Nutrie v Hradci Králové

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od Lesomil »

To je právě ten problém...... Jak evropská unie, tak naši ochranáři a zákonodárci mají sice plnou hubu ochrany původních druhů , a odstranění těch nepůvodních (takže asi zakážeme pěstovat brambory atd. ) , ale legislativa je tak odfláknutá, že je to nakonec problematické vysvětlit i pro ně...Myslím, že při uplatnění pojmu "volně žijící živočich" který není zároveň zvěří bude možné jeho lov (usmrcování) právě jen na základě zmíněného rozhodnutí a jen držitelem loveckého lístku... Tedy to nemůže provádět úplně každý... Protože je v těchto právních normách takový zmatek a nejasnosti, je podle mne toto jediná legální cesta. Je logické, že žádost o vydání rozhodnutí je třeby zdůvodnit. Pokud jde o nehonební pozemek, je asi třeby aby žádost podal majitel (nebo nájemce) a uvedl, že jsou působeny škody, nebezpečí nákazy a podobně. Prostě důvod, který by byl respektován. Asi by neobstálo to, že má chuť na pečenou nutrii... :lol: Myslím, že státní orgán může vydat rozhodnutí i na základě vlastního zjištění.... Ale toto jsou věci , které Ti může fundovaně vysvětlit "Lotr". V každém případě musí být žádost odůvodněná aby obstála. Pokud vím, tak na Litoměřicku dokonce ekoteroristi podali soudní žalobu na správní orgán, který vydal zemědělcům rozhodnutí o odstřelu špačků, kteří jim likvidovali úrodu třešní... Byla to aplikace vyhlášky Ministerstva životního prostředí "O odchylném postupu......." Takže postup podle zákona a stejně se tím zabývalo několik soudů...Je to pár let a neznám výsledek, ale lze to najít na internetu...
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od palkopal »

Na potkany samozřejmě povolení není třeba. Ono je třeba řádně číst a to v kontextu - obecně jsou chráněny všechny druhy před takovými zásahy, které by mohly vést k jejich ohrožení na bytí, degeneraci, nerozmnožování, zániku populace atd. Chráněny jsou druhy, ne jedinci těchto druhů. Pokud by byly ohroženy druhy tím, že je nadměrně "ubližováno" jedincům těchto druhů, potom teprve by orgány konaly.
Pak jsou zvlášť chráněné druhy rostlin a živočichů, které jsou ale na seznamech (kriticky ohrožené, silně ohrožené a ohrožené), vydaných právním předpisem (příloha zákona, vládní nařízení, vyhláška). U těchto se nesmí ubližovat žádnému jedinci.

Podle mě - nutrie na žádném seznamu nefiguruje (alespoň o tom nevím), takže žádné povolení, pouze postupovat v souladu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání a až jich bude málo (jedinců, tedy nutrií), orgány zasáhnou nějakým rozhodnutím, že už se hubit nesmějí.

Ale mohu se mýlit.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od fesoj »

Konečně se našel někdo, kdo uvažuje stejně jako já. Na potkany SAMOZŘEJMĚ žádné povolení není třeba, ovšem u nutrie, ač k ní zákon přistupuje úplně stejně, budeme přemýšlet, kdo by to povolení měl vydat a jak postupovat proti tomu, kdo by je lovil bez povolení. Nevím, proč jsem si v této souvislosti vzpomněl na případ, který před časem proběhl tiskem - myslivec střílel na ptáky, rozhořčený občan mu to znemožnil, myslím, že mu dokonce poškodil zbrań, kterou těm ptáčkům ubližoval a na zlého myslivce podal trestní oznámení. Policie sice zjistila, že se jednalo o naprosto legální lov hrdliček zahradních, ale nikde jsem se už nedočetl, zda a jaké sankce byly uplatněny vůči tomu ekoblbovi, který vlastně neoprávněně omezoval myslivcova zákonná práva.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od Lotr »

Žijeme fesoji v právním státě, takže na Tebou citované potkany na nehonebním pozemku - ale teď už opravdu zacházíme ad absurdum :lol: myslí zákon na ochranu zdraví obyvatel a každý je povinen činit opatření proti škodlivým hlodavcům, tudíž musíš doma v případě jejich výskytu pokládat pastičky a když to nezvládáš, tak učinit oznámení orgánu ochrany veřejného zdraví, buď hygienikům nebo na odbor životního prostředí na příslušném ORP. Pak se vydá vyhláška o plošné deratizaci a ejhle :lol: povolení k odchytu potkanů na nehonebním pozemku je na světě :D Beru to s úsměvem, protože mě napadá myšlenka, jak legálně odchytávat potkana na honebním pozemku :D Určitě by se něco našlo, ale fakt už nechci zacházet do detailů a házet tady paragrafy :D
Jak byl potrestán hodný občan, mylně zasahující proti zlému myslivci se už nikde nedočteš, protože to není pro média zajímavé, to nikoho nezajímá :roll:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od petjan »

Co se týče zavlečených druhů, bylo by možné praktikovat Listinu základních práv a svobod:
ustanovení čl. 2 odst. 3: „Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.“
No a jelikož by se jednalo o usmrcení, nikoli o lov, tak by mělo být možno tyto živočichy likvidovat. Neměl by se na to vztahovat § 42, protože se nejedná o zvěř. Žádný zákon mi nezakazuje "usmrcovat" tyto živočichy, samozřejmě tak, aby nedošlo k týrání. Toť můj názor
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Odpovědět