Stránka 2 z 2

Re: Termopuškohledy -porovnání- PARD, HIKMICRO, FALCON

Napsal: pon 22.6.2026, 18:25
od lovec
Skôr sa obavám, že ti chýbajú praktické skúsenosti. :wink:

Re: Termopuškohledy -porovnání- PARD, HIKMICRO, FALCON

Napsal: pon 22.6.2026, 19:03
od dalas
Pánové, prosím netlačte to do osobní roviny. Mza to nemyslel špatně, jen to zbytečně technicky pitval. Má to racionální základ, ale bohužel je to příliš zjednodušeno. Stačí říci, že čím větší je základní zvětšení, tím má dálkoměr větší opodstatnění. Mám jak Pard 008 LRF (koupil jsem jej de facto k TSV Eagle 14-02 jako dálkoměr) ale dnes mám Parda hlavně na potkany. Přešel jsem na Hikmikro Stellar SQ50L. V porovnání s Hikmikro Alpex má digitál jemnější obraz, ale zase jsou tu nevýhody, které tu už mnohokráte zazněly a které udržují terma v kurzu.

Re: Termopuškohledy -porovnání- PARD, HIKMICRO, FALCON

Napsal: pon 22.6.2026, 19:11
od lovec
Zjednodušene z praxe - niektoré firmy pribalia k svojim prístrojom nalepovacie terčíky pre nastreľovanie termovízií. Obvykle mávajú priemer cca. 4-5cm.
Ak tento terčík použijem na 100m, pre mnohých je obrovský a snažia sa použiť alternatívy s menšou veľkosťou.
Ten istý terčík používam na kontrolu balistickej korekcie na vzdialenosť 300m a kontrolu toho, či má moja zostava požadovanú presnosť v tejto vzdialenosti.

Podľa predošlého “technologického” výkladu by to malo byť zrejme nemožné.
Praktická skúsenosť je taká, že s oboma zbraňami, ktoré na striedačku používam, tak s loveckým strelivom je rozptyl niekde medzi 0,5-0,75 MOA, podľa mojej okamžitej dispozície. To je rozhodne dostatočné na akúkoľvek líšku, ktorá má predsa len väčšiu siluetu ako 5cm termo terčík.
No a z praxe. Ak človek pozná tú siluetu líšky a vzorec pohybu, tak vie o aké zviera sa jedná. Myslím z môjho pohľadu, že viem na čo strieľam. Suma sumárum, nejakých pár líšok som už v noci za tie roky ulovil na podstatne dlhšiu vzdialenosť ako spomenutých 200-250 metrov.
Lovím s dnes už nie najmodernejšou predsádkou Infiray CH50V2 a puškohľadom Nightforce NX8 2,5-20x50.
Pokiaľ sa bavíme o zväčšení ( a všetkých optických chybách principiálne spôsobených kombináciou puškohľad + predsádka), tak na kratšie vzdialenosti mám nastavené 6x-8x, na dlhšie niekde medzi 10x-12x-14x. Niekto môže mať ten limit nižšie.
Od moderného termopuškohľadu by som čakal, že mi dá väčšie možnosti ako tento setup, v zmysle max. využiteľného zväčšenia a kvality obrazu. Tu podotknem, že ak dáme vedľa seba napr. tri termopuškohľady rôznych značiek s rovnakými, alebo aspoň veľmi podobnými parametrami, tak výsledok môže byť zásadne odlišný - ako som sa neraz presvedčil. Ak má takýto prístroj problém zobraziť a s primerane veľkým zväčšením zamerať líšku na 200 metrov, tak sú to vyhodené peniaze.
Na meranie a pozorovanie používam monokulár Infiray FH35R. Tu podotknem, že ak lovím na mieste, kde nepoznám naspamäť vzdialenosti na ploche, ktorú vidím, tak prvá vec je, že si pomeriam aspoň niekoľko orientačných bodov. Nemám chuť oponovať scenárom typu “ja poznám každý kút v revíri…”, jednoducho ak sú to väčšie plochy tak laser je nevyhnutnosť. Či cez deň, alebo v noci.
Ak nepoznám vzdialenosť lovenej zveri - NELOVÍM!!! Hrátky s počtom pixelov povedú k odstrelenému behu a iným zbytočným škodám - tých dohľadávok po “100% komorovej rane” som za svoj život videl dosť. Buď bol dotyčný biedny strelec, alebo ani netušil ako ďaleko strieľa. Z toho logicky plynie, že sa jednalo o mizerný odhad vzdialenosti a samozrejme išlo o vzdialenosť, ktorá už dosť presahovala ONV bežne používaných kalibrov.

Takže merať, merať a merať, pokiaľ nelovím na stopercentne známu vzdialenosť. A nespoliehať sa berličky typu “líška 8 pixelov, lanštiak 12…” a pod.