnes.cz/Spicak#srnecpik.jpg
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od SEDM »

Jednoznačně mladý srnec, 2 roky max.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

Taky bych řekl podle toho krku. Mlaďoch do 2 let.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Marpie »

No a teď babo raď pokud je dvouletý a má jen špice tak ulovení problém nebude. Já jsem přesvědčen že to roček není. Sám bych dal ruku do ohně že je dvouletý. Pokud by byl jednoletý tak je z toho průser. Špice má ještě vyšší, silnější více perlené i výrazné růže jen o něco světlejší proti tomu červenému loňskému. Po loňské zkušenosti kdy jsme se s tátou shodli a na dvouletém možná i tříletém (postavou, krkem, skvrnou chováním) a byl z toho roček ho asi nechám běhat. A jestli je i dvouletý tak holt nějaký základ tam má byť výsady neměl. Byl tam i špičáček tak 6-7cm bez růží bez perlení, ve zvěřině slabý, já osobně bych neváhal, když vím jací jsou letošní ročci, ale po zkušenostech na chovatelské přehlídce kdy dávají červenou všemu co ja tak nad 5cm jsem i toho nechal běhat. Osobně bych raději právě tohoto než nějakého ve zvěřině silnějšího paličkáře.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak podle té fotky bych si netroufl říci nic...Ale jsou případy,kdy přestárlej srnec,ulovil jsem jich několik 8+ mají tělo a přebarvování jako ročci.Krk je sice vodítko,vysoké běhy taky.Ale hlavní je vědět to co je ve svíráku.Bohužel nejsme rybáři. :wink:
Ještě dovětek,jaký že jsou letos ty ročci?U nás paličkáře potkat tíž jak jelena.Nepamatuji takové ročky vidláky ,šesteráky jak letos.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od roedear »

Nechal bych ho běžet, už jsem se takhle taky spálil... letos jsem viděl srnce - pravý parůžek asi 6cm, levý 16, postavou stejný, trojúhelníková skvrna, jeden by myslel tak 3roky,... při zkušenostech s hodnocením a častějším odčítáním jak přičítáním roků, by taky mohl dostat 2 nebo 1 rok :( .... klasické paličkáře jsem potkal tři, bohužel v lese, kde tak akorát odskočili a už jich nebylo :mrgreen:
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Marpie »

U nás nápodobně jako Zdenek41. I toho jelena už jsem letos u nás potkal :D a to podotýkám je u nás celkem zázrak, ale nejslabší roček byl ten 6cm špičák včera. Jinak samí roční vysocí špičáci a i těch je menšina jinak slušní vidláci a několik šesteráčků, jeden už hooodně slušný, že i ve třech letech by se za to stydět nemusel - včera jsem ho viděl a nechápal a byl s bráchou taky šesteráčkem a kluci byli hraví škádlili se trkali se jak malí kozlíci prostě nádhera. Zato čiplenek jsem poslední dobou viděl velmi slabých několik. Do lesa se zase asi dostanu ve čtvrtek tak zkusím vzít lepší foťák a uvidím jestli mi kluk vyjde.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od SEDM »

Roční srnec to není, pokud má růže a alespoň náznak větrníkové skvrny. Taky důležité jak se chová, roček zpravidla nebývá teritoriální, starší srneček už si většinou troufne. Taky je důležité, v jaké kondici se u Vás ročci běžně vyskytují. Já bych takového srnce ulovil, jestli bude červený nebo ne, to bych neřešil, to je pouze orientační informace, ze špičáka nikdy nic nebude.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Marpie »

Z chování zatím nemohu posuzovat nic vyšel popásal se párkrát zalehl a na závěr ho odehnal pán lokality který odehnal i jednoznačně starší srnce. Jen bych řekl že už nebyl takový bezzstarostný jak ročci bývají přeci jen byl o něco ostražitější. Mám taky zkušenost že ročci vychází poměrně brzy a často po chvíli zatáhnou a vyjdou znovu. Už jsem jich tak mnoho ulovil že jsem se po prvním zatažení přiblížil a já lovil ze země mnohem blíže než jsem ho prvně viděl. Loňský byl ale i výbojný a pár srnců odehnal a bum ho roček. Větrníkovou skvrnu už po dvou srncích neberu jako znak a růže taky ne. Ten loňský měl taky skvrnu a růže sice menší ale měl. Ale je fakt že touto dobou by z ročků co jsem viděl byl se skvrnou jediný. Ale jak píše Zdeňek tak loni jsem viděl srnce co střelil host a všichni co ho viděli tipovali 2-3 roky a on byl 8+
A tak nějak v koutku duše si myslím že ten loňský možná opravdu roček nebyl, na tom lánu vojtěšky co tam mají celý rok toho moc neubrousí a takové chování jsem za 20 let co dělám myslivost u ročka neviděl.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Marpie »

Ještě bych si dovolil popsat mé včerejší myšlenkové pochody. Safra to je starý pardál takového zpátečníka jsem dlouho neviděl - ale ne tak starý asi nebude že by tříletý - tak on je to mlaďoch nejspíš dva roky nebude mít ani ty tři -špičák ve dvou letech u nác nemá co dělat - kříž na komoru - doprdele a co když to bude jak loni roček - tak si běž. O něco později vyšel ten slabší špičák hele nějaký slabý kus - něco má na hlavě - špičky- hm půl centimetru přes míru a je červený a já mu na 100m pravítko nepřiložím- už ho vidím na přehlídce s červeným punťou- safra nemám přeci jen střílet - ne přehlídka blikala jak velký vykřičník - běž si taky.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Letos to bude s 1VT velice těžké alespon u nás 300 ha kukuřice 250 řepka.100 ha trav na semeno ,většinou jílky.Co je trochu zelené to se pase žírem.
Pokud by měl srnec špičky 7 cm bez perlení a slabé bez růží.Jasně roček.Lovím....
Pokud se ti povede vyfotit,kouknu na něj.U srnců je vše pokaždý jinak dnes už mě muflflek vůbec nebere a růže ty může mít i roček.Roček může mít i 17 kg a 6letý 11.Vše je dáno přírodou a jak je kulturně....či nekulturně obhospodařovaná.Tedy co člověk vymyslí a uplatní.Dávno neni pravda,která se píše v knihách 10 let starých.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Marpie »

Zdenek41 píše: Pokud by měl srnec špičky 7 cm bez perlení a slabé bez růží.Jasně roček.Lovím....

Jo to já taky ale vykládej to těm okresním expertům. Loni červený já (poprvé za život) a letos táta se srncem na kterého jsem ho poslal já. Uvidím když tak se zkusím pobavit z hospodářem jak to vypadá s odlovem a jakou má on letos hranici pro průběrného ročka. U nás je taky hodně kukuřice a řepky ale naštěstí místní zemědělský podnik má slušnou živočišnou výrobu tak je sem tam i vojtěška a jinak klasika pšenice, nějaký ječmen (do něj mi vyšel ten jelen) a taky cukrovka - jsme v řepařské oblasti. Včera jsem byl u té konkrétní vojtěšky poprvé zatím jsem spíš chodil k tomu ječmeni párkrát doprostřed pole k pšenici a řepě a ještě k jiné vojtěšce. Ve čtvrtek asi zase půjdu tam kde včera (a ze všech míst kde jsem byl tam taky bylo srnčího nejvíc)a zašera se přesunu někam k řepce na prasátka, pokud nebude zataženo a bude svítit měsíc. Na ně se moc často nedostanu, protože času moc není a do honitby to mám 60km.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Odpovědět