Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

na posledni strane je dole napsano verze 2016-03-01. Takze zas tak nova verze to neni.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Tak jsem velice zhruba testnul tu 73.6 Lot 10/16. S největší pečlivostí jsem vyrobil tři náboje .308W se střelou 150gr SPCE, OAL 69,0 a 45,3gr prachu. 1x Lot 5/11 a 2x Lot10/16. Lot 5/11 se jevil v jiných laboracích jako velice živý. Stříleno z IZH 94 za 0°C s pětiminutovými přestávkami. Začínal jsem čistou vytřenou hlavní v pořadí 10/16; 5/11; 10/16 a naměřil 792; 812; 800 m/s. Není to sice příliš reprazentativní test, ale dá se usoudit, že Lot 10/16 je mírně pomalejší. Jenže to opět nesedí s QL, který říká, že by to mělo být rychlejší, i když dám teplotu prachu 0°C. Už se mě honí hlavou i to, zda mi s teplotou neplavou hradla. :evil:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od crif »

Chlapi, jaký je rozdíl v nábojnici 308W a 308W Palma. Krom tedy ceny? Jde jen o obchodní značku?
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Lapua 308 - velká pušková zápalka X Lapua 308 Palma - malá pušková zápalka
Palmy se jeví vyrobené ještě v menších tolerancích než klasika.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od crif »

A má každá z nich nějaké specifikum použití, či vhodnější k něčemu?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No, prostě borci střílející "Palma Match" shledali, že jejich sestavám nábojů v třídě odvozované od 308W nebo i přímo této ráži dělá dobře méně mohutný zážeh hnací náplně a Lapua jim vyšla vstříc nábojnicemi obzvlášť uniformního provedení s lůžkem pro malou zápalku (a ani nebyla historicky první).
Mimo jiné i větší plocha mezikruží mezi zápalkou a drážkou pozitivně ovlivní životnost nbc nabíjených na vysoké tlaky ...
Pro těžké střely a výrazně progresivní prachy to ale není cesta.
Pufr
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od crif »

Čili se při přebíjení 338 federal držet klasické nábojnice?
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Jestli na ně máš, jdi do nich. Pufr to popsal dost dobře a jen bych doplnil, že ti frajeři střílí benchrest nebo jemu dost blízko, kde tě rozptyl o 0,1 MOA větší shodí dolů minimálně o deset příček v tabulce. Pak se také používají flinty, které mají komoru řezanou s tak nízkou tolerancí, že do nich dáš pouze náboje, podle kterých byly řezané, přebíjí se jedna série hilzen atd. Jestli to máš na myslivost, tak bych řekl, že to bude obdobné, jako kdybys na žigula dal závodní gumy, také na nich pojedeš, ale potenciál absolutně nevyužiješ.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od crif »

Poli díky. Chci to čistě na myslivost a zkusit si něco jiného než továrnu. Střelnice jen pro trénink. Možná mě to "vezme" a budu pokračovat dál.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

O nábojích .308 W Lapua palma je toho více tady https://www.naboje-prebijeni.cz/index.p ... &blogid=28
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Narazil jsem jednou na http://bulletin.accurateshooter.com/ na testy Palma nábojnic. Z tohoto webu je asi i tento článek. A jediné co si pamatuji je něco ve smyslu co je na odkazu Dallasova českého článku. Nevidím důvod do nich jít, kór ne pro myslivost. Souhlas s Pufrem, a ještě se k tomu crcat s jehlou :wink: :D

Reakce Lapui asi na špatné, slabé, opožděné zážehy:
Bylo zde i několik komentářů ke spolehlivosti náboje v chladném počasí, ale my zcela souhlasíme s těmito připomínkami. Nábojnice byly vytvořeny pro soutěžní střelbu, která se obvykle odehrává v teplém , slunečném počasí (alespoň tak to mám rád já!). Nedoporučujeme použití těchto nábojnic například při lovu v chladném počasí, nebo také při velkých navážkách pomalu hořících prachů, protože je zde reálná možnost špatného zážehu, zpožděného zážehu nebo přímého selhání za takovýchto podmínek.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od crif »

Zeptám se zkušených: je nějaký rozdíl v preciznosti vložení zápalky do nábojnice na lisu a ručním zápalkovači?
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Na lisu jak? Zápalkovací matricí nebo přes spodní kolébkový podavač? Používám obojí a za mě osobně ne. Maximálně že na lisu díky větší páce můžeš víc zabrat.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od crif »

Měl jsem na mysli spodní kolébkový podavač. Nepřesně jsem se vyjádřil.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Spodní kolébkový zápalkovač na lisu mám, ale používám jej zcela minimálně, prakticky skoro vůbec ne. Ze stejného důvodu nepoužívám ruční zápalkovače, neb i u nich souvisí usazení zápalky s citem (snad se nemýlím). Používám Lee Auto Prime II či jak se to jmenuje. Zápalkovací matrice se zásobníkem se uzazuje stejně jako kalibrační matrice na rám lisu. Na beran se nasadí místo shell holderu (ten se umístí na zápalkovací matrici) trn, který to vše pohání. Přednost je v tom, že se to dá celé seřídit a usazení je pak nezávislé na mých citech a pocitech.

https://www.youtube.com/watch?v=ps8qhLxdccU
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět