světelnost vs. brýle, kontaktní čočky

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
petrd
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 15.2.2011, 10:19

světelnost vs. brýle, kontaktní čočky

Příspěvek od petrd »

Máte zkušenost se ztrátou světelnosti (horší vidění za šera a v noci) při používání brýlí nebo kontaktních čoček?
V brýlích je 1 sklo navíc, v čočkách dochází asi též ke snížení kvality světelného toku. Co Vy na to? Nějaké rady - zkušenosti pro "skoro slepce"?
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: světelnost vs. brýle, kontaktní čočky

Příspěvek od motolada »

Nedávno jsem o tom taky uvažoval,ale myslím že je to otázka spíš pro očaře.Já s čočkama vidím dobře,no a jestli mají na svědomí nějaký úbytek světelnosti ti neřeknu,protože když je sundám tak vidím prd,takže světelnost je mě houby platná :lol:
Už jsem to tu někde popisoval,stačí nějaký rozumný dalekohled a vidím bez problémů na 300 m srnčí za uplně temné noci
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: světelnost vs. brýle, kontaktní čočky

Příspěvek od rimar77 »

před lety jsem podstoupil operaci očí laserem do té doby jsem nosil kontaktní čočky. Jelikož mezi jedním a druhým okem byla pauza byl jsem na posedu jedno oko bez a druhé s kontaktní čočkou a bylo to teda hodně znát rozdíl mezi očima takže ano vliv to na světelnost rozhodně má ale poznáš to jedině až máš možnost to porovnat
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: světelnost vs. brýle, kontaktní čočky

Příspěvek od ridgeback »

Rozdílné nebo negativní zkušenosti při používání brýlý nebo čoček jsem nezaznamenal.
Problém je s gumovou očnicí dalekohledu. Když mám brýle, musím jí přehrnout a pak mi vniká světlo do oka už před okulárem a vidím značně hůř. Už jsem si i vyráběl gumovou očnici pro puškohled na koukání v brýlých, protože je to s tím jednoznačně lepší.
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
Standa T
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: pát 16.10.2009, 16:44
Bydliště: Tábor / Vojkov

Re: světelnost vs. brýle, kontaktní čočky

Příspěvek od Standa T »

Dalekohled vpohodě- brýle na čelo a koukám bez nich. Puškohled problém - skleněná skla =čepice s dlouhým kšiltem, ale dlouho se skla mlží (gumovou očnici jsem také kutil na starý puškohled, na nový mi nejde). Plastová skla se tolik nemlží, ALE jak koukám krajem skla u nosu, tak trochu rozostřuje a DEFORMUJE obraz a záměrný kříž :? :? Bez brýlí je korekce puškohledu málo, čočky už nepoužívám- musel bych mít brýle na blízko (teď stačí brýle sundat). Šeroslepost trochu je - kachnu na vodě kamarád bez brýlí vidí, já až při pohybu - věk a PC jsou svi.ě :!:
Naposledy upravil(a) Standa T dne čtv 07.11.2013, 20:22, celkem upraveno 1 x.
dvojka CZ16/16, Mauser 7x64, + po tátovi dvojka Bajkal 16/16, a letos po strýci Mauser 8x57S
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: světelnost vs. brýle, kontaktní čočky

Příspěvek od dalas »

Jedno je jisté, v kontaktních čočkách nejsou třeba odlesky od měsíce, kontaktní čočky se nezamží a nezaserou. Jejich obrovská nevýhoda je, že s nimi bez brýlí spojek nezaostřím na blízko (třeba hodinky). Proto jsem zatím do čoček nešel. Protože si chci pořídit nový brýle, nechal jsem si přeměřit oči. Zkoušel jsem korekci -1,5D, -1,75D a pořád mě to připadalo stejný. Tak mi paní doktorka šupla do držáku korekci na cylindr. V životě jsem tak ostře neviděl. I ten spodní řádek, kdyby byl ještě poloviční, tak jsem ho četl. Jenže mi tuto korekci do brýlí nedoporučila. Je to věc zvyku. Rovné linie jsou zakřivené. Po čase to mozek upraví, ale pak je to zakřivené zase bez brýlí. No a kontaktní čočkou se tato vada prakticky korigovat nedá. Pomalu se smiřuji s tím, že ze mne bude jen "sunnyhunter". Co neuvidím to nahmatám.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: světelnost vs. brýle, kontaktní čočky

Příspěvek od Petr1970 »

mám brýle a na sport čočky - na optiku mám s čočkami problém jako u pc - psychicky mám problém a čočku při "soustředění" cítím, takže.. nepomáhá kapat, různé tvary a velikosti čoček nic..

sem venku (plavu, běhám, pracuju..) o čočce nevím..
jakmile se optiky soustředním - dalekohled, počítač práce, čtení.. mám problém, čočku psychicky cítím a musím mrkat, prostě to není ono..

tak že na čekanou chodím spíš v brýlích.. - do dalekohledu (stará meopta) bez brýlí, puškohled s brýlemi..
když sem zkoušel čočky šlo to, ale neměl sem tu pohodu 5 minut projíždět obzor s dalekohledem..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: světelnost vs. brýle, kontaktní čočky

Příspěvek od motolada »

Takže výrobci si to tu asi přečetli a vynalezli odpověď :wink:
http://www.vasecocky.cz/purevision-2-vy ... =heurekacs
Jedny jsem objednal tak uvidím a dám vědět.
Odpovědět