Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

suhl píše: 8x57IS
Střela Hornady 8mm (323 Diameter) 195 gr InterLock® SP
délka náboje 76,30mm
prach S062
zápalka SaB
délka hlavně 51cm
Pro Suhlův náboj program QL vypočte, při délce střely 27,9 mm a objemu dutiny nábojnice i s krčkem 63 greinů H2O, tlaky na úrovni Pmax podle CIP (3900 barů) při náplni 49,2 greinu Lovex S062 (98%). Úsťová rychlost je vypočtená na úrovni 776 m/s, vyhoří 99,7% náplně.
Mi naposledy Lovex S062-R, série 5/15 hořel o chlup líněji než odhadl výpočet v QL, ale známe Semtín ... takže první náboj nejlépe -10%
Safety First :)

WasWagu, napiš nám ještě raději délku střely a omlouvám se - nejlíp i délku hlavně tétvé krasavice :)
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Omlouvám se za zdržení.... Ten Speer Hot Cor (ráže .30, 165 gr) má délku 29 mm (a nemá to boat tail, je to takový klasický SP) Hlaveň kulovnice bude 52 cm u jedné a u druhé kulovnice 50 cm, doufal jsem, že by to mohlo chodit stejně z obou??? :roll:
Díky za pomoc
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Waswaq píše:30-06 se střelou Speer Hot Cor 165gr, zápalka CCI 200, COL 82,3 mm a prach Lovex D073.6. nebo VV N160, nevím co bude lepší?? Mělo by to být do kulovnice CZ 557. Díky
Pro Waswagův náboj program QL vypočte, při délce střely 29 mm (v QL knihovně je 28,96 mm - což tentokrát "sedí") a objemu dutiny nábojnice i s krčkem 68,2 greinů H2O, tlaky na úrovni Pmax podle CIP (4050 barů) při náplni 52,8 greinu Lovex D073.6 (91,5%). Úsťová rychlost je vypočtená na úrovni 835 m/s, mělo by vyhořet 100% náplně.

Pro stejný náboj s náplní VV N160 je limitující prachový prostor, při komprimované náplni 106% bude její mnotnost 57 greinů. Úsťová rychlost je vypočtená na úrovni 762 m/s, mělo by stihnout vyhořet jen 88,2% náplně. VV N160 je pro tuhle sestavu trošku línější, neznamená to, že to nemůže trefovat, zkusil bych možná podpořit zážeh magnum zápalkou, pokud máš po ruce.

Naposledy mi Lovex D073.6, série 4/14 hořel ještě o poznání živěji než odhadl výpočet v QL, a mnozí možná pamatují, jak tenhle prach v náboji 243W překvapil Vhoola, až mu vytahovač ze Sauer 202 vyskočil, takže první náboj -10%
Safety First
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Díky moc za pomoc :wink:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Lotr »

Vážení

prosím, mohl by mi někdo projet přes QL data pro 30-06?

Střela Hornady BTSP 180 greinu
délka náboje 82 mm
prach S062
zápalka SaB
délka hlavně 52cm
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Se nám ta sezona rozjela :)

Pro Lotrův náboj program QL vypočte, při délce střely z knihovny programu Ls=31,75 mm a objemu dutiny nábojnice i s krčkem 68,2 greinů H2O, tlaky na úrovni Pmax podle CIP (4050 barů) při náplni rovných 50,0 greinů Lovex S062 (94%). Úsťová rychlost je vypočtená na úrovni rovných 800 m/s (zdá se prostě, že by tahle sestava měla střílet "rovně" :) ), vyhoří 100% náplně.
Jak výše uvedeno, naposledy Lovex S062-R, série 5/15 hořel o chlup líněji než odhadl výpočet v QL, ale známe Semtín ... takže první náboj nejlépe -10% ...
Pufr
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Prosím zkušenější o radu. Udělal jsem si náboj .308 win - hilzna Sako, zápalka CCI 200, střela Hornady Interlock 165gr BTSP, prach Vectan Tubal 3000 40gr, lehce krimpováno, délka náboje standartní na rantl střely, nebo jak se ta drážka na střele jmenuje. Stříleno z Rem R25 - automat 20 palců hlaveň stoupání 1:10.
Vyšla mi rychlost průměr 760m/s, soustřel hrozný - cca 10cm/5 ran/100m ze zadního bagu a dvojnožky. Na dvou zápalkách známky vysokého tlaku - zápalka už mírně obtekla úderník. Puška nezvládla zachytit závěr na záchytu a rána pocitově ostřejší.
Nižší navážky pušku ani nepřebily .
Chtěl bych tu střelu hnát z téhle pušky tak 780m/s, ale nelíbí se mi ta zápalka a soustřel.
Mám se pokoušet ještě přidat prach, nebo je ten prach moc rychlý a stejně nedosáhnu lepšího soustřelu, protože se střela už strhává?
Tipuji, že na mnou požadovanou rychlost bych se dostal s 41gr, ale nevěřím, že to dostanu na soustřel alespoň 5cm a nechci zbytečně dávat pušce na prdel.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Měl bys napsat taky délku střely a celkovou délku náboje, bychom mohli posoudit, jak je na tom náboj ve vztahu k dostupným manuálkům, kde jsou zpravidla "na potvoru" použity jiné střely a jiná délka náboje.
Takhle na první pohled to vypadá, že by tam vůle na jeden grain prachu navíc být mohla, ale víme, jak je na tom Vectan s odchylkami různých výrobních sérií prachu - žádná hitparáda :?
Pufr
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

OAL 69,7mm, délku střely teď nedám, nemám je u sebe. Ten grain tam ještě určitě dostanu. Porovnával jsem střely podle tabulek, samozřejmě tam tahle střela není. Pro váhově a délkově stejné je v tabulkách navážka do 42gr. Jde mi o to, jestli má smysl přidávat, když už teď je soustřel hrozný, nebo holt koupit jiný prach.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No, to je "organizační" záležitost. Osobně se snažím nikam nespěchat - pokud to není nutné. Nevím, co pro tebe ta zkouška na střelnici či kde znamená - časově, finančně ... Bych osobně zkusil i tu vyšší navážku a pak se zamyslel nebo zkusil pohledat něco jiného. Náboj pro Rem. 25 jsem zatím nedělal, třeba se někdo ozve.

Při špatném rozptylu v nové zbrani se vyplatí ověřit náboj po všech stránkách, excentricitu usazení střely ... u samonabíječky vybít náboj nabitý do komory v cyklu po výstřelu, podívat se na něj - jestli se v nábojišti neděje něco "nepatřičného" ... "postupně pořešit" :)
Pufr
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od František Fořt »

Já jsem z R25 střílel před nějakou dobou u kamaráda, který rovněž přebíjí a dlouho sem už nechodí (viď Mílo) a vím, že i přes maximální pečlivost byl celkem opruz z toho dostat nějaký slušný soustřel. A to si i pamatuju, že některé laborace byly s Interbondem, takže dobrá kule. Stejně to chodilo nic moc.
Obdobně se nebožtík Shiva (a to byl fakt profík) hrozně natrápil, než našel slušnou laboraci pro svou jednu flintu a la AR-15, byť v .223. Ty semiauto jsou někdy mrcha na hledání laborace.

Já bych asi zkusil i jiný prach, ten Tu3000 možná nebude ono.
Begy
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 05.4.2014, 14:43

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Begy »

Mám dotaz,
přebíjíte někdo 6,5x57? Zajímalo by mě kdo máte s čím zkušenosti pro lovecké účely. Bude to na lov hlavně srnčí zvěře, příležitostně i černá. Já jsem vybral střely Norma Vulkan 156 gr. a uvažuji o prachu Vectan TU 7000. Jestli máte někdo něco praktického nebo nějakou vyzkoušenou kombinaci, budu rád.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marcus.das »

Zdravím kolegové.
Obracím se na Vás s dotazem ohledně nižších navážek pro sestavu 660mm hlaveň/308win/Hornady V-max 110gr/ prach Lovex S053.
Můj záměr je vytvořit slabší náboj na lov škodné. Dle QL bych uvažoval navážku mezi 32gr (asi 75% objemu nábojnice) a 38gr (asi 90% objemu) prachu S053 pro usazení střely mezi 5-7mm. Vyhořet by mělo 100% prachu a tlaky ješte relativně nízko. Úsťové rychlosti by měly být přibližně v intervalu 860-970m/s.

Další dotaz je pro stejnou sestavu ale se střelou Hornady SP 130gr. Tady uvažuji nad navážkou mezi 32-36gr S053, kdy objem nábojnice je vyplněn z asi 75% resp. 85%. Usazení střely zvežuji mezi 6-8mm. Úsťové rychlosti by měly být přibližně v intervalu
820-880m/s. Sestava by měla být pro případný lov srnčí, případně velmi, ale velmi vzácně pro lov černé do velikosti lončáka.

Střely volím zámerně lehké, málo kompaktní z hlediska bezpečnosti střelby v naší honitbě.

Napadá někoho důvod, proč by tyto kombinace neměly fungovat? Ovlivní nižší zaplnění nábojnice nějak výrazně hoření prachu? Má někdo zkušenosti s "výbuchovým" hořením při takové míře zaplnění nebo to bude ještě nehrozí??
Díky za pomoc, kolegové. :)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Při relat. hustotě náplně 75% a víc by se "secondary explosion effect" dostavit neměl.

Ostatní uživatelské vlastnosti uvidíš.
130gr Hornady SP byl první náboj, který jsem v roce 1996 "piplal", ovšem v 30-06. S prachem Lovex D073.5 (tehdy AAc2460) byl ve Speer manuálu na špičce výkonu pro tuhle střelu/ráži. Pro dobrý rozptyl jsem musel redukovat na rychlosti cca 830 m/s. Střelil jsem i několik ks černé, zásah téměř neznačila. Pamatuji se na cca 60 kg lončáka, který kdyby po asi 150 m úprku z nástřelu nezaběhl do čerstvé paseky, kde s velkým lomozem odkazoval, nevím, nevím, jak bych ho v noci (rozuměj nezapařeného) našel.
Pufr
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

Marcus.das: SEE se muze dostavit uz pri navažce -15%, ale pri navažce -25% se jeho pravděpodobnost dramaticky zvysuje. Pro jsou v QL bile, zlute, fialove a cervene pasmo. Pokud pohybuješ v zlutem pasmu je zde riziko SEE. Nicmene SEE neni bezny jev a jeho vznik zavisi na spouste dalsich faktoru. Nekde jsem cetl, ze single based prachy jsou nachylnejsi na SEE nez double based. Jine prachy jsou temer netecne např. RedDot.

Pokud chces pouzivat pro obe strely stejny prach, sel by jsem do D63. Potrebuje ale vyssi tlaky aby dobre vyhorel, dosahnes s nim na vyssi rychlosti a myslim, ze i zpetny raz bude mekci nez pri pouziti S053.
Odpovědět